برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481

سوفل بی گناه در قلب کودکان چیست ؟

سوفل های بی گناه قلبی در کودکان بسیار شایع هستند.این صداهای اضافه ممکن است . در معاینات پزشکی بطور اتفاقی کشف شوند و سبب نگرانی والدین شوند. در این مقاله ماهیت این سوفل ها بیان شده تا سبب آرامش خانواده ها شود.

سوفل قلبی چیست؟

سوفل قلبی صدایی اضافی یا غیرمعمول است که توسط قلب و عروق متصل به آن ایجاد می شود.

چگونه سوفل قلبی ایجاد می شود؟

معمولاً این حالت صدای جریان خون در محل هایی از قلب و عروق است. که جریان خون حالت گردابی پیدا می کند. سوفل قلبی در نوزادان و کودکان کم سن بسیار شایع است.

سوفل بی گناه چیست؟

نوعی سوفل در قلب کودکان وجود دارد. که بخاطر بی خطر بودن آن به سوفل بی گناه یا اینوسنت innocent معروف است. در اکثر قریب به اتفاق موارد قلب به طور عادی کار می کند و جای نگرانی نیست. در واقع بسیاری از اطفال خردسال سوفل قلبی دارند. به شکلی که این کودکان و والدینشان هرگز چیزی در مورد این صدای غیرمعمول متوجه نمی شوند .

سوفل اینوسنت

سوفل های غیر بی گناه کدام هستند؟

 گاهی اوقات ، سوفل قلبی می تواند. علامتی از یک مشکل ساختاری در قلب باشد. اگر چه معمولا بیماری های قلبی در قلب کودکان علائم متعددی دارد ولی ممکن است. تنها علامت بیماری قلبی فقط یک سوفل باشد. لذا هر گونه صدای اضافه قلبی را باید جدی گرفت. حتی اگر یک مشکل اساسی دلیل سوفل قلب کودک باشد. اغلب درمان مشکلات قلبی وجود دارد. 

مکانیسم ایجاد سوفل بی گناه چیست؟

کودکان کوچک سینه های باریک و کوچکی دارند . بنابراین قلب آنها نسبت به نوجوانان و بزرگسالان به گوشی معاینه نزدیکتر است. همچنین ضربان قلب آنها نسبت به بزرگسالان سریعتر است. جریان خونی که از این طریق در قلب و رگهای خونی کودکان جریان دارد می تواند سر و صدایی ایجاد کند . که این به عنوان سوفل “بی گناه” شناخته می شود.

سوفل بی گناه چه مدت باقی می ماند؟

سوفل های بی گناه گاهی اوقات ممکن است بطور گذرا بیایند و بروند . این حالت می تواند در زمانی که قلب ضربان بالایی دارد مثل  هنگام  ورزش یا تب ایجاد شود و  هنگام خواب که کودک آرام تر می شود از بین برود. با گذشت سالها ، ضربان قلب آهسته می شود . قلب و قفسه سینه رشد می کند و قلب در عمق بیشتری از قفسه سینه  قرار می گیرد. همچنین عروق و پیچ و خم های آنها بزرگتر شده تکامل پیدا می کند  و یک سوفل بی گناه از بین می رود.

سوفل غیر بی گناه چگونه ایجاد می شود؟

در موارد نادرتر ، سوفل قلبی می تواند . از جریان خون غیر نرمال در قلب و عروق خونی غیر طبیعی ناشی شود. این نوع سوفل ممکن است . مربوط به عبور خون از یک دریچه تنگ یا نشت خون از یک سوراخ  ، در دیواره بین دو حفره قلب یا نشت خون بین دو شریان اصلی قلب ایجاد شود.

علائم و نشانه های سوفل بی گناه قلب چیست؟

هیچ علائم و نشانه های ظاهری برای سوفل بی گناه  قلبی وجود ندارد. وجود آن معمولاً فقط در معاینات معمول پزشک تشخیص داده می شود.

سوفل های قلبی چگونه تشخیص داده می شوند؟

  یک پزشک با گوش دادن به صدای قلب ، بوسیله یک گوشی معاینه ، می تواند صدای ناشی از بسته شدن دریچه های طبیعی قلب را که صدای منظمی هست را بشنود . به این ترتیب پزشک قادر خواهد بود وجود سوفل قلبی را تشخیص دهد.

مطلب مرتبط نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

آیا سوفل بی گناه نیاز به درمان دارد؟

بعضی از سوفل های قلبی  وقتی از طریق گوشی معاینه شنیده می شوند به وضوح “بی گناه” هستند. اگر سوفل بی گناه باشد ، نیازی به پیگیری یا درمان نیست.

اگر کیفیت سوفل نشان می دهد که ممکن است .به دلیل نوعی مشکل ساختاری در قلب ایجاد شده، باید علت سوفل مشخص شود. حتی در آن زمان هم ، بیشتر این سوفل ها نشانه ای از یک مشکل جدی قلبی در این کودکان نیست . ممکن است یک کودک برای معاینه دقیق و بررسی بیشتر به یک متخصص قلب ارجاع شود. به عنوان مثال اکوکاردیوگرام (سونوگرافی از قلب) ممکن است توصیه شود. این روش تشخیصی برای نشان دادن ساختار ، عملکرد و جریان خون قلب طراحی شده است و هدف آن رد کردن هرگونه مشکل اساسی قلب است.

بعد چه اتفاقی می افتد؟

  در بیشتر موارد ، با بزرگتر شدن کودک ، قلب و قفسه سینه رشد می کند و قلب در عمق بیشتری از قفسه سینه  قرار می گیرد. همچنین عروق و پیچ و خم های آنها بزرگتر شده و سوفل بی گناه از بین می رود.

IVF و قلب جنین

نکاتی برای والدین کودکان مبتلا به سوفل های بی گناه :

 • این سوفل ها در یک قلب طبیعی شنیده می شوند و باعث آسیب یا افزایش خطر سایر مشکلات سلامتی فرزندتان  نمی شوند.
 • اقدامات احتیاطی خاصی لازم نیست و محدودیتی برای فعالیت اعمال نمی شود.
 • هرچه کودک بزرگتر می شود ، سوفل ممکن است کم شود و در نهایت ناپدید شود ، اما مهم نیست که سوفل باقی بماند.
 • کودکان با سوفل بی گناه نیازی به پیگیری های خاص یا مطالعات تشخیصی ندارند.
تپش قلب ناگهانی در کودکان

چه زمان کودکان دارای سوفل قلبی باید به یک متخصص قلب کودکان معرفی شوند.

 • سابقه خانوادگی مرگ ناگهانی در خانواده وجود داشته باشد.
 • کودک دچار درد قفسه سینه همراه با ورزش ، تپش قلب (احساس ضربان قلب سریع) یا سنکوپ (غش کردن) شده است.
 • کودک سابقه رشد ضعیف دارد . به راحتی خسته می شود ، یا نمی تواند در حین بازی با هم سن و سالانش همگام شود.
 • سوفل از الگوی سوفل بی گناه پیروی نمی کند.
 • کودک در زمان تنفس مشکل دارد یا دچار سیانوز (تغییر رنگ انگشتان یا لب ها به رنگ مایل به آبی) می شود که این نشان دهنده سطح پایین اکسیژن در خون است.
 • ادم (تورم دست و پا) و بزرگ شدن کبد (هپاتومگالی) وجود دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرنوش پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  بردیمش دکتر متخصص گفتن موقع شیر خوردن لرق نمیکنه یا گریه میکنه کبود نمیشه گفتیم نه گفت اگر مشکلی بعد سه ماه بیاریدش ولی الان چند وقتی موقع شیر خوردن عرق میکنه سرش داغ میشه علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام 

    

   از نظر تیرویید و قلبی باید بررسی بشه

    

    

 • تصویر کاربر مهدیه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در سنوی ۱۸ هفتگی فوکوس اکو ژن قلبی دیده شد و هفته ۲۰ به اکو قلب جنین رفتم دکتر گفت باید سقط بشه نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   مشکل قلب فرزندتان در حدی شدید است که قابل درمان نیست ولی متاسفانه  از سن بارداری که از نظر قانونی اجازه سقط می دهند گذشته و گر نه سقط بهترین پیشنهاد بود

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر