برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
PFO

آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

سوراخ پی اف او در قلب اکثر نوزادان در بدو تولد وجود دارد. PFO قلب گاهی سبب نگرانی والدین مخصوصا مادران می شود. در این مقاله درخصوص اهمیت و سیر طبیعی این مسئله شایع پرداخته شده است.

 سوراخ پی اف او PFO  در قلب نوزاد چقدر خطرناک است؟

پی اف او در قلب نوزاد سوراخ خاصی است. این سوراخ کوچک به طور طبیعی در دوران جنینی برای  گردش خون دوران جنینی وجود دارد و به آن فورامن اوال foramen ovale گفته می شود. این سوراخ  بطور عادی پس از تولد در سیر نرمال خود باید بسته شود. اگر این سوراخ بسته نشود؛ به آن پی اف او patent foramen ovale (PFO) یا PFO قلب گفته می شود. PFO بسیار شایع است و تقریباً از هر چهار نفر عموم جمعیت یک نفر پی اف او (PFO) دارد. اگر هیچ بیماری قلبی یا عارضه دیگری وجود نداشته باشد؛ درمان پی اف او PFO ضرورتی ندارد. در حقیقت، اکثریت قریب به اتفاق مبتلایان حتی وجود آن را نمی دانند.

 

سوراخ پی اف او PFO و گردش خون دوران جنینی و نوزادی

مروری بر عملکرد طبیعی قلب در کودکی یا بزرگسالی در درک نقش سوراخ بیضی  قبل از تولد مفید است.

حفرات قلب طبیعی

 

عملکرد طبیعی قلب پس از تولد

قلب شما دارای چهار حفره برای پمپاژ خون است و خون شما را به گردش در می آورد که در ادامه نقش هر کدام از این حفره ها را برای شما بیان کرده ایم:

1- دهلیز راست

محفظه فوقانی سمت راست قلب (دهلیز راست) خون کم اکسیژن از بدن شما را دریافت می کند و آن را از طریق دریچه سه لتی یا تریکوسپید به بطن راست پمپ می کند.

2- بطن راست

محفظه پایین سمت راست قلب (بطن راست) خون را از طریق رگ بزرگی به نام شریان ریوی به داخل ریه ها پمپ می کند؛ جایی که اکسیژن خون مجدداً تأمین می شود و دی اکسید کربن از خون خارج می شود. خون از مسیرشریان ریوی به ریه ها پمپاژ می شود که در ابتدای آن دریچه ریوی قرار دارد. با شل شدن بطن راست بین ضربان های قلب، این دریچه بسته می شود.

3- دهلیز چپ

محفظه بالایی سمت چپ قلب (دهلیز چپ) خون غنی از اکسیژن از ریه ها را از طریق رگهای ریوی دریافت کرده و از طریق دریچه میترال به بطن چپ پمپ می کند.

4- بطن چپ

محفظه پایین سمت چپ قلب (بطن چپ) خون غنی از اکسیژن را از طریق رگ بزرگی به نام آئورت پمپ می کند و به بقیه بدن منتقل می کند. خون از دریچه آئورت عبور می کند که با شل شدن بطن چپ این دریچه بسته می شود.

مطلب مرتبط : آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟

گردش خون قلب جنین در رحم

از آنجا که جنین در رحم نفس نمی کشد ، ریه ها هنوز کار نمی کنند. این بدان معناست که نیازی به پمپاژ خون به ریه ها نیست. در این دوران ، خون برای غنی شدن از اکسیژن از راه دیگری استفاده می کند. تا با این مسیر ، اکسیژن خون از بدن مادر به بدن جنین برسد.

گردش خون جنینی

بند ناف خون غنی از اکسیژن را به دهلیز راست کودک می رساند. بیشتر این خون از طریق سوراخ بیضی به دهلیز چپ منتقل می شود. از آنجا خون به بطن چپ می رود، که آن را به سراسر بدن پمپ می کند. خون همچنین از دهلیز راست به بطن راست منتقل می شود، که همچنین از طریق سیستم بای پس (میان بر) دیگری خون را به بدن پمپ می کند.

گردش خون قلب نوزاد تازه متولد شده

هنگامی که کودک شما متولد می شود یعنی دوران نوزادی ریه های او شروع به کار می کنند، تغیرات فشار داخل قلب وی معمولاً باعث بسته شدن سوراخ بیضی می شود. اغلب موارد این اتفاق طی چند روز تا چند هفته می افتد. همچنین گاهی ممکن است این اتفاق طی یک یا دو سال اتفاق نیفتد. در بعضی از افراد، ممکن است این بسته شدن هرگز اتفاق نیفتد و منجر به پی اف او (PFO)  شود.

ضربان قلب جنین

علائم و عوارض سوراخ پی اف او  PFO  در نوزادی و دیگر سنین چیست؟

PFO قلب در اکثر موارد، علائمی ایجاد نمی کند. در سایر سنین نیز بیشتر افرادی که دارای پی اف او PFO  هستند؛ نمی دانند که این اختلال را دارند. زیرا معمولاً یک بیماری پنهان است که علائم و نشانه هایی ایجاد نمی کند.

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

در موارد بسیار نادر، نوزاد با PFO هنگام گریه یا دفع مدفوع کردن می تواند رنگ آبی روی پوست خود داشته باشد. به این کبودی سیانوز می گویند. سیانوز فقط در صورتی اتفاق می افتد که کودک هم PFO داشته باشد و هم بیماری قلبی دیگری داشته باشد. با این حال، این بیماری ممکن است عوارضی داشته باشد. همچنین می تواند در سردردهای میگرنی نقش داشته باشد و خطر سکته، حمله ایسکمی گذرا و حمله قلبی را افزایش دهد. البته لازم به ذکر است، ارتباط این عوارض و پی اف او (PFO) ثابت شده نیست و احتمال بروز آنها در کودکی بسیار نادر است.

علت PFO قلب چیست؟

PFO در قلب نوزاد علت مشخص ندارد. مشخص نیست چه عواملی باعث می شود سوراخ بیضی در برخی افراد باز بماند، اگرچه ژنتیک می تواند در این امر نقش داشته باشد.

گاهی اوقات پی اف او (PFO) همراه با سایر مشکلات قلبی رخ می دهد. یکی از این موارد ناهنجاری ابشتین است. این بیماری زمانی است که دریچه بین حفره بالایی و پایینی قلب در سمت راست درست شکل نمی گیرد.

چگونه پی اف او PFO تشخیص داده می شود؟

بیشتر اوقات، نیازی به پیگیری تشخیص PFO قلب نیست. با این حال، اگر پزشک تشخیص دهد که بررسی های بیشتری نیاز است، ممکن است اکوی قلب اطفال را توصیه کند. این روش با استفاده از امواج صوتی تصویری از قلب شما به دست می آورد.

اگر پزشک شما نتواند سوراخ موجود در اکوی قلب استاندارد را ببیند، ممکن است تست حباب bubble test را در اکو انجام دهد. در این آزمایش آنها در طی اکوکاردیوگرام محلول آب نمک تزریق می کنند. سپس پزشک شما مشاهده می کند که آیا حباب هایی از بین دو دهلیز  قلب فرزند شما عبور می کنند یا خیر.

درمان PFO قلب چگونه است؟

در بیشتر موارد برای PFO قلب، هیچ درمانی لازم نیست؛ اما اگر نیاز به درمان باشد، پی اف او (PFO) را با آنژیوگرافی می توان بست و درمان کرد. در این روش، پزشک قلب شما از یک وسیله مخصوص با استفاده از یک لوله پلاستیکی طولانی مخصوص به نام کاتتر استفاده می کند. این وسیله که معمولاً از کشاله ران بیمار وارد عروق  بدن می شود و بعد از طی مسیر عروقی وارد قلب شده و سوراخ را می بندند.

با ایجاد یک برش کوچک می توان یک PFO را با جراحی بسته و سپس سوراخ را بخیه زد. در صورت انجام عمل قلب دیگر، گاهی اوقات پزشک می تواند PFO قلب را با جراحی ترمیم کند.

بزرگسالان مبتلا به PFO قلب که دچار لخته یا سکته مغزی شده اند ممکن است برای بستن سوراخ به جراحی نیاز داشته باشند. داروهای رقیق شدن خون و جلوگیری از تشکیل لخته نیز ممکن است به جای جراحی تجویز شوند.

زندگی همراه با PFO قلب

پی اف او در قلب کودکان در چشم انداز طولانی مدت بسیار عالی است. اکثر مردم هرگز حتی متوجه نخواهند شد که PFO دارند. اگرچه سکته مغزی و میگرن از عوارض احتمالی PFO هستند؛ اما معمول نیستند. اگرفرزند شما  برای درمان PFO قلب نیاز به جراحی دارد؛  باید انتظار داشته باشید که به طور کامل بهبود یابد و زندگی سالم و عادی داشته باشد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الیار دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در اکوی پسرم چندین مورد نوشتن و دکترهم گفت بما خداشاهده از نگرانی فقط گریه کردم لطفا راهنمایی کنین اگر مشکلی هست زودتر اقدام کنیم خدا حفظتون کنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست ولی حتماً نیاز به پیگیری دارد 

 • تصویر کاربر ایدا یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بچم افتادی دریچه قلب داره فقیه سینش درد شدید داره ضربانشم خیلی میره بالا دکتر بهش قرص پروپرانول ۱۰ داده اما بهتر نشده چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً به بیمارستان قلب رجایی تهران مراجعه بفرمایید نزد آقای دکتر خورگامی 

 • تصویر کاربر نیکان شنبه ۲۲ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم در یک ماهگی دچار ضربان قلب 300 که با تزریق اولین دوز دارو پایین و به حالت نرمال برگشت و به فاصله یک روز بعد در بیمارستان طبی کودکان دوباره به 275 رفت و بازهم با تزریق اولین دوز دارو شکسته شد و پایین اومد
  در اکو قلب تشخیص pfo و mild pi ppg: 10 mmHg هست
  دارویی که برای پسرم تجویز کردند فلاکنیید 100 هر 12 ساعت نصفه از 5 سی سی حل شده یک سی سی و پراپنانول 10 هر 12 ساعت یک چهارم هست
  میخواستم بدونم این حملات قلبی برای پسرم از سوراخ pfo هست و گفتند دارو تا یکسالگی باید مصرف بشه
  این قضیه چقدر خطرناک هست و این سوراخ تا کی احتمالا بسته میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این ضربان قلب بالا به pfo ارتباط ندارد. اگر کمتر از 1 سانتیمتر باشد نیاز به درمان ندارد 

  2. تصویر کاربر نیکان شنبه ۲۲ مهر ۲( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر این بالا رفتن ضربان قلب بابت چه موضوعی میتونه باشه و اینکه تمام آزمایشات خونی که چندبار تکرار شده سالم هستند فقط مشکل کم خونی داره که گفتند برای اکثر نوزادان شایع هست
   پسرم کولیک و رفلاکس داره و داروهای کولیک براش استفاده میکردم
   و زردی هم در روز 5 ام تولد گرفت و تا 1 ماهگی ادامه داشت
   در 39 هفتگی به دنیا اومد با وزن 3200
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   سلام 

   این مشکلات مادرزادیست ولی ممکنه زمان تظاهرات بالینی بلافاصله بعد تولد نباشه بقیه سوالاتتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اوین سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  خواهرزاده ام نارحتی قلبی مادر زاددارددریچه قلبش تنگ هست الان تشنج کرده دس وپای راستش سفت میشه وضربه میزنه هنگام حمله ایااین مشکل براثرهمون نارحتی قلبی هست بچه دختره ودوماه دارد ممنون میسم جواب بدهید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بیماری های مادرزادی قلبی انواع مختلف دارد که در بعضی تشنج هم از علائم بیماری ست 

 • تصویر کاربر فربد چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام واحترام بدلیل سوفل قلبی در نوزادی اکو انجام شد وpfo خفیف گزارش کردند علائمی نداشته وندارد الان ۹ ساله هست وتا شش سالگی بازهم سوفل داشت ولی پیگیر نشدم خواهشا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بهتر است اکو بشود 

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من انامولی ۱۹ هفتگی انجام دادم وجنین فوکوس اکوژن در بطن چپ نشون داد الان ۲۱ هفته هستم ایا این لکه ی سفید نگران کننده است دکتر بهم گفت ازمایش امینوسنتز انجام بدم ولی خودم راضی نشدم الان به نظر شما باید چیکار کنم راهکاری هست ...خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۹ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   درخصوص آمنیوسنتز با پزشک زنانتان مشورت بفرمایید ولی نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۰ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیلی ممنون اقای دکتر از نگرانی دراومدم خدا خیرتون بده فقط برای اینکه مطمئن بشم تا پایان بارداری برطرف شده باید سونو دوباره بدم؟؟ چند ماهگی برم ؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۰ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   تا پایان بارداری نیاز به بررسی مجدد این لکه سفید وجود ندارد ولی بعد از تولد حدود یک ماهگی اکو نوزاد توصیه می شود 

  4. تصویر کاربر مریم شنبه ۲۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیلی ممنون اقای دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۱ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   خواهش میکنم 🌹

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  باسلام و درود.. ببخشید دوتا ازبچهام دکتر گفت که PFOدارند ولی پسرم ماهانه دوبار بی‌حال میشه طوری که بایدسرم وآمپول بزننش الان بار دوم بردیمشون دکتر گفتن دوسال دیگه بیاریدشون برا اکو نوارقلب نظرتون چیه ..دخترم5سال وپسرم9سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   PFO سبب بی حالی نمی شود پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط فوق تخصص اعصاب اطفال ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

  2. تصویر کاربر بهار یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر ...بعد تیروییدکم کار و تالاسمی مینورهم هست بنظرتون تاثیر داره در بدحال شدنشون
  3. تصویر کاربر بهار یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)
   آقای دکتر شرمنده میگم الان خواندم که بایدPFOتاسن2سال بسته میشه ولی بچهامن بسته نشدن یعنی باید عمل بشن
   دخترم رفت تو 5
   پسرم توسن9 خیلی هم ضعیف هستن
  4. تصویر کاربر بهار یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)
   چون دارو هم بهشون ندادن یعنی بدون عمل ودارو پرمیشه
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   سلام 

   اغلب بله 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فری جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ضربان قلب جنین در هفته ۱۱ تعداد ۱۸۶ بود در هفته ۱۵ تعداد ۱۳۴ آیا این نوسان نشان دهنده بیماری قلبی نیست،
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   خیر نرمال است 

 • تصویر کاربر دلوین جمعه ۲ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  خسته نباشید من ۳۱ سال سن دارم و توی هفته ۲۹ بارداری هستم.اکو قلب انجام دادم و بهم گفتن که یک رسوب در یک بطن و ۳ تا در بطن دیگه وجود داره و یک سوراخ هم در قسمت ماهیچه ای قلب وجود داره.و گفتن که باید ۲ هفته دیگه تکرار بشه میخواستم بدونم این اکو چقدر میتونه نگران کننده باشه؟در صورتی که سونو آنومالی مشکلی نشون نداد و آزمایش سلفری هم مشکلی رو نشون نداده.و عدد ان تی ۲/۵ بوده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر دلوین شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  خسته نباشید من ۳۱ سال سن دارم و توی هفته ۲۹ بارداری هستم.اکو قلب انجام دادم و بهم گفتن که یک رسوب در یک بطن و ۳ تا در بطن دیگه وجود داره و یک سوراخ هم در قسمت ماهیچه ای قلب وجود داره.و گفتن که باید ۲ هفته دیگه تکرار بشه میخواستم بدونم این اکو چقدر میتونه نگران کننده باشه؟در صورتی که سونو آنومالی مشکلی نشون نداد و آزمایش سلفری هم مشکلی رو نشون نداده.و عدد ان تی ۲/۵ بوده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

  2. تصویر کاربر دلوین شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   سلام
  3. تصویر کاربر دلوین شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   سلام
   نشون نمیده که عکس گزارش پیوست میشه یا نه.
  4. تصویر کاربر دلوین شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   سلام
   نشون نمیده که عکس گزارش پیوست میشه یا نه.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۳ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   عکس ارسال شده

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ های قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود تا پایان بارداری زیاد است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی ) 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

   لکه سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر