نشنیدن صدای قلب جنین

علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

یکی از نگرانی هایی که ممکن است ذهن بانوان باردار رو به خودش مشغول کند، نقص و یا بیماری در جنین است. یکی از این نقص ها می تواند نشنیدن صدای قلب جنین باشد. طبیعتا این مورد می تواند برای بسیاری از مادران ترسناک و وحشت آور باشد ولی در بسیاری از موارد این نبود ضربان نشانه ی تشکیل نشدن قلب جنین نیست. در ادامه در رابطه با این موضوع صحبت شده است.

تشکیل قلب جنین

تمام سیستمهای اصلی و ارگانها بدن جنین بین هفته چهارم تا هشتم تکامل پیدا می کنند. این دوره را دوره ارگانوژنز می گویند. در این دوره جنین بیش از هر زمانی می تواند در اثر عوامل مختلف دچار تغییرات غیر قابل جبران در  تشکیل اعضاي بدن شود. 

این عوامل می توانند. یک ژن ناقص و یا انواع سندرومهای ژنتیکی باشند . همچنین ممکن است عوامل محیطی مثل مصرف بعضی داروها یا بیماری های مادر مثل دیابت باشند. 

قلب به عنوان ارگاني كه براي زندگي ضروري است . اولين ارگاني است كه شكل مي گيرد . براي حمايت از جنین در حال رشد باید سریع عمل كند. حتی قبل از کامل شدن چهار حفره قلب، ضربان آن آغاز می شود.

ساختمان قلب جنین در ابتدا به شکل یک لوله تو خالی و کمی خمیده است که تا بیست و دومین روز از تکامل جنین تقریباً 2.5 تا 3 میلی متر طول دارد. از بیست و هشت روزگی اولین انقباضات در حفرات قلب شروع می شود.از هفته پنجم تا هفتم بارداری با استفاده از سونوگرافی واژینال (زودتر) و از روی شکم ، تشکیل قلب جنین تأیید می شود.جهت مطالعه بیشتر می توانید از این لینک استفاده کنید.شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

مراحل تشکیل قلب جنین

دلیل نشنیدن صدای قلب جنین

عدم نشنیدن صدای قلب جنین می تواند چندین معنا داشته باشد از جمله:

نکته: در موارد فوق از ابتدا ضربانی مشاهده نمی شود  . گاهی قلبی که قبلا ضربان داشته به علل مختلف از ضربان می ایستد.

باید این نکته را متذکر شد . که شنیدن صدای قلب جنین به معنی سالم بودن قلب نیست .  گاهی با وجود نواقص قلبی، قلب جنین ضربان منظمی دارد و برای  مشخص شدن نوع و شدت ناهنجاری قلبی نیاز به اکو قلب جنین است.

مطلب مرتبط مانیتور قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

در ادامه به بررسی هر کدام از موارد بالا می پردازیم.

اصلا قلبی تشکیل نشده

در بارداری پوچ یا مول نشانه های آزمایشگاهی و ظاهری بارداری در خانم باردار دیده می شود.  ولی در سونوگرافی توده مشاهده شده جنین نیست و ضربان قلبی هم وجود ندارد.

بررسی قلب در زمان نا مناسب

اگر در سونوگرافی ضربان قلب جنین وجود نداشت و علائم دیگری مشاهده نمی شود، با تکرار سونوگرافی در هفته بعد بررسی مجدد ضربان قلب اولین توصیه است. زیرا با افزایش سن بارداری احتمال دیدن ضربان قلب جنین بیشتر می شود.

مرحله بعد یک سونوگرافی واژینال است، به طور کلی در اوایل بارداری  بسیار دقیق تر از سونوگرافی شکمی است. قبل از هشت هفته حاملگی ، یک سونوگرافی از طریق واژینال بهترین نتیجه را می دهد.

سقط جنین

نشنیدن صدای قلب جنین یا عدم ضربان قلب در سونوگرافی پیگیری اگر بعد از یک هفته سونوگرافی پیگیری انجام شود. و تغییری در آن صورت نگیرد (هنوز ضربان قلب وجود ندارد). احتمال سقط جنین بیشتر است.

اما استثنائات بسیاری از قانون “ضربان قلب تا هفت هفته” وجود دارد. احتمالاً شنیده اید، در مورد افرادی که یقین داشته اند که دچار سقط جنین شده اند یا باردار نیستند. ولی سپس به بارداری عادی خود ادامه داده اند.

وجود جنین در محلی خارج از رحم

گاهی کیسه حاوی جفت و جنین در محلی خارج از رحم تشکیل می شود که به آن بارداری خارج رحمی گویند. این نیز یکی از دلایل نشنیدن صدای قلب جنین می باشد.

مطلب مرتبط مانیتور قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

این محل می تواند در هر نقطه ای در شکم باشد مثل داخل شکم، روی تخمدان، داخل لوله های متصل به رحم که در تمام این موارد به علت اینکه جنین در محل نرمال خود قرار ندارد؛ لذا ضربان قلبی هم در سونوگرافی معمول مشاهده نمی شود.

قرار گرفتن قلب در نقطه ای خارج از محل عادی

ناهنجاری نادر قلبی وجود دارد که قلب در محل نرمال خود قرار ندارد . ولی  در محل هایی مثل داخل شکم، کنار گردن یا روی قفسه سینه خارج از بدن قرار دارد. که در این حالات هم ممکن است .در سونوگرافی معمولی باعث نشنیدن صدای قلب جنین  شود.

عدم تشکیل قسمتی از قلب یا نقایص قلبی جنین

بسیاری از مشکلات قلبی جنین ناشی از عدم تشکیل قسمتهای مختلف قلب جنین در سیر تکاملی خود است. طیف این نواقص می تواند از بسیار جزئی که در سیر بارداری و بعد آن مشکلی ایجاد  نمی کند تا خیلی شدید و مغایر با حیات می باشد.

مشکلات جزئی مثل سوراخ های کوچک در دیواره بین حفرات قلب، تنگی های خفیف در دریچه ها و عروق متصل به قلب است . مشکلات شدید می تواند در حدی باشد که نیمی از حفرات و عروق متصل به قلب تشکیل نمی شود.

بسیاری از این مشکلات قلبی شدید در سیر خود قبل از تولد منجر به سقط یا مرگ جنین در رحم می شود. گاهی مسیرهای هدایتی ضربان قلب ناقص تشکیل می شود.  که از ضربانهای نابجای بی خطر تا بلوک کامل ضربان قلبی متفاوت است.

با انجام اکو قلب جنین می توان اکثر نواقص قلبی را تشخیص داد . در موارد بسیاری با انجام اقدامات درمانی مقتضی در زمان مناسب بهترین سرانجام را برای این بارداری رقم زد.

نشنیدن صدای قلب جنین 

آیا ممکن است سن بارداری غلط محاسبه شود؟

دقت در تاریخ شروع بارداری، اگر خانم باردار فکر می کند حداقل هفت هفته هست و سونوگرافی دارد که ضربان قلب جنین را تشخیص نمی دهد. در نظر بگیرید که احتمالا محاسبه تاریخ اشتباه باشد. در اوایل بارداری، داشتن الگوی تخمک گذاری نامنظم می تواند باعث اشتباه در محاسبه شود. 

جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنم به مقالات زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/pregnancy/abnormal-fetal-heart-tracings

شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و اکوی قلب جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادیا شنبه ۲۲ مرداد ۱( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام تا هشت هفتگی دکتر رفتم صدای قلب جنین شنیده میشد الان دوازده هفتگی رفتم میگه صدای قلب جنین شنیده نمیشه مگه میشه?
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ مرداد ۱( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد. 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر کوثر جمعه ۲۱ مرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  من باردارم و الان جنین چهار ماهشه و روم لکه بینی قهوای افتاد سونو گرافی عادی انجام دادم بعد رفتم مامایی گفت بچت رشد نمیکنه و قلب نداره حتی هم سونو گرافی داخلی هم انجام دادم بازم همینو بهم گفتن الان بنظرت چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۱ مرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.در خصوص عوارض احتمالی صبر کردن و تکرار سونو از یک متخصص زنان بپرسید البته تا جایی که من اطلاع دارم ضرری ندارد 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر Hannaneh جمعه ۲۱ مرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. بنده در هفته ۲۳ بارداری هستم. در ۱۳ هفتگی و ۲۰ هفتگی سونو ان تی و آنومالی هر دو نرمال بود ولی در مراقبت مرکز بهداشت در ۱۹ هفتگی صدای قلب جنین شنیده نشد البته مسئول مربوطه گفتن دستگاه ما ضعیفه ولی احساس میکنم برای دلداری بنده این حرف زدن. باتوجه به اینکه پزشک بنده در اون ایام مرخصی بودن نتوانستم به پزشک مراجعه کنم.بنده تا این سن بارداری صدای قلب جنین را نشنیده ام. البته حرکات جنین را مرتب احساس میکنم و هر دو سونو هم کاملا نرمال بود ولی چون صدای قلب در مرکز بهداشت شنیده نشد نگرانم. میخواهم نظر شما را بدانم اصلا جای نگرانی وجود دارد یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۱ مرداد ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر حرکات جنین را احساس می کنید هیچ جای نگرانی وجود ندارد

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۴ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من تو هفته هفتم بارداری هستم سونو واژینال انجام دادم ساک حاملگی دارم ولی هیچ جنینی داخلش نیست میخواستم بدونم امید داشته باشم که جنین تشکیل بشه یا اینکه بارداریم پوچ هست ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیلی بعید است ولی این نکته را بدانید که اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد . 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر باران جمعه ۱۴ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من آی وی اف انجام دادم دیروز سونو رفتم ۸هفته رو نشون داد جنین همه چی ش خوب بود اما قلب شنیده نمیشد بهم گفتن ناموفقه حالا میتونم یه هفته م صبر کنم بعد داروهامو‌ول کنم تا سقط بشه ازتون خواهش میکنم بهم کمک کنید اگه من داروهامو که آمپول پروژسترون و قرص فولیک اسید و استرادیول هستن ادامه بدم ضرر داره یا خیر من نمی‌خوام زود تسلیم شم فقط میخوام‌ضرر نداشته باشه 😔
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.در خصوص صبر کردن و تکرار سونو از یک متخصص زنان بپرسید البته تا جایی که من اطلاع دارم ضرری ندارد 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر ملیسان شنبه ۸ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکترگرامی اگردرهفته هفتم نتیجه سونوگرافی نداشتن فعالیت قلبی قیدشده باشد آیا تا تکراربعدی سونو تغدیه یا مراقبت خاصی تاثیردارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیر اقدام خاصی نیاز ندارد 

 • تصویر کاربر سروری پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  تا هفته پیش صدای ضربان قلب جنین احتمالا ۶ هفته ای شنیده می شد ولی امروز گفتن که صدایی نمی شنوند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد . 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر نگین پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من در هشت هفتگی هستم با توجه به تاریخ شروع اخرین پریودیم و از اونجایی که تنبلی تخمدان دارم دارو مصرف میکردم برای منظم شدن قاعدگیم،
  الان که سونوی واژینال انجام دادم رویان تشکیل شده ولی ضربان قلب شنیده نمیشه، از طرفی هم سونوگرافیستم میگن که سن جنین ۶ هفته رو نشون میده….از نظر شما من باید چه اقدامی بکنم؟
  به گذاشتن شیاف واژینال ادامه بدم و زمان بدم شاید ایجاد بشه یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد . 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر ارسین سه شنبه ۴ مرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام.من تو هفته ۹بارداری هستم .تو هفته ششم صدای قلب جنین رو شنیدم ولی تو هفته ۹ رفتم سونو گفتن قلب ضربان نداره.یعنی خونریزی هم داشتم که رفتم .بچه سقط شده یعنی ؟😔
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۴ مرداد ۱( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد . 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر خرود جمعه ۲۴ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من اولین با داریمه ۱۴ هفته که بودم حس میکردم توی شکمم چیزی هست ولی الان که ۱۸ هفته رفتم تقریبا یه هفته چیزی احساس نمیکنم 🥺نگران شدم مشکلی هستش یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۴ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک متخصص زنان بپرسید 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر