برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
درمان سوراخ قلب

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD  بعنوان شایعترین بیماری مادرزادی قلبی در نوزادان و کودکان یکی از مباحث مهم قلب اطفال است و دانستن آن برای خانواده های مبتلا به این بیماری قلبی شایع سبب کاهش استرس می شود. زیرا در اغلب موارد وی اس دی درمان کامل دارد و نوزاد درمان شده در طول زندگی مشکلی نخواهد داشت.جهت آشنایی با تعریف و تشخیص وی اس دی به مقاله زیر مراجعه فرمایید

سوراخ قلب کودکان وی اس دی VSD

سوراخ قلب اطفال وی اس دی (VSD) چگونه درمان می شود؟

درمان به علائم ، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین به شدت بیماری نیز بستکی دارد.

یک وی اس دی(VSD)    کوچک ممکن است با رشد کودک خود به خود بسته شود. برخی از نقص های دیواره بطنی (VSD)  کوچک به خودی خود بسته نمی شوند ، اما باز هم نیازی به درمان ندارند.  وی اس دی های (VSD)   بزرگ اغلب باید با جراحی یا از طریق آنژیوگرافی  بسته شوند. به محض تشخیص وی اس دی(VSD)    در کودک ، پزشک قلب وی به طور منظم نقص را بررسی می کند تا ببیند آیا به خودی خود بسته می شود یا خیر

وی اس دی

درمان دارویی سوراخ قلب اطفال وی اس دی (VSD)

در برخی از کودکان با وی اس دی (VSD) برای کمک به کار بهتر قلب  ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشند. جالب است بدانید هیچ یک از درمانهای دارویی در  ود اس دی سبب بسته شدن سوراخ قلب نمی شوند. بلکه از عواض احتمالی این سوراخ جلوگیری می کند. کودکان بدون علائم ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند.

تغذیه ی خوب جزئی از درمان

در سوراخ قلب اطفال  بزرگ ممکن است هنگام تغذیه کودکان خسته شوند. ممکن است نتواند به اندازه کافی غذا بخورند تا وزن گیری مناسبی پیدا کنند. آنها ممکن است نیاز داشته باشنددر تغذیه کمک داده شوند:

تغذیه کمکی با کالری بالا

گاهی نیاز است فرزند شما شیر خشک یا شیر مادر با کالری بالا دریافت کنند. ممکن است کودک شما به مکمل های غذایی اضافه شده به شیر خشک یا شیر مادر نیاز داشته باشد. این باعث افزایش مقدار کالری در هر اونس می شود.

تغذیه با لوله معده

کودک شما ممکن است نیاز به تغذیه از طریق یک لوله کوچک و قابل انعطاف داشته باشد. این لوله از طریق بینی ، وارد مری و داخل معده می شود. کودک شما ممکن است نیاز به تغذیه با شیشه شیر ویا تغذیه لوله ای داشته باشد. نوزادانی که می توانند بخشی از بطری های خود را بنوشند ممکن است بقیه را از طریق تغذیه لوله ای  بخورند. نوزادانی که از تغذیه با بطری خسته شده اند ممکن است تمام یا بخش از تغذیه خود را از طریق لوله تغذیه دریافت کنند.

تغذیه در سوراخ قلب اطفال

عمل جراحی در سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

هدف از جراحی بستن وی اس دی یا سوراخ قلب (VSD)  پیشگیری  از آسیب دیدن ریه ها است. جراحی همچنین به نوزادانی که در تغذیه مشکل دارند کمک می کند تا مقدار طبیعی وزن اضافه کنند. پزشک قلب کودک شما تصمیم می گیرد که چه زمانی کودک شما باید عمل جراحی انجام دهد. این براساس نتایج اکوکاردیوگرام و کاتتریزاسیون قلبی است. در جراحی ، پزشک کودک شما نقص دیواره بطنی (VSD)  را با بخیه یا یک وصله مخصوص می بندد. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک قلب فرزند خود بخواهید توضیح دهد.

درمان سوراخ قلب اطفال با آنژیوگرافی  یا کاتتریزاسیون

درمان سوراخ قلب فرزند شما ممکن است توسط کاتتریزاسیون یا همان آنژیوگرافی قلبی انجام  شود. در این آزمایش از ابزاری برای بستن ود اس دی  همراه با کاتتر(لوله های پلاستیکی مخصوص انعطاف پذیز و نازک) استفاده می شود. پزشک کاتتر را از طریق رگهای خونی به قلب هدایت می کند. هنگامی که کاتتر در قلب قرار گرفت ، پزشک سوراخ را با وسیله مخصوص بستن دیواره می بندد. فقط برخی از انواع وی اس دی (VSD)  ممکن است با این روش بسته شوند. این روش باید در مراکزی انجام شود که پرسنلی با تجربه در زمینه بستن وی اس دی (VSD) با آنژیوگرافی داشته باشد دارند.

VSD وی اس دی
وی اس دی

عوارض احتمالی سوراخ قلب اطفال چیست؟

عوارض VSD درمان نشده عبارتند از:

 • مشکلات ریه
 • نارسایی قلبی
 • ریتم نامنظم قلب (آریتمی)
 • مشکلات دریچه قلب
 • رشد و تکامل ضعیف

زندگی با وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)  

سوراخ های قلبی (VSD)  کوچک

کودکان با وی اس دی (VSD)  کوچک ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. این کودکان ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند. آنها اغلب فقط توسط پزشکان قلبشان پیگیری و بررسی می شوند. اگر نقصی باشدکه خودبخود خوب شود ، اغلب  تا سن 2 سالگی اتفاق می افتد. اما برخی از سوراخ ها تا 4 سالگی بسته می شوند. این کودکان معمولاً رشد و نمو طبیعی می کنند. آنها همچنین هیچ محدودیتی در فعالیت ندارند و زندگی سالم و عادی دارند.

سوراخ های قلبی (VSD)  متوسط تا بزرگ

اگر وی اس دی (VSD) متوسط تا بزرگ باشد ، پزشک قلب کودک شما او را در فواصل کمتری تحت نظر می گیرد. پزشک تصمیم می گیرد که چه موقع و چگونه وی اس دی (VSD)  فرزند شما بسته شود. قبل از جراحی ، کودک شما ممکن است به دارو و تغذیه ویژه نیاز داشته باشد. پزشک و پرستاران قلب کودک شما اطلاعات و پشتیبانی را به شما می دهند تا بتوانید از کودک خود در خانه مراقبت کنید. کودکانی که نیاز به جراحی دارند برای جراحی در بیمارستان بستری می شوند.

بعد از عمل جراحی سوراخ قلب اطفال

سیر طبیعی بعد از عملVSD

کودکانی که قبل از جراحی در خوردن غذا مشکل دارند ، اغلب بهبود آنها دقیقاً بعد از جراحی اتفاق می افتد. آنها شروع به خوردن بهترمی کنند  و افزایش وزن سریعتر پیدا می کنند.

پس از جراحی ، کودکان بزرگتر اغلب می توانند بدون خستگی نسبت به قبل عمل کاملا فعال باشند. در عرض چند هفته ، کودک شما باید کاملا بهبود یابد. او باید بتواند فعالیتهای عادی انجام دهد. پزشک قلب و پرستاران کودک شما در مورد نحوه مراقبت از کودک بعد از عمل  شما را  راهنمایی خواهند کرد.

بیشتر کودکانی که برای وی اس دی (VSD) جراحی می شوند زندگی سالم و طبیعی دارند. سطح فعالیت ، اشتها و رشد آنها اغلب به حالت طبیعی برمی گردد.

مراقبت های بعد از عمل VSD

پزشک قلب کودک شما ممکن است به او آنتی بیوتیک بدهد تا پس از ترک بیمارستان از عفونت جلوگیری کند.

در مورد سیر مراقبتهای بعد از عمل  فرزندتان ازپزشک قلب و پرستاران  کودک خود سوال  کنید. وقتی این شرایط زود تشخیص داده شود ، نتیجه آن اغلب عالی است. اگر عوارض بعد از جراحی رخ دهد یا وی اس دی (VSD) برطرف نشود ، ممکن است چشم انداز خوبی پیش رو نباشد. و خطر عوارض ناشی از وی اس دی (VSD) ادامه داشته باشد. كودكانی كه در معرض این مشكلات هستند ، باید در مركزی كه در زمینه بیماریهای مادرزادی قلب تخصص دارد ، مراقبت های بعدی را دریافت کنند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده بفرمایید.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عاطفه دوشنبه ۷ خرداد ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  خب امروز رفتم پیش طب سنتی از طریق نبضی که تو دستام چک کرد گفت بچه قلبش تشکیل شده ولی خیلی ضعیف میتپه حالا بم عرق کاسنی داد بخورم آیا خوبه واگر مضر هست چه چیزی بخورم قوی بشه تپش قلبش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ خرداد ۳( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   طبق علوم روز از روی نبض مادر نمی شود ضربان قلب جنین را تشخیص داد 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

 • تصویر کاربر Zahra چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک پسر ۴ ساله دارم ک در ۹ ماهگی دکترا گفتن صدای اضافه داره با کنترل و اکو متوجه سوراخ vsd شدیم والان سوراخ به اندازه ۱۰ میل هست و دکترا به این نتیجه رسیدن ک باید عمل شود سوال من اینه ک با انژیو میشه این کار کرد و عمل باز صورت نگیره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام وی اس دی دختر من3تا6تخمین زده شده، کمی فشار ریه داره الاسم فعالیت روزانه خوبه. با انژویو برطرف میشه اقای دکتر؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بعد از سن دوسالگی این نوع سوراخ قلبی بسته نمی شود و نیاز به درمان دارد 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   سوراخ قلب کودکان یا وی اس دی چیست؟

 • تصویر کاربر عباسزاده پنجشنبه ۱۷ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام سوراخ قلب کودک ماازنوع vsdتقریبا۴/۵_۵هستش
  خودش هم ۴ماهه باوزن ۳/۸۰۰هستش نظر شما دربارش چی میتونه باشه شربت لانوکسین روزی ۲بارهربار۳دهم میدیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۷ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۳ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلامت خدمت شما
  همسر برادرم ۱۷ هفته بارداره برای اکو قلب جنین به متخصص مراجعه کرده و تشخیص CHDو. VSD و.... دادند و نامه ای برا سقط جنین دادن . حالا باید چکار کنیم توروخدا کمکمون کنین آیا جنین باید سقط بشه یا بعد از تولد درمان کامل وقطعی برای این بیماری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳ دی ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   متاسفانه مشکلات قلبی جنین آنقدر شدید است که اگر اکنون سقط نشود بعد از تولد تا نوجوانی فوت می شود 

 • تصویر کاربر نیلوفر سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام دختر ۷ ماه ای دارم گه از بدو تولد متوجه صدای اضافه قلبش شدند و بعد از چندین اکو نتیجه این بود کهvsd5میلی متر داره و تنگی دریچه هم داره
  نتیجه اکو
  Large sub Aortic vsd size 5mm righte to left shunt
  Aorta over -riding on vsd
  Servere sub -val .val.valvular &supra -val . Ps and valvar ps,lAP origin
  Stenosis (ppG=90 mmHG)
  با توجه به اینکه تا الان دختر من هیچ علائمی نداشته و وزنش هم به خوبی اضافه شده آیا تنها راه درمان جراحی است ؟ چون دکتر گفتن تا ۳ ماه آینده باید برای جراحی قلب باز آماده باشیم ما بخاطر جراحی خیلی نگرانیم با توجه با اینکه دخترم علائمی نداره واقعا نمیدونم چکار باید بکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بجز جراحی درمان دیگری ندارد 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF

 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  دوتا سوراخ داره و دریچه قلبش تنگه و یکی از مویرگهای قلبش بسته است و گفتن شش ماهگی دوباره برای اکو ببریم بنظر شما نیاز به عمل داره یا نه. و اینکه دست و پاهاش متولینگ میشد که دارو دادن و برطرف شدCT لنژیوگرافی هم گرفتن مشکلی نداشت گفتن تا شش ماهگی کلا ً برطرف میشه ممنون ممیشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 7 ماه پیش)

   سلام 

   کامل پاسخ داده شده 

 • تصویر کاربر امیررضا چهارشنبه ۳ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  با سلام
  نوزاد 4ماهه با vsd 8میل و فشار ریه 40 با وزن 5 کیلو نظر دکتر برای عمل قلب باز هست لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ آبان ۲( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

    با توجه به سايز و محل سوراخ قلب بیمار احتمال بهبود خودبخود وجود ندارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

  2. تصویر کاربر امیررضا چهارشنبه ۳ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   آقای دکتر میشه دو ماه صبر کرد تا نوزادم حداقل یه کم وزن بگیره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ آبان ۲( 7 ماه پیش)

   سلام 

   این سوال را از پزشک معالج بپرسید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رحمانی شنبه ۱۵ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب پسرم سیزده سالشه هیچ علامتی تابحال نداشته فقط گهگاهی موقع دویدن و میگفت قلبم تیر میکشه مراجعه کردیم گفتن یه سوراخ قلب داره و داروی فروزماید رو تا یکسال تجویز کردن یک چهارم صبح و یک چهارم شب میخواستم ببینم امکان داره تو این سن سوراخ بسته بشه ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۵ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نجمه چهارشنبه ۱۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر
  پسر من 5ساله هست و پزشک گوارش اطفال ،بعد از شنیدن صدای قلب ،ارجاع دادن فوف تخصص قلب کودک ،و گفتن صدای اضافه داره ،حالا سوال من این هست که آیا ،علائمی که در کودک من هست اعم از تب مداوم ،وزن گیری ضعیف و دل درد و درد در حین غذا خوردن ،ناشی از ورم معده است یا سوراخ قلب ؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   تا فرزندتان از نظر قلبی بررسی کامل نشود نمی شود نظری داد 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر