برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

آیا افتادگی دریچه میترال کودکان داریم؟

 افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد. که یک یا هر دو لت دریچه میترال به سمت دهلیز چپ قلب برآمده  شوند. افتادگی دریچه میترال نسبتاً شایع است و در حدود 10 تا 15 نفر از 100 نفر اتفاق می افتد. متخصصان قلب و عروق اغلب این شرایط را خوش خیم می دانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افتادگی دریچه میترال کودکان پیشنهاد می کنم . این مقاله را مطالعه بفرمایید.

پرولاپس

کار دریچه میترال در قلب چیست؟

دریچه میترال یکی از دریچه های قلب است. آیا می دانید قلب چگونه کار می کند؟

 • یک قلب طبیعی دارای چهار حفره می باشد . دو دهلیز ( حفرات بالایی قلب) و دو بطن( حفرات پایینی قلب) است. هر طرف قلب دارای یک دهلیز و یک بطن است.به شکل توجه فرمایید.
 • خون از سراسر بدن وارد دهلیز راست قلب می شود.
 • از آنجا به بطن راست می رود. بطن راست خون را به ریه ها پمپ می کند ، در آنجا اکسیژن را می گیرد.
 • بعد ، خون از ریه ها به دهلیز چپ قلب برمی گردد.
 • از دهلیز چپ به بطن چپ می رود . که از آنجا خون به کل بدن پمپ می شود تا بدن بتواند از اکسیژن موجود در خون استفاده کند.
 • مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

دریچه میترال بین دهلیز چپ قلب و بطن چپ قرار دارد. دو “تکه ” یا “لت” دارد که مانند یک جفت درب تاب دار باز و بسته می شوند. هنگام انقباض قلب ، بطن چپ خون را به بدن پمپاژ می کند و لت ها بسته می شوند. این باعث می شود که خون از بطن چپ به دهلیز چپ برنگردد.

پرولاپس در کودکان

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال چیست؟

در کسی که دچار افتادگی دریچه میترال (MVP) است. با بسته شدن دریچه یک یا هر دو لت دریچه به سمت بالا انحنا بر می دارد (یا به سمت بالا می چرخند). در بعضی از بچه ها ، این لت ها هنوز کاملاً بسته می شوند. در برخی دیگر از کودکان ممکن است به درستی بسته نشوند. وقتی لت ها به درستی بسته نشوند ، خون می تواند به داخل دهلیز چپ نشت کند. این ممکن است اتفاق بیفتد زیرا لت ها بیش از حد انعطاف پذیر یا خیلی بزرگ هستند یا بد شکل هستند . 

پرولاپس میترال

معمولاً  افتادگی دریچه میترال مشکلی ایجاد نمی کند. تقریباً همه بچه هایی که این افتادگی دریچه میترال را دارند کاملاً زندگی عادی دارند. بسیاری از اوقات ، افراد حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند یا تا بزرگسالی متوجه این موضوع نمی شوند. در بچه ها اغلب تشخیص داده نمی شود . بعضی اوقات افراد با افتادگی دریچه میترال MVP متولد می شوند . بعضی نیز در اواخر زندگی به آن مبتلا می شوند. پزشکان اغلب نمی دانند که چرا اشخاص به افتادگی دریچه میترال MVP مبتلا می شوند .

علائم و نشانه ها افتادگی دریچه میترال

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP هیچ شکایتی و هیچ علامتی ندارند. در بعضی از بچه ها ، لت دریچه میترال هنگام بسته شدن صدای اضافه ای بصورت کلیک می دهد. یک پزشک ممکن است این صدا را هنگام گوش دادن به قلب با استتوسکوپ بشنود. کسی که MVP دارد و کمی خون از طریق دریچه نشت می کند . نیز ممکن است سوفل قلبی داشته باشد. سوفل قلبی صدایی است که در اثر نشت خون  ایجاد می شود.

افتادگی دریچه میترال

کودک با پرولاپس دریچه میترال MVP همچنین ممکن است:

 • احساس سرگیجه یا سبکی سر کند.
 • احساس اضطراب کند.
 • ممکن است واقعاً خسته باشد.
 • هنگام بازی یا ورزش نفس کم بیاورد.
 • احساس کند قلبش خیلی سریع می تپد یا می زند.
 • درد قفسه سینه داشته باشد.
 • حملات غش داشته باشد.

دکتر چگونه پرولاپس دریچه میترال را کشف می کند؟

معاینه پزشکی:

بیشتر کودکانی که متوجه می شوند افتادگی دریچه میترال  MVP دارند . در یک معاینه یا طی معاینات دوره ای منظم در مورد آن اطلاعات کسب می کنند. در ابتدا پزشک ممکن است به صدای قلب کودک گوش کند و یک کلیک یا سوفل را بشنود. سپس پزشک کودک را نزد  یک فوق متخصص قلب کودکان (پزشکی که بیماری های قلبی بچه ها را درمان می کند ) می فرستد.

ابتدا ، متخصص قلب و عروق مدتی با کودک و والدین صحبت می کند و در مورد سلامتی و علائم احتمالی همراه سوالاتی را مطرح می کند. سپس او فرزندتان  را معاینه می کند و به صدای قلب وی گوش می دهد. پزشک همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند اکوکاردیوگرافی و نوار قلب یا  ECG را تجویز کند. این آزمایشات می تواند به پزشک کمک کند تا علت اصلی صدای اضافه قلب فرزندتان  را تشخیص دهد.این آزمایشات عوارضی ندارند.

نوار قلب:

برای نوار قلب ، دراز می کشید و یک پزشک یا پرستار چند برچسب کوچک روی سینه شما می گذارند. این برچسب ها به سیم ها و دستگاهی متصل می شوند که امواج الکتریکی قلب فرزندتان را ضبط می کند. این تست معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد.

اکوکاردیوگرافی قلب:

در اکوکاردیوگرام (به اختصار اکو) از امواج صوتی استفاده می شود تا تصویری از قلب و جریان خون داخل آن مشخص شود. برای این آزمایش ، فرزند شما دراز می کشد و پزشک مقداری ژل (مانند ژله) بر روی سینه فرزندتان قرار می دهد. این ژل به وضوح تصویر قلب کمک می کند و ممکن است کمی خنک و چسبناک باشد.

سپس فردی که این اکو را انجام می دهد . با یک پروب پلاستیک بسیار آرام بر روی سینه فرزندتان فشار خواهد آورد و سر پروب را به روی پوست قفسه سینه حرکت می دهد. در حین حرکت ، دستگاه از قلب تصویر می گیرد و روی مونیتو تصاویر ظاهر می شود. اکو بیشتر از نوار قلب طول می کشد .

ام وی پی در قلب

پرولاپس در کودکان

درمان:

اگر پزشک کشف کند که فرزندتان افتادگی دریچه میترال MVP دارد ، احتمالاً نیازی به هیچ درمانی ندارد.

در موارد معدودی ، ممکن است برای بچه ها دارویی جهت کمک به پمپاژ قلب تجویز شود گاهی اوقات نیز دارو برای منظم تر شدن ضربان قلب تجویز می شود.  به ندرت ، ممکن است یک کودک برای ترمیم دریچه میترال که شدیدا  نشت دارد ، جراحی شود.

آیا پرولاپس دریچه میترال MVP می تواند منجر به عفونت شود؟

باکتری ها (نوعی میکروب) هر روز از خون عبور می کنند . هر چند وقت یک بار می توانند به لت های بیمار دریچه میترال بچسبند و باعث ایجاد عفونت در قلب بشوند. به این نوع عفونت آندوکاردیت باکتریایی گفته می شود .

خبر خوب این است که این اتفاق برای کودک بسیار نادر است و به نظر نمی رسد که فقط در صورتی که دریچه بیمار نشتی داشته باشد ، در کودکان مشکل ایجاد شود.

در گذشته به کودکان مبتلا به MVP با لت هایی نشت دهنده قبل از هر مراجعه به دندانپزشک یا قبل از هرگونه جراحی مقدار زیادی آنتی بیوتیک (دارویی که میکروب ها را از بین می برد) می دادند . اکنون می دانیم که این کار ضروری نیست. آنچه بسیار مهم است ، مراقبت روزانه از دندانهای فرزندتان است.

ممکن است از خود بپرسید که مراقبت از دندان ها چه ارتباطی با سلامت قلب دارد. اگر لثه ناسالم باشد (بیماری لثه یا التهاب لثه) ، لثه ها ملتهب یا تحریک می شوند. باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند . می توانند به راحتی از طریق لثه های تحریک شده وارد جریان خون شوند.

بنابراین ، مطمئن شوید که فرزندتان :

 • حداقل دو بار در روز – صبح و شب بعد از خوردن غذا – مسواک می زند.
 • بیاموزید که چگونه دندانهایش را نخ دندان بکشد تا قبل از خواب آن باکتری های ناخوشایند از بین بروند.
 • هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه کنید.

این بهترین راه برای جلوگیری از عفونت در قلب فرزندتان است.

آیا فرزندم می تواند بازی کند؟

اگر فرزندتان افتادگی دریچه میترالMVP دارید و هیچ مشکلی ندارد . مجبور نیست کار خاصی برای مراقبت از خود انجام دهد. ممکن است مجبور شوید هر یک سال یا دو سال به متخصص قلب کودکان مراجعه کنید. در طی این ویزیت ها ، ممکن است آزمایش اکوی بیشتری داشته باشد تا پزشک قلب و دریچه میترال را کامل بررسی کند. پزشک در خصوص میزان مجاز ورزش و انجام تمام فعالیت های معمول در زندگی به شما اطلاعاتی می دهد.

اگر علائمی مانند حملات غش کردن یا احساس ضربان قلب بالاو تپش قلب دارد .ممکن است دارو تجویز شود . در مورد ورزش با پزشک فرزندتان مشورت کنید. ممکن است قبل از تأیید محدوده ورزش مجاز نیاز به آزمایشات اضافی داشته باشد.

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP می توانند بدون مشکل ورزش کنند. به عبارت دیگر ، حتی اگر MVP (افتادگی دریچه میترال) داشته باشید ، هنوز می توانید با افتادگی دریچه میترال MVP با ارزش ترین بازیکن باشند!

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

https://kidshealth.org/en/parents/mvp.html

https://www.luriechildrens.org/en/specialties-conditions/mitral-valve-prolapse/

https://www.hopkinsallchildrens.org/Patients-Families/Health-Library/HealthDocNew/Mitral-Valve-Prolapse-(1)

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  دختر چهارساله کم وزن دارم.چند روز پیش گفت قلبم بد میزنه بردم چکاپ اکو انجام دادن گفتند دربچه میترال ضخیم هست و دریچه تریکاسپید با لرزش بسته میشه،در مجموع من متوجه نشدم دخترم مشکل داره یا خیر ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۷ خرداد ۳( 6 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲۲ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،دختر من ۳ سال و ۳ ماهشه،۷ ماه پیش آنژیوگرافی شده و رگ اضافه در قلبش بسته شده،یک سمت قلبش بخاطر فشار رگ اضافه بزرگ شده بود که در مراجعه ی دیروز گفتن بهتر شده ولی همون سمت شلی و افتادگی دریچه داره،گفتن تا ۶ ماه دیگه اگر بهتر نشد باید دارو مصرف کنه،آیا این دارو برای درمان هست؟یا ممکنه خودش تا ۶ ماه دیگه خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۲ خرداد ۳( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این سوال را باید از پزشک معالج بپرسید زیرا برای هر دو منظور دارو داده می شود 

 • تصویر کاربر مرسانا دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقا دکتر من از خوزستان شهر اندیمشک مزاحم میشم دخترم ۸ سالشه افتادگی دریچه قلب داره به نظرتون چیکارش کنم دارم دیونه میشم بخدا ....راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   افتادگی دریچه میترال اغلب بیماری خطرناکی نیست البته به مرور زمان بهبود خودبخود ندارد ولی خطرناک نیست 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر نه دارم صدای اضافه قلب داشت دکتر بردم اکو انجام دادند گفتند شلی دریچه میترال داره البته دارو ندادند فقط گفتند سالی یکبار اکو انجام داده بشه نظر شما چیه این مشکل درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما مفهوم نیست 

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر نه دارم صدای اضافه قلب داشت دکتر بردم اکو انجام دادند گفتند شلی دریچه میترال داره البته دارو ندادند فقط گفتند سالی یکبار اکو انجام داده بشه نظر شما چیه این مشکل درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما مفهوم نیست 

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر نه دارم صدای اضافه قلب داشت دکتر بردم اکو انجام دادند گفتند شلی دریچه میترال داره البته دارو ندادند فقط گفتند سالی یکبار اکو انجام داده بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما مفهوم نیست 

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر نه ساله دارم پارسال پزشک خانواده ما تشخیص داد قلب پسرم صدای اضافه دارد بردم پیش دکتر قلب اک انجام دادند گفتند شلی دریچه میترال داره دارو ندادند فقط گفتند سالی یکبار چک بشن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما مفهوم نیست 

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیزم بنده دختر ۱۲ساله دارم لاغرم هس برای ورزش تکواندو گفتن باید گواهی سلامت بیاره رفتیم نوار فلب گرفتن ک البته ی درمانگاه روستایی بود گفتن شلی دریچه داره پرپلاس ی همچین اسمی..گفتن مشکل نداره بره وررش ولی حتما ببر دکتر قلب اقای دکتر من سرایط سو فعلا ندارم سب روزم گریس تر وخدا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً عکس نوار قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

   برای تشخیص این مشکل در نوار قلب مشکوک می شوند و با اکوی قلب تشخیص می دهند حتی اگر این مشکل وجود داشته باشد هم چیز خطرناکی نیست 

 • تصویر کاربر السا یکشنبه ۱۳ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  پسر ۲ سال ام رو بردم دکتر گفت افتادگی دریچه قلب داره اماگفت نیاز به درمان خاصی نداره امکان داره بزرگتر بشه براش مشکل خاصی ایجاد بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۳ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۴ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام پسرم چند وقت با درد سینه داشته من توجه نمیکردم چند روز پیش درد شدید شده به پزشک مراجعه کردیم نوار قلب خوب نبود بعد از معاینه دکتر گفتن اکو باید انجام بشه تشخیص نرمی دریچه قلب بود گفتن هیچ داروی لازم نیست در صورت درد مسکن مصرف کنه الان چند روز پسرم همش میگه درد داره با نفس کشیدن با دم باردم درد میگیره تا کی همینن
  طور مسکن مصرف کنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۴ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر