برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
درمان سوراخ قلب

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD  بعنوان شایعترین بیماری مادرزادی قلبی در نوزادان و کودکان یکی از مباحث مهم قلب اطفال است و دانستن آن برای خانواده های مبتلا به این بیماری قلبی شایع سبب کاهش استرس می شود. زیرا در اغلب موارد وی اس دی درمان کامل دارد و نوزاد درمان شده در طول زندگی مشکلی نخواهد داشت.جهت آشنایی با تعریف و تشخیص وی اس دی به مقاله زیر مراجعه فرمایید

سوراخ قلب کودکان وی اس دی VSD

سوراخ قلب اطفال وی اس دی (VSD) چگونه درمان می شود؟

درمان به علائم ، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین به شدت بیماری نیز بستکی دارد.

یک وی اس دی(VSD)    کوچک ممکن است با رشد کودک خود به خود بسته شود. برخی از نقص های دیواره بطنی (VSD)  کوچک به خودی خود بسته نمی شوند ، اما باز هم نیازی به درمان ندارند.  وی اس دی های (VSD)   بزرگ اغلب باید با جراحی یا از طریق آنژیوگرافی  بسته شوند. به محض تشخیص وی اس دی(VSD)    در کودک ، پزشک قلب وی به طور منظم نقص را بررسی می کند تا ببیند آیا به خودی خود بسته می شود یا خیر

وی اس دی

درمان دارویی سوراخ قلب اطفال وی اس دی (VSD)

در برخی از کودکان با وی اس دی (VSD) برای کمک به کار بهتر قلب  ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشند. جالب است بدانید هیچ یک از درمانهای دارویی در  ود اس دی سبب بسته شدن سوراخ قلب نمی شوند. بلکه از عواض احتمالی این سوراخ جلوگیری می کند. کودکان بدون علائم ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند.

تغذیه ی خوب جزئی از درمان

در سوراخ قلب اطفال  بزرگ ممکن است هنگام تغذیه کودکان خسته شوند. ممکن است نتواند به اندازه کافی غذا بخورند تا وزن گیری مناسبی پیدا کنند. آنها ممکن است نیاز داشته باشنددر تغذیه کمک داده شوند:

تغذیه کمکی با کالری بالا

گاهی نیاز است فرزند شما شیر خشک یا شیر مادر با کالری بالا دریافت کنند. ممکن است کودک شما به مکمل های غذایی اضافه شده به شیر خشک یا شیر مادر نیاز داشته باشد. این باعث افزایش مقدار کالری در هر اونس می شود.

تغذیه با لوله معده

کودک شما ممکن است نیاز به تغذیه از طریق یک لوله کوچک و قابل انعطاف داشته باشد. این لوله از طریق بینی ، وارد مری و داخل معده می شود. کودک شما ممکن است نیاز به تغذیه با شیشه شیر ویا تغذیه لوله ای داشته باشد. نوزادانی که می توانند بخشی از بطری های خود را بنوشند ممکن است بقیه را از طریق تغذیه لوله ای  بخورند. نوزادانی که از تغذیه با بطری خسته شده اند ممکن است تمام یا بخش از تغذیه خود را از طریق لوله تغذیه دریافت کنند.

تغذیه در سوراخ قلب اطفال

عمل جراحی در سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

هدف از جراحی بستن وی اس دی یا سوراخ قلب (VSD)  پیشگیری  از آسیب دیدن ریه ها است. جراحی همچنین به نوزادانی که در تغذیه مشکل دارند کمک می کند تا مقدار طبیعی وزن اضافه کنند. پزشک قلب کودک شما تصمیم می گیرد که چه زمانی کودک شما باید عمل جراحی انجام دهد. این براساس نتایج اکوکاردیوگرام و کاتتریزاسیون قلبی است. در جراحی ، پزشک کودک شما نقص دیواره بطنی (VSD)  را با بخیه یا یک وصله مخصوص می بندد. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک قلب فرزند خود بخواهید توضیح دهد.

درمان سوراخ قلب اطفال با آنژیوگرافی  یا کاتتریزاسیون

درمان سوراخ قلب فرزند شما ممکن است توسط کاتتریزاسیون یا همان آنژیوگرافی قلبی انجام  شود. در این آزمایش از ابزاری برای بستن ود اس دی  همراه با کاتتر(لوله های پلاستیکی مخصوص انعطاف پذیز و نازک) استفاده می شود. پزشک کاتتر را از طریق رگهای خونی به قلب هدایت می کند. هنگامی که کاتتر در قلب قرار گرفت ، پزشک سوراخ را با وسیله مخصوص بستن دیواره می بندد. فقط برخی از انواع وی اس دی (VSD)  ممکن است با این روش بسته شوند. این روش باید در مراکزی انجام شود که پرسنلی با تجربه در زمینه بستن وی اس دی (VSD) با آنژیوگرافی داشته باشد دارند.

VSD وی اس دی
وی اس دی

عوارض احتمالی سوراخ قلب اطفال چیست؟

عوارض VSD درمان نشده عبارتند از:

 • مشکلات ریه
 • نارسایی قلبی
 • ریتم نامنظم قلب (آریتمی)
 • مشکلات دریچه قلب
 • رشد و تکامل ضعیف

زندگی با وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)  

سوراخ های قلبی (VSD)  کوچک

کودکان با وی اس دی (VSD)  کوچک ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. این کودکان ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند. آنها اغلب فقط توسط پزشکان قلبشان پیگیری و بررسی می شوند. اگر نقصی باشدکه خودبخود خوب شود ، اغلب  تا سن 2 سالگی اتفاق می افتد. اما برخی از سوراخ ها تا 4 سالگی بسته می شوند. این کودکان معمولاً رشد و نمو طبیعی می کنند. آنها همچنین هیچ محدودیتی در فعالیت ندارند و زندگی سالم و عادی دارند.

سوراخ های قلبی (VSD)  متوسط تا بزرگ

اگر وی اس دی (VSD) متوسط تا بزرگ باشد ، پزشک قلب کودک شما او را در فواصل کمتری تحت نظر می گیرد. پزشک تصمیم می گیرد که چه موقع و چگونه وی اس دی (VSD)  فرزند شما بسته شود. قبل از جراحی ، کودک شما ممکن است به دارو و تغذیه ویژه نیاز داشته باشد. پزشک و پرستاران قلب کودک شما اطلاعات و پشتیبانی را به شما می دهند تا بتوانید از کودک خود در خانه مراقبت کنید. کودکانی که نیاز به جراحی دارند برای جراحی در بیمارستان بستری می شوند.

بعد از عمل جراحی سوراخ قلب اطفال

سیر طبیعی بعد از عملVSD

کودکانی که قبل از جراحی در خوردن غذا مشکل دارند ، اغلب بهبود آنها دقیقاً بعد از جراحی اتفاق می افتد. آنها شروع به خوردن بهترمی کنند  و افزایش وزن سریعتر پیدا می کنند.

پس از جراحی ، کودکان بزرگتر اغلب می توانند بدون خستگی نسبت به قبل عمل کاملا فعال باشند. در عرض چند هفته ، کودک شما باید کاملا بهبود یابد. او باید بتواند فعالیتهای عادی انجام دهد. پزشک قلب و پرستاران کودک شما در مورد نحوه مراقبت از کودک بعد از عمل  شما را  راهنمایی خواهند کرد.

بیشتر کودکانی که برای وی اس دی (VSD) جراحی می شوند زندگی سالم و طبیعی دارند. سطح فعالیت ، اشتها و رشد آنها اغلب به حالت طبیعی برمی گردد.

مراقبت های بعد از عمل VSD

پزشک قلب کودک شما ممکن است به او آنتی بیوتیک بدهد تا پس از ترک بیمارستان از عفونت جلوگیری کند.

در مورد سیر مراقبتهای بعد از عمل  فرزندتان ازپزشک قلب و پرستاران  کودک خود سوال  کنید. وقتی این شرایط زود تشخیص داده شود ، نتیجه آن اغلب عالی است. اگر عوارض بعد از جراحی رخ دهد یا وی اس دی (VSD) برطرف نشود ، ممکن است چشم انداز خوبی پیش رو نباشد. و خطر عوارض ناشی از وی اس دی (VSD) ادامه داشته باشد. كودكانی كه در معرض این مشكلات هستند ، باید در مركزی كه در زمینه بیماریهای مادرزادی قلب تخصص دارد ، مراقبت های بعدی را دریافت کنند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده بفرمایید.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر من ۶ ماهه هست.و هفته ۳۶ بارداری به صورت نارس به دنیا اومد.موقع تولد یک کیلو و هشتصد گرم بود. بعد تولد متوجه شدیم که مشکلvsdوpda داره.بخاطر مشکل وزن گیری خیلی کمی داشته و الان که ۶ ماهه هست چهارکیلو و هشتصد گرم وزنش هست.دکترش گفته باید اول فشار ریوی رو عمل کنیم و بعد vsdرو.سوالم این هست که آیا بعد از عمل شریان ریوی وزن گیری بهتر خواهد شد یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بله اغلب موارد بهبود واضح در وزنگیری اتفاق می افتد 

 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  با سلام مشگل قلبی نوزاد ایا باید عمل شود یا با دارو یا چیزی حل میشود گفتن قلبش سوراخی داره؟و گفتن دیواره قلب یکیه گفن از وسط یه خطی باید باشه نداره ایا با عمل جراحی درست میشود نوزاد الان 11روزه هست گفتن یه ماه دیگه بیایین باز اکو کنم تا 8ماهگی دارو بدن که عمل کنن اقای دکتر من چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   مشکل قلب فرزند شما پیچیده است و بدون جراحی قابل درمان نیست زمان عمل وابسته به شرایط بیمار دارد و دارو برای کنترل علائم داده می شود 

 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  با سلام مشگل قلبی نوزاد ایا باید عمل شود یا با دارو یا چیزی حل میشود گفتن قلبش سوراخی داره؟و گفتن دیواره قلب یکیه گفن از وسط یه خطی باید باشه نداره ایا با عمل جراحی درست میشود نوزاد الان 11روزه هست گفتن یه ماه دیگه بیایین باز اکو کنم تا 8ماهگی دارو بدن که عمل کنن اقای دکتر من چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   مشکل قلب فرزند شما پیچیده است و بدون جراحی قابل درمان نیست زمان عمل وابسته به شرایط بیمار دارد و دارو برای کنترل علائم داده می شود 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم 15 سالشه تا الانم هیچعلایم و مشکلی نداشته تا بردمش دکتر تست. سلامت بده گفتن صدای اضافه از قلبش میاد دادن اکو گفتن دهلیز قلبش 23 میلی سوراخ شده بایدعمل کنه موندم با دارو رفع نمیشه یا باید عمل کنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر فتاح شنبه ۱۸ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر،آقای پسر من ۶ ماهشه و اخیرا قراره جراحی ترمیم vsd بزرگ و pda انجام بده،رشدش و وزن گیریش تا به الان ضعیف بوده و تغذیه ش چندان تعریفی نداره و ب غذای کمکی اصلا علاقه ای نداره،آیا بعد از عمل اشتهاش بهتر میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۸ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بله حتما وزنگیری بهتر می‌شود 

 • تصویر کاربر جانا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین :
  من دخترم حدودا دو ماه و ده روز سن و وزن هم حدودا ۴ کیلو تند تند نفس میکشه و میگن چند تا سوراخ بزرگ( vsd) داره و فشار ریه هم داره و برای اکو پیش دکتر بیرجندی جراح آقای حسین نژاد که نظرشون به عمل کامل هست و فرمودن که ریسک عمل خیلی بالاست ازین طرف هم ریه تحت فشار هست .
  خاستم نظر شما رو بدونم . تورو خدا یک راه پیش من بزارین که چکار کنم .ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باتوجه به گزارش سی تی آنژیو ارسالی، قوس آئورت مشکل دارد و سوراخ قلبی دارد 

   راهی بجز جراحی ندارد 

 • تصویر کاربر جانا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین :
  من دخترم حدودا دو ماه و ده روز سن و وزن هم حدودا ۴ کیلو تند تند نفس میکشه و میگن چند تا سوراخ بزرگ( vsd) داره و فشار ریه هم داره و برای اکو پیش دکتر بیرجندی جراح آقای حسین نژاد که نظرشون به عمل کامل هست و فرمودن که ریسک عمل خیلی بالاست ازین طرف هم ریه تحت فشار هست .
  خاستم نظر شما رو بدونم . تورو خدا یک راه پیش من بزارین که چکار کنم .ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باتوجه به گزارش سی تی آنژیو ارسالی، قوس آئورت مشکل دارد و سوراخ قلبی دارد 

   راهی بجز جراحی ندارد 

 • تصویر کاربر جانا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین :
  من دخترم حدودا دو ماه و ده روز سن و وزن هم حدودا ۴ کیلو تند تند نفس میکشه و میگن چند تا سوراخ بزرگ( vsd) داره و فشار ریه هم داره و برای اکو پیش دکتر بیرجندی جراح آقای حسین نژاد که نظرشون به عمل کامل هست و فرمودن که ریسک عمل خیلی بالاست ازین طرف هم ریه تحت فشار هست .
  خاستم نظر شما رو بدونم . تورو خدا یک راه پیش من بزارین که چکار کنم .ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باتوجه به گزارش سی تی آنژیو ارسالی، قوس آئورت مشکل دارد و سوراخ قلبی دارد 

   راهی بجز جراحی ندارد 

 • تصویر کاربر جانا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین :
  من دخترم حدودا دو ماه و ده روز سن و وزن هم حدودا ۴ کیلو تند تند نفس میکشه و میگن چند تا سوراخ بزرگ( vsd) داره و فشار ریه هم داره و برای اکو پیش دکتر بیرجندی جراح آقای حسین نژاد که نظرشون به عمل کامل هست و فرمودن که ریسک عمل خیلی بالاست ازین طرف هم ریه تحت فشار هست .
  خاستم نظر شما رو بدونم . تورو خدا یک راه پیش من بزارین که چکار کنم .ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باتوجه به گزارش سی تی آنژیو ارسالی، قوس آئورت مشکل دارد و سوراخ قلبی دارد 

   راهی بجز جراحی ندارد 

 • تصویر کاربر جانا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین :
  من دخترم حدودا دو ماه و ده روز سن و وزن هم حدودا ۴ کیلو تند تند نفس میکشه و میگن چند تا سوراخ بزرگ( vsd) داره و فشار ریه هم داره و برای اکو پیش دکتر بیرجندی جراح آقای حسین نژاد که نظرشون به عمل کامل هست و فرمودن که ریسک عمل خیلی بالاست ازین طرف هم ریه تحت فشار هست .
  خاستم نظر شما رو بدونم . تورو خدا یک راه پیش من بزارین که چکار کنم .ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باتوجه به گزارش سی تی آنژیو ارسالی، قوس آئورت مشکل دارد و سوراخ قلبی دارد 

   راهی بجز جراحی ندارد 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر