خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

ضربان قلب بالا در جنین یا همان تاکی کاردی یکی از بیماری هایی است که ممکن است در دوران بارداری مادر، در جنین پدیدار شود. در این مقاله به خطرات بالا بودن ضرباشن قلب جنین می پردازیم.

بالا بودن ضربان قلب جنین (تاکی کاردی) چیست؟

بالا بودن ضربان قلب در جنین، افزایش ضربان قلب پایه جنین (FHR) بالاتر از 160 ضربان در دقیقه تعریف می شود. این سرعت سریع ممکن است دارای یک ریتم منظم یا نامنظم باشد که ممکن است متناوب یا پایدار باشد. 

ضربان قلب بالا در جنین در نوع خفیف به عنوان 161-180 ضربان در دقیقه توصیف می شود و این ضربان در جنین در نوع  شدید، بیش از 180 ضربان در دقیقه حداقل به مدت سه دقیقه تعریف می شود. ضربان قلب بالا در جنین بصورت پایدار نادر است و کمتر از 1٪ از کل حاملگی ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

علت ضربان قلب بالا خفیف در جنین (FHR 160-180 bpm)

این دلایل به دو بخش تقسیم می شود. گروه اول از دلایل به مسائل مربوط به مادر اطلاق می شود و مورد دوم به بیماری های جنین برمیگردد. در ادامه دلایل هر کدام از این گروه ها آورده شده است.

1- علت های مربوط به مادر

 • تب مادری یا عفونت
 • کم آبی مادر
 • اضطراب مادر
 • پرکاری تیرویید مادر
 • کم خونی مادر
 • داروهای آنتی کولینرژیک به عنوان مثال بنادریل
 • داروهای سمپاتومیمیک به عنوان مثال تربوتالین

2- علت های مربوط به جنین

 • کم خونی جنین
 • حرکت طولانی مدت جنین
 • جنین خیلی نارس
 • ناهنجاری های قلبی
 • کم اکسیژن رسیدن مزمن به جنین

علل ضربان قلب بالای شدید در جنین (FHR> 180 bpm)

یکی از دلایلی که می تواند این مورد را بوجود آورد؛ عفونت مایع دور جنین است، به ویژه اگر تب مادر بالا باشد. همچنین ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی (FHR> 200 ضربان در دقیقه) نیز می تواند روی این موضوع تاثیر گذار باشد.

بالا بودن ضربان قلب در جنین در صورت وجود تب در مادر با شک به عفونت مایع دور جنین باید بررسی شود (در هر محدوده از ضربان ). معمولا ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی قلبی در جنین در ضربانهای بیش از 200 بار در دقیقه مشاهده می شوند.

عوارض ناشی از ضربان قلب بالا در جنین

خطرات و عوارض عمده بالا بودن ضربان در جنین، اختلال گردش خون، ایجاد هیدروپس و مرگ داخل رحمی جنین است. در ادامه به هر کدام از این موارد پرداخته شده است.

اختلال گردش خون

وظیفه اصلی قلب در بدن پمپاژ خون و ایجاد گردش خون است و این وظیفه از قبل از تولد شروع می شود. لازمه عملکرد درست قلب وجود ساختمان سالم قلب و همچنین نظم در ضربان قلب است تا با هماهنگی بین حفرات قلب و عروق متصل به آن بتواند خون وارد شده به قلب را بطور طبیعی و با فشاری مناسب به طرف کل بدن بفرستد. 

هرگونه اختلال در ساختمان و نظم در ضربان قلب، این وظایف را دچار اختلال می کند. ضربان قلب بالا در جنین سبب نارسایی در پمپاژ قلب شده که خود سبب کاهش خروجی خون از قلب می شود که آن باعث اختلال رشد داخل رحمی در جنین می شود و همچنین بالا بودن ضربان قلب جنین در دراز مدت باعث بزرگ شدن غیر طبیعی عضله قلب می شود که خود این مشکل باعث اختلال در عملکرد عضله قلب و کاهش خروج خون از قلب می شود.

عوارض ضربان قلب بالا در جنین

هیدروپس

هیدروپس یکی دیگر از عوارض ضربان قلب بالا در جنین است که بخاطر اشکال در پمپاژ خون توسط قلب ایجاد می شود. تجمع مایع در نقاط مختلف بدن مثل داخل شکم، دور قلب، دور ریه و سایر نقاط بدن را هیدروپس می گویند. 

تجمع مایع در هریک از این نقاط سبب اثر فشاری به اعضاء مجاور و اختلال عمل در آن می شود. همچنین حجم های داخل و خارج عروقی بدن جنین دچار اختلال می شود.

مرگ داخل رحمی جنین

در اشکال شدید و طول کشیده ضربان قلب بالا در جنین بخاطر عوارض ناشی از پمپاژ قلب، اختلالات ناشی از نارسایی خونرسانی به نقاط مختلف بدن،  تجمع مایع در نقاط مختلف بدن و نارسا شدن عضله قلب در نهایت مرگ داخل رحمی جنین اتفاق می افتد.

بهترین راهکار برای جلوگیری از این عوارض، شناسایی و درمان شرایط مادر و جنین است که باعث ضربان قلب بالا در جنین شده و اداره حاملگی برای طولانی مدت تا پایان بارداریست. این عارضه(ضربان بالا) در جنین به دلیل عفونت داخل رحمی یا اسیدمی جنین ممکن است با عوارض جانبی بعد تولد مانند مشکل اکسیژن رسانی به بدن نوزاد، مشکلات جسمی  و فلج مغزی بعد از تولد همراه باشد.

درمان و عوارض ناشی از درمان

در موارد طول کشیده ضربانهای بالای قلبی پایدار جنینی، جهت جلوگیری از عوارض ناشی از این مشکل، نیاز به درمان دارویی است. جهت برنامه ریزی و اجراء برنامه درمانی نیاز به همکاری یک متخصص قلب بزرگسال و یک فوق تخصص قلب اطفال است.

هر دو اثرات سوء دارو در مادر و جنین ثانویه از مصرف داروهای کنترل کننده ضربان قلب در جنین در زمان بارداری گزارش شده است. در حالی که اثرات درمانی داروی کنترل کننده در جنین، سبب درمان ضربان قلب بالا می شود؛ ولی همین دارو ممکن است سبب عوارض قلبی روی قلب مادر سالم داشته باشد. 

بعضی داروهای کنترل کننده ضربان قلب بالا در جنین می توانند منجر به ریتم های غیر طبیعی تهدید کننده حیات در مادر و در موارد هم باعث مرگ ناگهانی در جنین شوند. انتخاب دقیق داروها با مشورت با متخصص قلب و عروق کودکان و بزرگسالان و پیگیری دقیق هر دو برای مدیریت بهینه کنترل کننده بالا بودن ضربان قلب جنین نیاز است.

اکوکاردیوگرافی جنین

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تولد، نوزادان اکثرا خوب می شوند حتی اگر در دوران بارداری دارو مصرف شده باشد. پس از به دنیا آمدن کودک، توصیه می شود برای بررسی ریتم قلبی آنها، یک نوار قلب (ECG) گرفته شود. 

پزشک معالج که کودک شما را تحت مراقبت قرار می دهد، در مورد نیاز به هرگونه درمان یا نظارت بیشتر، با شما صحبت خواهند کرد. ضربان قلب سریع کودک احتمال دارد بعد از تولد ادامه یابد؛ اما در بعضی موارد ضربان قلب بالا می تواند به خودی خود به یک میزان طبیعی کند شود. 

در هر شرایطی ، یک دوره نظارت لازم خواهد بود و در بیشتر موارد از داروها هنوز برای کنترل ضربان سریع قلب استفاده می شود.

کودک شما به یک متخصص قلب و عروق اطفال ارجاع داده خواهد شد که نتایج ECG و اکوی قلب کودک شما را بررسی کرده و به شما در مدیریت داروهای مورد نیاز کودک کمک خواهد کرد. گاهی اوقات بیش از یک دارو مورد نیاز است.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صفرزاده شنبه ۹ اسفند ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام من هشت هفته و سه روز هست که باردارم سونوگرافی رفتم که گفت ضربان قلب جنین ۱۸۲ میباشد میخاستم بپرسم این خطرناک هست یا برطرف میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۹ اسفند ۹۹( 5 روز پیش)

   باسلام و عرض ادب

   این عدد مختصر بیش از نرمال است ولی باید در پیگیری های بعدی تکلیفش مشخص شود 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایی اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   مانیتور قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟ 

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟ 

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟ 

 • تصویر کاربر خدیجه جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  بچمعمل قلب باز انجام داده تعداد ضربان قلبش ونفسش چه جور باید باشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   چون مشکلات قلبی بسیار متنوع است و عمل های قلبی هم متفاوت نمی توان جواب دقیقی داد در اولین ویزیت فرزندتان این سوال را از پزشک معالجش سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر آزاده پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . خواهر من سه روز پیش سونو nt داده و مقدار nt =1.4 بوده . اما fhr =184 بوده . ضربان قلب هم منظم بوده و بقیه چیزها هم نرمال بوده . نه سونوگرافیست چیزی به خواهرم گفته و نه دکترش بهش پیگیری خاصی رو توصیه کرده . اما من که برگه سونو رو دیدم و در اینترنت سر کردم فهمیدم این ضربان قلب خیلی زیاده . تو رو خدا کمکم کنید و بگید چکار کنیم . خیلی نگران و ناراحتم. دکترش گفته اگه مشکلی بود سونوگرافیست اکو می داد . ما چکار کنیم خدایا آقای دکتر شما تو رو خدا راهنمایی کنید . الان برای جنین خیلی خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   هفته بارداری را اعلام بفرمایید.ضربان قلب جنین اگر دائم بالا باشد باید بررسی بیشتر شود و با یک نوبت بالا بودن نگران کننده نیست.

   لطفا مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین 

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟ 

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

  2. تصویر کاربر آزاده چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام مجدد و ممنون از شما . هفته 12 بارداری هستند . یعنی شما می فرمایید با چه فواصل دیگه ای سونو کنیم که ببینیم ضربان دایم بالا هست یا نه ؟ هفته 18 سونو آنومالی داره . آیا تا هفته 18 صبر کنیم یا نه پیگیری کنیم ؟ متوجه هستم که لطف می کنید که به سوالات ما جواب میدید . خدا به شما خیر بده . آیا اینکه nt اش پایین بوده ریسک آنومالی قلبی رو کمتر می کنه ؟
  3. تصویر کاربر آزاده چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   دقیقا هفته 11 بعلاوه 6 روز بارداری هستند .
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   با توجه به هفته بارداری جای نگرانی نیست. درمعاینات دوره ای که پیش متخصص زنان تشریف می برید اگر مشکلی باشه خدمتتان خواهند گفت.

   اگر در اکثر معاینات ضربان قلب بالای 180 بود هفته 16 تا 26 هر دو هفته نیاز به بررسی تعداد و شکل ضربان قلب توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

  5. تصویر کاربر آزاده چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممنون آقای دکتر خیلی لطف کردید . خدا به شما خیر بده . فقط یک سوال دیگه، مگه غیر از سونوگرافی ، به روش دیگری هم میتوان تعداد ضربان قلب جنین را محاسبه کردکه میفرمایید در ویزیت دکتر زنان ضربان قلب را چک کنند؟
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله از روی شکم مادر با وسیله ای که نوعی گوشی معاینه دستی برای صدای قلب جنین است وهمچنین یک نوع وسیله الکتریکی بنام سونوکیت که بیشتر در مراکز درمانی وجود دارد 

   پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۱۴ هفته هستم هفته ۶ صربان قلب جنبن ۱۴۵ بود -هفته هشت۱۷۸-هفته ده ۱۸۵-هفته دوازده۱۷۲-هفته چهارده ۱۷۸ چرا انقدر بالاست منم مشکلی ندارم سونو انتی هفته ۱۲ رفتم ۱۷۵ بود واکی کاردی نوشته بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   تا ۱۸۰ ضربان در دقیقه نیاز به اقدامی ندارد

   پیشنهاد می کنم مقالعه زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین 

 • تصویر کاربر Helia شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من در تاریخ ۸ بهمن برای سونو غربالگری اول رفته بودم.که مشخص شد سن دقیق حاملگی، ۱۱ هفته و پنج روز است. و مقدار FHR در جواب سونوگرافی ۱۷۵ هست...ایا این نگران کننده است؟ و در همین زمان یک اکو قلب هم برای خودم انجام دادم. که جواب خوب و بی نقص بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالتان بنظر من مشکلی نیست .

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین 

    

    

 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما. من امروز37هفته شدم.بیماری کولیت روده هم دارم وبامصرف دارو کنترل شده.نوارقلب جنین را توی بیمارستان گرفتم و خوب بود.بلافاصله رفتم پیش دکترم وقتی دکترم ضربان قلب جنین گرفت گفت بالاست ولی گفت نوارقلبت مهم تره .البته من وقتی دکتر میرم ناخوداگاه کمی استرس میگیرم. به نظر شما جای نگرانی نیس؟ هفته ای یکبار برای نوارقلب میرم.لازم نیس زودتر از این موعد برم برای نوار قلب؟دکتر گفت سه روز یه بار بری بهتره .خواستم بدونم اگر هفته ای یکبار برم خطر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید بنظر جای نگرانی ندارد و عملا شما روزهای آخر بارداری را طی می فرمایید و بهترین پیشنهاد همان چیزیست که متخصص زنان شما گفته زیرا در صورت هرگونه موردی که نیاز به ختم بارداری باشد فقط با نظر ایشون هست.

   پیشنهاد می کنم مقاله های زیر را مطالعه بفرمایید

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   نوار قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

    

 • تصویر کاربر محبوبه دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر من رفتم ازمایش سونا دادم ضربان جنین184میزد میخواستن ببینم احتمال داره دختر باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اگر منظور شما این است که از روی ضربان قلب جنین جنسیت را مشخص کنم باید بگویم این مسئله در کتابهای معتبر قلب جنین وجود ندارد.

   ولی باید بگویم این تعداد ضربان قلب برای جنین بالاست و حتما نیلز به اکو قلب جنین دارید.   

 • تصویر کاربر باقری پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۷ هفته و۵روزهستم طبق انجام نوارقلب اولین نوارقلبم بیس آن بالا گفتند۱۶۰هست ودومین نوارقلب بیس منظم شد گفتن ۱۵۰ شده خطرات ناشی ازبیس بالا برای جنینی باشرایط جنین من چیست؟درضمن هفته۲۰ بارداری اکوی قلب جنین انجام دادم که نرمال بود خودمم اوایل بارداری مشاوره قلب انجام دادم نتیجه خوب بود. لطفا راهنمایی کنید خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام 

   با توجه به اینکه تقریبا بارداری شما در روزهای آخر است نگران نباشید تعداد ضربان فلب جنین در هر دو نوبت در محدوده نرمال بوده

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

    

 • تصویر کاربر باقری پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۷ هفته و۵روزهستم طبق انجام نوارقلب اولین نوارقلبم بیس آن بالا بود ودومین نوارقلب بیس منظم شد خطرات ناشی ازبیس بالا برای جنینی باشرایط جنین من چیست لطفا راهنمایی کنید خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   من اصطلاح بیس را متوجه نمی شوم لطفا گزارش اصلی رو ارسال بفرمایید تا نظر خودم رو عرض کنم

 • تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  من در هفته ۱۰بارداری هستم رفتم سونو گرافی گفتن قلب جنین تند میزنه از دکترم پرسیدم علتش چیه گفتند باید زود به زود سونو بشین ببینیم اگه برطرف شد که چه خوب اگه نشد باید یه سری سونو گرافی های خاص که در هر جایی انجام نمیدن معرفیتون کنیم به اونجا تا جنین برسی شود ببینیم مشکل از چیه میخاستم شما منو راهنمایی کنید از نظر شما مشکل از چیه البته مک بارداری دوم هستم در بارداری اول تیروئید گرفتم بعد از زایمان خوب شد ولی دخترم بعد از زایمان تیروئید گرفت لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   الان نمی توان درخصوص علت مشکل نظر داد ولی با پیگیری حداقل اگر مشکلی ایجاد شود که نیاز به اقدامی داشت می توان بموقع درمان را انجام داد.

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه فرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

    

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر