خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

بالا بودن  ضربان قلب جنین یا همان تاکی کاردی یکی از بیماری هایی است که ممکن است در دوران بارداری مادر، در جنین پدیدار شود. در این مقاله به خطرات بالا بودن ضرباشن قلب جنین می پردازیم.

بالا بودن ضربان قلب جنین (تاکی کاردی) چیست؟

بالا بودن ضربان قلب در جنین، افزایش ضربان قلب پایه جنین (FHR) بالاتر از 160 ضربان در دقیقه تعریف می شود. این سرعت سریع ممکن است . دارای یک ریتم منظم یا نامنظم باشد که ممکن است.  متناوب یا پایدار باشد. 

ضربان قلب بالا در جنین در نوع خفیف به عنوان 161-180 ضربان در دقیقه توصیف می شود و این ضربان در جنین در نوع  شدید، بیش از 180 ضربان در دقیقه حداقل به مدت سه دقیقه تعریف می شود. ضربان قلب بالا در جنین بصورت پایدار نادر است و کمتر از 1٪ از کل حاملگی ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

علت ضربان قلب بالا خفیف در جنین (FHR 160-180 bpm)

این دلایل به دو بخش تقسیم می شود. گروه اول از دلایل به مسائل مربوط به مادر اطلاق می شود و مورد دوم به بیماری های جنین برمیگردد. در ادامه دلایل هر کدام از این گروه ها آورده شده است.

1- علت های مربوط به مادر

 • تب مادری یا عفونت
 • کم آبی مادر
 • اضطراب مادر
 • پرکاری تیرویید مادر
 • کم خونی مادر
 • داروهای آنتی کولینرژیک به عنوان مثال بنادریل
 • داروهای سمپاتومیمیک به عنوان مثال تربوتالین
ضربان قلب جنین

2- علت های مربوط به جنین

 • کم خونی جنین
 • حرکت طولانی مدت جنین
 • جنین خیلی نارس
 • ناهنجاری های قلبی
 • کم اکسیژن رسیدن مزمن به جنین

علل ضربان قلب بالای شدید در جنین (FHR> 180 bpm)

یکی از دلایلی که می تواند این مورد را بوجود آورد. عفونت مایع دور جنین است، به ویژه اگر تب مادر بالا باشد. همچنین ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی (FHR> 200 ضربان در دقیقه) نیز می تواند. روی این موضوع تاثیر گذار باشد.

بالا بودن ضربان قلب در جنین در صورت وجود تب در مادر با شک به عفونت مایع دور جنین باید بررسی شود (در هر محدوده از ضربان ). معمولا ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی قلبی در جنین در ضربانهای بیش از 200 بار در دقیقه مشاهده می شوند.

عوارض ناشی از ضربان قلب بالا در جنین

خطرات و عوارض عمده بالا بودن ضربان در جنین، اختلال گردش خون، ایجاد هیدروپس و مرگ داخل رحمی جنین است. در ادامه به هر کدام از این موارد پرداخته شده است.

اختلال گردش خون

وظیفه اصلی قلب در بدن پمپاژ خون و ایجاد گردش خون است و این وظیفه از قبل از تولد شروع می شود. لازمه عملکرد درست قلب وجود ساختمان سالم قلب و همچنین نظم در ضربان قلب است تا با هماهنگی بین حفرات قلب و عروق متصل به آن بتواند خون وارد شده به قلب را بطور طبیعی و با فشاری مناسب به طرف کل بدن بفرستد. 

هرگونه اختلال در ساختمان و نظم در ضربان قلب، این وظایف را دچار اختلال می کند. ضربان قلب بالا در جنین سبب نارسایی در پمپاژ قلب شده که خود سبب کاهش خروجی خون از قلب می شود که آن باعث اختلال رشد داخل رحمی در جنین می شود و همچنین بالا بودن ضربان قلب جنین در دراز مدت باعث بزرگ شدن غیر طبیعی عضله قلب می شود که خود این مشکل باعث اختلال در عملکرد عضله قلب و کاهش خروج خون از قلب می شود.

تاکی کاردی جنین

هیدروپس

هیدروپس یکی دیگر از عوارض ضربان قلب بالا در جنین است که بخاطر اشکال در پمپاژ خون توسط قلب ایجاد می شود. تجمع مایع در نقاط مختلف بدن مثل داخل شکم، دور قلب، دور ریه و سایر نقاط بدن را هیدروپس می گویند. 

تجمع مایع در هریک از این نقاط سبب اثر فشاری به اعضاء مجاور و اختلال عمل در آن می شود. همچنین حجم های داخل و خارج عروقی بدن جنین دچار اختلال می شود.

مرگ داخل رحمی جنین

در اشکال شدید و طول کشیده ضربان قلب بالا در جنین بخاطر عوارض ناشی از پمپاژ قلب، اختلالات ناشی از نارسایی خونرسانی به نقاط مختلف بدن،  تجمع مایع در نقاط مختلف بدن و نارسا شدن عضله قلب در نهایت مرگ داخل رحمی جنین اتفاق می افتد.

بهترین راهکار برای جلوگیری از این عوارض، شناسایی و درمان شرایط مادر و جنین است که باعث ضربان قلب بالا در جنین شده و اداره حاملگی برای طولانی مدت تا پایان بارداریست. این عارضه(ضربان بالا) در جنین به دلیل عفونت داخل رحمی یا اسیدمی جنین ممکن است با عوارض جانبی بعد تولد مانند مشکل اکسیژن رسانی به بدن نوزاد، مشکلات جسمی  و فلج مغزی بعد از تولد همراه باشد.

درمان و عوارض ناشی از درمان

در موارد طول کشیده ضربانهای بالای قلبی پایدار جنینی، جهت جلوگیری از عوارض ناشی از این مشکل، نیاز به درمان دارویی است. جهت برنامه ریزی و اجراء برنامه درمانی نیاز به همکاری یک متخصص قلب بزرگسال و یک فوق تخصص قلب اطفال است.

هر دو اثرات سوء دارو در مادر و جنین ثانویه از مصرف داروهای کنترل کننده ضربان قلب در جنین در زمان بارداری گزارش شده است. در حالی که اثرات درمانی داروی کنترل کننده در جنین، سبب درمان ضربان قلب بالا می شود. ولی همین دارو ممکن است. سبب عوارض قلبی روی قلب مادر سالم داشته باشد. 

بعضی داروهای کنترل کننده ضربان قلب بالا در جنین می توانند. منجر به ریتم های غیر طبیعی تهدید کننده حیات در مادر و در موارد هم باعث مرگ ناگهانی در جنین شوند. انتخاب دقیق داروها با مشورت با متخصص قلب و عروق کودکان و بزرگسالان و پیگیری دقیق هر دو برای مدیریت بهینه کنترل کننده بالا بودن ضربان قلب جنین نیاز است.

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تولد، نوزادان اکثرا خوب می شوند . حتی اگر در دوران بارداری دارو مصرف شده باشد. پس از به دنیا آمدن کودک، توصیه می شود. برای بررسی ریتم قلبی آنها، یک نوار قلب (ECG) گرفته شود. 

پزشک معالج که کودک شما را تحت مراقبت قرار می دهد. در مورد نیاز به هرگونه درمان یا نظارت بیشتر، با شما صحبت خواهند کرد. ضربان قلب سریع کودک احتمال دارد. بعد از تولد ادامه یابد؛ اما در بعضی موارد ضربان قلب بالا می تواند. به خودی خود به یک میزان طبیعی کند شود. 

در هر شرایطی ، یک دوره نظارت لازم خواهد بود . در بیشتر موارد از داروها هنوز برای کنترل ضربان سریع قلب استفاده می شود.

کودک شما به یک متخصص قلب و عروق اطفال ارجاع داده خواهد شد. که نتایج ECG و اکوی قلب کودک شما را بررسی کرده و به شما در مدیریت داروهای مورد نیاز کودک کمک خواهد کرد. گاهی اوقات بیش از یک دارو مورد نیاز است.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترم 14 سالش است از تولد ضربان قلب بالاداشت و سوراخی در قلب که در 7 سالگی هولتر گذاشتند توسط دکتر دلیلی و ایشون گفتند آریتمی ندارد اکنون مجدد اکو انجام دادن و سوراخی نبود و بسته شده بود عکس رادیولوژی گرفته شد و اندازه قلب طبیعی بود آیا باز مجدد نیاز به هولتر هست و آیا این ضربان بالا مشکلی ایجاد نمیکند ممنون میشم اگر پاسخ دهید ایمیل من mt.ghazal86@gmail
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید .بهتر بود این سوال رو از آقای دکتر دلیلی می پرسیدید ولی اگر همه بررسی ها نرمال باشد نیازی به بررسی بیشتر نیست مگر اینکه علائمی ایجاد شود.

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم تو هفته ۳۵ به دنیا اومده و تو دستگاست ولی میگن تپش قلبش بالاست خواستم بدونم مشکلی داره خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

    این سوالات رو باید از فوق تخصص نوزادان یا فوق تخصص قلب فرزندتان بپرسید چون وضعیت بالینی در پاسخ به سوال شما خیلی مهم است

 • تصویر کاربر بهار شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام،بنده ۲۹ هفته وچهار روزه باردارم،دیابت بارداری دارم،از هرسه باری که ان اس تی میدم دوبار ضربان عالیه یعنی تا ۱۶۰ ولی یکبار تا ۲۰۰هم میرسه اونم چند دقیقه اول خوبه بعد وسطاش زیاد میشه،زمانیه که جنین دائم درحال مشت ولگد زدن هست،میخواستم ببینم آیا خطرناکه برای جنین ونیاز به درمان خاصی داره یا نه؟در ضمن در اکوی قلب جنین بهم گفتن مقدار اندکی دیداره های بین بطنی قلب جنین ضخیم شده،آیا این بیماری است ویا اینکه بعد از تولد از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   معمولا تپش قلب بالای جنین در این حد و به این شکل خطرناک نیست . هرچند دیابت مادر سبب افزلیش ضخامت دیواره قلب جنین می شود ولی اغلب بعد تولد خودبخود خوب می شود.

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۸ هفته هستم و ب کووید گرفتار شدم آب دور بچه خیلی کم شد ک با بستری و سرم درمانی ب ۷ رسید ولی بعدش دوباره گفتن ضربان قلبش بالا رفته.باید چیکار کنم تو را خدا کمک کنید؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اگر بطور دائمی ضربان قلب جنین از 180 بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دخترمن درهفته 18بارداری رفتیم برای سونگرافی گفتندرگهای قلب جنین جابه جا شده وسوراخی درحفره قلب دیده میشه بایدسقط شود وبچه اولش هم هست خیلی ناراحته به نظرشما بایدسقط شودجنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   جابجایی عروق قلبی یکی از مشکلات قلبی ست که بعد از تولد و ممکن است چند بار دیگر تا آخر عمر نیاز به جراحی داشته باشد که در هر مورد احتمال فوت بچه وجود دارد از دست دادن فرزندی که در دوران جنینی هنوز ندیده اند قابل تحمل تر از است تا از دست دادن فرزند بعد از تولد است .

   این کودکان تا آخر عمر باید تحت نظر مراقبتهای پزشکی باشند

   تصمیم به ادامه یا ختم بارداری با والدین است و پزشک فقط راهنمایی و مشاوره می کند جهت تصمیم والدین.

    

 • تصویر کاربر امیری چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من سونو ان تی دادم ضربان قلب جنین ۱۹۱ بود و نگرانم کرده برا هفته ۱۸ اکو قلب جنین نوشتن ولی بازم استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از 180به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر طیبه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام
  من هفته ۱۱ هستم رفتم برای غربالگری گفتن ضربان قلب ۱۸۴ هست
  آیا خطرناکه مشکلی داره
  امکان داره به خاطر اینکه خودم تالاسمی مینور هستم یا استرس شدید داشتم ضربانش بالا بوده باشه‌
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از 180به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.این مسئله ارتباطی به تالاسمی شما ندارد

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  من ور هفته دوازدهم بارداری هستم وضربان قلب جنین ۱۸۶ هست ایا مشکلی دارد؟
  لطفا جواب دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از 180به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدمن درهفته ۲۲ بارداری هستم وچون روماتیسم دارم قرص هیدروکسی کلوروکین مصرف میکنم یک روز درمیان الان اکو قلب جنین انجام دادم دکتر گفته کهpRجنین ۱۲۰ms است که بیشترازحدنرمال میباشد که به توصیه ایشان گفته که قرص هیدروکسی رو هرروز مصرف نمایم آیا خطری جنین من رو تهدید میکنه خیلی میترسم ونگران هستم چکار باید انجام دهم لطفا راهنمایی کنید ممنون ومتشکر میباشم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بیماری های خود ایمنی مثل روماتیسم می توانند روی نظم ضربان قلب جنین اثر بگذارند. ولی اغلب این مشکلات یا خودبخود خوب می شوند یا قابل درمان هستند در این موارد توصیه می شود  تا هفته 26 بارداری هر یک تا دو هفته کنترل ضربان قلب جنین انجام می شود اگر شدید شد درمان می کنند.

   پیشنهادمی کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام در هفته ۱۸هم ضرر بان قلب جنین ۱۶۴ میباشد استرس گرفتم ایا ضربان بالا میباشد باید چیکار کرد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید.ضربان قلب جنین تا 160 در دقیقه طبیعی است . از 160 تا 180 کمی بالا درنظر گرفته می شو و از 180به بالا  اگر بطور دائمی بالا باشد نیاز به درمان دارد. 

   پیشنهاد می کنم سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟ 

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟ 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر