تپش قلب ناگهانی در کودکان

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

خیلی از مادران با دیدن علائم نامتعارفی در نوزاد و یا کودک خود، دچار نگرانی به دلیل وجود بیماری در فرزند خود می شوند. در بعضی مواقع این علائم می تواند نشان دهنده ی وجود یک بیماری قلبی در طفل باشد. در این مبحث سعی شده است به مواردی بپردازیم که ممکن است بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد.

آیا اطفال هم به بیماری قلبی دچار می شوند؟

اطفال با مشکلات قلبی ممکن است از ابتدای تولد دارای علامت باشند و یا مواردی هم هستند که در بدو تولد هیچ علامتی ندارند و با افزایش سن و بزرگ شدن جثه کودک، خود را نشان می دهند. 

گاهی در ظاهر کودک هیچ علامت بالینی مشخصی ندارد ولی با مراجعه به پزشک، در معاینه متوجه علامت یا نشانه ای مربوط به مشکل قلبی در کودکان می شوند. تمام موارد فوق نیاز به بررسی بیشتر توسط فوق تخصص قلب اطفال دارند.

لازم به ذکر است علائم بیماریهای قلبی ممکن است در سنین مختلف، متفاوت باشند. همچنین انواع بیماریهای قلبی نیز در سنین مختلف می توانند علامت خاص خود را داشته باشند.

در بیشتر موارد، کودکانی که علائمی که در ادامه آورده می شوند را دارند به مشکلات قلبی مبتلا نیستند و ممکن است این علائم به واسطه مسائل دیگری ایجاد شوند.

برای مثال: بعضی کودکان به طور طبیعی بیشتر از دیگران عرق می‌کنند و بسیاری از کودکان در زمان خواب تعریق دارند.

تپش قلب می‌تواند به واسطه مصرف کافئین در کودکان ایجاد شود. سرگیجه نیز ممکن است به واسطه مصرف کم مایعات توسط کودکان ایجاد شود.

با این حال، اگر کودک هر کدام از علائم بعدی را داشته باشد، مطرح کردن مسائل با پزشک یا متخصص کودکان اهمیت دارد. پزشک در این شرایط قلب کودک را معاینه می‌کند و یک بررسی کلی از وضعیت کودک انجام می‌دهد و در صورت وجود مسائل مربوط به قلب اقدام به ارجاع به متخصص قلب می‌کند.

در ویدئوی زیر دکتر سعید بیطرفان در ارتباط با اهمیت توجه به مشکلات قلبی کودکان توضیحات مفیدی ارائه می دهند.

 

علائمی که می تواند احتمال وجود بیماری قلبی باشد.

در ادامه به بررسی و بیان چند علامت درباره ی احتمال وجود بیماری قلبی در کودکان و نوزادان به تفکیک می پردازیم. بعضی از این علائم در گروه های سنی مختلف یکسان است ولی بعضی از موارد فقط مختص یک گروه خاص سنی است. 

علائم احتمالی بیماری قلبی در نوزادان

علائم احتمالی مشکلات قلبی در کودکان نوپا

علائم بیماری قلبی در کودکان بزرگتر/ نوجوانان

در ادامه سعی بر این است که توضیحات کامل تری درباره ی این علائم بیماری قلبی در کودکان داده شود تا شما عزیزان در صورت مشاهده ی این موارد هر چه سریعتر برای درمان نوزاد و کودکانتان دست به کار شوید.

علائمی قلبی کودکان

تنگی نفس در زمان تغذیه

علائم تنفسی در اطفال از شایعترین و همچنین از اولین علائم بیماری قلبی در اطفال می باشد. اغلب، این علائم خود را با تنگی نفس و یا افزایش تعداد تنفس نشان می دهد. در مشکلات خفیف و مراحل اولیه ممکن است فقط در زمان فعالیت خود را نشان دهند.

ولی در موارد خیلی شدید حتی در زمان استراحت هم علائم تنفسی خود را نشان می دهند. در سنین نوزادی این فعالیت در حد شیر خوردن یا گریه کردن باعث بروز علائم می شود و در سنین بالاتر یعنی در کودکی یا نوجوانی نیز در زمان بازی و فعالیت بدنی مثل دویدن خود را نشان می دهند.

عرق کردن در زمان تغذیه به دلیل وجود بیماری قلبی

در وجود بیماری قلبی مادرزادی، بدن کودک تمام وقت با پمپ کردن خون بیشتر به عروق در حال جبران نیاز خون رسانی قلب به بدن است. از آنجایی که نوزادانی که با این شرایط متولد می شوند اجازه خوردن شیر دارند؛ بنابراین شروع به خوردن شیر معمولا همراه با عرق کردن است. 

این علائم معمولاً با تغییر رنگ کبودی در پوست و تنگی نفس همراه است. این تعریق با افزایش سن نیز باقی می ماند و در مواردی نیز ممکن است از ابتدا نباشد و با افزایش سن تعریق بیش از حد خود را نشان دهد.

دلایلی وجود دارد که سبب تعریق بیش از اندازه ی سر نوزاد می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با دلایل آن روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

از حال رفتن

از حال رفتن ممکن است یکی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد. مشکلات قلبی با کاهش خروجی مفید خون از قلب بطرف مغز و سایر اعضاء و اندامها باعث ضعف و بیحالی دائمی می شوند وگاهی نیز سبب از حال رفتن ناگهانی در بیمار می شود در این موارد از حال رفتن ناگهانی احتمال بی نظمی در ضربان های قلبی بیشتر مطرح می شود.

آبی شدن درون دهان (لثه‌ها/ زبان) و پوست

در مشکلات قلبی مادرزادی با توجه با تداخل غیر طبیعی خون سرخرگی (پر اکسیژن) با خون سیاهرگی (کم اکسیژن ) ممکن است کبودی یا آبی شدن پوست و مخاط مشاهده شود. 

از حساس ترین و اولین جاهایی که دچار کبودی و یا آبی شدن می شود، مخاط دهان و لثه هاست. ولی با پیشرفت و شدید تر شدن مشکل قلبی این کبودی در سطح پوست هم خود را نشان می دهد. شایعترین محل های کبودی پوست، دور دهان، لبها و بستر ناخن ها است.

مشکلات قلبی در کودکان انواع مختلفی دارد. با کلیک بر روی گزینه ی زیر می توانید انواع بیماری های قلبی نوزادان و کودکان را مطالعه کنید.

درد قفسه سینه در زمان فعالیت

درد قفسه سینه در تمام سنین می تواند . از علائم مشکلات قلبی باشد ولی در سنین کودکی درد سینه، اغلب از علل قلبی نیست. شایعترین علل درد سینه در اطفال دردهای اسکلتی عضلانی است. ولی با این وجود حتما باید مشکلات قلبی بررسی شود. 

ممکن است کودک در زمان بازی دچار برخورد ضربه ای به قفسه سینه شده . بعد از بازی متوجه درد در این ناحیه شود. گاهی بدنبال سرماخوردگی ها محل اتصال غضروف و استخوان دنده ها دچار التهاب و درد شوند. که با درد قفسه سینه خود را نشان می دهند.

ولی این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در تمام سنین حتی کودکی درد قفسه سینه که با فعالیت شروع و با استراحت بهبود دارد. احتمال قلبی بودن دارد و حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی دقیق شود.

تپش قلب

تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه وابسته به سن متفاوت است . اغلب با افزایش سن این تعداد کاهش دارد. بطورکلی تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه نسبت به بزرگسالان بیشتر است. 

بیشترین این ضربان در دوره نوزادی است که در زمان استراحت تا 180 ضربه در دقیقه و زمان گریه و بیقراری تا 200 ضربان در هر دقیقه، طبیعی در نظر گرفته می شود. ولی باید به این نکته توجه داشت که اگر ضربان قلب شخص در هر سن متناسب با سن وی نیست باید از نظر مسائل قلبی بررسی شود.

در حالت عادی هر شخصی احساس نمی کند. قلبش در حال ضربان است. اگر این اتفاق بیفتد به آن تپش قلب می گویند. تپش قلب می تواند. در افراد نرمال هم اتفاق بیفتد. مثل زمان استرس و هیجان و یا در زمان ورزش و فعالیت شدید بدنی ولی اگر شخصی در غیر این حالات دچار تپش قلب شود . باید از نظر مشکلات قلبی بررسی شود.

در بسیاری از بیماریهای قلبی اطفال قلب برای جبران نارسایی در خون رسانی به بدن مجبور به افزایش تعداد ضربان می شود. گروه بزرگی از بیماریهای قلبی مشکل اصلی در سیستم ضربان سازی قلب است . این مشکلات باعث ضربانهای بیشتر یا کمتر از طبیعی می شوند. مشکلات ضربان قلب می توانند باعث از حال رفتن بیمار شوند.

در این مقاله فقط سعی شد بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان آورده شود. طبیعتا تشخیص قطعی بیماری با متخصص قلب کودکان می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکوی قلب جنین و کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حاناجلیلیان یکشنبه ۳ مهر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دخترم درمواقع استرس شدید حالت ضعف وسفیدشدن لب واستفراغ داشت که دکتربردم گفت نارسایی متوسط دریچه میترال وافتادگی دریچه ماوسط داره،ایا خطرناکه احتیاج به عمل پیدا میکنه زیادترمیشه خیلی نگرانم زندگیم بهم ریخته شبی نصف انالاپریل میخوره دکترش میگفت یکی بهش بده ایا زیانیست فشارش نمیفته
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳ مهر ۱( 1 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   مشکل خطرناکی نیست ولی اغلب نیاز به پیگیری طولانی دارد

 • تصویر کاربر دهقانی یکشنبه ۳ مهر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام. من پسرم ۷ساله است.مدتیه میگه نفسم بالا نمیاد .نفس کم میاره مخصوصا وقتی بازی میکنه.حدود دو هفته هست زیر چشماش کمی کبود شده.یه وقتایی هم سردرد و پیشونی درد داره .آیا اینا علایم بیماری قلبی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳ مهر ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سارل پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر گرامی ...پسرم ۱۲سالشه وقدو وزن نرمال داره..سوالم درمورد تعریق زیاد سرو گردنش زمان بازی وورزش و زمان خواب هست طوریکه بالشت ولباس کامل خیس میشه ..گاهی اوقات تپش رگ دو طرف گردنش کاملا باچشم دیده میشه(زمانیکه خوابه)البته پسرم کلا مضطربه ..پدرشم نسبت به سایرین زودتر وبیشتر عرق میکنه..علامت دیگه ای نداره...ایشون نیازه که متخصص قلب ویزیت کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهاد میکنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  پسر شش ساله دارم پسرم از پارسال ماهی چند بار بهم قلبش رو می‌گرفت و می‌گفت که قلبش تند تند میزنه و گاهی هم قلبش درد می‌گرفت همه ی اینها حتی تو حالت استراحت هم براش اتفاق میفتاد همون پارسال من بردمش پیش متخصص قلب کودک و دکتر نوار و اکوی قلب براش انجام داد و گفت که مشکلی ندارد و سالمه
  از اون موقع تا الان اون حالتها شاید ماهی یکبار براش پیش بیاد ماهی هم هست که اصن براش این حالتها پیش نمیاد ولی الان چند باری هست که میگه پشت سمت راستش براش درد میگیره و این درد حتی تو حالت استراحت هم براش اتفاق می‌افته میخواستم بدونم که این درد مربوط به مشکل قلب هستش باید بازم پیگیری کنم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پسر۱۱ساله ام هنگام ورزش دچار خستگی و ضعف می شد بعداز مراجعه به فوق تخصص قلب کودکان ایشان گفتند هیچ مشکلی ندارد وبه ورزش ادامه دهداماچون در اکوmildTR گزارش شده نگران نارسایی دریچه تریکوپسید فرزندم شدم خودم نارسایی خفیف میترال دارم و پدرم تعویض دریچه تریکوپسید و ترمیم میترال داشتند
  برای پسرم چه مراقبتهایی برای زندگی سالم و روال عادی زندگی باید داشته باشم تادچارعارضه و مشکل نشود یاحتی الامکان کمترباشد آیا اقدام یاپیگیری پزشکی خاصی نیاز است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید اغلب هیچ اقدام خاصی برای این میزان گرفتاری دریچه وجود ندارد محدودیت فعالیت وجود ندارد فقط باید به طور سرپایی سالانه اکوی قلب فرزندتان تکرار بشود

    

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پسر۱۱ساله ام هنگام ورزش دچار خستگی و ضعف می شد بعداز مراجعه به فوق تخصص قلب کودکان ایشان گفتند هیچ مشکلی ندارد وبه ورزش ادامه دهداماچون در اکوmildTR گزارش شده نگران نارسایی دریچه تریکوپسید فرزندم شدم خودم نارسایی خفیف میترال دارم و پدرم تعویض دریچه تریکوپسید و ترمیم میترال داشتند
  برای پسرم چه مراقبتهایی برای زندگی سالم و روال عادی زندگی باید داشته باشم تادچارعارضه و مشکل نشود یاحتی الامکان کمترباشد آیا اقدام یاپیگیری پزشکی خاصی نیاز است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید اغلب هیچ اقدام خاصی برای این میزان گرفتاری دریچه وجود ندارد محدودیت فعالیت وجود ندارد فقط باید به طور سرپایی سالانه اکوی قلب فرزندتان تکرار بشود

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۱ شهریور ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام.من دیابت بارداری داشتم و بعد از زایمان اکو قلب پسرم رو پیش شما انجام دادم و فرمودید مشکلی نیست.حدود ۴۰ روزگی دچار پنومونی شد و ۴ روز بیمارستان بستری شد.از یک هفته بعدش دور بینی و دهان و روی پل بینی گاهی خیلی کم کبود میشه.دکتر عفونی گفت مشکل ریوی نداره میخاستم ببینم ممکنه بعد پنومونی مشکل قلبی پیدا کرده باشه.علایم دیگه ای نداره.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ شهریور ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پنومونی باعث ایجاد مشکل قلبی نمی شود پیشنهاد می کنم اگر اکو کنترل بعد از تولد انجام نشده یک نوبت اکو بشود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین 

   عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشب خدمت شما بزرگوار
  دختری دوازده ساله دارم که حدود ۴سال است ورزش رزمی میکند الان حدود دوماه است که افسردگی گرفته ولی الان بهتره یک هفته ای هست که میگه مامان قلبم تند میزنه درد قفسه سینه دارد همراه باسوزش شدید طوری که درد به پشت کتف سمت چپ بدن میزند دکتر دارو معده داده ولی خوب نشده وناگفته نماتد سمت چپ بدنش بی حس میشود لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام روز خوش پسرم شش سال و نیم داره تا حالا دوبار یک واکنش مثل هم برای پسرم اتفاق افتاده یکی وقتی با قفسه ی سینه از بلندی پرت شد پایین و یکی وقتی برای تفریح به کوه رفته بودیم در هردو انفاق سرگیجه ی شدید حالت تعوع لب هاش سفید شد و چشمهاش تقریبا بالا رفت خستگی شدید که بعدش حدودا ده دقیقه خوابید الان حدود هشت روز هست تب شدید داره که از روز پنجم تمام لثه و لب و زبانش ابسه کرد دوبار متخصص اطفال بردم که هردو فقط انتی بیوتیک دادن یک نوار قلب کرفتند گفتند یکم مشکوک هستیم باید حتما از قلبش اکو بشه اما دکتر متخصص قلب اطفال برای سیزده روز دیگه بهم نوبت داده میخواسنم ببینم اکه واقعا خطرناک هست تا برای یک دکتر دیگه زودتر اقدام کنم
  (البته اون دو اتفاق اول که کفتم حدودا 6 ماه پیش اتفاق افتاده )
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   فرزند شما باید توسط فوق تخصص اعصاب اطفل ویزیت بشه اگر مشکلی نداشت ویزیت قلب اطفال شود

 • تصویر کاربر مهیار دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام . پسرم 7 سالشه و از چند ماه پیش از گاها تپش قلب و اینکه قلبم تندتند میزنه ما رو آگاه میکرد . اکو و نوار قلب انجام دادیم گفتن مشکلی نیست . الان بعد چن ماه شکایتش بیشتر شده و روزی یکی دوبارمیگه قلبم تند میزنه و درد و تپش بین قفسه چپ و راست جابجا میشه . پسرم چپ دسته . اسپری سالبوتامول زیر نظر پزشک گاها که فعالیت تند یا خنده زیاد میکنه یا غذای حساسیت زایی میخوره(اب هویج. موز یا ...) مجبوریم براش خیلی کم استفاده کنیم... ربطی به قلب داره این تپش و دردی که در دو طرف سینه جابجا میشه؟ اکثرا وقتی آروم هست یا دراز کشیده این اتفاق میفته.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید. احتمال وجود مشکل قلبی هست نیاز است فرزندتان توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر