برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
اکوی قلب جنین

آیا اکوی قلب جنین واجب است؟

سوال بسیاری از مادران و خانم های باردار این است که انجام اکوی قلب جنین برای چه افرادی ضرورت پیدا می کند . در صورت انجام آن، زمان دقیق آن چه موقع است؟ دکتر سعید بیطرفان به این سوالات و سوالات رایج دیگر در این مقاله پاسخ داده اند.

سوال بسیاری از مادران و خانم های باردار این است که انجام اکوی قلب جنین برای چه افرادی ضرورت پیدا می کند . در صورت انجام آن، زمان دقیق آن چه موقع است؟ دکتر سعید بیطرفان به این سوالات و سوالات رایج دیگر در این مقاله پاسخ داده اند.

در چه مواری اکوی قلب جنین انجام می شود؟

اکوی قلب جنین برای هر زن بارداری ضروری نیست. آزمایشات سونوگرافی قبل از تولد که توسط یک متخصص زنان و زایمان انجام می شود می تواند اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا قلب جنین به درستی تشکیل شده است یا نه، ارائه دهد. اکثر جنین ها به اکوکاردیوگرام جنینی احتیاج ندارند.

مطلب مرتبط دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

موارد زیر متداول ترین دلایل برای انجام اکوی قلب جنین است:

سایر علل:

چه زمانی اکوی قلب جنین انجام می شود؟

اکوی قلب جنین به طور معمول در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. که معمولاً بین هفته های 18 تا 22 بارداری است. در شرایط نادر، متخصصان قلب کودکان می توانند تصاویر قلب جنین را در اوایل هفته 11-13 بارداری بدست آورند.

با این وجود، اگر اکوی قلب جنین اوایل انجام شود. به احتمال زیاد از مادر خواسته می شود. تا اکویی دیگر در جهت دستیابی به تصاویر قطعی تری را بعداً در دوران بارداری برای تأیید یافته های قبلی انجام دهد.

اگر یک متخصص زنان و زایمان ناهنجاری ساختاری قلب را تشخیص دهد. مادر برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر به یک متخصص قلب کودکان ارجاع می شود. به دنبال اکوکاردیوگرام جنین، متخصص قلب کودکان یافته ها را با خانواده به طور کامل بررسی می کند و تشخیص می دهد آیا پیگیری بیشتر در دوران بارداری یا پس از زایمان لازم است یا خیر.

چند بار در یک بارداری اکوی قلب جنین انجام می شود؟

بسته به شدت نقص قلب، مادر ممکن است در طول بارداری یک یا حتی چند بار به متخصص قلب جنین مراجعه کند. اگر اکوی قلب جنین طبیعی باشد، مادر معمولاً از متخصص قلب ترخیص می شود یا در برخی موارد، نوزاد پس از تولد تحت اکوکاردیوگرام قرار می گیرد.

هنگامی که نقص قلب تشخیص داده می شود. به محض اتمام اکو، متخصص قلب کودکان تشخیص و پیامدهای آن را به طور دقیق توضیح می دهد.

در بسیاری از موارد، ممکن است. متخصص قلب و عروق پس از انجام مطالعات اولیه توسط متخصص سونوگرافی، تصاویر اضافی تهیه کند. متخصص قلب کودکان اغلب برای توضیح اهمیت نقص قلب نقاشی می کشد. همچنین توضیحاتی را می دهد از جمله اینکه:

برای خواندن مطالب بیشتر راجع به وظایف فوق تخصص اطفال و جنین روی گزینه ی زیر ضربه بزنید.

بعد از تولد، ویزیت های بعدی ممکن است. شامل ملاقات متخص0صان اضافی مانند فوق تخصص نوزادان، مشاور ژنتیک، جراح قلب یا متخصص قلب و عروق کودکان باشد. برای اطمینان از زایمان کودک در مرکز صحیح و مجهز و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش هایی که ممکن است پس از تولد لازم باشد. توضیح داده خواهد شد.

توجه به این نکته مهم است که حتی در صورت انجام اکوی قلب طبیعی جنین، این آزمایش دارای محدودیت های ذاتی است. زیرا گردش خون در جنین نسبت به بعد از تولد متفاوت است. 

برخی از محدودیت ها عبارتند از:

علی رغم این محدودیت ها، جواب اکوی قلب طبیعی جنین، از احتمال بسیار کم بیماری ساختاری قلب تا حد زیادی مطمئن بود..

برای هر بارداری که جنین مبتلا به یک بیماری پیچیده قلبی باشد، توصیه می شود در یک بیمارستانی متولد شود که به متخصصان و خدمات مراقبت های بهداشتی برای حمایت از نوزاد پس از زایمان، مانند بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) و بخش مراقبت های ویژه قلب و عروق (CVICU) دسترسی دارد.

تفسیر اکو قلب جنین

آمادگی لازم برای اکوی قلب جنین چیست؟

برای آماده شدن برای اکو جنین نیازی به هیچ کاری ندارید. برای آزمایش 30 دقیقه تا 2 ساعت برنامه ریزی کنید.

خطرات اکو جنین چیست؟

اکو جنین خطری برای جنین و مادر ندارد. از کمترین تنظیمات سونوگرافی استفاده می شود.

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین توسط یک متخصص اکوی قلب جنین ( متخصص قلب کودکان ) یا یک متخصص جنین مادر (که به او متخصص پریناتولوژی نیز گفته می شود) که به طور ویژه آموزش دیده است، انجام می شود. این آزمایش ممکن است با استفاده از سونوگرافی شکم یا واژن انجام شود.

1- سونوگرافی شکمی

در سونوگرافی شکمی، ژل به شکم زده می شود و مبدل سونوگرافی روی ژل روی شکم می لغزد تا تصویر ایجاد شود.

2- سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک مبدل سونوگرافی کوچکتر به واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد تا تصویری ایجاد کند. سونوگرافی از طریق واژینال تصویری واضح تر از سونوگرافی شکمی ایجاد می کند و اغلب در اوایل بارداری استفاده می شود.

اکوی قلب جنین

 

در طول انجام اکو، پروب مبدل به اطراف منتقل می شود تا تصاویری از مکان ها و ساختارهای مختلف قلب جنین بدست آید. تکنیک هایی که بعضی اوقات برای بدست آوردن اطلاعات دقیق در مورد قلب جنین استفاده می شود عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی یا 2D

این روش برای “دیدن” ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب استفاده می شود. نمای اکو 2D بر روی مانیتور به صورت مخروطی دیده می شود و می توان حرکت زمان واقعی ساختارهای قلب را مشاهده کرد. این امکان، پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای مختلف قلب را در کار مشاهده و ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرافی داپلر

این روش داپلر برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون از طریق محفظه ها و دریچه های قلب استفاده می شود. میزان پمپاژ خون با هر ضربان قلب نشان دهنده عملکرد قلب است. همچنین، داپلر می تواند جریان خون غیر طبیعی را در قلب تشخیص دهد، که می تواند نشان دهنده چنین مشکلاتی مانند باز شدن بین اتاقهای قلب، مشکل یک یا چند از چهار دریچه قلب یا مشکل دیواره قلب باشد.

داپلر رنگی

داپلر رنگی نوعی تقویت شده از اکوکاردیوگرافی داپلر است. با داپلر رنگی، رنگهای مختلفی برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود. این تفسیر تصاویر داپلر را ساده می کند.

بعد از انجام اکو قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما نتایج را بررسی می کند. او ممکن است آزمایشات یا روشهای بیشتری را سفارش دهد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان:

 این ممکن است دارو یا روشهایی برای درمان مشکلات قلبی جنین باشد.

ارزیابی های سلامتی جنین.

برای بررسی سلامت کلی جنین ، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را حساب کنید.

تست استرس.

این کار ضربان قلب و حرکت جنین را بررسی می کند.

مشخصات بیوفیزیکی (BPP).

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. ضربان قلب ، تنفس ، حرکت ، تون عضله و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی می کند.

سونوگرافی یا اکوی قلب جنین دوباره.

اینها آزمایشاتی است که برای تأیید تشخیص انجام می شود. آنها همچنین رشد جنین را دنبال می کنند، تغییرات قلب جنین را مشاهده می کنند و سایر مشکلات را بررسی می کنند.

آمنیوسنتز.

این آزمایش می تواند اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی را پیدا کند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی یک سوزن را از طریق دیواره شکم و رحم و درون کیسه آمنیوتیک قرار می دهد. او نمونه ای از مایع آمنیوتیک را می گیرد.

مشاوره ژنتیک.

یک مشاور به شما کمک می کند خطرات فرزند داشتن با نقایص ژنتیکی را یاد بگیرید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میناسعیدی شنبه ۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام پسر من ۹ ماهشه و۱ماه زود بدنیا اومده یه ماه Nisuبستری بوده دوران جنینی مشکل قلبی نداشته اکو اول ۱ماهگی فقطPFO داشته که سه ماهگی دوباره انجام‌ دادیم که دکترش گفت Mild LVHداره که چون خیلی کم بوده احتمالا دفعه اول دکتر جدی نگرفته بهتون بگه ۴ ماه بعد قرار شدانجام بدیم که دفعه سوم pfo بسته شده بود فقط دیواره بطنی عین قبل بود mild LVH
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به گزارش اکو فرزندتان مشکل خطرناکی وجود ندارد باید پیگیری سرپایی انجام شود 

 • تصویر کاربر مژی شنبه ۲۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  دکتر عکس اکو هرکاری کردم براتون ارسال نشد..ب این شکله:
  Situs:solitus
  AV connection:concordance
  VA connection:concordance
  Heart rate:140min
  Dysrhythmia:absent
  LV contractility:NL
  Rv contractility:NL
  Lv size:NL
  RV size:NL
  LA size:NL
  RA size:NL
  Aortic valve:NL
  Pulmonary valve:NL
  Mittal valve:NL
  Tricuspid valve:NL
  Ventricular septum:intact
  Atrial septum:pfo
  Coarctation of aorta:NO
  Pericardium:NL
  CT ratio:30%
  دکتر این متن کامل اکو..قسمت نتیجشم براتون فرستادم تو پیام قبلی..خیلی نگرانم دکتر آیا مشکلی هست😔
  نتیجش نوشته
  Mild valvar ps with post stenotic dilation.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید چیز خطرناکی نیست فقط نیاز به پیگیری دارد پیشنهاد میکنم تکرار اکو انجام شود 

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر mhds1234 چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۱۷ هفته و ۵ روزه باردارم عدد ان تی در هفته ی ۱۲ و ۶ روز ۱.۶۶ بود و آزمایش غربالگری اولم لب مرز بود دکتر هفته ی ۱۵ برای آزمایش دوم نوشت ک ریسک سندروم داون ۱ به ۱۲۱ اومد آمینوسنتز کردم جواب اولیه اومده گفتن پسره سالمه و سونوی آنومالی هم رفتم نرمال بود هیچ چیز غیرعادی نشون نداد حالا برای اکوی قلب جنین استرس زیاد دارم میترسم تو اون مشکل داشته باشه امکان داره مشکلی داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به شرح حالی که فرمودید احتمال خیلی کم است 

 • تصویر کاربر پرستو پنجشنبه ۲۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من 12 هفته 4روز NTانجام دادم که عدد NT2.41 بود دکترم سل فری برام نوشت اونم انجام دادم هیچ مشکلی نداشت بعد اکو قلبم برام نوشته بود ولی اون موقع گفت سن باردادی کمه و نیمشه اکو انجام بدید یاید 22 هفته باشه گفتم سل فری هیچ مشکلی نداشته حتما باید اکو قلب انجام بدم آخه هزینش ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   احتمال مشکل قلبی خیلی کم است ولی هزینه اکوی قلب جنین در مراکز دولتی مثل بیمارستان های آرش( تهرانپارس )مرکز طبی اطفال( انتهای بلوار کشاورز)بیمارستان شریعتی( خیابان کارگر)ارزان است اگر بیمه باشید خیلی ارزانتر هم می شود می توانید قیمت را تلفنی از این مراکز بپرسید 

 • تصویر کاربر پرستو پنجشنبه ۲۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 12هفته 4روز NTدادم و عدد 2.41بود NT دکترم سل فری نوشت دادم هیچ مشکلی نداشت بعد اکو قلب برام نوشته به نظرتون انجام بدم آخه هزینش ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   احتمال مشکل قلبی خیلی کم است ولی هزینه اکوی قلب جنین در مراکز دولتی مثل بیمارستان های آرش( تهرانپارس )مرکز طبی اطفال( انتهای بلوار کشاورز)بیمارستان شریعتی( خیابان کارگر)ارزان است اگر بیمه باشید خیلی ارزانتر هم می شود می توانید قیمت را تلفنی از این مراکز بپرسید 

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳۶سالمه حدود ۲۵ ساله که دیابت نوع یک دارم بارداری دومم هست هفته۲۷هستم هفته۱۸رفتم اکوی قلب جنین و دکتر گفت که همه چی خوبه گفت ضخامت قلب دو و نیم میل هست و گفت چون دیابت نوع یک هستم هفته۲۵دوباره برم برای اکو که رفتم و گفت ضخامت قلب جنین شده چهار و نیم میل و اینکه اگر بیشتر از این بشه باید بعد از بدنیا اومدن بستری بشه البته گفت هفته اول یا دوم بعد از دنیا اومدن باز باید ببریم.سوالم اینه که این ضخامت دیواره قلب خیلی خطرناکه برای جنین؟آیا درمان داره؟کلا یکم در مورد این مشکل توضیح بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۶ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   حد نهایی 6 میلی متر است. اغلب خطرناک نیست و تا 4الی 5 ماهگی بعد از تولد خودبخود برطرف می شود. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

   عوارض دیابت بارداری بر جنین

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۴ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بچه اول و دوم با وجود مصرف دارو و شیاف و.... تحت نظر پزشک قلبش تشکیل نشد برای بار ۳ اقدام کردم دکتر بهم ۱۰ روز یک بار امپول میزنه تو مطبش و امپول دورناف و پروژسترونم داد و دارو بازم قلب جنین تشکیل نشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۴ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم به یک مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر مراجعه بفرمایید مثل مرکز ابن سینا یا رویان در تهران 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

 • تصویر کاربر مژگان پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  آیا باخوب بودن سونوگرافی هاوآمایشات اکوی قلب جنین لازم هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 5 ماه پیش)

   ا سلام و عرض ادب 

   بله گاهی نیاز است.

   پیشنهاد می کنم این مقاله ها را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم .

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر امین جمعه ۸ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  جناب بنده با نام امین ازتون سوال پرسیدک خواستم اکو قلب بفرستم نشد اللن مجدد وارد سایت شدم کیفرستم براتون
  همسرم پرسیدن ازتون عکس خواستن بفرستن نشد من الان میفرستم
  1. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)
   عکس فرستادم براتون مشاهده بفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست در سرماخوردگی ممکنه بخاطر افزایش حساسیت عروق ریوی و افزایش مقاومت عروق ریوی روی قلب اثر گذارد به مرور زمان اغلب بطور کامل خوب می شود 

  3. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)
   ممنونم دکترجان
   دکتر بهش قرص انالاپریل ۵ داد هر روز یک سیسی در اب بهش بدیم تا ۶ ماه
   موردی نداره؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)

    سلام

   لطفاً علت شروع دارو و اثرات آن را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

  5. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۲( 5 ماه پیش)
   بخاطر همین نارسایی بهشون داد گفت تا ۶ ماه مصرف کنه
   چیز دیگه ای نگفتن؟
   مصرفش ضرر داره دکتر؟
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۸ دی ۲( 5 ماه پیش)

   سلام بقیه سوالاتتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر باران دوشنبه ۲۰ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر من ۱۸ هفته و۶روز باردارم واکاوی قلب جنین گرفتم واون موقع دکترگفتن که بچه به پشت خوابیده واحتمال دادن که قلب بچم سوراخ باشه البته گفتن ۹۵درصد احتمال میدن که سایه دنده باشه وچیزی نباشه چون بچه به پشت خوابیده بود وبخاطرهمون گفتن ۲هفته دیگه بیا اکوی بگیر دوباره وازتون سوال کردم وعکس رو براتون ارسال کردم وگفتین چیز خطرناکی نیست احتمال دادن که قلب سوراخ باشه آقای دکتر خیلی میترسم واسترس دارم که نکنه قلبش سوراخ باشه ودکترزنان هم گفتن که بیشتر بچها هستن که اینجورین وبعد تولد خوب میشن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ آذر ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نیاز به کار خاصی نیست فقط اکو را تکرار بفرمایید 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر