برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
"پی اف او"

سوراخ “پی اف او” در قلب نوزادان چقدر خطرناک است ؟

سوراخ “پی اف او” در قلب اکثر نوزادان در بدو تولد وجود دارد. این وضعیت که به عنوان یک مسئله شایع در پزشکی شناخته می‌شود، گاهی باعث نگرانی والدین، به‌ویژه مادران، می‌شود. پی‌اف‌او می‌تواند سوالات و دغدغه‌های زیادی را در مورد سلامت قلب کودک ایجاد کند. در این مقاله به اهمیت و سیر طبیعی “پی اف او” پرداخته‌ایم و توضیح می‌دهیم که چگونه این سوراخ معمولاً به مرور زمان بدون نیاز به درمان خاصی بسته می‌شود.

 سوراخ “پی اف او” PFO  در قلب نوزادان چقدر خطرناک است؟

“پی اف او” در قلب نوزاد سوراخ خاصی است. این سوراخ کوچک به طور طبیعی در دوران جنینی برای  گردش خون دوران جنینی وجود دارد و به آن فورامن اوال foramen ovale گفته می شود. این سوراخ  بطور عادی پس از تولد در سیر نرمال خود باید بسته شود. اگر این سوراخ بسته نشود؛ به آن”پی اف او” patent foramen ovale (PFO) یا PFO قلب گفته می شود. PFO بسیار شایع است و تقریباً از هر چهار نفر عموم جمعیت یک نفر “پی اف او” (PFO) دارد. اگر هیچ بیماری قلبی یا عارضه دیگری وجود نداشته باشد؛ درمان “پی اف او” PFO ضرورتی ندارد. در حقیقت، اکثریت قریب به اتفاق مبتلایان حتی وجود آن را نمی دانند.

سوراخ “پی اف او” PFO و گردش خون دوران جنینی و نوزادی

مروری بر عملکرد طبیعی قلب در کودکی یا بزرگسالی در درک نقش سوراخ بیضی  قبل از تولد مفید است.

"پی اف او"
“پی اف او” یا PFO

عملکرد طبیعی قلب پس از تولد

قلب شما دارای چهار حفره برای پمپاژ خون است و خون شما را به گردش در می آورد که در ادامه نقش هر کدام از این حفره ها را برای شما بیان کرده ایم:

1- دهلیز راست

محفظه فوقانی سمت راست قلب (دهلیز راست) خون کم اکسیژن از بدن شما را دریافت می کند و آن را از طریق دریچه سه لتی یا تریکوسپید به بطن راست پمپ می کند.

2- بطن راست

محفظه پایین سمت راست قلب (بطن راست) خون را از طریق رگ بزرگی به نام شریان ریوی به داخل ریه ها پمپ می کند؛ جایی که اکسیژن خون مجدداً تأمین می شود و دی اکسید کربن از خون خارج می شود. خون از مسیرشریان ریوی به ریه ها پمپاژ می شود که در ابتدای آن دریچه ریوی قرار دارد. با شل شدن بطن راست بین ضربان های قلب، این دریچه بسته می شود.

3- دهلیز چپ

محفظه بالایی سمت چپ قلب (دهلیز چپ) خون غنی از اکسیژن از ریه ها را از طریق رگهای ریوی دریافت کرده و از طریق دریچه میترال به بطن چپ پمپ می کند.

4- بطن چپ

محفظه پایین سمت چپ قلب (بطن چپ) خون غنی از اکسیژن را از طریق رگ بزرگی به نام آئورت پمپ می کند و به بقیه بدن منتقل می کند. خون از دریچه آئورت عبور می کند که با شل شدن بطن چپ این دریچه بسته می شود.

مطلب مرتبط : آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟

گردش خون قلب جنین در رحم

از آنجا که جنین در رحم نفس نمی کشد ، ریه ها هنوز کار نمی کنند. این بدان معناست که نیازی به پمپاژ خون به ریه ها نیست. در این دوران ، خون برای غنی شدن از اکسیژن از راه دیگری استفاده می کند. تا با این مسیر ، اکسیژن خون از بدن مادر به بدن جنین برسد.

"پی اف او" در گردش خون جنینی
ضرورت “پی اف او” در قلب جنین

بند ناف خون غنی از اکسیژن را به دهلیز راست کودک می رساند. بیشتر این خون از طریق سوراخ بیضی به دهلیز چپ منتقل می شود. از آنجا خون به بطن چپ می رود، که آن را به سراسر بدن پمپ می کند. خون همچنین از دهلیز راست به بطن راست منتقل می شود، که همچنین از طریق سیستم بای پس (میان بر) دیگری خون را به بدن پمپ می کند.

گردش خون قلب نوزاد تازه متولد شده

هنگامی که کودک شما متولد می شود یعنی دوران نوزادی ریه های او شروع به کار می کنند، تغیرات فشار داخل قلب وی معمولاً باعث بسته شدن سوراخ بیضی می شود. اغلب موارد این اتفاق طی چند روز تا چند هفته می افتد. همچنین گاهی ممکن است این اتفاق طی یک یا دو سال اتفاق نیفتد. در بعضی از افراد، ممکن است این بسته شدن هرگز اتفاق نیفتد و منجر به”پی اف او” (PFO)  شود.

PFO"پی اف او"
بی علامتی در “پی اف او”

علائم و عوارض سوراخ “پی اف او”  PFO  در نوزادی و دیگر سنین چیست؟

PFO “پی اف او” قلب در اکثر موارد، علائمی ایجاد نمی کند. در سایر سنین نیز بیشتر افرادی که دارای”پی اف او” PFO  هستند؛ نمی دانند که این اختلال را دارند. زیرا معمولاً یک بیماری پنهان است که علائم و نشانه هایی ایجاد نمی کند.

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

در موارد بسیار نادر، نوزاد با PFO هنگام گریه یا دفع مدفوع کردن می تواند رنگ آبی روی پوست خود داشته باشد. به این کبودی سیانوز می گویند. سیانوز فقط در صورتی اتفاق می افتد که کودک هم “پی اف او” PFO داشته باشد و هم بیماری قلبی دیگری داشته باشد. با این حال، این بیماری ممکن است عوارضی داشته باشد. همچنین می تواند در سردردهای میگرنی نقش داشته باشد و خطر سکته، حمله ایسکمی گذرا و حمله قلبی را افزایش دهد. البته لازم به ذکر است، ارتباط این عوارض و “پی اف او” (PFO) ثابت شده نیست و احتمال بروز آنها در کودکی بسیار نادر است.

علت “پی اف او” PFO قلب چیست؟

PFO در قلب نوزاد علت مشخص ندارد. مشخص نیست چه عواملی باعث می شود سوراخ بیضی در برخی افراد باز بماند، اگرچه ژنتیک می تواند در این امر نقش داشته باشد.

گاهی اوقات “پی اف او” (PFO) همراه با سایر مشکلات قلبی رخ می دهد. یکی از این موارد ناهنجاری ابشتین است. این بیماری زمانی است که دریچه بین حفره بالایی و پایینی قلب در سمت راست درست شکل نمی گیرد.

چگونه “پی اف او” PFO تشخیص داده می شود؟

بیشتر اوقات، نیازی به پیگیری تشخیص PFO قلب نیست. با این حال، اگر پزشک تشخیص دهد که بررسی های بیشتری نیاز است، ممکن است اکوی قلب اطفال را توصیه کند. این روش با استفاده از امواج صوتی تصویری از قلب شما به دست می آورد.

اگر پزشک شما نتواند سوراخ موجود در اکوی قلب استاندارد را ببیند، ممکن است تست حباب bubble test را در اکو انجام دهد. در این آزمایش آنها در طی اکوکاردیوگرام محلول آب نمک تزریق می کنند. سپس پزشک شما مشاهده می کند که آیا حباب هایی از بین دو دهلیز  قلب فرزند شما عبور می کنند یا خیر.

درمان “پی اف او”  PFO قلب چگونه است؟

در بیشتر موارد برای PFO قلب، هیچ درمانی لازم نیست؛ اما اگر نیاز به درمان باشد، پی اف او (PFO) را با آنژیوگرافی می توان بست و درمان کرد. در این روش، پزشک قلب شما از یک وسیله مخصوص با استفاده از یک لوله پلاستیکی طولانی مخصوص به نام کاتتر استفاده می کند. این وسیله که معمولاً از کشاله ران بیمار وارد عروق  بدن می شود و بعد از طی مسیر عروقی وارد قلب شده و سوراخ را می بندند.

با ایجاد یک برش کوچک می توان یک PFO”پی اف او” را با جراحی بسته و سپس سوراخ را بخیه زد. در صورت انجام عمل قلب دیگر، گاهی اوقات پزشک می تواند “پی اف او”PFO قلب را با جراحی ترمیم کند.

بزرگسالان مبتلا به PFO قلب که دچار لخته یا سکته مغزی شده اند ممکن است برای بستن سوراخ به جراحی نیاز داشته باشند. داروهای رقیق شدن خون و جلوگیری از تشکیل لخته نیز ممکن است به جای جراحی تجویز شوند.

زندگی همراه با “پی اف او” PFO در قلب

پی اف او در قلب کودکان در چشم انداز طولانی مدت بسیار عالی است. اکثر مردم هرگز حتی متوجه نخواهند شد که PFO”پی اف او” دارند. اگرچه سکته مغزی و میگرن از عوارض احتمالی PFO”پی اف او” هستند. اما معمول نیستند. اگرفرزند شما  برای درمان PFO”پی اف او” قلب نیاز به جراحی دارد؛  باید انتظار داشته باشید که به طور کامل بهبود یابد و زندگی سالم و عادی داشته باشد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فقط شنبه ۲۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر pfo بچه ۳ میلیمتر من خیلی نگرانم چیکار بکنم چز بهش بدم بخور خیلی زود با زود سرما میخورد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان چیز خطرناکی نیست فقط نیاز به پیگیری دارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام من پسرم شش ساله هستن گهگاهی میگفت قلبم تیر میکشه بردم دکتر گفت از معده هست ولی اکو داد گفت pfo 3/2 میلیمتر داره گفتن سه سال بعد اکو خیلی نگرانم ایا خوب میشه متشکرم پاسخ بدین اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان چیز خطرناکی نیست فقط نیاز به پیگیری دارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

 • تصویر کاربر کارگر سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر فرمایش گردین گزارش اکو را بفرستم خواهش فراوان دارم برادری بفرمایید بزرگواری بکنید یه نگاه بندازید نظرتون لطف کنین بگین خداکنه خیر ببینین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ اسفند ۲( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان چیز خطرناکی نیست فقط نیاز به پیگیری دارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

 • تصویر کاربر آرین پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر هفته ی۲۰بارداری اکو قلب جنین انجام دادم فارومن اوال بزرگ رویت شد .در غربالگری اول و دوم همچیز سالم گزارش شد .در آزمایش سل فری هم همچیز سالم گزارش شد.این شکاف چند درصد احتمال بسته نشدن داره و چقدر نگران کننده است در صورت بسته نشدن؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به سوراخ پی اف او در قلب فرزندتان جای نگرانی نیست وجود آن قبل از تولد حیاتی است و بعد از تولد احتمال بهبود خودبخود تا دو سالگی زیاد است.اگر بعد از تولد سایز سوراخ کمتر از ۱۰ میلیمتر باشد نیاز به مداخله درمانی ندارد. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۶ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دیروز در اکو جنینی گفتن سه تا سوراخ هست که طبیعیه در همه جنین ها هست اندازه دوتا ۲میلی اما اندازه یکی ۵/۷ میلی نشون دادن و گفتن یک ماه بعد زایمان مراجعه کنم آقای دکتر در هفته ۳۲بارداری هستم آیا این اندازه خطرناکه و از محدوده طبیعی خارجه؟ من از دیروز فک میکنم بچم بیماری قلبی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۶ دی ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر زهراعظیمی دوشنبه ۱۳ آذر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۲۸ساله هست و اکو کرده و گفتند pfo داره
  اما هیچ مشکلی پسرم نداره
  به نظر شما سوراخ قلب را بخوایم ببندیم خطرناکه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۳ آذر ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک متخصص قلب بزرگسال بپرسید 

 • تصویر کاربر الیار دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در اکوی پسرم چندین مورد نوشتن و دکترهم گفت بما خداشاهده از نگرانی فقط گریه کردم لطفا راهنمایی کنین اگر مشکلی هست زودتر اقدام کنیم خدا حفظتون کنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست ولی حتماً نیاز به پیگیری دارد 

 • تصویر کاربر ایدا یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بچم افتادی دریچه قلب داره فقیه سینش درد شدید داره ضربانشم خیلی میره بالا دکتر بهش قرص پروپرانول ۱۰ داده اما بهتر نشده چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً به بیمارستان قلب رجایی تهران مراجعه بفرمایید نزد آقای دکتر خورگامی 

 • تصویر کاربر نیکان شنبه ۲۲ مهر ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم در یک ماهگی دچار ضربان قلب 300 که با تزریق اولین دوز دارو پایین و به حالت نرمال برگشت و به فاصله یک روز بعد در بیمارستان طبی کودکان دوباره به 275 رفت و بازهم با تزریق اولین دوز دارو شکسته شد و پایین اومد
  در اکو قلب تشخیص pfo و mild pi ppg: 10 mmHg هست
  دارویی که برای پسرم تجویز کردند فلاکنیید 100 هر 12 ساعت نصفه از 5 سی سی حل شده یک سی سی و پراپنانول 10 هر 12 ساعت یک چهارم هست
  میخواستم بدونم این حملات قلبی برای پسرم از سوراخ pfo هست و گفتند دارو تا یکسالگی باید مصرف بشه
  این قضیه چقدر خطرناک هست و این سوراخ تا کی احتمالا بسته میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ مهر ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این ضربان قلب بالا به pfo ارتباط ندارد. اگر کمتر از 1 سانتیمتر باشد نیاز به درمان ندارد 

  2. تصویر کاربر نیکان شنبه ۲۲ مهر ۲( 9 ماه پیش)
   اقای دکتر این بالا رفتن ضربان قلب بابت چه موضوعی میتونه باشه و اینکه تمام آزمایشات خونی که چندبار تکرار شده سالم هستند فقط مشکل کم خونی داره که گفتند برای اکثر نوزادان شایع هست
   پسرم کولیک و رفلاکس داره و داروهای کولیک براش استفاده میکردم
   و زردی هم در روز 5 ام تولد گرفت و تا 1 ماهگی ادامه داشت
   در 39 هفتگی به دنیا اومد با وزن 3200
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ مهر ۲( 9 ماه پیش)

   سلام 

   این مشکلات مادرزادیست ولی ممکنه زمان تظاهرات بالینی بلافاصله بعد تولد نباشه بقیه سوالاتتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اوین سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  خواهرزاده ام نارحتی قلبی مادر زاددارددریچه قلبش تنگ هست الان تشنج کرده دس وپای راستش سفت میشه وضربه میزنه هنگام حمله ایااین مشکل براثرهمون نارحتی قلبی هست بچه دختره ودوماه دارد ممنون میسم جواب بدهید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بیماری های مادرزادی قلبی انواع مختلف دارد که در بعضی تشنج هم از علائم بیماری ست 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر
Skip to content