برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481

تپش قلب در کودکان چطور درمان می شود؟

تپش قلب در کودکان یکی از موارد نگران کننده ای است . که والدین با احساس آن در فرزندان خود به ما مراجعه می کنند. در این مقاله در این باره صحبت شده است.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب در کودکان  هنگامی اتفاق می افتد که شما احساس کنید. قلب تان به طور نامنظم می زند. ممکن است احساس کنید قلب در حال بالا و پایین شدن است و یا در حالت استراحت سریعتر از حد معمول می زند (بدون ورزش کردن). بعضی اوقات ورزش می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود . در این حالت علی رغم قطع ورزش همچنان تپش قلب ادامه دارد.

تپش قلب اغلب نشان دهنده مشكل در سلامتی نيست. به ندرت، تپش قلب می تواند .نشانه ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی باشد. (آریتمی ضربان قلب نامنظمی است که در اثر مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود.)

گاهی آریتمی قلبی از دوران جنینی شروع می شود.ممکن است تا آخر عمر ادامه داشته باشد.

مطلب مرتبط آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

دلایل تپش قلب در کودکان

تپش قلب در اطفال می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، این عوامل عبارتند از:

دو مورد از شایع ترین دلایل تپش قلب. عدم نوشیدن مایعات کافی به طور منظم و دیگری فعالیت بدنی بدون آمادگی جسمی مناسب می باشد.

مقالات مرتبط : تپش قلب و تب در کودکان و علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

نارسایی قلبی

علائم و نشانه های تپش قلب کودکان

کودکان کوچکتر ممکن است. نتوانند دقیقاً آنچه را که احساس می کنند توصیف کنند. اگرچه گاهی اوقات آنها می گویند که قلب آنها به سرعت “بوق می زند”.

تپش قلب کودکان

اگر کودک شما بدون هیچ علائم دیگری دچار تپش قلب می شود. باید از زمان وقوع تپش قلب و اینکه تحت چه شرایطی اتفاق افتاده یادداشتی ثبت کنید. سپس در یک معاینه منظم با متخصص اطفال صحبت کنید. اگر تپش قلب اغلب اتفاق می افتد و نگران هستید. با پزشک خود تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات بگذارید تا موضوع را بررسی کنید.

اگر بتوانید هنگام تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید خیلی خوب است. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود. در مورد چگونگی بررسی ضربان قلب فرزند خود از پزشک متخصص اطفال خود توضیح بخواهید.

همچنین ممکن است پزشک کودک، شما را به یک متخصص قلب کودکان ،پزشکی متخصص در زمینه مشکلات قلبی در کودکان ارجاع دهد. وی ارزیابی کاملی از سلامتی کودک شما از جمله گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه انجام می دهد. او ممکن است آزمایش های قلب مانند نوار قلب در کودکان ،اکوکاردیوگرام ، تست استرس (روی دوچرخه یا تردمیل) یا به ندرت کاتتریزاسیون قلب را تجویز کند.

تشخیص اندوکاردیت عفونی در کودکان

همچنین ممکن است کودک شما مجبور به استفاده از هولتر مانیتورینگ باشد . که ریتم قلب را طی 24 ساعت ضبط می کند. نوع دیگری از مانیتورهایی که ممکن است. پزشک برای کودک شما استفاده کند. ضبط کننده حلقه است که به مدت یک ماه استفاده می شود .اما فقط کودک باید در هنگام تپش قلب دکمه ای را که روی دستگاه ضبط قرار دارد فشار دهد.

بر اساس نتایج این آزمایشات، متخصص قلب و عروق اطفال شما تشخیص می دهد . که کودک شما آریتمی دارد یا خیر.( آریتمی یک ضربان قلب نامنظم است که به دلیل مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود)

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

تشخیص تپش قلب در کودکان

تشخیص بیماری تپش قلب برای کوکان

شرح حال کامل و معاینه فیزیکی دقیق برای یافتن علت تپش قلب مفید است. اگر کودک همراه با ضربان قلب غش کند. این ممکن است نشان دهنده یک مشکل خطرناک تر ریتم قلب باشد و باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

در بیشتر کودکان مبتلا به تپش قلب ساختمان قلب در معاینه طبیعی است. اگر معاینه آنها طبیعی نباشد. بیمار ممکن است از نظر ساختاری، قلبی داشته باشد . که ممکن است باعث تپش قلب شود (به عنوان مثال، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک).

معاینه بدنی همچنین ممکن است . سرنخی از عملکرد قلب را نشان دهد، که ممکن است به شدت با تپش قلب مرتبط باشد.

برای تشخیص مشکل، ثبت ریتم قلب در حالی که بیمار تپش قلب دارد، لازم است. الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در حین مراجعه به مطب ممکن است . اختلال ریتم را نشان ندهد اما به حذف علل ساختاری ایجاد تپش قلب کمک می کند.

مانیتورهای قابل حمل که ریتم قلب خارج از بیمارستان را ضبط می کنند. (مانیتور هولتر) معمولاً بیشترین کمک را برای تشخیص ریتم دارند.اگر علائم در حین ورزش اتفاق بیفتد. ممکن است یک آزمایش ورزشی برای تشخیص بیماری مفید باشد.

چه زمانی پزشک تپش قلب را نگران کننده تشخیص می دهد؟

پزشک کودکان شما عواملی مانند فراوانی و شدت تپش قلب و سابقه پزشکی کودک شما را در نظر می گیرد. در اکثر موارد، هیچ درمانی برای تپش قلب لازم نیست. پزشک شما ممکن است. توصیه های کلی مانند کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا افزایش مصرف مایع را ارائه دهد.

نوار قلب

درمان تپش قلب در کودکان

در موارد نادری که یک بیماری قلبی اساسی پیدا شود. یک گزینه درمانی شامل داروها است. گزینه دیگر سوزاندن مسیر غیر طبیعی است. در روش کاتتریزاسیون و با استفاده از گرما یا سرما راهی برای جستجوی مسیر الکتریکی غیر طبیعی در قلب پیدا می کنند. به ندرت، کودکان مبتلا به تپش قلب به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت نیاز دارند.

با این حال، فقط تعداد بسیار کمی از کودکان با تپش قلب به این نوع درمان ها نیاز دارند . اکثریت عمده این کودکان با درمان خود کاملا خوب می شوند.

اگر فرزندم دچار تپش قلب شود باید چه کاری انجام دهم؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید . فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد، یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

شما باید در مورد زمان تپش قلب و در چه شرایطی گزارش ثبت کنید . در این مورد با پزشک کودکان خود صحبت کنید. اگر بتوانید هنگام وقوع تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود.

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوی قلب جنین

جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنم به مقالات زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آوینا شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دخترم ۸ سالشه تقریبا از سه سالگی توی خواب صدای قلبشو گوش کردیم حس میکردیم یه ضربان جا میندازه بردیم متخصص قلب کودکان اکو گرفت گفت مشکلی نداره،براش شربت هموگولوبین تجویز کرد،آیا احتیاجه دوباره چک بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر خیلی نگران هستید پیشنهاد میکنم هولتر ضربان قلب 24 ساعته انجام بدهید با این کار طی 24 ساعت در خواب و بیداری ضربان قلب ثبت میشه و اگر مشکلی باشه مشخص میشه 

 • تصویر کاربر Farzaneh چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  قلب جنین در هفته هفتم و هشتم کاملا میزد و رشد خوبی داشت امروز که ۱۰ هفته کامل شده بود گفتند قلب نمیزنه و رشد نکرده علت چیه و باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟ 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر ترمه پنجشنبه ۲ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترردخترم ۱۰ سالشه وزنش ۴۷کیلوهستش دیشب ساعت ۱۲ یه کاسه آبگوشت خورد وبعد حدودا ۱۰ دقیقه دچار تپش قلب بسیار شدید شد.حالا لرزش شدید ترس وگریه پیدا کرد به کلینیک مراجعه کردیم نوار قلب گرفتن گفتن نوارش هیچ ایرادی نداره ولی تپش قلبش بالاست یه سرم نوشتن ویه آمپول بکمپلس داخل سرم ریختن به محض وصل کردن سرم حالش بد شد وگفت دارم خفه میشم وبعدش یکدفعه قرمز شد فوری سرم رو قطع کردن وفرستادن بیمارستان قلب دراونجا اکسیژن خونش ۹۸ و۹۹ بود وجریان قلبش ۱۲۷ تا۱۳۰ درنوسان بود وگفتن چیزی نیست البته پزشک‌ها جوان کشیش بودن وگفتن چیزی نیست دارویی هم ندادن ولی تپش قلبش همینطور ادامه داره وگاهی اوقات میگه حالم بده ونفس بالا نمیاد نظر شما چیه من خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ فروردین ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم حتماً بعد مرکز قلبی مراجعه بفرمایید که فوق تخصص قلب کودکان داشته باشد 

   حتما نیاز به پیگیری دارد 

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۹ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  آیادستگاه هولترقلب برای بزرگسال برای کودکان نتیجه مطلوب رامی دهدیابایدازدستگاه هولترمناسب کودک استفاده شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ اسفند ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بله نتیجه فرقی ندارد 

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۸ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  آیادستگاه هولتری که برای کودکان ۵ساله یاکم سن تراستفاده میشودبادستگاه مورداستفاده برای بزرگسالان متفاوت است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ اسفند ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   از نظر سایزی کوچک تر است 

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  دلیل همیشه ضربان قلب کودک تند غیر طبیعی هست
  چی ممکن باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱ اسفند ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

   تپش قلب در کودکان چطور درمان می شود؟

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۸ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خواهر زاده آم ۳۹ روز داره و بند اول انگشتان هر دو دست تیره و یا کبود شدند و نگران هستیم
  مشکلی داره آیا؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۸ بهمن ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم خواهرزاده تان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   سیانوز قلبی در کودکان

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر. خواستم بپرسم پسر 6 سالم تپش قلب داره انگاری قلبش تند میزنه برای چی میتونه باشه الرژی با کم خونی مینور هم هست. خیلی نگرانم خیلی چیکار کنم. شمال هستیم. بیایم خدمت شما برای معاینه خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

   تپش قلب در کودکان چطور درمان می شود؟

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام
  امشب دخترمو بخور دادم بردم خونمون نمیتونست برود خونا‌
  خیلی استرس دادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما مفهوم نیست 

 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام، پس از اکوی قلب دختر ۹ ساله ام بدلیل ضربان قلب بالای ۱۲۶ بار، تشخیص افتادگی خفیف دریچه میترال داده شده ، دخترم دو هفته قبل آنفولانزا شد و هنوز سرفه هاش باقی مونده، ممکنه علت ضربان قلب بالا، سرماخوردگی باشه، یا بخاطر دریچه میتراله، ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   هر دو احتمال وجود دارد بهتر است صبر کنید علائم سرماخوردگی برطرف شود 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر