دانش اکو قلب جنین

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای تمام مادران باردار الزامیست.دراین مقاله با زبان ساده نکاتی مهم مورد نیاز مادران را توضیح داده ام

اکو قلب جنین چیست؟

اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. دانستنیهای اکوی قلب جنین سبب کاهش استرس در والدین مخصوصا مادران باردار می شود. این آزمایش به پزشک شما اجازه ی مشاهده ساختار و کارکرد قلب جنین که هنوز به دنیا نیامده است را می دهد. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم حاملگی انجام می شود؛ چیزی بین هفته 18 الی 22 حاملگی.

در این آزمایش از امواج صوتی که توانایی اکو شدن در ساختار های قلب جنین را داشته باشند استفاده می شود. یک دستگاه در مرحله بعد این امواج صدا را آنالیز کرده و یک تصویر (یا همان اکوکاردیوگرام) از داخل قلب جنین را تولید خواهد کرد. این تصویر اطلاعات خوبی را در زمینه نحوه شکل گیری قلب نوزاد و کارکرد درست آن در اختیار پزشک قرار می دهد.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

همچنین به کمک تصاویر تولیدی در اکوی قلب جنین، پزشک مورد نظر می تواند گردش خون در قلب جنین را مشاهده نماید. این تصاویر عمیق و با جزئیات کامل به پزشک در تشخیص هرگونه مورد غیر عادی در جریان خون یا ضربان قلب جنین کمک خواهند کرد. 

در چه مواردی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟

همه بانوان باردار به انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیازی ندارند. برای بیشتر بانوان انجام یک آزمایش سونوگرافی ساده جهت بررسی نحوه شکل گیری چهار اتاقک قلب جنین کافی است.

پزشک شما ممکن است زمانی اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز کند که :

دکتر سعید بیطرفان

همچنین در شرایط دیگری نیز ممکن است به آزمایش اکوی قلب جنین نیاز پیدا کنید که شامل موارد زیر می شوند:

تفسیر اکو برای مادران

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

یکی از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که شما قبل از انجام اکوی قلب جنین نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارید. برخلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی بانوان باردار، نباید برای این آزمایش مثانه شما پر باشد. این آزمایش ممکن است ۳۰ دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد. این تست توسط متخصص اکوی قلب جنین انجام می شود.

در حین آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش شباهت زیادی به سونوگرافی بانوان باردار دارد. اگر اکوکاردیوگرافی جنین از ناحیه شکم انجام شود به آن اکوکاردیوگرافی شکمی گفته شده و اگر از ناحیه واژن باشد به آن اکوکاردیوگرافی واژنی می گویند.

 

تفسیر اکو قلب جنین

انواع اکو جنین

1- اکوکاردیوگرافی شکمی قلب جنین

اکوی قلب جنین شکمی مشابه با سونوگرافی معمولی است که احتمالا با آن آشنایی دارید. متخصص ابتدا از شما می خواهد بر روی تخت خاصی دراز کشیده و شکم خود را آماده کنید.

سپس از یک ماده ژل مانند مخصوص بر روی پوست شما استفاده می شود. این ژل اصطکاک در سطح پوست را کاهش داده و متخصص قلب کودکان می تواند به راحتی دستگاه مخصوص سونوگرافی را حرکت دهد. این دستگاه توانایی ارسال و دریافت امواج صوتی را دارد. این ژل در انتقال امواج صوتی نیز موثر است.

دستگاه مخصوص سونوگرافی ابتدا امواج صدای با فرکانس بالا را به درون بدن می فرستد. این امواج پس از برخورد با یک شی سخت مثل قلب جنین، اکو می شوند. این اکو سپس به سمت عقب برگشت داده شده و در رایانه نمایش داده می شوند. این امواج صدا توسط گوش انسان ها شنیده نمی شوند.

دستگاه مخصوص در نواحی مختلف شکم شما حرکت داده می شود تا از بخش های مختلف قلب نوزاد درون شکم تصاویری تهیه شود.

پس از اتمام پروسه اکوکاردیوگرافی شکمی، ژل مخصوص سونوگرافی از روی پوست پاک می شود. سپس می توانید مرکز درمانی یا کلینیک را ترک کنید.

2- اکوکاردیوگرافی واژنی قلب جنین

یکی دیگر از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که در آزمایش اکو واژنی، باید شلوار و پوشش  کمر به پایین خود را از بدن خارج کنید. یک دستگاه مخصوص را وارد واژن شما خواهد کرد. این دستگاه نیز به کمک امواج صدا تصاویری را از قلب جنین درون شکم مادر تهیه می کند.

این نوع از اکوی قلب جنین معمولا در اوایل بارداری بانوان استفاده می شود. آزمایش اکوکاردیوگرافی واژنی تصاویری واضح تر از قلب جنین را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

این نوع اکوکاردیوگرافی قلب جنین در ایران رایج نیست.

نتایج آزمایش چه معنایی می دهند؟

در حین جلسه ملاقات پزشک پس از انجام آزمایش اکوی قلب جنین ،وی توضیحات کافی در زمینه نتایج را به شما ارائه کرده و به سوالات شما پاسخ خواهد داد. عموما وجود نتایج عادی بدین معنا است که پزشک هیچ مشکل قلبی خاصی را در جنین شناسایی نکرده است.

اگر پزشک معالج مشکلی را شناسایی کند. به عنوان مثال نقص قلبی، ریتم غیر عادی یا دیگر مشکلات، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید؛ از جمله این آزمایش ها می توان به ام آر آی جنینی و یا سونوگرافی سطح بالاتر اشاره کرد.

همچنین پزشک معالج، بانوی باردار را به دیگر متخصصان ارجاع می دهد تا در درمان مشکل جنین کمک کنند.

همچنین ممکن است به انجام آزمایش اکوی قلب جنین برای دفعات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر پزشک فکر کند مشکلات دیگری وجود دارند، احتمال انجام انواع دیگر آزمایشات نیز وجود دارد.

این نکته را فراموش نکنید که پزشک معالج نمی تواند تنها با نتایج آزمایش اکوی قلب جنین هر مشکلی را تشخیص دهد. برخی موارد نظیر وجود حفره در قلب را تنها با تجهیزات پیشرفته می توان تشخیص داد.

پزشک معالج به شما خواهد گفت که به کمک نتایج آزمایش چه مواردی را می تواند تشخیص دهد و برای مشکلات دیگر به چه آزمایشی نیاز خواهید داشت.

نتایج اکوی قلبی کودکان

دلایل اهمیت اکو قلب جنین

نتایج غیر عادی از آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است کافی نباشند و برای مشخص شدن وضعیت به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است برخی احتمال ها در زمینه بیماری و مشکلات توسط اکوکاردیوگرافی رد شوند و نیازی به آزمایش های بیشتر نباشد.

زمانی که پزشک شما بتواند مشکل یا شرایط خاصی را توسط نتایج اکوکاردیوگرافی جنین شناسایی کند، مدیریت دوره بارداری و آمادگی برای به دنیا آمدن نوزاد راحت تر خواهد بود.

بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کنند تا پروسه های درمانی مناسبی را برنامه ریزی کنید تا پس از به دنیا آمدن نوزاد بتوان آن ها را آغاز کرد، به عنوان مثال جراحی اصلاحی. 

همچنین پشتیبانی و مشورت با پزشک به شما در گرفتن تصمیمات بهتر کمک خواهد کرد.

آیا این اکوکاردیوگرافی ریسکی به همراه دارد؟

در این آزمایش از امواج صدا و تکنولوژی سونوگرافی استفاده می شود و خبری از تشعشعات نیست. در نتیجه هیچ ریسک خاصی در این زمینه وجود ندارد.

تفسیر اکو قلب جنین

در جلسات درمانی بعدی، پزشک نتایج و دانستنیهای اکوی قلب جنین را به مادر شرح می‌دهد و به سوالات مادر پاسخ می‌دهد. به طور معمول نتایج طبیعی بدین معنی هستند که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی ای پیدا نکرده است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر به مقاله ی تفسیر اکوی قلب جنین مراجعه کنید.

اگر پزشک هر مشکلی نظیر نواقص قلبی، ناهنجاری‌های ریتم یا مشکلات دیگر را پیدا کند، احتمالا مادر به آزمایش‌های دیگری نیاز پیدا می‌کند. در این حالت ممکن است مواردی نظیر MRI جنین یا سونوگرافی‌های دیگر برای مادر تجویز شوند.

در این حالت، به طور معمول، پزشکان بیماران را به منابع یا متخصصان دیگری که می‌توانند مشکل فرزند متولد نشده را برطرف کنند؛ ارجاع می‌دهد.

در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به تکرار اکوکاردیوگرافی جنین باشد. یا ممکن است فرد به آزمایشات اضافی برای بررسی احتمالات دیگر نیاز پیدا کند.

این مسئله اهمیت دارد که بدانید پزشک نمی‌تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص تمامی بیماری‌ها استفاده کند. بعضی مشکلات، نظیر سوراخ در قلب، با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل تشخیص هستند. معمولا پزشک مواردی را که می‌تواند یا نمی‌تواند با این روش تشخیص دهد را برای مادر توضیح می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از منابع زیر استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/fetal-echocardiography

https://women.texaschildrens.org/blog/whats-fetal-echocardiogram

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عسل یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  دکترگفت یه عددبایدکمترازدوباشه برامن ۲/۱ایابچه خدایی نکرده مشکل داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   سوالتون را کامل بفرمایید من چیزی از متن شما متوجه نشدم

 • تصویر کاربر عسل یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  دکترگفت یه عددبایدکمترازدوباشه برامن ۲/۱ایابچه خدایی نکرده مشکل داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   سوالتون را کامل بفرمایید من چیزی از متن شما متوجه نشدم

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من تو 28 هفته اکو قلب جنین دادم و گفت دیواره بطن راست قلب ضخیمه و خوب باز نشده و احتمال داره تا پایان بارداری درست بشه 18 هفته هم اکو داده بودم و هیچ مشکلی نبود البته تو سونو 12 هفته ان تی بالای 3 بود و خودم هم 38 سالم هست
  میخواستم بدونم مشکل جدی ای هست؟ یا نه خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر نیک شنبه ۲۵ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر
  آقای دکتر من Ivf انجام دادم الان ۱۳هفته و ۵ روز هستم و غربالی اول با مشکل مواجه شده و قراره آمنیوسنتز انجام بدم و اکو قلب
  سوالم اینه آیا میشه اکو قلب رو زودتر از هفته۱۸ انجام بدم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ دی ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   میشه انجام داد ولی دقتش پایین است و نیاز به تکرا در ابتدای 18 هفتگی داره

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   IVF و نیاز به اکوی قلب جنین

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

 • تصویر کاربر س یکشنبه ۱۹ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من درهفته ۱۷ بارداری پیش دکتر رفتم و ایشون با مشاهده آزمایش قند خون دومرحله ای من تشخیص دادن دیابت بارداری دارم. و اکوقلب جنین رو خواستن انجام بدم. من بارداری قبلی هم دیابت گرفتم و با دوهفته رژیم مشکلم حل شد و دکتر قبلی اکو ننوشت. آیا لازمه انجام اکو؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ دی ۰( 10 ماه پیش)

   عرض سلام و ادب 

   در دیابت بارداری احتمال مشکل قلبی جنین پنج برابر می شود بهتر است اکوئ قلب جنین  انجام بدهید

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲ دی ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 1062 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده الان هفته ۳۲ بارداری هستم
  در سونوگرافی آنومالی فوکوس اکوژن به قطر ۱.۵ mm تشخیص داده شد
  نظر متخصص زنان این بود که چیز خاصی نیست و معمولا از بین میرود و در سونو بعدی دوباره بررسی میشود
  سونو در هفته ۳۲ دوباره تشخیص فوکوس اکوژن به همان قطر را داد
  تمام آزمایشات و سونوهای قبلی هیچ مشکلی ندارند و تمام نرمال و طبیعی هستند
  این فوکوس اکوژن جای نگرانی دارد؟
  الان باید چکار کنم؟
  آیا انجام اکو ضروری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ دی ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است 

   اگر شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داداید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ دی ۰( 11 ماه پیش)

   پیشنهاد میکنم بعد از تولد پایان ماه اول فرزندتان اکو شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهشتی دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، در آزمایش غربالگری اول سندروم دان مشکوک شد که به دستور پریناتولوژیست آمینوسنتز انجام دادم.در آنومالی سوراخ و اکوژن دیده شده که دستور اکو دادند.طبق نظر پزشک زنان الان دوشنبه ۷ آذر سن حامگی ۱۷هفته و۳ روزه اما در آنومالی سن ها متفاوته که دکتر زنان گفتن سن بیشتر برای پزشکی قانونی مهمه.سوال من اینه آیا آنومالی من خطرناکه و من چه موقع باید نوبت اکو بزنم؟چون در قم زودتر از ۱۸ هفته و یک روز انجام نمیدن اما نمیدونم کدام سن رو در نظر میگیرن؟ چون تنها سن درج شده در آنومالی که با سن nt برابره سن رشد hc هست و الباقی عقب تر از سن مورد نظر پزشکی قانونیه؟ لطفا راهنمایی کنید. تصویر آنومالی رو هم خدمتتون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   هم اکنون زمان اکو قلب جنین است .

   این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  خانمی ۳۸ ساله هستم هفته ۳۴ بارداری دوم هستم اکوی قلب جنین انجام ندادم الان استرس گرفتم نکنه بچم مشکل داشته باشه البته توی سونو و آزمایشاتم هیچ مشکلی نداشتم آزمایش سل فری هم انجام دادم همه چیز نرمال بود .لطفا راهنماییم کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   اکو قلب جنین برای همه توصیه نمی شود.

   این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

 • تصویر کاربر آزاده دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو هفته ی بیستم بارداری هستم تمام سونو و آزمایش هام خوب بود آزمایش ژنتیک هم دادم مشکل نداشت. چون سنم بالاست دکتر گفت اکو انجام بده. تو اکو سمت چپ قلب مقداری بزرگتر از سمت راست بود گفتند دو سن هفته دیگه مجددأ چک کنم شاید مشکل برطرف شده باشه. آیا واقعأ ممکنه این مسئله برطرف بشه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   باید طی زمان  سیر تغییرات را بررسی کرد تا به تشخیص رسید و بعد از مشخص شدن تشخیص می توان نظر داد

 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  من باردار در هفته 26 هستم، در سونوی 24 هفتگی آریتمی ضربان قلب جنین تشخیص داده شد، اکوی قلب جنین دادم در هفته 25 خدارو شکر هیچ مشکل ساختاری نداشت اما همون آریتمی رو داشت... بنظرتون دلیل این آریتمی چیه؟ خوب میشه؟ زنده میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   در این گزارش نوع آریتمی مشخص نشده .

   سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم اگر خیلی نگران هستید به تهران تشریف بیارید و به بیمارستان مرکز طبی اطفال درمانگاه اکو قلب جنین مراجعه بفرمایید در این مرکز درمان آریتمی های جنینی انجام می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

    

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر