درمان تپش قلب در کودکان

تپش قلب در کودکان چطور درمان می شود؟

تپش قلب در کودکان یکی از موارد نگران کننده ای است . که والدین با احساس آن در فرزندان خود به ما مراجعه می کنند. در این مقاله در این باره صحبت شده است.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب در کودکان  هنگامی اتفاق می افتد که شما احساس کنید. قلب تان به طور نامنظم می زند. ممکن است احساس کنید قلب در حال بالا و پایین شدن است و یا در حالت استراحت سریعتر از حد معمول می زند (بدون ورزش کردن). بعضی اوقات ورزش می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود . در این حالت علی رغم قطع ورزش همچنان تپش قلب ادامه دارد.

تپش قلب اغلب نشان دهنده مشكل در سلامتی نيست. به ندرت، تپش قلب می تواند .نشانه ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی باشد. (آریتمی ضربان قلب نامنظمی است که در اثر مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود.)

گاهی آریتمی قلبی از دوران جنینی شروع می شود.ممکن است تا آخر عمر ادامه داشته باشد.

مطلب مرتبط آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

دلایل تپش قلب در کودکان

تپش قلب در اطفال می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، این عوامل عبارتند از:

دو مورد از شایع ترین دلایل تپش قلب. عدم نوشیدن مایعات کافی به طور منظم و دیگری فعالیت بدنی بدون آمادگی جسمی مناسب می باشد.

مقالات مرتبط : تپش قلب و تب در کودکان و علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

علائم و نشانه های تپش قلب کودکان

کودکان کوچکتر ممکن است. نتوانند دقیقاً آنچه را که احساس می کنند توصیف کنند. اگرچه گاهی اوقات آنها می گویند که قلب آنها به سرعت “بوق می زند”.

تپش قلب کودکان

اگر کودک شما بدون هیچ علائم دیگری دچار تپش قلب می شود. باید از زمان وقوع تپش قلب و اینکه تحت چه شرایطی اتفاق افتاده یادداشتی ثبت کنید. سپس در یک معاینه منظم با متخصص اطفال صحبت کنید. اگر تپش قلب اغلب اتفاق می افتد و نگران هستید. با پزشک خود تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات بگذارید تا موضوع را بررسی کنید.

اگر بتوانید هنگام تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید خیلی خوب است. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود. در مورد چگونگی بررسی ضربان قلب فرزند خود از پزشک متخصص اطفال خود توضیح بخواهید.

همچنین ممکن است پزشک کودک، شما را به یک متخصص قلب کودکان ،پزشکی متخصص در زمینه مشکلات قلبی در کودکان ارجاع دهد. وی ارزیابی کاملی از سلامتی کودک شما از جمله گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه انجام می دهد. او ممکن است آزمایش های قلب مانند نوار قلب در کودکان ،اکوکاردیوگرام ، تست استرس (روی دوچرخه یا تردمیل) یا به ندرت کاتتریزاسیون قلب را تجویز کند.

علائم تپش قلب کودکان

همچنین ممکن است کودک شما مجبور به استفاده از هولتر مانیتورینگ باشد . که ریتم قلب را طی 24 ساعت ضبط می کند. نوع دیگری از مانیتورهایی که ممکن است. پزشک برای کودک شما استفاده کند. ضبط کننده حلقه است که به مدت یک ماه استفاده می شود .اما فقط کودک باید در هنگام تپش قلب دکمه ای را که روی دستگاه ضبط قرار دارد فشار دهد.

بر اساس نتایج این آزمایشات، متخصص قلب و عروق اطفال شما تشخیص می دهد . که کودک شما آریتمی دارد یا خیر.( آریتمی یک ضربان قلب نامنظم است که به دلیل مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود)

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

تشخیص تپش قلب در کودکان

تشخیص بیماری تپش قلب برای کوکان

شرح حال کامل و معاینه فیزیکی دقیق برای یافتن علت تپش قلب مفید است. اگر کودک همراه با ضربان قلب غش کند. این ممکن است نشان دهنده یک مشکل خطرناک تر ریتم قلب باشد و باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

در بیشتر کودکان مبتلا به تپش قلب ساختمان قلب در معاینه طبیعی است. اگر معاینه آنها طبیعی نباشد. بیمار ممکن است از نظر ساختاری، قلبی داشته باشد . که ممکن است باعث تپش قلب شود (به عنوان مثال، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک).

معاینه بدنی همچنین ممکن است . سرنخی از عملکرد قلب را نشان دهد، که ممکن است به شدت با تپش قلب مرتبط باشد.

برای تشخیص مشکل، ثبت ریتم قلب در حالی که بیمار تپش قلب دارد، لازم است. الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در حین مراجعه به مطب ممکن است . اختلال ریتم را نشان ندهد اما به حذف علل ساختاری ایجاد تپش قلب کمک می کند.

مانیتورهای قابل حمل که ریتم قلب خارج از بیمارستان را ضبط می کنند. (مانیتور هولتر) معمولاً بیشترین کمک را برای تشخیص ریتم دارند.اگر علائم در حین ورزش اتفاق بیفتد. ممکن است یک آزمایش ورزشی برای تشخیص بیماری مفید باشد.

چه زمانی پزشک تپش قلب را نگران کننده تشخیص می دهد؟

پزشک کودکان شما عواملی مانند فراوانی و شدت تپش قلب و سابقه پزشکی کودک شما را در نظر می گیرد. در اکثر موارد، هیچ درمانی برای تپش قلب لازم نیست. پزشک شما ممکن است. توصیه های کلی مانند کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا افزایش مصرف مایع را ارائه دهد.

نوار قلب

درمان تپش قلب در کودکان

در موارد نادری که یک بیماری قلبی اساسی پیدا شود. یک گزینه درمانی شامل داروها است. گزینه دیگر سوزاندن مسیر غیر طبیعی است. در روش کاتتریزاسیون و با استفاده از گرما یا سرما راهی برای جستجوی مسیر الکتریکی غیر طبیعی در قلب پیدا می کنند. به ندرت، کودکان مبتلا به تپش قلب به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت نیاز دارند.

با این حال، فقط تعداد بسیار کمی از کودکان با تپش قلب به این نوع درمان ها نیاز دارند . اکثریت عمده این کودکان با درمان خود کاملا خوب می شوند.

اگر فرزندم دچار تپش قلب شود باید چه کاری انجام دهم؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید . فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد، یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

شما باید در مورد زمان تپش قلب و در چه شرایطی گزارش ثبت کنید . در این مورد با پزشک کودکان خود صحبت کنید. اگر بتوانید هنگام وقوع تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود.

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوی قلب جنین

جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنم به مقالات زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۱۲ آذر ۱( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دخترم موقع سرما خوردگی تقریبا دو هفته پیش ضربان قلبش خیلی بالا رفت بردیم بیمارستان کودکان اونجا یه آمپول زدن ضربان قلب برگشت بعد گفتن یک رگ اضافه هست دارو داد گفت بعد یه هفته بیارین ایا در سن کم یعنی ۱۹ ماهگی میشه رگ قلب سوزوند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۲ آذر ۱( 4 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب

   بله در هر سنی اینگونه مشکلات قلبی درمان میشود

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر Zhina جمعه ۲۷ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خواهرم تقریبا یک هفتس که تپش قلب داره ، تند تند میزنه و یک هفته قبل یک سرما خوردگی یا بهتره بگم آنفولانزا گرفته و گه گاهی سرفه داره آیا برای تپش قلبش باید چه کار کرد ، آیا مشکلش چیه
  ممنونم ازتون اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۷ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با شرح حالی که دارید علت تپش قلب  خواهرتان بیماری فعلی اوست. باید صبر کنید تا بیماری فعلی بهبود پیدا کند اگر باز هم تپش قلب داشت نیاز به بررسی قلبی دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تپش قلب و تب در کودکان 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

 • تصویر کاربر Zhina جمعه ۲۷ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خواهرم تقریبا یک هفتس که تپش قلب داره ، تند تند میزنه و یک هفته قبل یک سرما خوردگی یا بهتره بگم آنفولانزا گرفته و گه گاهی سرفه داره آیا برای تپش قلبش باید چه کار کرد ، آیا مشکلش چیه
  ممنونم ازتون اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۷ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با شرح حالی که فرمودید احتمال زیاد علت تپش قلب  خواهرتان بیماری فعلی اوست اگر از تپش قلب اذیت می شود باید به فوق تخصص قلب کودکان مراجعه بفرمایید اگر نه باید صبر کنید تا بیماری فعلی بهبود پیدا کند اگر باز هم تپش قلب داشت نیاز به بررسی قلبی دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تپش قلب و تب در کودکان 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۲۶ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترم 5سالشه چن روز پیش متوجه ضربان بالای قلبش شدم البته ناگفته نماند حدودا پنجاه روزه ک سرماخورده و داروی دکسترومتورفان پی و شرکا خوردگی بهش میدادم بردمش فوق تخصص قلب اطفال هم نوار قلب گرفتن ک گفتن ضربان قلب بالاست و اکو هم کردن گفتن ساختار قلب سالمه. دلیل این ضربان بالا قلب همون عوارض داروها میتونن باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۶ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با شرح حالی که دارید علت تپش قلب  فرزندتان بیماری فعلی او ومصرف دارو ست. باید صبر کنید تا بیماری فعلی بهبود پیدا کند اگر باز هم تپش قلب داشت نیاز به بررسی قلبی دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تپش قلب و تب در کودکان 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

 • تصویر کاربر مادر شنبه ۷ آبان ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسر دوساله ای دارم که از دکتر می‌ترسه ونمیذاره معاینه اش کنند پسر من حساسیت فصلی بالای داری وضربان قلبش بالای میشه بهم بگید چطوری بفهم ضربان قلبش بین چند تا چند هست بدون رفتن پیش دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۷ آبان ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   از داروخانه دستگاه پالس اکسی متری تهیه بفرمایید با قرار دادن روی انگشت ضربان قلب و میزان اکسیژن خون مشخص میشه

 • تصویر کاربر مرجان شنبه ۱۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر .تست آمینو سنتز دادم به خاطر هماتوم یه کمی رنگ نمونه تیره بود جواب اولیه اومد بدون مشکل آیا ممکنه به خاطر تیره بودن بقیه فاکتورها مشخص نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً سوال خود را از متخصص زنان تان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۸ ماه دارد ضربان قلب اش همیشه زیاد وشدید است زمان تولد وزنش خوب بود ولی به مرور زمان لاغر شد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید. احتمال کمی برای مشکل قلبی هست. در پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر ادرین دوشنبه ۷ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسر ۵ ساله من تپش قلب چند ثانیه میگیره رنگش سفید میشه درحالت عادی اولین بار از استرس این جوری شد شکولات دادیم خوب شد ولی راحت بازی می‌کنه میدوه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید. احتمال وجود مشکل قلبی هست نیاز است فرزندتان توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲۹ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام ارادت
  آقای دکتر دخترم پنج سالش هست و تپش قلب شدیدی داره به پزشک فوق تخصص قلب اطفال مراجعه کردم ایشون گفتن احتمال داره از کمبود ویتامنی مخصوصا دی و یا آهن باشه همچنین اشاره کردن شاید ناشی از سوئ تغذیه یا عدم خواب کافی در شبانه روز باشه نوار و عکس گرفتن و قرص آهن و ویتامنی دی و یه قرص تپش قلب دادن گفتن هر چند مدت یه دونه از این قرصا بهش بدین البته گفتن ساید ناشی از شل بودن دریچه به دلیل عدم خواب کافی و سوئ تغذیه باشه

  حال سوالم اینه که این ثپش قلب برای همیشه براش وجود داره یا با دارو درمان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نیوشا شنبه ۲۲ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت جنابعالی بخیر. جسارتا دختر ما دقیقا سه سال داره از نظر وزن و قد و تغذیه نرمال هست . کمخون مینور هست. مساله ای که داره در حالت عادی ضربان قلبش حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ بار در دقیقه هست. یعنی اکثر مواقع که بنده تعداد ضربان رو اندازه میگیرم حدودا همین اندازه ۱۵۰ تا ۱۶۰ بار در دقیقه هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.‌
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب با توجه به سن فرزندتان این تعداد ضربان قلب غیر طبیعی و بیش از نرمال است، یشنهاد می‌کنم یک متخصص اطفال فرزندتان را معاینه کند اگر شک به مشکل قلبی وجود داشت و در آزمایشات کامل مشکلی نداشت فوق تخصص قلب کودکان فرزندتان را ویزیت بکند

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر