نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان چیست؟

نارسایی قلبی در کودکان یکی از بیماری های شایع در کودکان است. که بسیاری از والدین را نگران می کند. در این مقاله سعی شده است توضیحات جامعی در رابطه با این بیماری داده شود.

مکانیسم عملکرد قلب چگونه است؟

درصد کمی از نوزادان دارای مشکل ساختاری قلب هستند. قلب يك پمپ است . به دو قسمت سمت راست و سمت چپ تقسیم می شود. كه هر یک بخش بالایی و پایینی دارند.  

بخش بالايي که دهلیز نامیده می شود. خون را از بدن دریافت می کند و آن را از طریق دریچه یک طرفه به قسمت تحتانی که بطن نامیده می شود. پمپ می کند. این دریچه ها از جریان برگشتی خون در قلب جلوگیری می کنند. سمت راست قلب، خون بدون اکسیژن را از بدن دریافت کرده و آن را به ریه هایی که به آن اکسیژن اضافه می كنند. پمپ می کند.

این خون غنی از اکسیژن ریه ها را ترك کرده و وارد سمت چپ قلب می شود. سپس به آئورت پمپ می شود، که آن را در بدن توزیع می کند. تا اکسیژن و مواد مغذی را برای رشد و عملکردهای طبیعی بدن فراهم کند.

بدن پس از استفاده ى اکسیژن، خون بدون اکسیژن را به سمت راست قلب برمی گرداند و چرخه ادامه می یابد.

دیواری به نام سپتوم دو طرف قلب را از هم جدا می کند. بنابرين، هیچ خون غنی از اکسیژن و بدون اکسیژن با يكديگر قاطى نمي شوند.  عضله قلب خون غنی از اکسیژن را از عروق خونی مخصوص به نام عروق کرونر دریافت می کند.

عملکرد پمپاژ قلب توسط یک سیستم الکتریکی داخلی، دقیقاً مانند باتری و سیم های داخلی کنترل می شود.

نارسایی قلبی در کودکان به چه معناست؟

برای رشد و تكامل کودک، قلب باید عملکرد طبیعی پمپاژ را حفظ کند. تا جریان خون مطلوب را در بدن فراهم کند. اما ممکن است گاهی اوقات قلب کودک به طور عادی کار نکند. اصطلاح “نارسایی قلبی” قلبی را توصیف می کند. که به درستی کار نمی کند. این بدان معنا نیست که قلب از کار خود متوقف شده است. بلکه در عوض آنطور که باید کار نمی کند.

نارسایی قلبی در بزرگسالان به دلیل اثرات استعمال سیگار، فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروق کرونر و دریچه های قلبی غيرطبيعي رخ می دهد. ممکن است. در نوزادان، شيرخواران، کودکان نوپا و نوجوانان به دلايل ديگرى رخ دهد. 

از آنجا که نارسایی قلبی دلایل و پیامدهای مختلفی دارد. شناختن نحوه تشخیص، بهبودى و حتی درمان در کودکان کوچکتر مهم است.

دلیل اصلی ایجاد نارسایی قلبی در کودکان

دو دلیل اصلی نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان وجود دارد. اولی “نارسایی گردش خون  بیش از حد ” است و هنگامی رخ می دهد که خون به دلیل نقص مادرزادی قلب در قلب مخلوط مى شود. 

دوم ، “نارسایی پمپ” است و وقتی اتفاق می افتد که عضله قلب آسیب دیده و دیگر به طور طبیعی منقبض نمی شود.

چه عواملی باعث نارسایی قلبی در کودکان می شود؟

نارسایی گردش خون بیش از حد

حدود یک درصد از كودكان تازه متولد شده دچار نوعی نقص ساختاری قلبی خواهند شد. در برخی از این نقایص، سوراخ هایی بین اتاق های راست و چپ قلب وجود دارد. به دلیل این سوراخ ها، خون های بدون اکسیژن و غنی از اکسیژن در قلب مخلوط می شوند. 

نقص عروق خونی در سر تا سر قسمت های بدن (ناهنجاری شریانی وریدی) می تواند باعث مخلوط شدن مشابه خون غنی از اکسیژن و بدون اکسیژن خارج از قلب شود.

دریچه های قلبی غیر طبیعی می توانند باعث نارسایی قلبی شوند. دریچه ى غیرطبیعی که به درستی بسته نمی شود . باعث نشت خون به عقب می شود. به ندرت، عفونت گلو می تواند. منجر به آسیب دیدن دریچه های قلب سالم و نشت آن ها شود.

سرانجام، کم خونی نیز می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. این نقص ها منجر به نارسایی  گردش خون بیش از حد می شوند. در هر یک از این موارد، یک الگوی گردش خون بیش از حد در یک یا چند بخش از قلب رخ می دهد. جریان خون طبیعی رو به جلو قطع می شود و قلب به يك پمپ ناکارآمد تبدیل می شود.

علائمی قلبی کودکان

نارسايى پمپ

مانند قلب در بزرگسالان، قلب کودک نیز ممکن است. دچار نقص پمپ شود. این حالت می تواند ناشی از عفونت ویروسی باشد که به عضله قلب طبیعی آسیب می رساند. یا نارسایی پمپ می تواند ناشى از مشکلات عروق کرونر بوجود بيايد و از جریان خون مؤثر در عضله قلب جلوگیری کند. چنین مواردی در مورد عروق کرونر می تواند از بدو تولد رخ دهد یا نتیجه عفونت باشد.

برخی از داروهای خاص، برای درمان برخى مشکلات پزشکی (مانند سرطان یا لوسمی) ممكن است به عضله قلب آسیب برسانند.  سیستم الکتریکی قلب ممکن است از بدو تولد غیرطبیعی باشد یا در اثر عفونت آسیب دیده باشد و باعث شود ضربان قلب خیلی آهسته یا خیلی سریع شود.  

گاهی اوقات یکی از دریچه های قلب به درستی باز نمی شود و باعث می شود . فشار داخل اتاقك های قلب بالا رود.

به ندرت، ضربه شدید به قفسه سینه ممکن است به قلب آسیب برساند. كودكان مبتلا به دیستروفی عضلانی در نهایت ممكن است. در عضله قلب خود نيز دچار مشكل شوند.

در هر دو وضعيت، عضله قلب از عملکرد طبیعی خود ناتوان می شود.  قلب به يك پمپ ناکارآمد تبدیل می شود.

علائم نارسایی قلبی کودک

علائم احتمالی نارسایی قلبی در کودکان

نارسایی قلبی در کودکان با علائمی همراه است. که در زیر به آن اشاره شده است. ولی لزوما وجود هر یک از علائم زیر دلیلی بر وجود بیماری قلبی در کودک و نوجوان نیست.

نارسایی قلبی چگونه تشخیص داده می شود؟

در نوزادان، نارسایی قلبی اغلب با مشکل تنفسی، تغذیه كم، رشد ضعیف، تعریق بیش از حد یا حتی فشار خون پایین همراه است. در بعضی مواقع نارسایی قلبی می تواند مانند سایر مشکلات مانند کولیک، ذات الریه یا سایر عفونت های تنفسی به نظر برسد.

غالباً والدین ممکن است. توجه داشته باشند که شیرخوار مدت بیشتری برای تغذیه نیاز دارد یا بعد از مدت کوتاهی نسبت به تغذیه بی علاقه می شود. اگر نارسایی قلبی در اثر ضربان قلب خیلی سریع ایجاد شود. والدین ممکن است هنگامی كه کودک خواب است یا آرام استراحت می کند، ضربان سریع قلب را از طریق دیواره قفسه سینه احساس کنند.

کودکان و نوجوانان ممکن است از خستگی شکایت کنند. به خصوص اگر عفونت ویروسى باعث آسیب عضله قلب شده باشد.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که فرزند شما ممکن است. علائم نارسایی قلبی را داشته باشد. ممکن است عكس اشعه ایکس از قفسه سینه در تعیین بزرگ شدگى قلب کمک کند.

همچنین ممکن است برای ارزیابی و آزمایش بیشتر به یک متخصص قلب اطفال – مانند متخصص قلب و عروق بيمارى هاى مادرزادی – ارجاع داده شوید.

عوارض اکو قلب اطفال

تست های ديگرى شامل الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) برای ارزیابی ریتم قلب یا سونوگرافی قلب (اکوکاردیوگرام) برای ارزیابی ساختار و عملکرد قلب ممكن است نياز باشد. هر دو آزمایش ساده هستند و به طور معمول در مطب یا کلینیک پزشک انجام می شوند و دردناک نمى باشند. 

با این حال، بسته به سن و توانایی همکاری فرزند شما، ممکن است آرام بخش ضعيفى برای رسيدن به بهترین نتایج آزمایش ضروری باشد.

برخى اوقات ممکن است از کودکان بزرگتر (معمولاً بزرگتر از 4 سال) خواسته شود که تست استرس ورزش را برای ارزیابی عملکرد قلب و ریه انجام دهند.

در برخى مواقع، یک آزمایش دقیق تر و تهاجمی تر به نام مطالعه کاتتریزاسیون یا آنژیوگرافی قلب ممکن است لازم باشد. در این آزمایش، یک لوله پلاستیکی کوچک (به نام کاتتر) از طريق رگ خونی موجود در پا یا بازو وارد قلب مي شود. از کاتتر برای بررسی فشارها و میزان اکسیژن در قسمت های مختلف قلب استفاده می شود. 

معمولاً مقدار کمی ماده حاجب (یا کنتراست) برای ساخت فیلمی از عملکرد قلب و عروق کرونر تزریق می شود. کودک معمولاً برای اطمینان از بهترین نتایج، آرام بخش ضعیفی را دریافت می کند. 

از آنجایی که این آزمایش در یک اتاق یا آزمایشگاه مخصوص کاتتریزاسیون انجام می شود. اغلب پذیرش کوتاه مدت در بیمارستان لازم است.

مطالب بیشتر در رابطه با نحوه و لزوم انجام اکوکاردیوگرفی قلب کودکان در مقاله ی زیر آورده شده است.

نارسایی قلبی چگونه درمان می شود؟

اگر نارسایی قلبی در اثر گردش خون بیش از حد به دلیل نقص مادرزادی قلب ایجاد شود. اغلب برای ترمیم نقص به عمل جراحی نياز است. غالباً ممکن است پزشک در ابتدا کودک شما را با داروهایی درمان کند که برخى اوقات نیاز به بستری شدن داشته دارد. 

داروها ممكن است شامل داروهای ادرارآور (قرص های دیورتیک) و كاهنده پس بار قلب باشد. اين داروها می توانند به تخلیه حجم بیش از حد، کاهش مقاومت در برابر فشار خون و بهبود عملکرد پمپاژ قلب كمك كنند.

از آنجا که گردش بیش از حد باعث رشد و تكامل ضعیف می شود. پزشک شما ممکن است مکمل های غذایی را براي دريافت کالری کافی جهت جبران افزایش نیاز انرژی در نظر بگیرد. 

سایر تغییرات رژیم غذایی مانند رژیم های غذایی کم نمک و کم چرب ممکن است مورد نياز باشد. پس از درمان مناسب، ممکن است وضعیت و علائم فرزند شما بهبود یابد. به این حالت نارسایی قلب جبران شده گفته می شود.

با این حال، علت اصلی آن ممکن است ادامه یابد. در صورت نیاز به جراحی قلب، می توانید در مورد انواع جراحی یا سایر روشهای درمانی موجود با پزشك مشورت کنید.

اگر نارسایی قلبی در اثر نارسایی پمپ ایجاد شود، مى توان از همان داروهای ذکر شده در بالا استفاده كرد. برخى اوقات داروهای دیگری که فشار خون را پایین می آورند به پمپاژ قلب کمک می کنند.  

بستری در بیمارستان ممکن است برای بهبود بیشتر عملکرد قلب لازم باشد.  در برخى مواقع ممکن است عمل جراحی مانند جایگزینی دریچه قلب آسیب دیده نیز لازم باشد.

درمان نارسایی قلبی کودکان

 نارسایی پمپ ناشی از ضربان قلب خیلی آهسته، اغلب به ضربان ساز احتیاج دارد. ضربان سازها به حفظ ضربان طبيعى قلب كمك می کنند. دستگاه های كوچك باتری مانند، مشابه رایانه های ریز هستند و با یک سیم کوچک متصل به قلب در زیر پوست فرزند شما کاشته می شوند. این امر به یک عمل جراحی نیاز دارد.

اگر نارسایی پمپ ناشی از ضربان قلب خیلی سریع باشد. ممکن است فرزند شما برای کنترل ضربان قلب به داروهايي احتیاج داشته باشد. 

در موارد دیگر، ممکن است برای اصلاح ریتم غیرطبیعی قلب، یک روش کاتتریزاسیون تخصصی قلب به نام ابلاسيون فرمانس راديويي توصیه شود. این روش امواج رادیویی كوتاه در ناحیه عضله قلبى كه باعث ضربان قلب سریع شده است. ايجاد مى كند.

به ندرت، اگر نارسایی پمپ در اثر آسیب غیرقابل برگشت عضله ایجاد شود. عملکرد قلب ممکن است با دارو بهبود نیابد و همچنان بدتر شود. 

در این شرایط، ممکن است یک ضربان ساز خاص، پمپ مکانیکی (LVAD) یا ECMO (اکسیژن رسانی خارج غشایی) برای بهبود عملکرد موقت پمپاژ قلب لازم باشد. اگر عملکرد عضلات قلب با وجود درمان رو به زوال باشد، ممکن است متخصص قلب شما در مورد لزوم پیوند قلب به شما توصيه کند.

نکته آخر

اگرچه نارسایی قلبی برای هر کودک ممکن است اتفاق بیفتد. این امر لزوماً یک وضعیت ناامیدکننده نیست. بسیاری از دلایل آن قابل اصلاح مى باشند. والدین و اعضای خانواده بايد علل ايجاد و معالجه نارسایی قلبی در کودک خود را درک کنند.

هنگامی که والدین اطمینان حاصل می کنند که مراقبت های پزشکی مناسب ارائه شده است و با دستیابی به تکنیک ها و داروهای جدیدتر – بیشتر کودکان مبتلا به نارسایی قلبی قادر به رشد و زندگی فعال باشند.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلب جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. فرزند پسر من که ۴ سال و نیم دارد پس از طی مسافتی اصرار داره که بغل بشه و میگه خسته شدم. یکبار هم در هنگام پیاده روی پایین قفسه سینه درقسمت چپ بدن خودش رو نشوند داد و گفت درد میکنه. آیا این میتونه علامت نارسایی یا بیماری قلبی باشه؟ در ضمن در منزل دائما در حال دویدن و جنب و جوش هست .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سلیمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام نوزاد من الان نزدیک به ۳۰ روزش هست از بدو تولد سوراخ بین بطنی داشتند خواستم بدونم هرچند وقت یکبار باید ببرم برای اکو قلب
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   با توجه به محل وسایز سوراخ و فشار ریه فاصله زمانی بین دفعان ویزیت نوزاد مشخص می شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر ملیکا جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من کلاس ششم هستم و برای درس کار و فناوری موضوع قلب انسان رو به عنوان موضوع پژوهش انتخاب کرده ام.
  سوال اصلی :آیا قلب انسان در دوره های مختلف زندگی تغییر می کند؟
  سوال فرئی یک:آیا قلب انسان در دوران کودکی تا قلب انسان در دوران نوحوانی تغییر می کند؟
  سوال فرئی دو:آیا تپش قلب انسان در دوران جوانی بیشتر از میان سالی است؟
  سوال فرئی سه :آقا قلب انسان از دوران جوانی تا میان سالی تغییر می کند ؟
  اگر لطف کنید و بگید چطور می تونم پاسخ هایشان را پیدا کنم سپاس گذار می شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب و آرزوی موفقیت برای شما

   سوال اول: قلب انسان در دوران قبل از تولد یعنی دوران جنینی گردش خون متفاوتی نسبت به بعد از تولد دارد زیرا قبل از تولد انسان تنفس ندارد و خون به طرف ریه‌ها نمی رود و بعد از تولد گردش خون قلب با توجه به شرایط جدید تغییر می‌کند شکل گردش خون در دوران بعد از تولد از حدود چند روز بعد از تولد تا آخر عمر تغییری ندارد سایز قلب انسان همراه با افزایش سن بزرگتر می شود و همیشه قلب هر شخص به اندازه یک مشت گره کرده وی است که از بعد از بلوغ و از حدود بعد از ۲۰ سالگی سایز قلب انسان خیلی با سنین بالاتر تفاوتی ندارد سوال بعدی: ضربان قلب انسان از دوران نوزادی هرچه به طرف بزرگسالی می‌رود تعداد ضربان در دقیقه کمتر میشود در سن بعد از ۱۴ سالگی ضربان قلب طبیعی یک انسان بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه طبیعی در نظر گرفته می شود

   سوال بعدی :قلب یک نوجوان با یک شخص میانسال از نظر ساختمانی تفاوتی ندارد تعداد ضربان قلب تفاوتی ندارد ولی در بزرگسالی تغییراتی که در دیواره عروق ایجاد می‌شود و رسوب مواد مختلف مثل چربی در دیواره عروق ممکن است سبب بیماری های قلبی بزرگسالی شود مثل تصلب شرایین یا همان تنگی عروق که خود عروق قلب هم دچار این عارضه می شود و اگر تغذیه مناسب نباشد فعالیت خوب نباشد می‌تواند سبب سکته های قلبی بشود

   معمولاً اکثر اطلاعات مربوط به قلب در دوره دبیرستان در رشته علوم تجربی در کتاب‌های علوم موجود است ولی کتاب دانستنیهای قلب در بازار مناسب سن شما وجود دارد

   اگر باز هم سوالی دارید پاسخگو هستم

 • تصویر کاربر زهرابتول یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  چگونه قلب انسان از دوران کودکی تا قلب انسان در دوران نوجوانی تغییر میکند ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   شما باید چند کتاب فیزیولوژی قلب انسان را مطالعه بفرمایید 

 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۱۳ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام فرزند من یک ماهه است دیروز به دکتر مراجعه کردیم و پس از معاینه پزشک گفت که قلبش صدای اضافی داره
  از دیروز خیلی نگران و بیقراریم .سوالم اینه که علت این صدا چبه ؟واینکه آیا امری متداول بین نوزادان هست یا خیر؟درمانش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۳ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   طبق کتاب‌های اطفال هر گونه صداي اضافه در قلب کودکان نیاز به بررسي قلبی دارد .ممکنه سوراخ قلبی باشد ولی تا اکو نشود نمی توان نظر قطعی داد.اگر تا کنون  علامت و مشکلی نداشته نگران نباشید اغلب چیز خطرناکی نیست.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوفل بی گناه در قلب کودکان چیست ؟ 

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مممم سه شنبه ۷ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام پسری دارم که در۹ ماهگی دچار بیماری کاوازاکی شد بعد از ۲ هفته بستری شدن مرخص شد وتا الان که ۱۲ سالش هست مشکلی نداشه ولی جدیدا درد در ناحیه چپ سینه وپشتش احساس میکنه وهمچنین درد جزئی در ناحیه ناف و شکم آیا ارتباطی با بیماری دوران ۹ ماهگی داره؟ آیا این مشکلات قلبی است و نیاز به برسی بیشتری داره ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۷ دی ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم ویزیت قلب اطفال انجام شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   بیماری کاوازاکی در کودکان و عوارض قلبی

 • تصویر کاربر زززز یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر بچه داداشم بطن سمت چپش تشکیل نشده دکترا گفتن 48ساعت میمیره اما یه هفته از اون 48ساعت میگذره راه درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و احترام 

   خیر 

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید توروخدا جذبدید از استرس دارم میمیرم
  هفته 35 باردارم رفتم سونوگرافی میگم Ac دور شکم جنین رشدش کمتره عدد 276mm و وزنش1900 تا حالا یه بار بیخود بستریم کردن ولی مرخص میکنن و میگن یه روز درمیون نوار قلب برم و هفته ای دو بار سونو داپلر سونپهای داپلر و بیوفیزیکال همه نرماله تا الان فقط وزنشه میشه نظرتونو بگین آیا خطرناکه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   چیزی که شما فرمودید زیاد به قلب بچه ارتباطی نداره

   نگران نباشید

   هم زمان ضربان قلب جنین را  با حرکات جنین بررسی می کنند که اگر متناسب نباشد نشانه زجر جنینی و شاید در این حالت نیاز به ختم بارداری باشد

   البته 1900 گرم وزن کم وزن هست ولی اغلب نوزادانی که با این وزن متولد می شوند  در نهایت مشکلی پیدا نمی کنند اغلب نیاز به بستری بعد از تولد هم پیدا نمی کنند.

 • تصویر کاربر ن شنبه ۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر بیطرفان پسر ۹ ساله ای دارم که گاهی اوقات مخصوصا زمان استرس قلبش تیر میکشد و اکثر وقتها دل درد در اطراف ناف دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. قد ۱۲۰ و وزن ۲۰ کیلوگرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید.احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . ولی پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص قلب کودکان ویزیت کند تا مطمئن شوید مشکل قلبی نیست.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر ثمین پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  آقای دکتر،من میخواستم درباره ی اکو دخترم نظرتونو بدونم،ثمین دوسال و شش ماهش هست،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   این نوع سوراخ قلبی اغلب تا دو سالگی خودبخود کامل بسته می شود.اگر بسته نشد بعید است بسته شود.اگر نیاز به بستن باشد  بعد از این زمان هم باتوجه به شکل و محل اون اغلب با آنژیوگرافی بسته می شود و گاهی با جراحی

   گاهی برای کنترل علائم نیاز به دارو دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟ 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر