سوراخ قلب نوزاد تا چند ماهگی بسته میشود؟

سوراخ قلب نوزاد تا چند ماهگی بسته میشود؟

در برخی از نوزادان متولد شده سوراخ هایی وجود دارد که ناشی از مراحل جنینی کودک می باشد. بسیاری از این سوراخ ها خود به خود بسته می شوند اما عده ای دیگر ممکن است موجب وجود سوراخ قلب نوزاد یا PFO شود. در این مقاله توضیحات بیشتری داده شده است.

سوراخ بیضی یا PFO چیست؟

سوراخ بیضی یک منفذ طبیعی بین دو حفره بالایی (دهلیز راست و دهلیز چپ) قلب یک نوزاد متولد نشده ( جنین ) است. سوراخ بیضی حداکثر بین 6 ماه تا دو سال پس از تولد نوزاد بسته می شود. هنگامی که سوراخ بیضی پس از تولد باز می ماند. به آن سوراخ بیضی باز یا فورامن اوال باز (PFO) می گویند.

PFO معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اگر نوزادی دارای نقایص مادرزادی قلبی باشد، احتمال باز ماندن فورامن اوال بیشتر است.

چه اتفاقی برای سوراخ بیضی PFO می افتد ؟

قبل از تولد، فورامن اوال به جریان خون اجازه می دهد تا از ریه ها عبور کند (جنین اکسیژن مورد نیاز خود را از جفت می گیرد نه از ریه ها). به این ترتیب، قلب برای پمپاژ خون در جایی که به آن نیاز نیست، سخت کار نمی کند.

هنگامی که نوزادان اولین نفس خود را می کشند، جهت جریان جدید اتفاق می افتد. خون اکنون باید به ریه های نوزاد برود. این جریان جدید کمک می کند تا سوراخ بیضی بسته شود. خون دیگر نمی تواند مستقیماً بین دو حفره بالای قلب جریان یابد. در عوض، از سمت راست قلب به درون ریه‌های نوزاد جریان می‌یابد تا اکسیژن را بگیرد و سپس سمت چپ قلب خون غنی از اکسیژن را به بدن می‌فرستد.

در بیشتر افراد، زبانه ای که سوراخ بیضی را می بندد، به تدریج  در جای خود قرار گرفته سوراخ بیضی را می بندد و این سوراخ برای همیشه بسته می شود. در نوزادان، کودکان و بزرگسالان مبتلا به سوراح بیضی باز، سوراخ کامل بسته نمی شود.

سوراخ بیضی باز قلب

علائم و نشانه های سوراخ قلب نوزاد چیست؟

سوراخ قلب نوزاد معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، بنابراین اکثر نوزادانی که دارای آن هستند علائمی را نشان نمی دهند. بسیاری از بزرگسالان فعال دارای PFO هستند و آن را نمی دانند.

گاهی اوقات داشتن PFO مفید است. نوزادانی که با مشکلات جدی قلبی یا فشار خون ریوی (فشار خون بالا در ریه ها) و PFO متولد می شوند ممکن است علائم کمتری داشته باشند زیرا سوراخ بیضی باز اجازه می دهد تا خون از دو طرف قلب مخلوط شود.

علت ایجاد سوراخ قلب نوزاد

سوراخ بیضی باز تا زمان تولد طبیعی است. دریچه ای که آن را می بندد معمولاً تا زمانی که نوزاد حداقل چند ماهه نشده باشد این کار را به طور کامل انجام نمی دهد. علت اینکه زبانه در برخی افراد کامل بسته نمی شود هنوز ناشناخته است.

این بیماری در کدام نوزادان شایع است؟

این مشکل را همه ی نوزادان در بدو تولد دارند، اما سوراخ  بیضی معمولا بسته می شود. آنهایی که بسته نمی شوند زیاد هستند و در 1 از هر 4 بزرگسال این سوراخ باز است.  البته در نوزادانی که دارای نقص مادرزادی قلبی هستند این مورد بیشتر دیده میشود.

این بیماری در کدام نوزادان شایع است؟​

راه های تشخیص سوراخ قلب جنین

معمولاً زمانی که اکو قلب اطفال برای بررسی سلامتی کودک بخاطر علل دیگری انجام می‌شود، فورامن اوال یا همان سوراخ قلب نوزاد تشخیص داده می‌شود. اگر پزشک اطفال فرزند شما فکر می کند که ممکن است PFO در نوزاد وجود داشته باشد، ممکن است اکو از قلب انجام شود.

انجام تست ها

آزمایشی به نام اکوکاردیوگرام یا همان اکوی قلب اطفال برای تشخیص PFO استفاده می شود. در این روش تشخیصی، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب تپنده استفاده می شود. به طور کلی اکوکاردیوگرافی ساختار قلب را نشان می دهد. همچنین نشان می دهد که چگونه خون در قلب و دریچه های قلب جریان می یابد.

اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک

این روش اکو یک اکوکاردیوگرافی استاندارد است که تصاویر قلب را از خارج بدن تصویر برداری می کند و متخصص قلب یک دستگاه اولتراسوند به نام مبدل را محکم روی پوست روی ناحیه قلب فشار می دهد. این دستگاه انعکاس امواج صوتی را از قلب ضبط می کند. کامپیوتر پژواک ها را به تصاویر متحرک تبدیل می کند و به پزشک و مادر نشان می دهد.

در بزرگسالان اگر سوراخ بیضی باز باشد و سکته مغزی اتفاق افتاده، ممکن است پزشک بیمار را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد.

اکوی قلب اطفال

انواع این روش ممکن است برای شناسایی سوراخ قلب نوزاد استفاده شود، از جمله:

اکو رنگ داپلر:

هنگامی که امواج صوتی از سلول‌های خونی که در قلب حرکت می‌کنند منعکس می‌شوند، سرعت آنها تغییر می‌کند. به این تغییرات سیگنال های داپلر می گویند. آنها در رنگ های مختلف در اکوکاردیوگرافی ظاهر می شوند. این آزمایش می تواند سرعت و جهت جریان خون در قلب را نشان دهد.

اگر سوراخ بیضی وجود داشته باشد، این نوع اکوکاردیوگرام معمولاً حرکت خون بین حفره های فوقانی قلب را نشان می دهد.

اکو با استفاده از ماده حاجب

در طول یک اکوکاردیوگرام استاندارد، یک محلول نمکی استریل حاوی حباب های ریز توسط تزریق داخل رگی نشان داده می شود. حباب ها به سمت راست قلب حرکت می کنند. آنها را می توان در اکوکاردیوگرام مشاهده کرد.

اگر سوراخی بین حفره‌های بالای قلب وجود نداشته باشد، حباب‌ها در ریه‌ها فیلتر می‌شوند. اگر سوراخ بیضی بازوجود داشته باشد، برخی از حباب ها در سمت چپ قلب ظاهر می شوند.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری

ممکن است در یک اکوکاردیوگرام استاندارد، تشخیص فورامن اوال ثبت شده دشوار باشد. پزشک معالج شما ممکن است این آزمایش را برای مشاهده دقیق قلب از راه مری توصیه کند. اکوی ترانس مری از قلب اما این بار از داخل بدن تصویر برداری می کند. این روش دقیق‌ترین راه برای تشخیص سوراخ‌های بیضی باز در نظر گرفته می‌شود.

در طول این آزمایش، یک لوله اندوسکوپی مخصوص اکو قابل انعطاف حاوی دستگاه اولتراسوند به سمت پایین گلو و به لوله اتصال دهان به معده هدایت می شود.

اکوی قلب از مری

درمان سوراخ قلب نوزاد

PFO ها معمولاً درمان نمی شوند مگر اینکه دلیل دیگری برای جراحی قلب وجود داشته باشد یا خطر لخته شدن خون یا سکته مغزی بیشتر از حد متوسط باشد.

سوراخ قلب نوزاد ممکن است خطر سکته مغزی را در بزرگسالی افزایش دهد زیرا لخته های خونی کوچک در جای دیگری از بدن می توانند شل شده و از طریق خون به قلب بروند. این لخته های ریز معمولاً توسط ریه ها از خون تصفیه می شوند. در فردی که PFO دارد، لخته می تواند از دهلیز راست به دهلیز چپ بلغزد. 

از آنجا، لخته به بطن چپ می رود، که لخته را به بدن یا مغز می فرستد، جایی که می تواند اندام هایی را که بسیار حساس تر از ریه ها به آسیب هستند، تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که یک لخته خون جریان خون را به بخشی از مغز مسدود می کند، نتیجه آن سکته مغزی است.

حتی در فردی که سکته کرده است، درمان معمولاً به جای بستن PFO بر پیشگیری از لخته شدن متمرکز است. در صورت نیاز به بسته شدن، می توان از کاتتریزاسیون قلبی برای قرار دادن دستگاه از طریق یک لوله بلند و نازک که از طریق رگ های خونی به قلب هدایت می شود استفاده کرد تا سوراخ بیضی بسته شود.

اکثر افرادی که دارای فورامن اوال باز شده هستند نیازی به درمان ندارند. اگر هنگام انجام اکوی قلب به دلایل دیگر، سوراخ قلب پیدا شود، معمولاً روشی برای بستن سوراخ انجام نمی شود.

هنگامی که درمان برای PFO مورد نیاز است، روشهای درمان شامل موارد زیر باشد:

روش های درمان سوراخ قلب جنین

در ادامه توضیحات مختصری در ارتباط با این روش های درمانی داده می شود.

1- داروها

پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش خطر عبور لخته های خون از فورامن بیضی توصیه کند. رقیق‌کننده‌های خون ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به فورامن بیضی که دچار سکته مغزی شده‌اند مفید باشد.

اگر PFO دارید و سطح اکسیژن خونتان پایین است یا سکته مغزی غیرقابل توضیحی دارید، ممکن است به روشی برای بستن سوراخ نیاز داشته باشید.

بستن فورامن اوال باز برای جلوگیری از میگرن در حال حاضر به عنوان اولین درمان توصیه نمی شود. بستن سوراخ بیضی باز برای جلوگیری از سکته مکرر تنها پس از آن انجام می شود که پزشکان متخصص در مورد اختلالات قلب و سیستم عصبی بگویند که این روش به بیمار کمک می کند.

2- آنژیوگرافی

پزشک متخصص آنژیوگرافی یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر را در یک رگ خونی در ناحیه کشاله ران قرار می دهد. نوک کاتتر دارای دستگاهی برای بستن PFO است. پزشک تجهیزات را به سمت قلب هدایت می کند تا دهانه بسته شود.

عوارض ناشی از آنژیوگرافی غیر معمول است. آنها ممکن است شامل پارگی قلب یا عروق خونی، حرکت دستگاه یا ضربان قلب نامنظم باشند.

آنژیوگرافی قلب اطفال

3- بسته شدن جراحی

در این جراحی قلب، جراح از بخیه برای بستن PFO استفاده می کند. این جراحی را می توان با استفاده از یک برش بسیار کوچک انجام داد. ممکن است با استفاده از تکنیک های رباتیک انجام شود.

اگر به دلیل دیگری نیاز به جراحی قلب باشد، ممکن است پزشک توصیه کند که این جراحی همزمان انجام شود.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/

https://kidshealth.org

کلینیک تخصصی قلب اطفال دکتر سعید بیطرفان 

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر در اکو قلب جنین ۲۱ هفته زدن مشکوک به قوس آئورت دابل میخواستم ببینم خطرناکه و علائم و درمانش چیه بعد از تولد برای کودک مشکل ایجاد میکنه؟ و نیاز به تکرار مجدد اکو هستش؟ و اینکه در طول بارداری یا بعد از تولد ممکنه خودبه خود برطرف بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نیلا چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید آقای دکتر فرزندم رو وقتی شش ماهه بود برای سرماخوردگی و عفونت ریه بستری شده بود خیلی اتفاقی اکو قلب از نوزادان گرفتن و دکتر متوجه شدن سوراخ قلب که بعداز تولد بسته میشه در فرزند من هنوز بسته نشده گفتن جای نگرانی نیست ولی 9 ماهگی بچه رو ببرم ایشون چک کنن میخاستم بدونم تا چه زمانی نیاز هست صبر کنم تا این سوراخ بسته بشه؟ واگه بسته نشه آیا نیاز هست دارو مصرف بشه یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. پسر من از 19 هفته جنینی تحت نظر هست و خدارشکر عمل نخاسته و مشکوک به کوارکتاسیون آئورت بوده از وقتی به دنیا اومد هم هر سه ماه اکو میشد الان 9 ماهشه و آخرین اکوش این متنو نوشته و دکترش گف خوبه برو دوسالگی بیارش ببینمش میخاستم ببینم خطرناک نیست؟؟ ممکنه بعد دوسال بگن کوارکتاسیونه؟؟؟ من خیلی نگرانم. این متنشه
  Narrow Aortic Arch and lsthmus, No CoA, Mild Tr, Closed High Muscular VSD, Normal EF and PAP
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۴ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به متن بعید است در آینده مشکلی پیدا شود ولی بهتر است پیگیری بفرمایید 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   کوارکتاسیون آئورت در قلب کودکان چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر یونس چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  نوازد ۶۷ روزه ام در بدو تولد با دو سوراخ بین بطن و دهلیز در بیمارستان بین المللی تبریز بدنیا آمد ۵ روز بستری و ترخیص شد بعد از ده روز برای چکاپ به متخصص(دکتر راستکار) مراجعه کردم بار اول قرص لانوکسین و لوزار دادن گفتن بسته میشه بعد از یک ماه گفتن قرص ها اثر نداشتن فشار ریه زیاده باید عمل باز بشه. به دکتر دیگری(دکتر جامع خسروشاهی) مراجعه و قرص فشار را عوض کردند بعداز چند هفته اثری ندیدم و نفسهای پسرم به مراتب تندتر و رنگ پریدگی داشت، باز دکترش رو عوض کردم(دکتر اکبر مولایی)، ایشون گفتن خوب شد عمل باز نبردین چون یکی از رگ های قلبش تنگ بود اگه عمل می کردن بدتر می شد و سی تی آنژیو نوشتن که تو تبریز نمی تونن واسه نوزاد با بیهوشی انجام بدن الان موندیم چیکار کنیم کجا ببریم برای سی تی آنژیو و یا ببریم برای عمل باز ...
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد میکنم به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نزد آقای دکتر جعفری روزهای شنبه و چهارشنبه عصر هستند تشریف ببرید 

   حتما قبل از هر اقدامی باید تشخیص دقیق مشخص شود 

 • تصویر کاربر ماریا دوشنبه ۱ خرداد ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  دوتا سوراخ وتنگی کانال
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ خرداد ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر اکرم دوشنبه ۱ خرداد ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. دختر من ۳۴ هفته دنیا اومد. متخصص قلب در دو ماهگی اکو گرفت و گفت قلبش سوراخ داره‌. تا ۶ ماهگی اگه وزن نوزاد افزایش پیدا کنه بسته میشه. ولی الان دختر من ۵ ماهش کامل شده و پنج کیلو و نیم بیشتر نیست. تمام ویتامینها رو از ابتدای تولد بهش میدم ولی تپل نمیشه. خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ خرداد ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر میرزایی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دخترم ۳ ماهشه بدنیا اومد گفتن صدای اضافه داخل قلبشه ازش اکو گرفتن گفتن یه ماه دیگه بیارش، من سه ماهگی بردم گفتم شاید با رشد کردن خوب بشه اکو گرفتن ازش گفتن خوب شده حالا تو اکوش قسمتی که نوشته تشخیص یه سری چیزا نوشته که من یر درنمیارم میشه خواهش کنم‌ازتون ببینید اینایی که نوشته ینی چی،خیلی نگرانم
  DIAGNOSIS:
  SDS,NPAP,mild TR,PFO,noPE, GOOD LVEF73% F.S40%
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک 

   است ؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

  2. تصویر کاربر میرزایی چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   امکانش هست با رشد کردن خوب بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام 

   بله 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میرزایی دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دخترم ۳ ماهشه بدنیا اومد گفتن صدای اضافه داخل قلبشه ازش اکو گرفتن گفتن یه ماه دیگه بیارش، من سه ماهگی بردم گفتم شاید با رشد کردن خوب بشه اکو گرفتن ازش گفتن خوب شده حالا تو اکوش قسمتی که نوشته تشخیص یه سری چیزا نوشته که من یر درنمیارم میشه خواهش کنم‌ازتون ببینید اینایی که نوشته ینی چی،خیلی نگرانم
  DIAGNOSIS:
  SDS,NPAP,mild TR,PFO,noPE, GOOD LVEF73% F.S40%
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک 

   است ؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دوکتور خسته نباشین من دخترم ۱۵ روزشه توی ۱۳ روزگی بردیمش پیش متخصص و ازش اکو گرفتن گفتن توی قلبش دو تا سوراخ و اگه تا یک ماهگیش همینجوری با قی بمونه باید جراحی بشه خیلی نگران هستم آیا به نظر شما با توجه به اکو قلبش اومیدی به بسته شدن سوراخ ها وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش نوشتاری اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر Sm دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  نوزاد۶ماهه دارم از تولد سوراخ قلبvsd داره .فشار ریه اش امروز۲۳ بود خیلی بالاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   خیر بالا نیست 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر