برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
تپش قلب ناگهانی در کودکان

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

خیلی از مادران با دیدن علائم نامتعارفی در نوزاد و یا کودک خود، دچار نگرانی به دلیل وجود بیماری در فرزند خود می شوند. در بعضی مواقع این ها نشان دهنده ی علائم بیماری قلبی در اطفال می باشد. در این مبحث سعی شده است به مواردی بپردازیم که ممکن است بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد.

آیا اطفال هم به بیماری قلبی دچار می شوند؟

کودکان مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است از ابتدای تولد دارای علامت باشند و یا مواردی هم هستند که در بدو تولد هیچ علامتی ندارند و با افزایش سن و بزرگ شدن جثه کودک، خود را نشان می دهند. 

گاهی در ظاهر کودک هیچ علامت بالینی مشخصی دیده نمی شود ولی با مراجعه به پزشک، در معاینه متوجه علامت یا نشانه ای مربوط به مشکل قلبی در کودکان می شوند. تمام موارد فوق نیاز به بررسی بیشتر توسط فوق تخصص قلب اطفال دارند.

لازم به ذکر است علائم بیماری های قلبی ممکن است در سنین مختلف، متفاوت باشند. همچنین نشانه های بیماری های قلبی نیز در سنین مختلف می توانند متقاوت باشند.

در بیشتر موارد، کودکانی که علائمی که در ادامه آورده می شوند را دارند به مشکلات قلبی مبتلا نیستند و ممکن است این علائم به واسطه مسائل دیگری ایجاد شوند.

برای مثال: بعضی کودکان به طور طبیعی بیشتر از دیگران عرق می‌کنند و بسیاری از کودکان در زمان خواب تعریق دارند.

تپش قلب می‌تواند به واسطه مصرف کافئین در کودکان ایجاد شود. سرگیجه نیز ممکن است به واسطه مصرف کم مایعات توسط کودکان ایجاد شود.

با این حال، اگر کودک هر کدام از علائم بعدی را داشته باشد، مطرح کردن مسائل با پزشک یا متخصص کودکان اهمیت دارد. پزشک در این شرایط قلب کودک را معاینه می‌کند و یک بررسی کلی از وضعیت کودک انجام می‌دهد و در صورت وجود مسائل مربوط به قلب، اقدام به ارجاع به متخصص قلب اطفال می‌کند.

در ویدئوی زیر دکتر سعید بیطرفان در ارتباط با اهمیت توجه به مشکلات قلبی کودکان توضیحات مفیدی ارائه می دهند.

 

علائم بیماری قلبی در نوزادان و کودکان

در ادامه به بررسی و بیان چند علامت درباره ی احتمال وجود بیماری قلبی در کودکان و نوزادان به تفکیک می پردازیم. بعضی از این علائم در گروه های سنی مختلف یکسان است ولی بعضی از موارد فقط مختص یک گروه خاص سنی است. 

علائم بیماری قلبی در نوزادان

علائم مشکلات قلبی در کودکان نوپا

علائم قلبی در کودکان بزرگتر/ نوجوانان

در ادامه سعی بر این است که توضیحات کامل تری درباره ی علائم بیماری قلبی شایع در کودکان داده شود تا شما عزیزان در صورت مشاهده ی این موارد هر چه سریعتر برای درمان نوزاد و کودکانتان دست به کار شوید.

علائمی قلبی کودکان

تنگی نفس در زمان تغذیه

علائم تنفسی در اطفال از شایعترین و همچنین از اولین علائم بیماری قلبی در اطفال می باشد. اغلب، این علائم خود را با تنگی نفس و یا افزایش تعداد تنفس نشان می دهد. در مشکلات خفیف و مراحل اولیه ممکن است فقط در زمان فعالیت خود را نشان دهند.

ولی در موارد خیلی شدید حتی در زمان استراحت هم علائم تنفسی خود را نشان می دهند. در سنین نوزادی این فعالیت در حد شیر خوردن یا گریه کردن باعث بروز علائم می شود و در سنین بالاتر یعنی در کودکی یا نوجوانی نیز در زمان بازی و فعالیت بدنی مثل دویدن خود را نشان می دهند.

عرق کردن در زمان تغذیه به دلیل وجود بیماری قلبی

در وجود بیماری قلبی مادرزادی، بدن کودک تمام وقت با پمپ کردن خون بیشتر به عروق در حال جبران نیاز خون رسانی قلب به بدن است. از آنجایی که نوزادانی که با این شرایط متولد می شوند اجازه خوردن شیر دارند؛ بنابراین شروع به خوردن شیر معمولا همراه با عرق کردن است. 

این علائم معمولاً با تغییر رنگ کبودی در پوست و تنگی نفس همراه است. این تعریق با افزایش سن نیز باقی می ماند و در مواردی نیز ممکن است از ابتدا نباشد و با افزایش سن تعریق بیش از حد خود را نشان دهد.

دلایلی وجود دارد که سبب تعریق بیش از اندازه ی سر نوزاد می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با دلایل آن روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

از حال رفتن

از حال رفتن ممکن است یکی از نشانه های بیماری قلبی در کودکان باشد. مشکلات قلبی با کاهش خروجی مفید خون از قلب به طرف مغز و سایر اعضاء و اندامها باعث ضعف و بیحالی دائمی می شوند و گاهی نیز سبب از حال رفتن ناگهانی در بیمار می شود. در این موارد از حال رفتن ناگهانی احتمال بی نظمی در ضربان های قلبی بیشتر مطرح می شود.

آبی شدن درون دهان (لثه‌ها/ زبان) و پوست

در مشکلات قلبی مادرزادی با توجه با تداخل غیر طبیعی خون سرخرگی (پر اکسیژن) با خون سیاهرگی (کم اکسیژن )، ممکن است کبودی یا آبی شدن پوست و مخاط مشاهده شود. 

از حساس ترین و اولین جاهایی که دچار کبودی و یا آبی شدن می شود، مخاط دهان و لثه هاست. ولی با پیشرفت و شدید تر شدن مشکل قلبی، این کبودی در سطح پوست هم خود را نشان می دهد. شایعترین محل های کبودی پوست، دور دهان، لب ها و بستر ناخن ها است.

مشکلات قلبی در کودکان انواع مختلفی دارد. با کلیک بر روی گزینه ی زیر می توانید انواع بیماری های قلبی نوزادان و کودکان را مطالعه کنید.

درد قفسه سینه در زمان فعالیت

درد قفسه سینه در تمام سنین می تواند از علائم مشکلات قلبی باشد؛ ولی در سنین کودکی درد سینه، اغلب از علل قلبی نیست. شایعترین علل درد سینه در اطفال دردهای اسکلتی عضلانی است. ولی با این وجود حتما باید مشکلات قلبی بررسی شود. 

ممکن است کودک در زمان بازی دچار برخورد ضربه ای به قفسه سینه شده و بعد از بازی متوجه درد در این ناحیه شود. گاهی به دنبال سرماخوردگی ها، محل اتصال غضروف و استخوان دنده ها دچار التهاب و درد شوند که با درد قفسه سینه خود را نشان می دهند.

ولی این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در تمام سنین حتی کودکی درد قفسه سینه که با فعالیت شروع و با استراحت بهبود دارد؛ احتمال قلبی بودن دارد و حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی دقیق شود.

تپش قلب

تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه وابسته به سن متفاوت است. اغلب با افزایش سن تعداد ضربان قلب اطفال کاهش می یابد. بطورکلی تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه نسبت به بزرگسالان بیشتر است. 

بیشترین این ضربان در دوره نوزادی است که در زمان استراحت تا 180 ضربه در دقیقه و زمان گریه و بیقراری تا 200 ضربان در هر دقیقه، طبیعی در نظر گرفته می شود. ولی باید به این نکته توجه داشت که اگر ضربان قلب شخص در هر سن متناسب با سن وی نیست باید از نظر مسائل قلبی بررسی شود.

در حالت عادی هر شخصی احساس نمی کند قلبش در حال ضربان است. اگر این اتفاق بیفتد به آن تپش قلب می گویند. تپش قلب می تواند. در افراد نرمال هم اتفاق بیفتد. مثل زمان استرس و هیجان و یا در زمان ورزش و فعالیت شدید بدنی ولی اگر شخصی در غیر این حالات دچار تپش قلب شود، باید از نظر مشکلات قلبی بررسی شود.

در بسیاری از بیماری های قلبی اطفال، قلب برای جبران نارسایی در خون رسانی به بدن، مجبور به افزایش تعداد ضربان می شود. گروه بزرگی از بیماری های قلبی مشکل اصلی در سیستم ضربان سازی قلب است. این مشکلات باعث ضربان های بیشتر یا کمتر از طبیعی می شوند. مشکلات ضربان قلب می توانند باعث از حال رفتن بیمار شوند.

در این مقاله فقط سعی شد بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان آورده شود. طبیعتا تشخیص قطعی بیماری با متخصص قلب کودکان می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکوی قلب جنین و کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یسنا جمعه ۱۰ آذر ۲( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام دخترم ۶سالشه الان برای بار دوم گفت که سمت چپ قسمت قلبش یه لحظه درد میکنه وبعد دیگه درد نمیکنه ازش سوال کردم دردش چجوریه گفت وقتایی که آدم زیاد میدوئه درد میکنه قلبش، قلب منم اونجوری درد میکنه یه لحظه.میخواستم بدونم آیا مشکلی هس درصورت داشتن مشکل چه اقدامی باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۰ آذر ۲( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر  شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر نيلا یکشنبه ۵ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام جسارتا من يه پسر ٢٠ ماهه دارم كه وقتي برادرش وسايلي كه در دستش داره از او ميگيره پسر ٢٠ ماهه من به خودش فشار مياره كه ريسه ميره وبعد در ريسه رفتن به هوش مياد بعد دوباره از هوش ميره دهان كودكم قفل ميشه تا اينكه دهانش باز كنيم زبانش بيرون بكشيم يا اينكه خدا كمك كنه خودش به هوش بياد جسارتا ميخواستم بدون اين ممكنه مشكل قلبي داشته باشه؟البته وقتي قطره آهن ميديم خوب ميشه ولي چند ماه بيخيال ميشيم ميگيم كافيه بعد از چند مدت اينجوري ميشه لطفا راهنمايي بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۵ آذر ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر گلچین دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب دکتر بیطرفان
  پسر من 7سال دارد تحرکش خیلی زیاد هست.
  بعضی اوقات هنگام بازی زیاد عرق می کند.
  گاهی اوقات هم میگوید که سینه ام درد میکند.
  به نظر شما نیاز هست که اکو قلب گرفته شود.
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر  شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  دختر پنج ساله ای دارم تا به دو دفعه پیش آمده یک دفعه بی حال می شود و حالت بی هوشی و رنگ پریده می شود و بعد می گوید خوابم می آید و حال استفراغ دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۶ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم را چند ماه پیش بردم دکتر کمی بحال بود دکتر یه سرم نوشت این سرم زمان تمام شدنش را دکتر گفته بود مثال نیم ساعت پرستار که سرم را زده۱۵ دقیقه انجام داده بیشتر باز کرده زوتر وارد بدن شده حال مشکل قلبی پیدا میکنه بعضی موقع سردرد داره و شبها از بینی نفس باد خارد میکنه در خواب
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۴ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   احتمال اینکه مشکل فعلی فرزندتان بخاطر سرعت تزریق سرم باشد نزدیک به صفر است.

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر منصوری سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام یه دختر۴ساله دارم هرازگاهی وسط لب پایینش خیلی کم به اندازه ی یه خط کوچولویه کم کبودمیشه بعدخودبه خودپاک میشه تقریبادوهفته پیشم یه بارگفت قلبم دردمیکنه دیگه نمیدونم همینطوری گفت یاواقعادردمیکردچون سریع بعدازاون گفت خوب شدنه تنگی نفس داره نه هیچ چیزدیگه ای میشه راهنماییم کنیدببینم این کبودی به خاطرکمبوداکسیژنه که شایددخترم ناراحتی قلبی داشته باشه. خداروشکرنه ناخناش کبودمیشه نه دست وپاش فقط یه کم لب پایینش که اونم خودبه خودپاک میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   سیانوز قلبی در کودکان

 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر. پسرم هشت سال ونیمه هس. گاهی اوقات قلبش تیر می کشه. اکو ومتخصص قلب بردمش هیچچ مشکلی نداشته میگن شاید از معدش باشه. لصفا میشه راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر بررسی کامل شده نگران نباشید 

 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسم هشت سال ونیمه هس گاهی اوقات قلبش تیر میکشه اکو بردمش متخصص قلب هم بردمش گفتن قلبش سالمه. ولی خیلی می ترسم که بچم قلبش مشگل داشته باشه.لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر بررسی کامل شده نگران نباشید 

 • تصویر کاربر نلین جمعه ۱۹ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید دختر ده ماهه ام هنگام شیر خوردن اصلا آرامش نداره به پشت می‌خوابه وکمرشو بلند می‌کنه وتعریق داره متخصص اطفال گفته صدای اضافه در قلبش هست آیا جای نگرانی هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۹ آبان ۲( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

    هر صدای غیر طبیعی در قلب کودکان نیاز به بررسي قلبی دارد پیشنهاد میکنم فرزندتان توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت شود 

   این مقالات را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

   سوفل بی گناه در قلب کودکان چیست ؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر نیایش چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من دخترم یازدهه سال داره یه مدتیه میگه زیر سینه ی چپم‌تیر میکشه وتا تو پشتش درد میگیره البته چند ساله آسم داره و اسپری میزنه به نظرتون مشکل قلبی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر  شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر