برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
سوراخ قلب جنین

جواب اکوی قلب جنین چگونه تفسیر میشود؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های تشخیصی بیماری های قلبی در جنین است. در این مقاله در رابطه با تفسیر جواب اکوی قلب جنین و اقدامات بعد از تشخیص صحبت شده است. این مقاله فقط در رابطه با جواب این آزمایش می باشد . 

مطلب مرتبط: دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

اگر در جواب اکوی قلب جنین نقص قلبی تشخیص داده شود چه باید کرد؟

اگر پس از بررسی و انجام اکو قلب جنین نتیجه نشان دهد. قلب فرزند شما دچار نقص مادرزادی ست . متخصص قلب و عروق کودکان (متخصص کاردیولوژی) موارد لازم در رابطه با این عارضه را برای شما توضیح خواهد داد.

متخصص قلب جنین

فوق تخصص قلب جنین  با استفاده از تصاویر مشاهده شده از قلب جنین  موارد مربوط به شرایط بارداری، زایمان و نیاز احتمالی به جراحی قلب پس از تولد نوزاد را برای شما شرح خواهد داد.

تقریبا در همه موارد ؛ از شما خواسته می شود که به طور مرتب و تا زمان زایمان پیگیر های لازم را انجام دهید .  تا هم اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده . همچنین در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهید . متخصص قلب و عروق کودکان به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

ممکن است لازم باشد در آینده با یک جراح قلب یا متخصص قلب و عروق ملاقات کنید .  تا در مورد جراحی قلب یا دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقص قلب پیامد های قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. 

بررسی این مسائل می تواند به شما کمک کند تا در بیماری هایی که کودک شما ممکن است به آن ها دچار شود به یک تصویر ذهنی دست پیدا کنید و همچنین بتوانید در مورد بارداری خود تصمیم بگیرید.

متخصص کاردیولوژی (متخصص قلب و عروق) اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مشکلات ژنتیکی را برای شما شرح خواهد داد و به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تیم مراقبتی شما، همچنین شامل پزشكانی است كه در زمینه زنان و زایمان با ریسک بالا (پزشک متخصص جنین و مادر) و ژنتیک كودكان و نوزادان (پزشك نوزادان) تخصص دارند.

تیم مرکز مراقبت از جنین، با شما ملاقات خواهد کرد و طی جلسه ای می توانید از بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بازدید کنید و برای دوران زایمان و نگهداری نوزاد پس از زایمان آمادگی لازم را پیدا کنید.

بعد از اکوی قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

پزشکی که اکو قلب جنین شما را انجام داده  . نتایج به دست آمده از آزمایش ها را مورد بررسی قرار می دهد. او ممکن است انجام آزمایش ها یا روش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

درمانهای بعد از اکو جنین

درمان ممکن است  شامل مصرف دارو یا در موارد خاصی مداخلات درمانی آنژیوگرافی جهت اصلاح بعضی  مشکلات قلبی در  جنین باشد.

 

ارزیابی های سلامتی جنین

برای بررسی سلامت کلی جنین، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس

در این آزمایش، ضربان قلب و حرکت جنین موردبررسی قرار می گیرد.

مشخصات بیوفیزیکی (بیوفیزیکال پروفایل) (BPP)

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. در این آزمایش ضربان قلب، تنفس، حرکت، میزان عضله و میزان مایع آمنیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی

اینها آزمایش هایی هستند که برای تائید وجود نقص انجام می شوند. همچنین طی این آزمایش ها، رشد جنین دنبال می شود. تغییرات قلب جنین مشاهده می شود و سایر مشکلات مورد بررسی قرار می گیرند.

آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی تشخیص داده می شوند. پزشک متخصص سوزنی را از دیواره شکم وارد رحم و از رحم وارد کیسه ی آمنیوتیک می کند. سپس او می تواند از مایع آمنیوتیک نمونه گیری کند.

مشاوره ژنتیک

یک مشاور به شما کمک می کند تا با نحوه ی نگهداری از فرزندی که مشکلات ژنتیکی دارد را آشنا شوید.

سونوگرافی سطح بالای جنین

سونوگرافی دقیق از بقیه جنین ضروری است تا چگونگی رشد جنین مورد ارزیابی قرار گیرد . وضعیت سلامتی جنین مانیتور شود. بقیه  قسمتهای بدن جنین از نظر وجود ناهنجاری های دیگر  مورد ارزیابی قرار گیرد.

اکو قلب جنین

چه متخصصی جواب اکو قلب جنین را تفسیر می کند؟

جواب آزمایش ها بستگی به نتیجه اکوی قلب جنین ،سن حاملگی ، دیگر تشخیص ها و کیفیت تصاویر به دست آمده دارد. اگر بررسی جواب اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام شود، او به محض اتمام بررسی آزمایش ها با شما ملاقات می کند . توضیحات دقیق نتایج را به شما ارائه می دهد.

اگر مطالعه اولیه این آزمایش ها توسط متخصص پریناتولوژی انجام شود و نقص قلب پیدا شود . برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر شما را به یک فوق تخصص قلب کودکان ارجاع می دهند.

درصد دقت جواب اکوی قلب جنین چقدر است؟

اگر بررسی آزمایش ها نشان دهد که نتایج به دست آمده نرمال و طبیعی هستند، ممکن است شما مرخص شوید و یا از شما خواسته شود که قبل و بعد از تولد نوزاد دوباره این سری آزمایش ها را تکرار کنید.

برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر، حتی اگر در آزمایش اول نتایج طبیعی و نرمالی داشته باشد، باز هم نیاز به چندین بار تکرار دارند. همچنین گاها ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنچنان که دکتر می خواهد دیده نشود؛ در این صورت ممکن است لازم باشد که تصویربرداری را مجددا تکرار کنید.

حتی با اینکه ممکن است نتایج آزمایش ها وجود مشکلی را با درصد ضعیفی نشان دهد، باز هم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا دوباره آزمایش را تکرار کنید. حتی در صورتی که نتایج تمام آزمایش ها کاملا نرمال و با کیفیت بالا باشند، باز هم نمی توان به وجود آمدن مشکلات قلبی را رد کرد.

این مساله به این دلیل است که گردش خون در جنین با گردش خون در نوزادی که به دنیا آمده است بسیار متفاوت است. علاوه بر این، اگر حفره های ریزی بین محفظه های پایین قلب وجود داشته باشد، نمی توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

با این حال با توجه به گردش طبیعی خون در جنین، و نتایج به دست آمده از اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، پزشک می تواند خبرهای خوب نسبتا قطعی را به شما ارائه دهد.

اکوی قلب جنین در چند هفتگی انجام می شود؟

برای اطمینان از صحت نتیجه ی آزمایش اکوکاردیوگرام، می توان این آزمایش را پس از هفته ی هفدهم یا هجدهم بارداری انجام داد. با این حال، فناوری های جدیدتری نیز وجود دارند که با استفاده از مبدل های واژینالی می توان تصاویر قلب جنین را از همان  هفته دوازدهم مورد مشاهده قرار داد.

اگر اسکن را قبل از هفته ی هجدهم انجام داده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا در آینده اسکن را مجددا تکرار کنید و تصاویر قطعی تری را برای تائید یافته های آزمایش های اولیه ارائه دهید.  در برخی موارد هفته هجدهم برای تائید نتایج آزمایش ها هنوز هم خیلی زود است.

بیماری های قلبی چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

نقص قلبی پیامدهای جدی و قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. برخی نقص های قلبی ممکن است .به طور قابل توجهی احتمال وجود   برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد.

اگر  تومورهای خوش خیمی در جواب اکوی قلب جنینمشاهده شد . احتمال وجود یک سندرم ژنتیکی که تاثیر زیادی بر رشد غیر طبیعی مغز دارد را افزایش می دهد. به این عارضه توبروز اسکلروزیس گفته می شود.

بررسی این موارد می تواند یک مجموعه اطلاعات مهم در رابطه با شناخت وضعیت نوزاد به شما بدهد . که خود نقش اساسی در تصمیم گیری در مورد بارداری شما خواهد داشت.

متخصص قلب و عروق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد.  که طی آن مشخص می شود.  که آیا لازم است نگران مسائل دیگری هم باشید یا خیر. با این حال، هنگامی که موضوع یک مساله ی نگران کننده و مهمی باشد . شما به دیگر اعضای تیم مراقبت که از نزدیک با متخصص قلب کودکان همکاری می کنند، معرفی خواهید شد.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۴ بهمن ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بچه اول و دوم با وجود مصرف دارو و شیاف و.... تحت نظر پزشک قلبش تشکیل نشد برای بار ۳ اقدام کردم دکتر بهم ۱۰ روز یک بار امپول میزنه تو مطبش و امپول دورناف و پروژسترونم داد و دارو بازم قلب جنین تشکیل نشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۴ بهمن ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم به یک مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر مراجعه بفرمایید مثل مرکز ابن سینا یا رویان در تهران 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

 • تصویر کاربر کردان شنبه ۹ دی ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ما نوزادمون ۳ روزه به دنیا اومده دکتر کودکان گفته که یک صدایه اضافی در قلبش شنیده شده
  خاستم ببینم ایا مشکل داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۹ دی ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   تا زمانی که فرزند شما بررسی کامل قلبی شامل معاینه و اکو نشود نمی‌توان گفت مشکل قلبی ندارد. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

 • تصویر کاربر رادوین پنجشنبه ۱۶ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام.
  پسرم الان دو سال و یکماهش هست و از سه چهارماهگی بصورت تصادفی متوجه شدیم که asd2 دارد.دکترش تا به الان تاکید بر ترمیم خود به خودی داشت که گفت تا ۴سالگی زمان میدهیم اما ما بشدت نگران هستیم چون در قسمت یافته ها بجز asd2 چند مورد دیگر بیان شده که نمیدانیم چیست.اکوها را میفرستم لطفا نظرتان را بدهید و آن دو مورد تشخیصی دیگر در یافته ها چی هستند.درضمن پسرم بند نافش تک شریانی و اکو جنینی هیچ مشکلی نداشت و تمام سونوها و غربالگری ها هم کاملا سالم گزارش شدند.اکوهایش را ارسال کردم ممنون میشم توضیح بدهید که یافته ها به دلیل وجود همین asdهستند و امکان رفع خودبخودی با رفع asd دارند یا مشکلات جداگانه هستند و مداخله پزشکی میخواهد یا درمان خاصی دارند.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

    با توجه به محل سوراخ قلب و سن فرزندتان احتمال بهبود خودبخود وجود ندارد .علاوه بر سوراخ تنگی شریان ریوی هم ذکر شده که خفیف است.  

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟ 

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر بهار جمعه ۱۰ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. کودک ۱ساله دارم با بیماری vsd براش عمل باز پیشنهاد دادن. خداروشکر پسرم خیلی سرحال هستن هیچ علائمی هم ندارن.لطفا نظرتان را لطف کنید‌.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۶ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نظر من هم مداخله درمانی است 

  2. تصویر کاربر بهار دوشنبه ۶ آذر ۲( 3 ماه پیش)
   متشکرم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۰ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   خواهش میکنم 🌹

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ایدین سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر در اکو قلب جنین پسرم در هفته 33 تقریبا مجموعا پنج لکه سفید در بطن چپ و بطن راست مشاهده شد طبق گفته دکتر جای بدی قرار نداره و گفت تا بعد زایمان دوباره اکو کنیم فعلا مشکلی نیست بنظرتون چه خطری بچه رو تهدید میکنه در اینده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اغلب خطرناکی ندارد و فقط پیگیری کافیست 

 • تصویر کاربر Elahe سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،نوزاد سه ماهه دارم با مشکل سوفل قلبی ،در یکماهگی وسه ماهگی اکو انجام شد تصویر دو اکو براتون ارسال شد،بین یکماهگی تا سه ماهگی دیگوکسین با دوز 0.3مصرف شد الان دیگوکسین با دوز 0.4به همراه قرص فروزماید یک هشتم یک روز درمیان ،وپیشنهاد اکوی مجدد برای چهارماه بعد دادند،با توجه به اینکه قلب مقداری بزرگ شده آیا زمان چهارماه مناسب است و اینکه با توجه به اینکه نوزاد نارس بود و در زمان تولد 2200وزن داشت و بعد از سه ماه 4700است به نظر شما روند رشد طبیعیست و اینکه نوزاد من هیچ علایمی ندارد ،چقدر احتمال بسته شدن vsd زیر آیورتی وجود دارد و اینکه اگر نیاز به مداخله باشد با آنژیو امکان بستن سوراخ است؟ یا حتما باید جراحی باز شود؟با توجه به اینکه ما شهرستان هستیم لزوم به آوردن فرزندم به تهران هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

    با توجه به سايز و محل سوراخ قلب بیمار احتمال بهبود خودبخود وجود دارد. بقیه سوالاتتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من از دیروز تا الان. سنو دادم. اما میگن طرلان قلب جنین نامنظمه باید چیکار کنم خیلی نگرانم مشکلی پیش نیاد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نیاز است اکوی قلب جنین انجام شود 

   باید سیر تغییرات در قلب جنین بررسی شود ممکن است بیشتر شود و ممکن است بهبود خودبخود داشته باشد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   نامنظمی ضربان قلب جنین چیست؟ 

   آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

    

 • تصویر کاربر اسدالهی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  آقای دکتر بهترین هفته برای انجام اکو قلب جنین هفته چندم بارداریست که کامل تمام اجزای ریز قلب جنین هم تشکیل شده و با خیال راحت بیام و سلامت قلب جنینم رو بگید و اینکه تک تک اجزای قلبش تشکیل شده یا نه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۴ آبان ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   18 هفتگی بارداری 

  2. تصویر کاربر اسدالهی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 3 ماه پیش)
   سپاس فراوان از شما
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 3 ماه پیش)

   خواهش میکنم 😋

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر خانم یکشنبه ۱۴ آبان ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت آقای دکتر بیطرفان
  سوال بنده : بهترین زمان انجام اکو قلب جنین، هفته چندم بارداری است ؟ که حتی تمام لوله ها و اجزای ریز قلب جنین تشکیل شده باشه و با خیال راحت بیاییم برای اکو جنینم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۴ آبان ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   18 هفتگی بارداری 

 • تصویر کاربر جاوید چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بنده سومین بچه ام رادر هفته۳۲بارداری هستم ودرماه پنجم سونوگرافی غربالگری انجام دادم که گفته شده فوکوس اکوژن قلبی رویت شده که تا به حال با ما چیزی نگفتن
  وحتی بچه دومم ۸سالشه که موقع تولد قلبش حفره داشت که بدون دارو خود به خود خوب شد
  بابت جنین بعضی ها میگویند که لازم نیست اکوبگیرم خودش خوب می‌شود
  ولی دکتر بیمارستان گفت اکو بگیریم لطفا راهنمایی کنید
  خداخیرتون بده.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   در خصوص نیاز به اکوی قلب جنین از پزشک زنانتان بپرسید 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر