برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
نوار قلب جنین

خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

بالا بودن  ضربان قلب جنین یا همان تاکی کاردی یکی از بیماری هایی است که ممکن است در دوران بارداری مادر، در جنین پدیدار شود. در این مقاله به خطرات بالا بودن ضرباشن قلب جنین می پردازیم.

بالا بودن ضربان قلب جنین (تاکی کاردی) چیست؟

بالا بودن ضربان قلب در جنین، افزایش ضربان قلب پایه جنین (FHR) بالاتر از 160 ضربان در دقیقه تعریف می شود. این سرعت سریع ممکن است . دارای یک ریتم منظم یا نامنظم باشد که ممکن است.  متناوب یا پایدار باشد. 

ضربان قلب بالا در جنین در نوع خفیف به عنوان 161-180 ضربان در دقیقه توصیف می شود و این ضربان در جنین در نوع  شدید، بیش از 180 ضربان در دقیقه حداقل به مدت سه دقیقه تعریف می شود. ضربان قلب بالا در جنین بصورت پایدار نادر است و کمتر از 1٪ از کل حاملگی ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

علت ضربان قلب بالا خفیف در جنین (FHR 160-180 bpm)

این دلایل به دو بخش تقسیم می شود. گروه اول از دلایل به مسائل مربوط به مادر اطلاق می شود و مورد دوم به بیماری های جنین برمیگردد. در ادامه دلایل هر کدام از این گروه ها آورده شده است.

عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

1- علت های مربوط به مادر

 • تب مادری یا عفونت
 • کم آبی مادر
 • اضطراب مادر
 • پرکاری تیرویید مادر
 • کم خونی مادر
 • داروهای آنتی کولینرژیک به عنوان مثال بنادریل
 • داروهای سمپاتومیمیک به عنوان مثال تربوتالین
ضربان قلب جنین

2- علت های مربوط به جنین

 • کم خونی جنین
 • حرکت طولانی مدت جنین
 • جنین خیلی نارس
 • ناهنجاری های قلبی
 • کم اکسیژن رسیدن مزمن به جنین

علل ضربان قلب بالای شدید در جنین (FHR> 180 bpm)

یکی از دلایلی که می تواند این مورد را بوجود آورد. عفونت مایع دور جنین است، به ویژه اگر تب مادر بالا باشد. همچنین ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی (FHR> 200 ضربان در دقیقه) نیز می تواند. روی این موضوع تاثیر گذار باشد.

بالا بودن ضربان قلب در جنین در صورت وجود تب در مادر با شک به عفونت مایع دور جنین باید بررسی شود (در هر محدوده از ضربان ). معمولا ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی قلبی در جنین در ضربانهای بیش از 200 بار در دقیقه مشاهده می شوند.

عوارض ناشی از ضربان قلب بالا در جنین

خطرات و عوارض عمده بالا بودن ضربان در جنین، اختلال گردش خون، ایجاد هیدروپس و مرگ داخل رحمی جنین است. در ادامه به هر کدام از این موارد پرداخته شده است.

اختلال گردش خون

وظیفه اصلی قلب در بدن پمپاژ خون و ایجاد گردش خون است و این وظیفه از قبل از تولد شروع می شود. لازمه عملکرد درست قلب وجود ساختمان سالم قلب و همچنین نظم در ضربان قلب است تا با هماهنگی بین حفرات قلب و عروق متصل به آن بتواند خون وارد شده به قلب را بطور طبیعی و با فشاری مناسب به طرف کل بدن بفرستد. 

هرگونه اختلال در ساختمان و نظم در ضربان قلب، این وظایف را دچار اختلال می کند. ضربان قلب بالا در جنین سبب نارسایی در پمپاژ قلب شده که خود سبب کاهش خروجی خون از قلب می شود که آن باعث اختلال رشد داخل رحمی در جنین می شود و همچنین بالا بودن ضربان قلب جنین در دراز مدت باعث بزرگ شدن غیر طبیعی عضله قلب می شود که خود این مشکل باعث اختلال در عملکرد عضله قلب و کاهش خروج خون از قلب می شود.

تاکی کاردی جنین

هیدروپس

هیدروپس یکی دیگر از عوارض ضربان قلب بالا در جنین است که بخاطر اشکال در پمپاژ خون توسط قلب ایجاد می شود. تجمع مایع در نقاط مختلف بدن مثل داخل شکم، دور قلب، دور ریه و سایر نقاط بدن را هیدروپس می گویند. 

تجمع مایع در هریک از این نقاط سبب اثر فشاری به اعضاء مجاور و اختلال عمل در آن می شود. همچنین حجم های داخل و خارج عروقی بدن جنین دچار اختلال می شود.

مرگ داخل رحمی جنین

در اشکال شدید و طول کشیده ضربان قلب بالا در جنین بخاطر عوارض ناشی از پمپاژ قلب، اختلالات ناشی از نارسایی خونرسانی به نقاط مختلف بدن،  تجمع مایع در نقاط مختلف بدن و نارسا شدن عضله قلب در نهایت مرگ داخل رحمی جنین اتفاق می افتد.

بهترین راهکار برای جلوگیری از این عوارض، شناسایی و درمان شرایط مادر و جنین است که باعث ضربان قلب بالا در جنین شده و اداره حاملگی برای طولانی مدت تا پایان بارداریست. این عارضه(ضربان بالا) در جنین به دلیل عفونت داخل رحمی یا اسیدمی جنین ممکن است با عوارض جانبی بعد تولد مانند مشکل اکسیژن رسانی به بدن نوزاد، مشکلات جسمی  و فلج مغزی بعد از تولد همراه باشد.

درمان و عوارض ناشی از درمان

در موارد طول کشیده ضربانهای بالای قلبی پایدار جنینی، جهت جلوگیری از عوارض ناشی از این مشکل، نیاز به درمان دارویی است. جهت برنامه ریزی و اجراء برنامه درمانی نیاز به همکاری یک متخصص قلب بزرگسال و یک فوق تخصص قلب اطفال است.

هر دو اثرات سوء دارو در مادر و جنین ثانویه از مصرف داروهای کنترل کننده ضربان قلب در جنین در زمان بارداری گزارش شده است. در حالی که اثرات درمانی داروی کنترل کننده در جنین، سبب درمان ضربان قلب بالا می شود. ولی همین دارو ممکن است. سبب عوارض قلبی روی قلب مادر سالم داشته باشد. 

بعضی داروهای کنترل کننده ضربان قلب بالا در جنین می توانند. منجر به ریتم های غیر طبیعی تهدید کننده حیات در مادر و در موارد هم باعث مرگ ناگهانی در جنین شوند. انتخاب دقیق داروها با مشورت با متخصص قلب و عروق کودکان و بزرگسالان و پیگیری دقیق هر دو برای مدیریت بهینه کنترل کننده بالا بودن ضربان قلب جنین نیاز است.

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تولد، نوزادان اکثرا خوب می شوند . حتی اگر در دوران بارداری دارو مصرف شده باشد. پس از به دنیا آمدن کودک، توصیه می شود. برای بررسی ریتم قلبی آنها، یک نوار قلب (ECG) گرفته شود. 

پزشک معالج که کودک شما را تحت مراقبت قرار می دهد. در مورد نیاز به هرگونه درمان یا نظارت بیشتر، با شما صحبت خواهند کرد. ضربان قلب سریع کودک احتمال دارد. بعد از تولد ادامه یابد؛ اما در بعضی موارد ضربان قلب بالا می تواند. به خودی خود به یک میزان طبیعی کند شود. 

در هر شرایطی ، یک دوره نظارت لازم خواهد بود . در بیشتر موارد از داروها هنوز برای کنترل ضربان سریع قلب استفاده می شود.

کودک شما به یک متخصص قلب و عروق اطفال ارجاع داده خواهد شد. که نتایج ECG و اکوی قلب کودک شما را بررسی کرده و به شما در مدیریت داروهای مورد نیاز کودک کمک خواهد کرد. گاهی اوقات بیش از یک دارو مورد نیاز است.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرضا چهارشنبه ۸ فروردین ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  آیا مصرف همزمان آسپرین و آمپول آنوکساپرین به صورت روزانه باعث تپش تند قلب جنین می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۸ فروردین ۳( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   خیر 

 • تصویر کاربر elnaz سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب ، من هماتوم‌بارداری دارم برای کنترل هماتوم‌تو ی ۹ هفته سونو دادم ضربان قلب ۱۹۶ و ب صورت منظم رویت شد ، خواستم بدونم ضربانش مشکل داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ ضربان در دقیقه نرمال است و اگر تعداد ضربان قلب به طور دائم بالاتر از ۱۸۰ یا کمتر از ۱۱۰ در دقیقه باشد نیاز به مداخله درمانی دارد نگران نباشید 

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۲۵ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من توی یک ماه گذاشته 2بار سنو دادم با اول تو،8هفته ضربانش 175بود وباردوم ان تی انجام دادم ضربانش 177بود دکترم گفت ضربانش نرمال نیست وبرام سلفری نوشت غلبرگری اول مشگلی نداشته . واقعا نگرانک
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ بهمن ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ ضربان در دقیقه نرمال است و اگر تعداد ضربان قلب به طور دائم بالاتر از ۱۸۰ یا کمتر از ۱۱۰ در دقیقه باشد نیاز به مداخله درمانی دارد نگران نباشید 

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر حانیه سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۰ روز پیش سونو دادم ۸ هفته و چهار روز بودم ضربان قلب جنین ۱۹۶ بود اون زمان که سونو دادم سرما خورده بودم و از دیفن هیدرامین و آموکسی سیلین استفاده می‌کردم دکترم گفت که به احتمال زیاد به خاطر مصرف داروها و بیماری ضربان قلب جنین بالا رفته می‌خواستم بدونم که خطرناکه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً علت تپش قلب فرزندتان بیماری فعلی یا مصرف دارو می باشد جای نگرانی نیست

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

 • تصویر کاربر حانیه سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ده روز پیش سرماخورده بودم و داروی دیفین هیدرامین و آموکسی سیلین مصرف میکردم سونو انجام دادم جنینم ۸ و هفته ۴روز بود ضربان قلبش ۱۹۶ بود دکترم گفت که احتمالا بخاطر عفونت و مصرف دارو بوده میخاستم بدونم خطرناکه ؟یا بخاطر همون دارو ها و بیماری بوده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   احتمال دارد ولی با قطع دارو و بهبود سرماخوردگی برطرف می شود 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۸ دی ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من هفته ۸ بارداری هستم امروز تو سونو گرافیم ضربان قلب جنین ۱۸۶بود ونوشته بودن ضربان قلب جنین افزایش یافته و تاکی کاردی میباشد خیلی استرس گرفتم یعنی خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۸ دی ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ ضربان در دقیقه نرمال است و اگر تعداد ضربان قلب به طور دائم بالاتر از ۱۸۰ یا کمتر از ۱۱۰ در دقیقه باشد نیاز به مداخله درمانی دارد نگران نباشید 

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ دی ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  آیا ضربان قلب جنین که هرچند دقیقه یک بار تو نوار قلب به ۱۸۰ رسیده و در ۲۰ دقیقه فقط ۳ بار این اتفاق افتاده و در بقیه زمان‌ها بیس آن ۱۴۰ بوده خطرناک هست یا نرماله؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ دی ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ ضربان در دقیقه نرمال است و اگر تعداد ضربان قلب به طور دائم بالاتر از ۱۸۰ یا کمتر از ۱۱۰ در دقیقه باشد نیاز به مداخله درمانی دارد نگران نباشید 

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۱ دی ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  ببخشید من باردار بودم و ضربان قلب جنین تا 199 رفت ولی قلبش وایستاد و جنین تو 13هفته در شکمم مرد میخواستم ببینم الان دوباره بخوام باردار شم بادارو میشه این مشکل رفع شه و اینکه خودمم باید بررسی شم چون مشکل گردش خون هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱ دی ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   احتمال تکرار این مشکل در بارداری بعدی نسبت به افرادی که این مشکل را قبلا نداشته اند بیشتر است. باید از متخصص زنانتان بخواهید در این زمینه توجه زیادی داشته و اقدامات لازم را انجام دهند

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۶ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  امروز بچم تولد شده به دلیل تپش قلب زیاد تو دستگاه گذاشتن به نظرتون مشکلش چیه ؟؟خوب میشه؟؟لطفا جواب بدین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۶ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر مژگان چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام ،وقتتون بخیر ،سونوی هفته ۶ ضربا قلب جنین ۱۱۵ و سونوی ۸ هفته ۱۸۰ و خوردی ،۵ روز بعد سونو بچه سقط شد ،بی دلیل ممکنه برای قلبش باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بعیده بخاطر قلب باشد ولی علت را از پزشک زنانتان بپرسید. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر