برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481

نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان چیست؟

نارسایی قلبی در کودکان و نوزادان یکی از بیماری های شایع است که بسیاری از والدین را نگران می کند. در این مقاله سعی شده است توضیحات جامعی در رابطه با این بیماری داده شود.

نارسایی قلبی در کودکان به چه معناست؟

برای رشد و تكامل کودک، قلب باید عملکرد طبیعی پمپاژ را حفظ کند. تا جریان خون مطلوب را در بدن فراهم کند. اما ممکن است گاهی اوقات قلب کودک به طور عادی کار نکند. اصطلاح “نارسایی قلبی” قلبی را توصیف می کند که به درستی کار نمی کند. این بدان معنا نیست که قلب از کار خود متوقف شده است. بلکه در عوض آنطور که باید کار نمی کند.

نارسایی قلبی در بزرگسالان به دلیل اثرات استعمال سیگار، فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروق کرونر و دریچه های قلبی غيرطبيعي رخ می دهد. ممکن است، در نوزادان، شيرخواران، کودکان نوپا و نوجوانان، نارسایی قلبی به دلايل ديگرى رخ دهد. 

از آنجا که نارسایی قلبی دلایل و پیامدهای مختلفی دارد. شناختن نحوه تشخیص، بهبودى و حتی درمان در کودکان کوچکتر مهم است.

در ادامه به بررسی نحوه ی عملکرد قلب می پردازیم تا آشنایی کاملتری با این بیماری پیدا کنید.

مکانیسم عملکرد قلب چگونه است؟

درصد کمی از نوزادان دارای مشکل ساختاری قلب هستند. قلب يك پمپ است که به دو قسمت سمت راست و سمت چپ تقسیم می شود و هر یک بخش بالایی و پایینی دارند.

بخش بالايي که دهلیز نامیده می شود؛ خون را از بدن دریافت می کند و آن را از طریق دریچه یک طرفه به قسمت تحتانی که بطن نامیده می شود، پمپ می کند. این دریچه ها از برگشت جریان خون در قلب جلوگیری می کنند. سمت راست قلب، خون بدون اکسیژن را از بدن دریافت کرده و آن را به ریه هایی که به آن اکسیژن اضافه می كنند، پمپ می کند.

این خون غنی از اکسیژن ریه ها را ترک کرده و وارد سمت چپ قلب می شود. سپس به آئورت پمپ می شود. که آن را در بدن توزیع می کند. تا اکسیژن و مواد مغذی را برای رشد و عملکردهای طبیعی بدن فراهم کند.

بدن پس از استفاده ى اکسیژن، خون بدون اکسیژن را به سمت راست قلب برمی گرداند و چرخه ادامه می یابد.

دیواری به نام سپتوم دو طرف قلب را از هم جدا می کند. بنابرين، هیچ خون غنی از اکسیژن و بدون اکسیژن با يكديگر قاطى نمي شوند.  عضله قلب خون غنی از اکسیژن را از عروق خونی مخصوص به نام عروق کرونر دریافت می کند.

عملکرد پمپاژ قلب توسط یک سیستم الکتریکی داخلی، دقیقاً مانند باتری و سیم های داخلی کنترل می شود.

علت نارسایی قلب در نوزادان

دو دلیل اصلی نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان وجود دارد. اولی “نارسایی گردش خون  بیش از حد ” است و هنگامی رخ می دهد که خون به دلیل نقص مادرزادی قلب در قلب مخلوط مى شود. 

دوم ، “نارسایی پمپ” است و وقتی اتفاق می افتد که عضله قلب آسیب دیده و دیگر به طور طبیعی منقبض نمی شود.

چه عواملی اساسی باعث نارسایی قلبی در کودکان می شود؟

1- نارسایی گردش خون بیش از حد

حدود یک درصد از كودكان تازه متولد شده دچار نوعی نقص ساختاری قلبی خواهند شد. در برخی از این نقایص، سوراخ هایی بین اتاق های راست و چپ قلب وجود دارد. به دلیل این سوراخ ها، خون های بدون اکسیژن و غنی از اکسیژن در قلب مخلوط می شوند. 

نقص عروق خونی در سر تا سر قسمت های بدن (ناهنجاری شریانی وریدی) می تواند باعث مخلوط شدن مشابه خون غنی از اکسیژن و بدون اکسیژن خارج از قلب شود.

دریچه های قلبی غیر طبیعی می توانند باعث نارسایی قلبی شوند. دریچه ى غیرطبیعی که به درستی بسته نمی شود؛ باعث نشت خون به عقب می شود. به ندرت، عفونت گلو می تواند منجر به آسیب دیدن دریچه های قلب سالم و نشت آن ها شود.

سرانجام، کم خونی نیز می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. این نقص ها منجر به نارسایی  گردش خون بیش از حد می شوند. در هر یک از این موارد، یک الگوی گردش خون بیش از حد در یک یا چند بخش از قلب رخ می دهد. جریان خون طبیعی رو به جلو قطع می شود و قلب به یک پمپ ناکارآمد تبدیل می شود.

علائمی قلبی کودکان

2- نارسايى در پمپاژ خون

مانند قلب در بزرگسالان، قلب کودک نیز ممکن است دچار نقص در پمپاژ شود. این حالت می تواند ناشی از عفونت ویروسی باشد که به عضله قلب طبیعی آسیب می رساند. همچنین، نارسایی پمپ می تواند ناشى از مشکلات عروق کرونر بوجود بيايد و از جریان خون مؤثر در عضله قلب جلوگیری کند. چنین مواردی در مورد عروق کرونر می تواند از بدو تولد رخ دهد و یا نتیجه عفونت باشد.

برخی از داروهای خاص، برای درمان برخى مشکلات پزشکی (مانند سرطان یا لوسمی) ممكن است به عضله قلب آسیب برسانند. سیستم الکتریکی قلب ممکن است از بدو تولد غیرطبیعی باشد یا در اثر عفونت آسیب دیده باشد و باعث شود ضربان قلب خیلی آهسته یا خیلی سریع شود.  

گاهی اوقات یکی از دریچه های قلب به درستی باز نمی شود و باعث می شود فشار داخل اتاقک های قلب بالا رود. به ندرت، ضربه شدید به قفسه سینه ممکن است به قلب آسیب برساند. كودكان مبتلا به دیستروفی عضلانی در نهایت ممكن است در عضله قلب خود نيز دچار مشكل شوند.

در هر دو وضعيت، عضله قلب از عملکرد طبیعی خود ناتوان شده و  قلب به يک پمپ ناکارآمد تبدیل می شود.

علائم نارسایی قلبی کودک

علائم نارسایی قلبی در کودکان

نارسایی قلبی در کودکان با علائمی همراه است. که در زیر به آن اشاره شده است. ولی لزوما وجود هر یک از علائم زیر دلیلی بر وجود بیماری قلبی در کودک و نوجوان نیست.

تشخیص نارسایی قلبی در کودکان

در نوزادان، نارسایی قلبی اغلب با مشکل تنفسی، تغذیه كم، رشد ضعیف، تعریق بیش از حد یا حتی فشار خون پایین همراه است. در بعضی مواقع نارسایی قلبی می تواند مانند سایر مشکلات مانند کولیک، ذات الریه یا سایر عفونت های تنفسی به نظر برسد.

غالباً والدین ممکن است. توجه داشته باشند که شیرخوار مدت بیشتری برای تغذیه نیاز دارد یا بعد از مدت کوتاهی نسبت به تغذیه بی علاقه می شود. اگر نارسایی قلبی در اثر ضربان قلب خیلی سریع ایجاد شود. والدین ممکن است هنگامی كه کودک خواب است یا آرام استراحت می کند. ضربان سریع قلب را از طریق دیواره قفسه سینه احساس کنند.

کودکان و نوجوانان ممکن است از خستگی شکایت کنند. به خصوص اگر عفونت ویروسى باعث آسیب عضله قلب شده باشد. اگر پزشک شما مشکوک باشد که فرزند شما ممکن است علائم نارسایی قلبی را داشته باشد. ممکن است عكس اشعه ایکس از قفسه سینه در تعیین بزرگ شدگى قلب کمک کند.

همچنین ممکن است. برای ارزیابی و آزمایش بیشتر به یک متخصص قلب اطفال – مانند متخصص قلب و عروق بيمارى هاى مادرزادی – ارجاع داده شوید

عوارض اکو قلب اطفال

تست های ديگرى شامل الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) برای ارزیابی ریتم قلب یا سونوگرافی قلب (اکوکاردیوگرام) برای ارزیابی ساختار و عملکرد قلب ممكن است نياز باشد. هر دو آزمایش ساده هستند و به طور معمول در مطب یا کلینیک پزشک انجام می شوند و دردناک نمى باشند. 

با این حال، بسته به سن و توانایی همکاری فرزند شما، ممکن است آرام بخش ضعيفى برای رسيدن به بهترین نتایج آزمایش ضروری باشد.

برخى اوقات ممکن است از کودکان بزرگتر (معمولاً بزرگتر از 4 سال) خواسته شود که تست استرس ورزش را برای ارزیابی عملکرد قلب و ریه انجام دهند.

در برخى مواقع، یک آزمایش دقیق تر و تهاجمی تر به نام مطالعه کاتتریزاسیون یا آنژیوگرافی قلب ممکن است لازم باشد. در این آزمایش، یک لوله پلاستیکی کوچک (به نام کاتتر) از طريق رگ خونی موجود در پا یا بازو وارد قلب مي شود. از کاتتر برای بررسی فشارها و میزان اکسیژن در قسمت های مختلف قلب استفاده می شود. 

معمولاً مقدار کمی ماده حاجب (یا کنتراست) برای ساخت فیلمی از عملکرد قلب و عروق کرونر تزریق می شود. کودک معمولاً برای اطمینان از بهترین نتایج، آرام بخش ضعیفی را دریافت می کند. 

از آنجایی که این آزمایش در یک اتاق یا آزمایشگاه مخصوص آنژیوگرافی انجام می شود؛ اغلب استراحت کوتاه مدت در بیمارستان لازم است.

مطالب بیشتر در رابطه با نحوه و لزوم انجام اکوکاردیوگرفی قلب کودکان در مقاله ی زیر آورده شده است.

درمان نارسایی قلب در کودکان و نوجوانان

اگر نارسایی قلبی در اثر گردش خون بیش از حد به دلیل نقص مادرزادی قلب ایجاد شود. اغلب برای ترمیم نقص به عمل جراحی نياز است. غالباً ممکن است پزشک در ابتدا کودک شما را با داروهایی درمان کند که برخى اوقات نیاز به بستری شدن داشته دارد. 

داروها ممكن است شامل داروهای ادرارآور (قرص های دیورتیک) و كاهنده پس بار قلب باشد. اين داروها می توانند به تخلیه حجم بیش از حد، کاهش مقاومت در برابر فشار خون و بهبود عملکرد پمپاژ قلب كمک كنند.

از آنجا که گردش بیش از حد باعث رشد و تكامل ضعیف می شود؛ پزشک شما ممکن است مکمل های غذایی را براي دريافت کالری کافی جهت جبران افزایش نیاز انرژی در نظر بگیرد. 

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

سایر تغییرات رژیم غذایی مانند رژیم های غذایی کم نمک و کم چرب ممکن است مورد نياز باشد. پس از درمان مناسب، ممکن است. وضعیت و علائم فرزند شما بهبود یابد. به این حالت نارسایی قلب جبران شده گفته می شود.

با این حال، علت اصلی آن ممکن است ادامه یابد. در صورت نیاز به جراحی قلب، می توانید در مورد انواع جراحی یا سایر روش های درمانی موجود با پزشک مشورت کنید.

اگر نارسایی قلبی در اثر نارسایی پمپ ایجاد شود، مى توان از همان داروهای ذکر شده در بالا استفاده كرد. برخى اوقات داروهای دیگری که فشار خون را پایین می آورند به پمپاژ قلب کمک می کنند.  

بستری در بیمارستان ممکن است برای بهبود بیشتر عملکرد قلب لازم باشد. در برخى مواقع ممکن است عمل جراحی مانند جایگزینی دریچه قلب آسیب دیده نیز لازم باشد.

 

نارسایی قلبی

 نارسایی پمپاژ ناشی از ضربان قلب خیلی آهسته، اغلب به ضربان ساز احتیاج دارد. ضربان سازها به حفظ ضربان طبيعى قلب كمک می کنند. دستگاه های كوچك باتری مانند، مشابه رایانه های ریز هستند و با یک سیم کوچک متصل به قلب در زیر پوست فرزند شما کاشته می شوند. این امر به یک عمل جراحی نیاز دارد.

اگر نارسایی پمپ ناشی از ضربان قلب خیلی سریع باشد. ممکن است فرزند شما برای کنترل ضربان قلب به مصرف دارو احتیاج داشته باشد. 

در موارد دیگر، ممکن است برای اصلاح ریتم غیرطبیعی قلب، یک روش کاتتریزاسیون تخصصی قلب به نام ابلاسيون فرمانس راديويي توصیه شود. این روش امواج رادیویی كوتاه در ناحیه عضله قلبى كه باعث ضربان قلب سریع شده است. ايجاد مى كند.

به ندرت، اگر نارسایی پمپ در اثر آسیب غیرقابل برگشت عضله ایجاد شود؛ عملکرد قلب ممکن است با دارو بهبود نیابد و همچنان بدتر شود. 

در این شرایط، ممکن است یک ضربان ساز خاص، پمپ مکانیکی (LVAD) یا ECMO (اکسیژن رسانی خارج غشایی) برای بهبود عملکرد موقت پمپاژ قلب لازم باشد. اگر عملکرد عضلات قلب با وجود درمان رو به زوال باشد، ممکن است متخصص قلب شما در مورد لزوم پیوند قلب به شما توصيه کند.

نکته آخر

اگرچه نارسایی قلبی برای هر کودک ممکن است اتفاق بیفتد. این امر لزوماً یک وضعیت ناامیدکننده نیست. بسیاری از دلایل آن قابل اصلاح مى باشند. والدین و اعضای خانواده بايد علل ايجاد و معالجه نارسایی قلبی در کودک خود را درک کنند.

هنگامی که والدین اطمینان حاصل می کنند که مراقبت های پزشکی مناسب ارائه شده است و با دستیابی به تکنیک ها و داروهای جدیدتر – بیشتر کودکان مبتلا به نارسایی قلبی قادر به رشد و زندگی فعال باشند.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلب جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زمانی سه شنبه ۲۲ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  آیا کودکی که دراثر عفونت مبتلا به نارسایی قلب شده و درمان انجاپم شده و الان بااستفاده ازداروها در منزل باحال عمومی خیلی خوب ومثل قبل میباشد
  آیا ممکن است کامل درمان شود ؟
  ۲هفته در آی سی یو لستری بود ک الان ۲هفته در خانه میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۲ خرداد ۳( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بله اغلب بهبود کامل است ولی گاهی آثار بیماری می ماند باید وضعیت فرزندتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۹ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب خدمت حضرت عالی
  نتیجه با استفاده ازهولتربزرگسال برای کودک نتیجه مطلوب دریافت میشودیانیازبه هولترخاص کودک می باشد؟
  روزی خوب وپرخیروبرکت توام باسلامتی برای شماآرزومندم
  سپاس ازلطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر با هولتر سایز بزرگسال بتوان هولتر از کودک گرفت در نتیجه هولتر تفاوتی وجود ندارد 

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من پسرم ۱۰ ماهشه قلبش سوراخ بود یه کم خوب شد الان دکتر گفت نارساژی دریچه قلبی داره اونم بخاطر سرمای شدیدی که خورده به وجود اومده به پسرم قرص داد تا ۶ ماه
  میخوام بدونم خطرناکه؟
  دکترش گفت نه ولی من خیلی نگران شدم
  احتیاج به عمل داره خدایی نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ دی ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

  2. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)
   چجوری ارسال کنم میشه راهنماییم کنید اینجا
  3. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)
   بفرمایید
  4. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)
   اومد براتون جناب دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست در سرماخوردگی ممکنه بخاطر افزایش حساسیت عروق ریوی و افزایش مقاومت عروق ریوی روی قلب اثر گذارد به مرور زمان اغلب بطور کامل خوب می شود 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مجی یکشنبه ۱۲ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  دختری دارم تک بطن و فشار ریه بالا که الان نزدیک پنج سالشه چون گبتن درمان فایده ای نداره نخواستیم دخترمون اذیت بشه الان به جایی رسیده که حالش وخیم شده و قلب درد و دست درد و حالت تهوعبیحالی شدید و دل درد و سه روزه افتاده راهم نمیتونه بره میگه وامیستم میافتم خواستم بدونم اینا نشانه سکته قلبی هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۲ آذر ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   متاسفانه اینها علائم نارسایی شدید قلبی ست 

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۶ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  من الان شش هفته یک روز است ایا برای سونو ضربان قلب یرم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   زمان مراجعه را از متخصص زنانتان سوال بفرمایید 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟ 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر رایان سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.اقای دکتر بچه من ۸ سالشه و گلایه از تیر کشیدن قفسه سینه داره.بردیم پیش متخصص قلب کودکان با انجام اکو متوجه شد که یکم خون برگشت میخوره و کاملا پمپاژ نمیشه..الان چیکار باید کرد..خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر محمدصدراترک جمعه ۱۰ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترپسرم ۴ماهشه بردم دکترگفت یه سوراخ توقلبش هست پمپاژخون هم داره بادارو درمان میشه فعلان دارو بهش دادن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۰ شهریور ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۶ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر دوازده ساله دارم فعالیت بدنی عالی ورزش میره از بچگی فقط تپش قلب داره یه وقتایی میگه قلبم تیر میکشه اکو انجام داده متخصص قلب گفته دریچه قلبش نارسا است میخواستم ببینم خطرناک ولی بچه فعالیت خوبی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۶ شهریور ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر عسل چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین دخترم سمت قلبش چن بار کفت تیر میکشه دردمیکنه بردم دکتر متخصص قلب و عروق اکو گرفتن از دخترم نیگه نارسایی دریچه قلب خیلی کم داره میخوام بدونم مشکلی داره بزرگار بشه خطرناک نیس ۶ساله هس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باارض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر .دختر ۵ساله ای دارم ک چند روزه احساس میکنم ضربان قلبش حتی زمانی ک دستم روی سینشه واضح و مداوم مشخصه .ایا مشکلی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر