یکی از ناراحتی هایی که عده از بانوان باردار با آن مواجه می شوند. وجود لکه ی سفید روی قلب جنین می باشد. این لکه های سفید را نقاط اکوژن هم می گویند. در این مقاله به طور کامل در رابطه با این موضوع صحبت شده است.

چه آزمایشاتی در دوران بارداری انجام می شود؟

والدین در طی روند بارداری کاملاً هیجان زده و در عین حال بسیار احساساتی می شوند. آنها اصلا قابل مقایسه با شخصی نیستند. که نه ماه فقط فرزند خود را حمل می کند.

پس از باردار شدن، تعداد زیادی آزمایش پزشکی برای اطمینان از روند سلامت جنین انجام می شود. سونوگرافی یکی از بررسی های اصلی است. که به منظور بررسی آخرین وضعیت و روند رشد جنبن انجام می شود.

لکه سفید روی قلب جنین

من مایلم در مورد یکی از موضوعاتی که والدین در گزارش سونوگرافی با آن روبرو می شوند . ممکن است با شنیدن آن نگران شوند صحبت کنم.یعنی نقاط اکوژن یا لکه سفید روی قلب جنین

لکه ی سفید روی قلب جنین نشان دهنده ی چیست؟

کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب (یا EIF) یک نقطه روشن و سفید کوچک است. که در قلب جنین در حال رشد در هنگام سونوگرافی و اکو دیده می شود.

به این لکه های سفید یا کانونهای اکوژن داخل قلبی اصطلاحا سندرم توپ گلف در دوران بارداری هم می گویند.( به دلیل شبیه بودن لکه ی سفید به توپ گلف). علت کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب ناشناخته است. اما شرایط به طور کلی بی خطر است.

کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب یک اتفاق طبیعی در بارداری در نظر گرفته می شود. اما آزمایشات غربالگری قبل از تولد برای آزمایش هرگونه ناهنجاری ممکن است مطلوب باشد.

تشخیص لکه ی سفید روی قلب (نقطه اکوژن)

در سه ماهه دوم بارداری، سونوگرافی قبل از تولد را برای بررسی قلب کودک انجام می دهند. با این کار چهار حفره طبیعی قلب ارزیابی می شود. دهلیز و بطن راست و دهلیز و بطن چپ.

گاهی اوقات، یک یا چند لکه ی سفید قلبی  کوچک در یکی از حفره های قلب جنین، اغلب در بطن ها (یا حفره های پمپاژ) دیده می شود. این لکه ها معمولاً به عنوان EIF (کانون اکوژنیک درون قلب) یا کانون اکوژنیک شناخته می شود.

مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

لکه در قلب جنین

بیشتر اوقات این لکه های سفی قلبی یا کانون های اکوژنیک در بطن چپ قلب قابل مشاهده است. اما گاهی در هر دو بطن قابل تشخیص است. اگر مادر لاغر باشد. دیدن این نوع جزئیات برای پزشک راحت تر می شود.

این یافته ای رایج در سونوگرافی است. که در حدود 3 تا 5 درصد بارداری ها مشاهده می شود. کانونهای اکوژنیک ( لکه ی سفید روی قلب ) به طور کلی به خودی خود بر سلامت کلی جنین یا رشد قلب تاثیر بدی ندارد. ولی حتی اگر کانونهای اکوژنیک که اکثر اوقات بی خطر هستند وجود داشته باشند. نمی توانند باعث نقص قلب جنین باشد.

بیشتر کانون اکوژنیک درون قلب که در اواسط بارداری دیده می شود. قبل از زایمان از بین می رود. از آنجا که برای کودک مشکلی ایجاد نمی کنند. اگر مشکل دیگری همراه آنها نباشد. انجام سونوگرافی اضافی برای پیگیری کانون اکوژنیک درون قلب لازم نیست.

علل ایجاد کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب

چرا لکه سفید روی قلب جنین در برخی از نوزادان دیده می شود و در برخی وجود ندارد. برخی از پزشکان فکر می کنند که این لکه روشن به دلیل ناحیه ای از عضله قلب است. که کلسیم بیش از حد متوسط در آن جمع شده است.

در سونوگرافی، مناطقی که کلسیم بیشتری دارند. (مانند استخوان ها) باعث می شوند امواج صوتی با ظاهر روشن تری روی صفحه مونیتور تصویر خود را نشان دهند.

لکه اکوژن قلب جنین

خطرات لکه سفید قلب جنین یا نقطه اکوژنیک داخل قلب

بیشتر اوقات، کانون اکوژنیک درون قلب در طی سونوگرافی معمول قبل از تولد که در حدود هفته های 8-20 بارداری انجام می شود. مشاهده می شود.

اگرچه اطمینان از وجود نقص مادرزادی در نوزاد غیرممکن است. اما بیشتر حاملگی های با کانون اکوژنیک درون قلب که هیچ یافته سونوگرافی غیرطبیعی دیگری ندارند. منجر به تولد نوزاد سالم می شود.

لکه سفید روی قلب جنین یک اتفاق طبیعی در رشد جنین در نظر گرفته می شود.  هیچ مشکلی در دراز مدت برای سلامتی و یا مشکلات قلبی برای جنین ایجاد نمی شود.

کانون اکوژنیک درون قلب در نوزادانی که مادران آنها آسیایی هستند. بیشتر دیده می شود. با این حال، بدون توجه به نژاد، در هر بارداری ممکن است دیده شود.

اگر چه کانون اکوژنیک درون قلب مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند. اما برخی مطالعات نشان می دهد که در صورت وجود این یافته سونوگرافی احتمال ابتلا به سندرم داون کمی بیشتر است. با این حال، همه مطالعات موافق نیستند. که ارتباطی با سندرم داون وجود داشته باشد.

لکه سفید روی قلب جنین

آیا آزمایشات اضافی لازم است؟

هیچ آزمایش خاصی برای بارداری هایی که دارای کانون اکوژنیک درون قلب هستند.  مشکل دیگری همراه ندارند، توصیه نمی شود. با این حال، در هر بارداری، آزمایش های اختیاری قبل از تولد به زنان ارائه می شود. که می تواند به پیدا کردن انواع خاصی از نقایص مادرزادی، از جمله سندرم داون کمک کند.

آزمایش های قبل از تولد دو نوع هستند. آزمایشات غربالگری و آزمایشات تشخیصی. آزمایشات غربالگری قبل از زایمان می توانند. به شما کمک کنند تا شانس داشتن یا نداشتن مشکل احتمالی خاص در فرزندتان را بررسی کنید.

آزمایشات تشخیصی قبل از تولد می توانند. به طور دقیق برخی مشکلات موجود در نوزاد را شناسایی کنند. آمنیوسنتز یک روش تشخیصی است. که تا حدود 22 هفتگی بارداری برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی قبل از تولد انجام می شود .

در پایان، بطور کلی من به والدینی که در قلب فرزندشان لکه سفید قلبی یا کانون اکوژن مشاهده شده و بررسی های دیگر مشکل همراهی را نشان نداده این مثال را میزنم که تصور کنید. یک خال کوچک همان طور که روی پوست یک شخص طبیعی در نظر گرفته می شود. این نقطه براق روی دیواره عضلانی قلب جنین هم طبیعی در نظر گرفته می شود. ممکن است تا بعد تولد برطرف شود یا باقی بماند در هر صورت این کانون اکوژن اهمیت بالینی ندارد. و مثل خال کوچک روی پوست نیاز به توجه بیشتری ندارد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

پیشنهاد می کنم جهت اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

https://www.verywellfamily.com/wha t-is-echogenic-focus-4584330

https://www.obgproject.com/2016/07/21/echogenic-intra-cardiac-focus-sounds-scary-clinical-significance/

https://www.allinahealth.org/-/media/allina-health/files/medical-services/clinics/individual-clinics/minnesota-perinatal-physicians/echogenic-intracardiac-focus.pdf

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *