علائم بیماری‌ قلبی در کودکان

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

خیلی از مادران با دیدن علائم نامتعارفی در نوزاد و یا کودک خود، دچار نگرانی به دلیل وجود بیماری در فرزند خود می شوند. در بعضی مواقع این علائم می تواند نشان دهنده ی وجود یک بیماری قلبی در طفل باشد. در این مبحث سعی شده است به مواردی بپردازیم که ممکن است بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد.

آیا اطفال هم به بیماری قلبی دچار می شوند؟

اطفال با مشکلات قلبی ممکن است از ابتدای تولد دارای علامت باشند و یا مواردی هم هستند که در بدو تولد هیچ علامتی ندارند و با افزایش سن و بزرگ شدن جثه کودک، خود را نشان می دهند. 

گاهی در ظاهر کودک هیچ علامت بالینی مشخصی ندارد ولی با مراجعه به پزشک، در معاینه متوجه علامت یا نشانه ای مربوط به مشکل قلبی در کودکان می شوند. تمام موارد فوق نیاز به بررسی بیشتر توسط فوق تخصص قلب اطفال دارند.

لازم به ذکر است علائم بیماریهای قلبی ممکن است در سنین مختلف، متفاوت باشند. همچنین انواع بیماریهای قلبی نیز در سنین مختلف می توانند علامت خاص خود را داشته باشند.

در بیشتر موارد، کودکانی که علائمی که در ادامه آورده می شوند را دارند به مشکلات قلبی مبتلا نیستند و ممکن است این علائم به واسطه مسائل دیگری ایجاد شوند.

برای مثال: بعضی کودکان به طور طبیعی بیشتر از دیگران عرق می‌کنند و بسیاری از کودکان در زمان خواب تعریق دارند.

تپش قلب می‌تواند به واسطه مصرف کافئین در کودکان ایجاد شود. سرگیجه نیز ممکن است به واسطه مصرف کم مایعات توسط کودکان ایجاد شود.

با این حال، اگر کودک هر کدام از علائم بعدی را داشته باشد، مطرح کردن مسائل با پزشک یا متخصص کودکان اهمیت دارد. پزشک در این شرایط قلب کودک را معاینه می‌کند و یک بررسی کلی از وضعیت کودک انجام می‌دهد و در صورت وجود مسائل مربوط به قلب اقدام به ارجاع به متخصص قلب می‌کند.

در ویدئوی زیر دکتر سعید بیطرفان در ارتباط با اهمیت توجه به مشکلات قلبی کودکان توضیحات مفیدی ارائه می دهند.

 

علائمی که می تواند احتمال وجود بیماری قلبی باشد.

در ادامه به بررسی و بیان چند علامت درباره ی احتمال وجود بیماری قلبی در کودکان و نوزادان به تفکیک می پردازیم. بعضی از این علائم در گروه های سنی مختلف یکسان است ولی بعضی از موارد فقط مختص یک گروه خاص سنی است. 

علائم احتمالی بیماری قلبی در نوزادان

علائم احتمالی مشکلات قلبی در کودکان نوپا

علائم بیماری قلبی در کودکان بزرگتر/ نوجوانان

در ادامه سعی بر این است که توضیحات کامل تری درباره ی این علائم بیماری قلبی در کودکان داده شود تا شما عزیزان در صورت مشاهده ی این موارد هر چه سریعتر برای درمان نوزاد و کودکانتان دست به کار شوید.

علائمی قلبی کودکان

تنگی نفس در زمان تغذیه

علائم تنفسی در اطفال از شایعترین و همچنین از اولین علائم بیماری قلبی در اطفال می باشد. اغلب، این علائم خود را با تنگی نفس و یا افزایش تعداد تنفس نشان می دهد. در مشکلات خفیف و مراحل اولیه ممکن است فقط در زمان فعالیت خود را نشان دهند.

ولی در موارد خیلی شدید حتی در زمان استراحت هم علائم تنفسی خود را نشان می دهند. در سنین نوزادی این فعالیت در حد شیر خوردن یا گریه کردن باعث بروز علائم می شود و در سنین بالاتر یعنی در کودکی یا نوجوانی نیز در زمان بازی و فعالیت بدنی مثل دویدن خود را نشان می دهند.

عرق کردن در زمان تغذیه به دلیل وجود بیماری قلبی

در وجود بیماری قلبی مادرزادی، بدن کودک تمام وقت با پمپ کردن خون بیشتر به عروق در حال جبران نیاز خون رسانی قلب به بدن است. از آنجایی که نوزادانی که با این شرایط متولد می شوند اجازه خوردن شیر دارند؛ بنابراین شروع به خوردن شیر معمولا همراه با عرق کردن است. 

این علائم معمولاً با تغییر رنگ کبودی در پوست و تنگی نفس همراه است. این تعریق با افزایش سن نیز باقی می ماند و در مواردی نیز ممکن است از ابتدا نباشد و با افزایش سن تعریق بیش از حد خود را نشان دهد.

دلایلی وجود دارد که سبب تعریق بیش از اندازه ی سر نوزاد می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با دلایل آن روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

از حال رفتن

از حال رفتن ممکن است یکی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد. مشکلات قلبی با کاهش خروجی مفید خون از قلب بطرف مغز و سایر اعضاء و اندامها باعث ضعف و بیحالی دائمی می شوند وگاهی نیز سبب از حال رفتن ناگهانی در بیمار می شود در این موارد از حال رفتن ناگهانی احتمال بی نظمی در ضربان های قلبی بیشتر مطرح می شود.

آبی شدن درون دهان (لثه‌ها/ زبان) و پوست

در مشکلات قلبی مادرزادی با توجه با تداخل غیر طبیعی خون سرخرگی (پر اکسیژن) با خون سیاهرگی (کم اکسیژن ) ممکن است کبودی یا آبی شدن پوست و مخاط مشاهده شود. 

از حساس ترین و اولین جاهایی که دچار کبودی و یا آبی شدن می شود، مخاط دهان و لثه هاست. ولی با پیشرفت و شدید تر شدن مشکل قلبی این کبودی در سطح پوست هم خود را نشان می دهد. شایعترین محل های کبودی پوست، دور دهان، لبها و بستر ناخن ها است.

مشکلات قلبی در کودکان انواع مختلفی دارد. با کلیک بر روی گزینه ی زیر می توانید انواع بیماری های قلبی نوزادان و کودکان را مطالعه کنید.

درد قفسه سینه در زمان فعالیت

درد قفسه سینه در تمام سنین می تواند از علائم مشکلات قلبی باشد ولی در سنین کودکی درد سینه، اغلب از علل قلبی نیست. شایعترین علل درد سینه در اطفال دردهای اسکلتی عضلانی است ولی با این وجود حتما باید مشکلات قلبی بررسی شود. 

ممکن است کودک در زمان بازی دچار برخورد ضربه ای به قفسه سینه شده و بعد از بازی متوجه درد در این ناحیه شود. گاهی بدنبال سرماخوردگی ها محل اتصال غضروف و استخوان دنده ها دچار التهاب و درد شوند که با درد قفسه سینه خود را نشان می دهند.

ولی این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در تمام سنین حتی کودکی درد قفسه سینه که با فعالیت شروع و با استراحت بهبود دارد؛ احتمال قلبی بودن دارد و حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی دقیق شود.

تپش قلب

تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه وابسته به سن متفاوت است و اغلب با افزایش سن این تعداد کاهش دارد. بطورکلی تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه نسبت به بزرگسالان بیشتر است. 

بیشترین این ضربان در دوره نوزادی است که در زمان استراحت تا 180 ضربه در دقیقه و زمان گریه و بیقراری تا 200 ضربان در هر دقیقه، طبیعی در نظر گرفته می شود. ولی باید به این نکته توجه داشت که اگر ضربان قلب شخص در هر سن متناسب با سن وی نیست باید از نظر مسائل قلبی بررسی شود.

در حالت عادی هر شخصی احساس نمی کند قلبش در حال ضربان است و اگر این اتفاق بیفتد به آن تپش قلب می گویند. تپش قلب می تواند در افراد نرمال هم اتفاق بیفتد مثل زمان استرس و هیجان و یا در زمان ورزش و فعالیت شدید بدنی ولی اگر شخصی در غیر این حالات دچار تپش قلب شود باید از نظر مشکلات قلبی بررسی شود.

در بسیاری از بیماریهای قلبی اطفال قلب برای جبران نارسایی در خون رسانی به بدن مجبور به افزایش تعداد ضربان می شود. گروه بزرگی از بیماریهای قلبی مشکل اصلی در سیستم ضربان سازی قلب است و این مشکلات باعث ضربانهای بیشتر یا کمتر از طبیعی می شوند. مشکلات ضربان قلب می توانند باعث از حال رفتن بیمار شوند.

در این مقاله فقط سعی شد بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان آورده شود. طبیعتا تشخیص قطعی بیماری با متخصص قلب کودکان می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکوی قلب جنین و کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازلی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام دخترم ۹سالشه گاهی وقت ها درد در قلب رو احساس میکنه همزمان دست چپ و کتفش هم درد می‌کنه بدون هیچ حرکات جنب و جوش یا ورزشی همین طوری یهویی به مدت یکی دو ساعت درد می‌کنه بعد خبری نمیشه علت چیست؟,
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم جواب آزمایشات فرزندتان را متخصص اطفال ببیند. اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر محمداز‌خوی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  پسرم‌هشت‌ساله‌است‌بعضی‌وقتهادرناحیه‌قلب‌احساس‌درد‌میکندمثل‌اینکه‌سوزنی‌ازلای‌گوشت‌میگذردوکمی‌هم‌درد‌قعسه‌سینه‌دارد‌
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم جواب آزمایشات فرزندتان را متخصص اطفال ببیند. اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر نفیسه جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  ۱۲سالمه دردقفسه سینه دارم جوری که تازیر بغل وپشتم تیر میکشه تحرک زیاد دارم بنظرتون خطر ناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگه با فعالیت درد شروع و با توقف فعالیت درد بهبود دارد احتمال قلبی بودن هست.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

 • تصویر کاربر رایان جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب، کودک ۷ ماهه من از زمان تولد بعد از گریه شدید شروع به هق هق می‌کند و هر چند لحظه این کار را تکرار می‌کند، البته الان نسبت به زمان نوزادی این حالت کمتر شده ولی گاهی اوقات شاید چند ساعت همین حالت را داشته باشد و این برای من نگران کننده است
  ممنون میشم منو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر شرکو پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، خسته نباشید. دخترم هفت سالشه موقع بازی مثلا وقتی داره بپر بپر میکنه یا ورزش میکنه میگه قفسه ی سینم درد میگیره، چون یکم تپل هست و اضافه وزن هم داره نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر ستاه چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقایدکتر نوزاد 3 ماهه ای دارم که دور دهان و گاهی دست و پاش آبی رنگ میشه بردم دکتر گفتن ضربان قلش خوبه اما یه اکو انجام بده گاهی عمیق نفس میکشه ایا مشکل قلبی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   در موارد کبودی در شیرخواران با احتمال بیماری قلبی مادرزادی حتما مسائل قلبی باید بررسی شود و اکو روش تشخیصی مشکلات قلبی ست .

   لطفا این مقالات رو‌ مطالعه بفرمایید. اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سیانوز قلبی در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

 • تصویر کاربر شمیم سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دختر یازده ساله من ضربان قلبش ۱۱۵بود ایا غیر طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   این تعداد ضربان قلب در این سن نرمال در نظر گرفته می شود . اگر تعداد ضربان قلب فرزندتان در حالت استراحت بیش از 120 ضربان در دقیقه بود یا اگر بطور ناگهانی شروع یا قطع می شود باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.

   لطفا مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر پارمیس یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که میزارین اقای دکتر دختر من ده سالشه مدام از درد دست پاهاش میگفت تا این که سه هفته پیش به کرونا مبتلا شد بعدش اون میگفت سینه ام تیر میکشه از مایش دادیم cpk خونش خیلی بالا بود اقای دکتر بالابودن cpk از تزریق پنی سیلین میتونه باشه یا دخترم مشکل قلبی پیدا کرده ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   حتمآ نياز به ویزیت قلبی دارد در کرونای کودکان سندروم شبه کاوازاکی  داریم که خطر گرفتاری قلبی دارد

    

 • تصویر کاربر ریحانه یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب دختر ۸ ساله دهرم حدود ۳ سال است ک قفسه سینش درد میکنه هم سمت چپ بیشتر بعضی اوقات سمت راست هم درد میگیره نفس های خیلی کوتاه می کشه واگه بخواییم پماد بزنیم احساس درد میکنه دکتر هم بردیم ک فقط عگس از قفسه سینه گرفت و قلب وگفتند اندازه قلبش هم خوب ومشگلی نداره احتمالا یا از ترس به خودش فشار آورده ویا سر ما خورده ولی چرا اینگونه میشه آیا باید دکتر قلب هم ببرم بعضی وقتها هر دردی داشته باشه کلا تب همراهش هست ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر تابی سه شنبه ۶ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام
  دختری هفت ساله دارم که ماه اول تولد متخصص اطفال گفت قلبش صدای اضافه داره یکبار چهل روزگی .یکبار پنج ماهگی اکو قلب انجام شد گفتن مشکلی نیست و تشخیص رفلاکس دادن و بخاطر اسهال بود مداوم حساسیت ب شیر گاوی
  تا الان وزنگیری ورشد موهابسیار کم است
  ولی گاهی اوقات موقع فعالیت یا حتی بدون فعالیت از درد قفسه سینه شکایت می‌کنه بسیار گرمایی است و ضربان قلبش خیلی سریع است و بسیار لاغر و بد غذاست واز همون نوزادی تا کنون با دهان باز تنفس میکنه مخصوصا موقعی که خوابه میخواستم بدونم مشکل می‌تونه از مشکل قلبی باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۶ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید و اینکه دوبار اکو شده و مشکلی گزارش نشده بعید است مشکل قلبی داشته یاشد .ولی پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک فوق تخصص آلرژی اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر