خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

بالا بودن  ضربان قلب جنین یا همان تاکی کاردی یکی از بیماری هایی است که ممکن است در دوران بارداری مادر، در جنین پدیدار شود. در این مقاله به خطرات بالا بودن ضرباشن قلب جنین می پردازیم.

بالا بودن ضربان قلب جنین (تاکی کاردی) چیست؟

بالا بودن ضربان قلب در جنین، افزایش ضربان قلب پایه جنین (FHR) بالاتر از 160 ضربان در دقیقه تعریف می شود. این سرعت سریع ممکن است . دارای یک ریتم منظم یا نامنظم باشد که ممکن است.  متناوب یا پایدار باشد. 

ضربان قلب بالا در جنین در نوع خفیف به عنوان 161-180 ضربان در دقیقه توصیف می شود و این ضربان در جنین در نوع  شدید، بیش از 180 ضربان در دقیقه حداقل به مدت سه دقیقه تعریف می شود. ضربان قلب بالا در جنین بصورت پایدار نادر است و کمتر از 1٪ از کل حاملگی ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

علت ضربان قلب بالا خفیف در جنین (FHR 160-180 bpm)

این دلایل به دو بخش تقسیم می شود. گروه اول از دلایل به مسائل مربوط به مادر اطلاق می شود و مورد دوم به بیماری های جنین برمیگردد. در ادامه دلایل هر کدام از این گروه ها آورده شده است.

عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

1- علت های مربوط به مادر

 • تب مادری یا عفونت
 • کم آبی مادر
 • اضطراب مادر
 • پرکاری تیرویید مادر
 • کم خونی مادر
 • داروهای آنتی کولینرژیک به عنوان مثال بنادریل
 • داروهای سمپاتومیمیک به عنوان مثال تربوتالین
ضربان قلب جنین

2- علت های مربوط به جنین

 • کم خونی جنین
 • حرکت طولانی مدت جنین
 • جنین خیلی نارس
 • ناهنجاری های قلبی
 • کم اکسیژن رسیدن مزمن به جنین

علل ضربان قلب بالای شدید در جنین (FHR> 180 bpm)

یکی از دلایلی که می تواند این مورد را بوجود آورد. عفونت مایع دور جنین است، به ویژه اگر تب مادر بالا باشد. همچنین ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی (FHR> 200 ضربان در دقیقه) نیز می تواند. روی این موضوع تاثیر گذار باشد.

بالا بودن ضربان قلب در جنین در صورت وجود تب در مادر با شک به عفونت مایع دور جنین باید بررسی شود (در هر محدوده از ضربان ). معمولا ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین یا نقص مادرزادی قلبی در جنین در ضربانهای بیش از 200 بار در دقیقه مشاهده می شوند.

عوارض ناشی از ضربان قلب بالا در جنین

خطرات و عوارض عمده بالا بودن ضربان در جنین، اختلال گردش خون، ایجاد هیدروپس و مرگ داخل رحمی جنین است. در ادامه به هر کدام از این موارد پرداخته شده است.

اختلال گردش خون

وظیفه اصلی قلب در بدن پمپاژ خون و ایجاد گردش خون است و این وظیفه از قبل از تولد شروع می شود. لازمه عملکرد درست قلب وجود ساختمان سالم قلب و همچنین نظم در ضربان قلب است تا با هماهنگی بین حفرات قلب و عروق متصل به آن بتواند خون وارد شده به قلب را بطور طبیعی و با فشاری مناسب به طرف کل بدن بفرستد. 

هرگونه اختلال در ساختمان و نظم در ضربان قلب، این وظایف را دچار اختلال می کند. ضربان قلب بالا در جنین سبب نارسایی در پمپاژ قلب شده که خود سبب کاهش خروجی خون از قلب می شود که آن باعث اختلال رشد داخل رحمی در جنین می شود و همچنین بالا بودن ضربان قلب جنین در دراز مدت باعث بزرگ شدن غیر طبیعی عضله قلب می شود که خود این مشکل باعث اختلال در عملکرد عضله قلب و کاهش خروج خون از قلب می شود.

تاکی کاردی جنین

هیدروپس

هیدروپس یکی دیگر از عوارض ضربان قلب بالا در جنین است که بخاطر اشکال در پمپاژ خون توسط قلب ایجاد می شود. تجمع مایع در نقاط مختلف بدن مثل داخل شکم، دور قلب، دور ریه و سایر نقاط بدن را هیدروپس می گویند. 

تجمع مایع در هریک از این نقاط سبب اثر فشاری به اعضاء مجاور و اختلال عمل در آن می شود. همچنین حجم های داخل و خارج عروقی بدن جنین دچار اختلال می شود.

مرگ داخل رحمی جنین

در اشکال شدید و طول کشیده ضربان قلب بالا در جنین بخاطر عوارض ناشی از پمپاژ قلب، اختلالات ناشی از نارسایی خونرسانی به نقاط مختلف بدن،  تجمع مایع در نقاط مختلف بدن و نارسا شدن عضله قلب در نهایت مرگ داخل رحمی جنین اتفاق می افتد.

بهترین راهکار برای جلوگیری از این عوارض، شناسایی و درمان شرایط مادر و جنین است که باعث ضربان قلب بالا در جنین شده و اداره حاملگی برای طولانی مدت تا پایان بارداریست. این عارضه(ضربان بالا) در جنین به دلیل عفونت داخل رحمی یا اسیدمی جنین ممکن است با عوارض جانبی بعد تولد مانند مشکل اکسیژن رسانی به بدن نوزاد، مشکلات جسمی  و فلج مغزی بعد از تولد همراه باشد.

درمان و عوارض ناشی از درمان

در موارد طول کشیده ضربانهای بالای قلبی پایدار جنینی، جهت جلوگیری از عوارض ناشی از این مشکل، نیاز به درمان دارویی است. جهت برنامه ریزی و اجراء برنامه درمانی نیاز به همکاری یک متخصص قلب بزرگسال و یک فوق تخصص قلب اطفال است.

هر دو اثرات سوء دارو در مادر و جنین ثانویه از مصرف داروهای کنترل کننده ضربان قلب در جنین در زمان بارداری گزارش شده است. در حالی که اثرات درمانی داروی کنترل کننده در جنین، سبب درمان ضربان قلب بالا می شود. ولی همین دارو ممکن است. سبب عوارض قلبی روی قلب مادر سالم داشته باشد. 

بعضی داروهای کنترل کننده ضربان قلب بالا در جنین می توانند. منجر به ریتم های غیر طبیعی تهدید کننده حیات در مادر و در موارد هم باعث مرگ ناگهانی در جنین شوند. انتخاب دقیق داروها با مشورت با متخصص قلب و عروق کودکان و بزرگسالان و پیگیری دقیق هر دو برای مدیریت بهینه کنترل کننده بالا بودن ضربان قلب جنین نیاز است.

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

بعد از تولد، نوزادان اکثرا خوب می شوند . حتی اگر در دوران بارداری دارو مصرف شده باشد. پس از به دنیا آمدن کودک، توصیه می شود. برای بررسی ریتم قلبی آنها، یک نوار قلب (ECG) گرفته شود. 

پزشک معالج که کودک شما را تحت مراقبت قرار می دهد. در مورد نیاز به هرگونه درمان یا نظارت بیشتر، با شما صحبت خواهند کرد. ضربان قلب سریع کودک احتمال دارد. بعد از تولد ادامه یابد؛ اما در بعضی موارد ضربان قلب بالا می تواند. به خودی خود به یک میزان طبیعی کند شود. 

در هر شرایطی ، یک دوره نظارت لازم خواهد بود . در بیشتر موارد از داروها هنوز برای کنترل ضربان سریع قلب استفاده می شود.

کودک شما به یک متخصص قلب و عروق اطفال ارجاع داده خواهد شد. که نتایج ECG و اکوی قلب کودک شما را بررسی کرده و به شما در مدیریت داروهای مورد نیاز کودک کمک خواهد کرد. گاهی اوقات بیش از یک دارو مورد نیاز است.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایلا سه شنبه ۷ تیر ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ابنده یک پسر ۷ساله دارم که دو روز پیش به علت سرما خوردگی ودرد در قفسه سینه همزمان با سرفه کردن به دکتر عمومی مراجعه کردم ایشون بعد از معایناتو تجویز داروهای سرما خوردگی گفتن ضربان قلب کمی نامنظم است
  ۱-این مورد ممکن است به علت سرفه باشد
  ۲-پسرم خیلی حساس است و در سن ۴سالگی به علت لکنت یک دوره گفتار درمانی را گذراندن ومشکل رفع شد
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۷ تیر ۱( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ تیر ۱( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  روز پنجاه و هفت بارداری سونو رفتیم ضربان قلب جنین 175 بار در دقیقه هست آیا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۵ تیر ۱( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   البته این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از ۱۸۰به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر مادر شنبه ۲۱ خرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام.من ۱۲هفته و یک روز غربالگری رو دادم.ضربان قلب جنین ۱۹۸ ولی با ریتم منظم.و nt۷بود.یه دکتر مستقیم نامه سقط به پزشکی قانونی داد و دکتر دیگه آمینو سنتز.با این عدد و رقم بالا میشه بفرمایید من چه باید بکنم؟ایا اصلا آمینو نیازه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۱ خرداد ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب جنین بالاست اگر به صورت ثابت ضربان قلب جنین بالای ۱۸۰ در دقیق باشد نیاز به درمان دارد عدد ntشما حدود سه برابر طبیعی است که احتمال مشکل سندروم را مطرح می‌کند دقیق ترین روش برای مشخص شدن سندروم انجام آمنیوسنتز است

 • تصویر کاربر شهریار شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر میشه ضربان بالای قلب نوزاد به خاطر داشتن تیروئید مادر در دوران بارداری باشه داروهم مصرف میکرد صبح ناشتا بعضی وقتها هم یادش میرفت یا به خاطر اینکه ۳۴ هفته با سوزن فشار وپاره کردن کیسه آب و زایمان سخت باشه توی بارداری خودش میگفت احساس میکنم قلبم خیلی تند میزنه خودم میفهمم . ضربان قلب خودش توبارداری ۱۱۰ بوده فکرکنم. دکتر گفته بود خوبه هرچی هم سونو انجام داد وضربان قلب بچش چک میشد مشکلی نداشت بعدازبه دنیا اومدن این مشکل پیش اومده که بستری شده مشکلش میتونه از چی باشه مشکلش برطرف میشه ؟نیازبه دکتر قلب داره بعدازمرخص شدنش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید حتماً در nicu علت ضربان قلب بالای نوزاد بررسی می‌شود علت آن متعدد است و بعد از ویزیت نوزاد می توان نظر داد

   حتماً در زمان بستری توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت می شود نگران نباشید

 • تصویر کاربر شهریار شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دختر داداشم دیروز زایمان کرده ۳۴ هفته چون آب دور جنین زیاد بود روی ۲۹/۵بود باسوزن فشار وپاره کردن کیسه آب بچه به دنیا اومد ضربان قلبش بالا بود بخش Nicuبستری شده یکم هم بهترشده بوده شیر که دادن بهش ضربان قلبش رفته بالا میشه راهنمایی کنید وبگید مشکلش چیه وچکارباید کرد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۴ خرداد ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید حتماً در nicu علت ضربان قلب بالای نوزاد بررسی می‌شود علت آن متعدد است و بعد از ویزیت نوزاد می توان نظر داد

   حتماً در زمان بستری توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت می شود نگران نباشید

 • تصویر کاربر Fatemeh پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من سونو وضعیت بارداری انجام دادم ۸ هفته و ۶ روز ..ضربان قلب جنین ۱۷۵ تا بود نرماله ؟ باتوجه به مطالعه ای که داشتم ضربان قلب بالاعه ایا جای نگرانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   این شکل ضربان های بالای موقتی در جنین بیشتر وابسته به عوامل محیطی است و جای نگرانی ندارد

   البته این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از ۱۸۰به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر شهناز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدمن درسنوگرافی هفته دوازده هم ضربان قلب جنینم ۱۶۵است نرمال است یاغیرطبیعی جنین هم پسراست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   این شکل ضربان های بالای موقتی در جنین بیشتر وابسته به عوامل محیطی است و جای نگرانی ندارد

   البته این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از ۱۸۰به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۲ هفته رفتم ااکو قلب جنین همه چیز خوب بود
  الان ۳۳ هفته و ۲روزم رفتم سونو ضربان قلب جنین برا اولین بار ۱۸۱ بود که دکتر گفت احتمالا گذراست
  خیلی نگرانشم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   این شکل ضربان های بالای موقتی در جنین بیشتر وابسته به عوامل محیطی است و جای نگرانی ندارد

   البته این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از ۱۸۰به بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. بهتر است سونو تعداد ضربان با فاصله یکی دو هفته تکرار شود.

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر ارژنگ چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  علت آب آوردن دور بچه چه می تواند باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام

   لطفاً این سوال را از متخصص زنان تان بپرسید در تخصص من نیست

 • تصویر کاربر سلما یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید مزاحم شدم الان دخترم ۷ سالشه تپش قلبش ازدیشب ساعت ۲نیمه شب خیلی میزنه بعدشم میگه درد دارم چکارش کنم ممنون ازتون ک جواب ما را میدین اگ میشه سوال ما را زودتر جواب بدی ما نگرانش هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید .باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی باید توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.

   اگر اورژانس هست به بیمارستان قلب شهید رجایی مراجعه بفرمایید 

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر