سوراخ قلب جنین

سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

تشخیص سوراخ قلب جنین در اکوی قلب می تواند در مادران باردار ایجاد نگرانی کند. در این مقاله سعی کرده ایم در اینباره توضیحاتی ارائه دهیم تا از نگرانی این مادران بکاهیم.

سوراخ قلب جنین ( VSD ) در دوران جنینی

ممکن است پدر و مادر از شنیدن اینکه فرزندشان دارای مشکل قلبی مادرزادی است. دچار وحشت و دلشوره شوند. ولی دانستن اینکه بعضی از این مشکلات خیلی خطرناک نیستند. و اینکه حتی بعضی از این نقایص طی بارداری یا مدتی بعد از تولد خود به خود خوب می شوند می تواند به خانواده ها کمک کند. تا در طی بارداری نگرانی کمتری داشته باشند. 

نقص دیواره بین بطنی یا همان سوراخ قلب جنین از جمله مشکلات قلبی مادرزادی است. که در سایز های کوچک اغلب قبل از تولد یا مدت کوتاهی بعد از تولد خود به خود خوب می شود. و در سایز های بزرگتر هم اغلب با درمان هایی نظیر آنژیوگرافی یا جراحی کاملا قابل درمان هستند. و کودک می تواند در نهایت زندگی طبیعی داشته باشد.

مطلب مرتبط سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟

سوراخ قلب جنین چیست؟

قلب از چهار حفره تشکیل شده است. دو حفره در بالا به نام دهلیز و دو حفره در پایین به نام بطن. بطن ها محفظه های پمپاژ قلب هستند. پزشکان از سوراخ بین دو بطن به عنوان نقص سپتوم بطنی (VSD) یاد می کنند (کلمه “سپتوم” به دیواره بین دو بطن قلب اشاره دارد.).

نقص دیواره بین بطنی (VSD) یا به اصطلاح مردم سوراخ قلب ،یکی از رایج ترین نقایص مادرزادی قلب است. در این بیماری، سوراخی در دیواره بین دو محفظه تحتانی قلب (بطن راست و چپ) وجود دارد. 

این سوراخ منجر به افزایش جریان خون بطرف ریه ها می شود. همچنین این سوراخ هنگام پمپاژ قلب باعث می شود. مقدار از خون در هر دو جهت دیواره بین بطنی عبور کند. این بدان معناست که خون غنی از اکسیژن و خون کم اکسیژن، بر خلاف حالت نرمال با هم مخلوط شوند. و از قلب به بدن و ریه ها می روند.

برخلاف سایر اشکال شدید تر نقایص مادرزادی قلب، نقص دیواره بین بطنی همیشه قبل از تولد قابل تشخیص نیست. به خصوص اگر سوراخ کوچک باشد.

اگر پزشک شما پس از بررسی سونوگرافی معمول شما، به ناهنجاری قلب جنین مشکوک باشد. ممکن است اکوی قلب جنین توسط متخصص اکوی قلب جنین را از شما درخواست نماید. 

این آزمایش ایمن و غیرتهاجمی است. و ساختار قلب کودک شما و نحوه عملکرد آن را نشان می دهد و به ما کمک می کند تشخیص دهیم. نقص دیواره بین بطنی (VSD) وجود دارد یا خیر. به عبارتی سوراخ قلب جنین در اکوی قلب در اکثر موارد نمایان می شود.

همچنین گزینه های احتمالی درمان پس از زایمان را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. پزشک قلب جنین در صورت لزوم کودک شما را برای بقیه دوران بارداری از نزدیک تحت نظر قرار خواهد داد.

تاثیر سوراخ قلب جنین بر زایمان

بیشتر نوزادان مبتلا به نقص دیواره بین بطنی (VSD) می توانند. به صورت طبیعی بدون نیاز به سزارین به دنیا بیایند. مگر اینکه توسط متخصص زنان و زایمان شما با علل دیگر نیاز به سزارین باشد که باز هم منعی از نظر قلبی برای سزارین نیست.

بطور کلی اغلب بلافاصله پس از تولد هیچ علامتی وجود ندارد. در طی یکی دو ماه اول زندگی، کودکی با نقص دیواره بین بطنی (VSD) بزرگ ممکن است. علائمی مانند مشکل تغذیه، خواب آلودگی بیش از حد، تنفس سریع و افزایش وزن ضعیف را داشته باشد. 

هرچه سوراخ بزرگتر باشد. علائم بیشتری در کودک دیده می شود. نوزاد با نقص دیواره بین بطنی کوچک ممکن است. هیچ علائمی نداشته باشد.

نقص دیواره بین بطنی چگونه درمان می شود؟

در سوراخ های بزرگ در اوایل نوزادی، ممکن است. کودک شما به دارو و تغذیه اضافی (کالری بالا) برای کمک به مدیریت علائم تنفسی و بهبود افزایش وزن نیاز داشته باشد.

اکثر نقایص دیواره بین بطنی کوچک طی ماهها و سالها به خودی خود بسته می شوند. برای نقایص دیواره بین بطنی  بزرگتر، جراحی قلب باز یا آنژیوگرافی برای بستن سوراخ هنگامی انجام می شود. که داروها برای کنترل علائم کافی نباشند. 

این ممکن است در شش ماه اول زندگی باشد. پس از جراحی، نوزادان مبتلا به سوراخ قلب نیاز به ویزیت پیگیری منظم توسط فوق تخصص قلب کودکان دارند. اما معمولاً در نهایت زندگی سالم و طبیعی دارند.

نقطه اکوزن در جنین

نقص دیواره بین بطنی کوچک یا خفیف

در ادامه توضیحاتی در مورد نقص سپتوم بطنی کوچک در حین انجام سونوگرافی قبل از تولد و تاثیر آن بر کودک ارائه شده است. در اغلب موارد هنگامی که در کلینیک قلب و عروق جنین اکو قبل از تولد انجام می دهیم. ممکن است در نهایت، نتیجه کار را اینگونه بیان کنیم که ساختار قلب کودک شما طبیعی است. اما یک سوراخ قلب جنین با ابعاد کوچک بین دو بطن وجود دارد.

این برای بارداری من چه معنایی دارد؟

برنامه بارداری شما با ماماها و تیم زنان و زایمان نیازی به تغییر ندارد. سوراخ قلب کوچکی از این دست، اغلب بدون درمان بسته می شوند و ممکن است. با تولد کودک شما بسته شوند. یک نقص دیواره بین بطنی کوچک اغلب مشکلی برای کودک شما در رحم یا هنگام زایمان بوجود نمی آورد.

بعد از تولد چه اتفاقی می افتد؟

ما انتظار داریم کودک شما بعد از تولد خوب شود. و علائم نگران کننده ای نداشته باشد. اگر هنوز این سوراخ کوچک باز باشد. هنگامی که قلب کودک با گوشی معاینه بررسی می شود. با عبور جریان خون از سوراخ قلب صدایی به عنوان سوفل شنیده می شود. که هرچه این سوراخ کوچکتر باشد صدای سوفل شدید تر است.

پس از تولد کودک، ما به شما توصیه می کنیم. که توسط یک پزشک فوق تخصص قلب کودکان بررسی شود. ما همچنین توصیه می کنیم که کودک شما در چند هفته اول زندگی خود اکوی قلب کودکان انجام دهد. 

ممکن است برای اطمینان از بسته شدن نقص دیواره بین بطنی با توجه به نیاز، پزشک معالج توصیه کند. با فواصل زمانی مشخص کودک ویزیت و اکو شود. در اغلب موارد اقدامات بعد از تولد پیگیری سرپایی بدون تجویز داروست. تا زمانی که این سوراخ کوچک بسته شود.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانیداز. مقالات زیر  استفاده بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۶ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام درسونوگرافی بزرگی بیش ازحددهلیزراست قلب دیده میشه.اما ضربات نبض منظم وسایرعلایم حیاتی دیگرخوب است. تاچه حدخطرات دارد؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۶ دی ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر قربانی دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بچه من ۸ ماهش تمام شده صدای غیر طبیعی از قلبش شنیده میشد بردمش پیش پزشک اکو شد گفت سوراخ ۶.۷ میل هست ایا مشکلی بدی هستش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۵ دی ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر در سونوnt ۱۷ ماهگی دکتر گفت بخشی از دیواره قلب تشکیل نشده و به دکتر قلب ارجاع داده و گفته شاید دستور سقط بده گفته معده هم دیده نشده بعد از اکو بیا دوباره چک کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما چیست؟ 

 • تصویر کاربر منیر جمعه ۲ دی ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .من دوقلو باردارم هفته ۱۶ اکو قلب انجام دادم دکتر گفتن یکی از جنین ها بطن راست یه سوراخ ۱ الی ۲ میلی داره که دکتر پرینتالوژی بخاطر همین ازمایش سل فری برام نوشتن .ایا با ازمایش سل فری میشه تشخیص بیماری قلبی رو داد؟ یا مشکل مادرزادی قلبی به سندروم ها مربوط میشه ؟ اندازه سوراخ خیلی زباده؟ تا موقع تولد بسته میشه یا باید عمل بشه😔 ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲ دی ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   نگران نباشید اغلب این سوراخ های قلبی خود به خود بسته خواهد شد هیچ اقدام خاصی وجود ندارد که بتوان برای بستن این سوراخ ها در دوران جنینی انجام داد

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر میم سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من در ۱۸ هفتگی اکوی قلب جنین انجام دادم ،با توجه به اینکه همه ی آزمایش ها و سنو های قبل اعم از سلفری غربالگری و آنتی نرمال بود ،دکتر اکو سوراخ کوچکی را در قلب جنین مشاهده کرد، میخواستم جویا شم چند درصد احتمال داره در دوره ی جنینی این حفره از بین بره با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   احتمال بسته شدن سوراخ های قلبی وابسته به محل سوراخ در قلب است بعضی کامل بسته می‌شود بعضی حتی بعد از تولد هم خود به خود بسته نمی شود اگر سایز سوراخ بزرگ باشد احتمال بسته شدن آن کمتر میشود

 • تصویر کاربر مژگان پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام
  وقتون بخیر
  من برای اکو جنین اقدام کردم که گفت حفره vsdداره عکس اکو جنینم رو ارسال میکنم میشه بفرمایید چه موضوعاتی تاثیر گذاره در روند بهبود و اینکه این اندازه حفره بزرگه ؟ چون نوشته بود با توجه به حجم حفره باید تحت نظر باشه
  باز هم ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   نگران نباشید اغلب این سوراخ های قلبی خود به خود بسته خواهد شد هیچ اقدام خاصی وجود ندارد که بتوان برای بستن این سوراخ ها در دوران جنینی انجام داد

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر نادیا یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.من اکو جنینی ۱۹هفته انجام دادم که گفت
  Small pm sub ao vsd nl chord flow
  خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۷ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل  سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است  .

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر نادیا شنبه ۱۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   ممنونم از جوابتون واینکه تا انتهای بارداری سوراخ بسته میشه یاااینکه ممکنه تا چند سالگی کودکم زمان ببره؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام 

   این مسئله در هر کودکان متفاوت است ولی اغلب تا پایان بارداری بسته می شود 

  4. تصویر کاربر نادیا شنبه ۱۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   بااین حال برای اینکه مطمئن بشم سوراخ بطن بسته شده یا نه سونو مجدد رو در چند هفتگی انجام بدم بهتره؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام 

   نیازی نیست اگر خواستید 30 هفتگی مناسب است 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید آقای دکتر من یه دخترچهارساله دارم که موقع به دنیااومدن قلبش سوراخ داشت دوتا که در۶ ماهگی و دوسالگی یک سوراخ بسته شد و یک سوراخ از سایز ۳ به سایز یکونیم رسید که دکترگف سوراخ بین بطنی و من ۳ سالگی بازبردم یه دکتردیگه که گف سایز قلب همون ۳ هست و نه دارویی نه چیزی به مانداده وگف برو تا هفت سالگی نمیخادبیارینش الان من نگرانم که نکنه سوراخ قلبش بزرگتر بشه آیا دارویی درمانی داره که زودتربسته بشه یاباید همینجوری منتظر بمونیم .بچه ام وزن گیریش هم ضعیفه وزن نمیگیره کلا ۱۲ گیلو ممنوننم ببخشید متصدی اوقاتتون شدم باتشکر ازشما .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۱۲ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۳۱ هفته دارم امروز اکو انجام دادم دکتر گفته که سوراخ بزرگ هست و رگ های ک باید شاخه ای باشند نیستن راست هستن حالا باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۲ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر لیلی سه شنبه ۸ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  ‏به بریده‌دان Gboard خوش آمدید. هر نوشتاری که کپی کنید در اینجا ذخیره می‌شود.‏به بریده‌دان Gboard خوش با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
  من تمام سونو گرافی هام نرمال بودن ولیکن بخاطر سنم که ۴۲ ساله بودم دکترم پیشنهاد اکوی قلب جنین هم دادن
  در اکو قلب که در ۱۸ هفته انجام دادن فرمودن سوراخ بین دو دهلیز کمی گشاد هست که خیلی مهم نیست ولی سوراخی بین دو بطن وجود دارد که من مجدد باید در ۲۴ هفته اکو بدم .
  من چیکار باید بکنم دیگه از استرس و نگرانی خسته شدم خواهش میکنم راهنماییم کنید
  ضمنا هرقدر تو اینترنت مطالعه میکنم میبینم سوراخ بین دو بطن طبیعیه و بعد تولد بسته میشه اکراین حرف صحیحه پس چرا از من خواستن که ۲۴ هفته بازم چک بشم ؟؟. ببخشید اگر سوالم تکراری میاد چون پیوست اکو ارسال نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است  .

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر