درمان تپش قلب در کودکان

تپش قلب در کودکان چطور درمان می شود؟

تپش قلب در کودکان یکی از موارد نگران کننده ای است . که والدین با احساس آن در فرزندان خود به ما مراجعه می کنند. در این مقاله در این باره صحبت شده است.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب در کودکان  هنگامی اتفاق می افتد که شما احساس کنید. قلب تان به طور نامنظم می زند. ممکن است احساس کنید قلب در حال بالا و پایین شدن است و یا در حالت استراحت سریعتر از حد معمول می زند (بدون ورزش کردن). بعضی اوقات ورزش می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود . در این حالت علی رغم قطع ورزش همچنان تپش قلب ادامه دارد.

تپش قلب اغلب نشان دهنده مشكل در سلامتی نيست. به ندرت، تپش قلب می تواند .نشانه ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی باشد. (آریتمی ضربان قلب نامنظمی است که در اثر مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود.)

گاهی آریتمی قلبی از دوران جنینی شروع می شود.ممکن است تا آخر عمر ادامه داشته باشد.

مطلب مرتبط آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

دلایل تپش قلب در کودکان

تپش قلب در اطفال می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، این عوامل عبارتند از:

دو مورد از شایع ترین دلایل تپش قلب. عدم نوشیدن مایعات کافی به طور منظم و دیگری فعالیت بدنی بدون آمادگی جسمی مناسب می باشد.

مقالات مرتبط : تپش قلب و تب در کودکان و علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

علائم و نشانه های تپش قلب کودکان

کودکان کوچکتر ممکن است. نتوانند دقیقاً آنچه را که احساس می کنند توصیف کنند. اگرچه گاهی اوقات آنها می گویند که قلب آنها به سرعت “بوق می زند”.

تپش قلب کودکان

اگر کودک شما بدون هیچ علائم دیگری دچار تپش قلب می شود. باید از زمان وقوع تپش قلب و اینکه تحت چه شرایطی اتفاق افتاده یادداشتی ثبت کنید. سپس در یک معاینه منظم با متخصص اطفال صحبت کنید. اگر تپش قلب اغلب اتفاق می افتد و نگران هستید. با پزشک خود تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات بگذارید تا موضوع را بررسی کنید.

اگر بتوانید هنگام تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید خیلی خوب است. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود. در مورد چگونگی بررسی ضربان قلب فرزند خود از پزشک متخصص اطفال خود توضیح بخواهید.

همچنین ممکن است پزشک کودک، شما را به یک متخصص قلب کودکان ،پزشکی متخصص در زمینه مشکلات قلبی در کودکان ارجاع دهد. وی ارزیابی کاملی از سلامتی کودک شما از جمله گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه انجام می دهد. او ممکن است آزمایش های قلب مانند نوار قلب در کودکان ،اکوکاردیوگرام ، تست استرس (روی دوچرخه یا تردمیل) یا به ندرت کاتتریزاسیون قلب را تجویز کند.

علائم تپش قلب کودکان

همچنین ممکن است کودک شما مجبور به استفاده از هولتر مانیتورینگ باشد . که ریتم قلب را طی 24 ساعت ضبط می کند. نوع دیگری از مانیتورهایی که ممکن است. پزشک برای کودک شما استفاده کند. ضبط کننده حلقه است که به مدت یک ماه استفاده می شود .اما فقط کودک باید در هنگام تپش قلب دکمه ای را که روی دستگاه ضبط قرار دارد فشار دهد.

بر اساس نتایج این آزمایشات، متخصص قلب و عروق اطفال شما تشخیص می دهد . که کودک شما آریتمی دارد یا خیر.( آریتمی یک ضربان قلب نامنظم است که به دلیل مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود)

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

تشخیص تپش قلب در کودکان

تشخیص بیماری تپش قلب برای کوکان

شرح حال کامل و معاینه فیزیکی دقیق برای یافتن علت تپش قلب مفید است. اگر کودک همراه با ضربان قلب غش کند. این ممکن است نشان دهنده یک مشکل خطرناک تر ریتم قلب باشد و باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

در بیشتر کودکان مبتلا به تپش قلب ساختمان قلب در معاینه طبیعی است. اگر معاینه آنها طبیعی نباشد. بیمار ممکن است از نظر ساختاری، قلبی داشته باشد . که ممکن است باعث تپش قلب شود (به عنوان مثال، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک).

معاینه بدنی همچنین ممکن است . سرنخی از عملکرد قلب را نشان دهد، که ممکن است به شدت با تپش قلب مرتبط باشد.

برای تشخیص مشکل، ثبت ریتم قلب در حالی که بیمار تپش قلب دارد، لازم است. الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در حین مراجعه به مطب ممکن است . اختلال ریتم را نشان ندهد اما به حذف علل ساختاری ایجاد تپش قلب کمک می کند.

مانیتورهای قابل حمل که ریتم قلب خارج از بیمارستان را ضبط می کنند. (مانیتور هولتر) معمولاً بیشترین کمک را برای تشخیص ریتم دارند.اگر علائم در حین ورزش اتفاق بیفتد. ممکن است یک آزمایش ورزشی برای تشخیص بیماری مفید باشد.

چه زمانی پزشک تپش قلب را نگران کننده تشخیص می دهد؟

پزشک کودکان شما عواملی مانند فراوانی و شدت تپش قلب و سابقه پزشکی کودک شما را در نظر می گیرد. در اکثر موارد، هیچ درمانی برای تپش قلب لازم نیست. پزشک شما ممکن است. توصیه های کلی مانند کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا افزایش مصرف مایع را ارائه دهد.

نوار قلب

درمان تپش قلب در کودکان

در موارد نادری که یک بیماری قلبی اساسی پیدا شود. یک گزینه درمانی شامل داروها است. گزینه دیگر سوزاندن مسیر غیر طبیعی است. در روش کاتتریزاسیون و با استفاده از گرما یا سرما راهی برای جستجوی مسیر الکتریکی غیر طبیعی در قلب پیدا می کنند. به ندرت، کودکان مبتلا به تپش قلب به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت نیاز دارند.

با این حال، فقط تعداد بسیار کمی از کودکان با تپش قلب به این نوع درمان ها نیاز دارند . اکثریت عمده این کودکان با درمان خود کاملا خوب می شوند.

اگر فرزندم دچار تپش قلب شود باید چه کاری انجام دهم؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید . فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد، یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

شما باید در مورد زمان تپش قلب و در چه شرایطی گزارش ثبت کنید . در این مورد با پزشک کودکان خود صحبت کنید. اگر بتوانید هنگام وقوع تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود.

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوی قلب جنین

جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنم به مقالات زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۸ تیر ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر
  دخترم ۵ ماهه ای دارم که بعد از دو روز اسهال و استفراغ به اورژانس بیمارستان علی اصغر مراجعه کردم ، ضربان قلب را اندازه گرفتند ۲۸۰ بود آمپول ادونوزین زدند تا ضربان به حالت عادی بازگشت و بعد به مدت یک هفته در ای سی یو بستری بود تا تبش کنترل شود و گفتند علت بیماری چون ویروسی است انتی بیوتیک و سرم دایما تجویز می‌کردند.
  بعد از مرخص شدن از بیمارستان به بیمارستان شهید رجایی رفتیم تشخیص کیوتی دادند. آیا اگر این مساله مادرزادی نباشد و در اثر ویروس ( احتمالا امیکرون)ایجاد شده باشد قابل درمان است ، هنوز دخترم بعد از گذشت سه هفته خوب نشده است و گرفتگی بینی و مجاری تنفسی دارد و سرفه می‌کند چقدر از بهبودی باید بگذرد تا مجددا به دکتر قلب مراجعه کرد؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۸ تیر ۱( 3 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر تشخیص درست باشد سندروم کیوتی یک بیماری کاملاً ارثی است و ربطی به سرماخوردگی فرزندتان ندارد در مواردی مثل سرماخوردگی ممکن است علائم بروز کند پیشنهادمیکنم خود شما همسرتان و فرزندان دیگر نیز از نظر بیماری قلبی بررسی بشوید

 • تصویر کاربر سبحان شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت شماآقای دکترمن پسر۸ساله ای دارم که چندروزیه تپش قلب گرفته وروزی دوتاسه باراین حالت بهش دست میده میخواستم بپرسم بایدچکارکنم ممنون ازپاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید .باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی باید توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.

   اگر مشکل اورژانس است به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران مراجعه بفرمایید 

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر فیروزه شنبه ۲۱ خرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  دخترم 9 ساله است و وقتی دستم رو روی قفسه سینه ش میزارم احساس میکنم قلبش خیلی تند میزنه. البته از نوزادیش این حس رو داشتم چند بار که به متخصص اطفال گفتم گفتن برای بچه ها طبیعیه ولی الان که 9 سالشه باز همونطوریه یعنی کسی دستش رو بزاره روی قفسه سینه ش کامل حس میکنه تپش قلب داره. البته تا الان هیچ مشکل و علائمی نداشته خیلی هم پرتحرکه و ورزش رزمی میره ازش پرسیدم وقتی ورزش میکنی قلبت درد میگیره یا نفست میگیره که جوابش منفیه ولی خودم وقتی دستم رو روی سینه ش میزارم احساس میکنم خیلی تند میزنه. نیاز هست که متخصص قلب ببرمش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۱ خرداد ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام عرض ادب

   با توجه به اینکه در کودکان لاغر جداره قفسه سینه نازک تر از بزرگسالان است ممکن است وقتی دست را روی قفسه سینه قرار میدهید ضربان قلب کودک را زیر دست لمس کنید اگر ضربان قلب فرزند شما در حالت استراحت بیشتر از ۱۲۰ ضربان در دقیقه باشد و یا در زمان فعالیت بیشتر از ۱۸۰ ضربان در دقیقه باشد نیاز به بررسی قلبی دارد

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر نادیا پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن شبانه بابی قراری کردن دخترم فهمیدم قلبش خیلی تندمیزنه طوری که تپیدنش دیده میشدازروقفسه سینه البته یه کوچولوتب داشت مشکل ازتبشه یانه البته بگم سابقه کم خونی هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با شرح حالی که دارید علت تپش قلب  فرزندتان بیماری فعلی اوست. باید صبر کنید تا بیماری فعلی بهبود پیدا کند اگر باز هم تپش قلب داشت نیاز به بررسی قلبی دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تپش قلب و تب در کودکان 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

 • تصویر کاربر کیان سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید اقای دکتر پسر من ۴ سالشه و جدایدا ۳ بار اتفاق افتاده که گفته قلبم تند میرنه و دست گذاشتم دیدم بیشتر از حد نرماله
  به نظرتون پیگیری نیازی هست
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر تعداد ضربان قلب فرزندتان در زمان خواب بیشتر از ۱۲۰ در دقیقه باشد یا زمان فعالیت بیشتر از ۱۸۰ در دقیق باشد باید فرزندتان توسط یک فوق تخصص قلب کودکان ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش اکوی فرزندتان طرف چپ قلب بزرگ شده لذا نیاز به درمان وجود دارد اگر سوراخ خیلی به دریچه نزدیک باشد فقط باید با جراحی آن را بست ولی ابتدا با آنژیوگرافی وضعیت محل سوراخ و فشار های داخل حفرات قلب مشخص می شود سپس اقدام درمانی و روش آن مشخص میشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دختر من مشکل شلی لیگامان و صافی کف پا داره البته متخصص گفته که تا ۸ سالگی تقریبا تا حد زیادی خوب میشه ضمنا وقتی بچه بود الرژی پروتئین گاوی داشت که تا ۴ سال تا حد زیادی خوب شده بود در حدی که گوشت گاو و شیر رو دکترش تجویز کرد بخوره الان ۵ سال داره متاسفانه چند ماه پیش مریض شد و پیش دکتر عمومی بردیم و یکسری انتی بیوتیک داد بخوره ولی خوب نشد دوباره پیش دکتر دیگه رفتیم گفت دارو اشتباه دادن بهس یه سری انتی بیوتیک دیگه دادن این قضیه تا ۴ بار تکرار شد تا خوب شد دخترم ولی این قصیه باعث شد الرژی دخترم برگرده و از اون روز مرتب سردرد داشت البته بیشتر وقتی که تو ماشین سوار میشد و گاهگاهی قلبش خیلی محکم میزنه طوری که از رو لباس کاملا مشهوده و هر دفعه چند دقیقه طول میکشه میخواستم ببینم این شرایطی که بالا گفتم هیچکدوم میتونه در ضربان قلب محکمش تاثیر بزاره شلی لیگامان یا الرژی پروتئن گاوی یا مصرف زیاد انتی بیوتیک . البته پیش متخصص قلب رفتیم نوار قلب گرفت چیزی نشون نداد ولی هولتر بست یه بار نامنظمی نشون داد که دکتر گفت زیاد مهم نیست ولی اگه ادامه داشت پیگیری کنین الانم تقریبا روزی یه بار بعضی اوقات دو روز یه بار دخترم میگه که قلبم داره تند میزنه اگه میشه یه راهنمایی بکنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتندمجددا ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر خیلی نگرانم راجب آکوی دخترم میشه بگید باید چیکار کنم دارم دق میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   قلب فرزند شما یک سوراخ دارد و در خروجی طرف راست تنگی دارد در این موارد نیاز به جراحی و ترمیم این نقص قلبی است

  2. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)
   دخترم 12 روزه است آیا این سوراخ بسته نمیشه
  3. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)
   دخترم 12 روزه هست مگه این سوراخ خودش بسته نمیشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام این سوراخ اغلب خود به خود بسته می شود آن تنگی هم اغلب موارد خود به خود برطرف می گردد نگران نباشید ولی پیگیری مشکل قلبی را انجام بدهید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر یونس دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دختری ۵ساله دارم که دوماهی هست بدون علت ناگهان ابراز تپش قلب می‌کند وقلب به شدت می‌تپد بدون اینکه فعالیت بدنی داشته باشد ویا استرس خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهادمیکنم فرزند شما حتما توسط یک فوق تخصص قلب کودکان ویزیت بشود احتمال مشکل قلبی زیاد است

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  من در ۲۰ هفته هستم دکتر گفت غده چربی در قلب بچه هست در ۳ ماهه سوم از بین میره آیا دزسته یانه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی جنین را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید در صورت سوال پاسخ گو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر سیاحی سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  آقای دکتر چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش)

   سوالتان را کامل ارسال بفرمایید

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر