رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA)

رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA)عبارتی ست که ممکن است. بعضی از والدین بعد از مراجعه به متخصص قلب اطفال و اکو قلب فرزندشان با آن مواجه شوند. در این مقاله به طور کامل درباره این بیماری توضیح داده شده است.

رگ اضافه در قلب نوزاد یا پی دی ای (PDA) چیست؟

مجرای شریانی باز یا به اصطلاح عامیانه تر رگ اضافه در قلب، رگ خونی اضافه‌ای است . که در دوران جنینی و پس از به دنیا آمدن نوزاد، در بدن او وجود دارد.

در بیشتر نوزادانی که عملکرد قلبشان طبیعی است؛ رگ اضافه قلب پس از چند روز کوچک شده و خود به‌ خود از بین می‌رود. اگر این شریان بیشتر از چند روز باز بماند؛ ممکن است جریان خون اضافه وارد ریه‌ ها شود.

اگر مجرای شریانی ایجادشده بزرگ باشد، احتمال پیشامد مشکلات و خطرات بیشتر وجود دارد. برخی دیگر از مجراهای شریانی باز کوچک‌تر، که در چند روز اول بسته نمی‌شوند. احتمالا تا یک سالگی کودک خود به ‌خود بسته خواهند شد.

اگر نوزاد نارس باشد . احتمال باز ماندن رگ اضافه قلب وجود دارد . به‌ خصوص اگر نوزاد مشکل ریوی هم داشته باشد. اگر چنین حالتی پیش بیاید. پزشکان باید این مجرای شریانی بازشده را ببندند.

مطلب مرتبط آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

در صورت وجود رگ اضافه در قلب نوزادان چه اتفاقی پیش می‌آید؟

مجرای شریانی یک رگ خونی عادی است که دو شریان اصلی حمل ‌کننده خون از قلب را به هم متصل میکند (آئورت و سرخرگ ریوی).

تا زمانی که جنین در رحم مادر است. ریه‌ها کار نمی‌ کنند. چون نوزاد از طریق جفت مادر به طور مستقیم اکسیژن را دریافت می‌ کند. مجرای شریانی، خون را از ریه‌ ها دریافت کرده و آن را مستقیما به بدن می ‌فرستد. 

هنگامی که نوزاد به دنیا می‌ آید و استفاده از ریه‌ ها شروع می‌شود؛ دیگر به این مجرای شریانی نیاز نیست . معمولا این مجرا تا دو روز پس از تولد بسته خواهد شد.

اگر این مجرای شریانی بسته نشود . نوزاد به بیماری رگ اضافه قلب مبتلا می‌شود. در این صورت خون اکسیژن‌ دار گرفته ‌شده از آئورت (با میزان اکسیژن بالا) با خون کم‌ اکسیژن گرفته‌شده از سرخرگ ریوی (میزان پایین اکسیژن) ترکیب می‌شود. 

در نتیجه خون بسیار زیادی وارد ریه ‌ها می‌شود . به این ترتیب قلب باید فشار اضافه‌ای تحمل کند و فشار خون سرخرگ ‌های ریوی نیز افزایش می‌یابد.

ممکن است برخی نوزادان با مشکلات قلبی خاصی متولد شوند . که میزان جریان خون جاری از قلب به ریه‌ها یا جریان خون اکسیژن ‌دار جاری به بدنشان کاهش یابد. در چنین مواردی وجود جریان شریانی باز موثر است . به همین دلیل ممکن است پزشک برای باز ماندن این شریان، دارو تجویز کند. 

رگ اضافه قلب یا pda

علت ابتلا به رگ اضافه در قلب یا پی دی ای (PDA) چیست؟

از مشکلات اولیه رشد قلب جنین ناشی می شود.  اما به ‌هرحال دلیل مشخصی برای ابتلا به چنین بیماری ‌هایی وجود ندارد. ممکن است عوامل ارثی در پیدایش چنین بیماری ‌هایی نقش داشته باشند.

برقراری اتصال عروقی بین دو رگ اصلی منشعب ‌شده از قلب (آئورت و سرخرگ ریوی) برای برقراری گردش خون جنین ضروری است. از آنجایی که جنین تا زمانی که در رحم مادر است . اکسیژن خون خود را از گردش خون مادر دریافت می‌کند. مجرای شریانی نمی ‌گذارد خون وارد ریه‌های درحال رشد جنین شود.

معمولا دو تا سه روز پس از تولد، مجرای شریانی بسته می‌شود. اگر نوزاد نارس باشد. این اتصال کمی دیرتر بسته خواهد شد. اما اگر این مجرای شریانی همچنان باز بماند یعنی نوزاد به رگ اضافه قلب مبتلا شده است.

وجود این مجرای شریانی غیرعادی باعث می‌شود که ریه‌ها و قلب نوزاد مجبور شوند خون زیادی را به گردش درآورند. اگر این مسئله درمان نشود . ممکن است. میزان فشار خون ریه نوزاد افرایش ‌یابد (پرفشاری خون ریوی) و قلب او بزرگ و ضعیف شود.

نشانه‌ها و علائم رگ اضافه در قلب یا پی دی ای (PDA) چیست؟

در نوزادان مبتلا به رگ اضافه قلب حاد، نشانه‌های زیر مشاهده می‌شود:

رگ اضافه در قلب چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر پزشک شک داشته باشد .که نوزاد به رگ اضافه قلب مبتلاست یا نه؛ با استفاده از گوشی پزشکی به صدای غیرمعمول قلب گوش می‌دهد (معمولا در نوزادان مبتلا به مجرای شریانی باز، صدای غیرمعمول قلب شنیده می‌شود). ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌ های زیر هم باشد:

رگ اضافه قلب یا pda

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نوار قلب و اکوی قلب در اطفال می توانید روی گزینه های زیر کلیک کنید.

درمان مجرای شریانی باز یا پی دی ای PDA ( رگ اضافه در قلب )

سه روش مختلف برای درمان رگ اضافه در قلب در نوزادان وجود دارد: مصرف دارو، روش‌های درمانی مبتنی بر کاتتر و انجام عمل جراحی.

اگر رگ اضافه قلب به اندازه‌ای بزرگ باشد که میزان جریان خون وارد شده به ریه‌ ها بیش ‌از حد باشد. پزشک این مجرا را خواهد بست چون این حالت منجر به بزرگ شدن قلب نیز خواهد شد.

همچنین اگر احتمال ابتلا به عفونت قلبی خاصی چون اندوکاردیت وجود داشته باشد. باز هم پزشک مجرای شریانی را خواهد بست. این بیماری عفونی بر بافت پوششی قلب و رگ‎‌های خونی تاثیر می‌گذارد. اندوکاردیت یک بیماری جدی است و برای درمان آن باید داروی آنتی‌بیوتیک درون‌وریدی تزریق کرد.

عوامل خطرساز برای ابتلا

عوامل خطرساز ابتلا به رگ اضافه قلب در نوزادان شامل موارد زیر است:

1- تولد زودرس: معمولا رگ اضافه قلب بیشتر برای آن‌دسته از نوزادانی پیش می‌آید که زودتر از زمان موعد متولد می‌شوند.

2- سابقه خانوادگی و بیماری‌های ارثی دیگر: سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌های ارثی مانند سندرم داون، می‌تواند .خطر ابتلا به رگ اضافه قلب را افزایش دهد.

3- ابتلا به عفونت سرخچه در دوران بارداری: اگر مادر در دوران بارداری به سرخچه مبتلا شود. خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی در نوزاد افزایش می‌یابد. ویروس سرخچه از طریق جفت مادر به سیستم گردش خون نوزاد منتقل شده و به رگ‌های خونی و اندام‌های نوزاد آسیب می‌رساند (از جمله قلب).

4- تولد در مناطق مرتفع (نسبت به سطح دریا) : آن‌دسته از نوزادانی که در شهرهایی متولد می‌شوند که حدود سه کیلومتر بالاتر از دریاست . بیشتر ممکن است به مجرای شریانی باز دچار شوند.

5- جنسیت مونث: احتمال ابتلای دختران به این بیماری دو برابر بیشتر از پسران است.

در صورت درمان نکردن چه مشکلاتی پیش می آید؟

اگر اندازه مجرای شریانی بازشده کوچک باشد، احتمالا مشکل خاصی برای نوزاد پیش نمی‌آید اما اگر رگ اضاف بزرگ باشد احتمال ایجاد آسیب‌های جدی ‌تر وجود دارد. که  اگر  درمان نشوند. احتمال پیشامد مشکلات زیر برای نوزاد وجود دارد:

فشار خون بالای ریه‌ها (پرفشاری خون ریوی)

وقتی میزان زیادی از خون موجود در سرخرگ‌ های اصلی قلب از طریق رگ اضافه قلب به گردش درآیند. میزان فشار خون موجود در ریه‌ها افزایش می‌یابد و فرد به پرفشاری خون ریوی دچار می‌شود. 

این بیماری باعث می‌شود. ریه‌ها دچار آسیب دائمی شوند. اگر رگ اضافه قلب خیلی بزرگ باشد. فرد به «سندرم ایزن‌منگر» دچار می‌شود. این سندرم نوعی بیماری است. که در آن فشار خون افزایش ‌یافته ریه به حالت عادی بازنمی ‌گردد.

نارسایی قلبی

وجود رگ اضافه قلب در نهایت منجر به بزرگ و ضعیف شدن قلب و ابتلا به نارسایی قلبی خواهد شد. نارسایی قلبی نوعی بیماری مزمن است . که در آن قلب نمی‌تواند به خوبی جریان خون را در بدن به گردش درآورد.

عفونت قلبی (اندوکارتیت)

احتمال بیشتری وجود دارد. که افرادی که مشکلاتی در ساختار قلبشان دارند (مانند مجرای شریانی باز). به التهاب بافت پوششی قلب مبتلا شوند (اندوکارتیت عفونی).

پی دی ای یا pda

آیا بارداری برای مادرانی که مشکل قلبی دارند خطرناک است؟

بیشتر زنانی که رگ اضافه قلب کوچکی دارند، می‌توانند بدون هیچ مشکلی دوران بارداری را بگذرانند اما اگر فردی دچار مشکلات قلبی حادتری باشد (مواردی مانند نارسایی قلبی، آریتمی یا پرفشاری خون ریوی)؛ احتمال پیشامد مشکلات بیشتر در دوران بارداری وجود دارد. 

اگر شخص به سندرم ایزن‌منگر دچار باشد. نباید باردار شود چون بارداری می‌تواند با خطر مرگ برای او همراه باشد.

اگر دچار بیماری ‌های قلبی خاصی هستید (درمان‌شده یا درمان‌نشده)؛ با پزشک خود راجع به برنامه ‌ریزی ‌های مربوط به تنظیم خانواده مشورت کنید. در برخی موارد شاید لازم باشد با پزشک متخصص بیماری‌ های قلبی مادرزادی، ژنتیکی و زایمان ‌های پرخطر نیز ملاقات کنید. 

مصرف برخی داروهای قلبی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در زایمان نوزاد شود و ممکن است لازم باشد. که قبل از باردار شدن، مصرف برخی از آن‌ها را قطع یا تعدیل کنید.

راه های پیشگیری از ابتلای نوزاد به این بیماری

هیچ راهی وجود ندارد که با استفاده از آن، بتوان با اطمینان از تولد نوزاد مبتلا به رگ اضافه قلب جلوگیری کرد اما به ‌هرحال مهم است که هر اقدام احتمالی که منجر به گذراندن دوران بارداری ایمن می‌شود. انجام شود. برخی از اصل‌های اولیه شامل موارد زیر هستند:

1- راجع به مراقبت‌های پیش از زایمان آگاهی کسب کنید. ترک سیگار، کاهش اضطراب، توقف اقدامات پیش‌گیری از بارداری مواردی هستند. که باید قبل از باردار شدن راجع به آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. البته باید راجع به داروهای مصرفی خود نیز با او صحبت کنید.

2- رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف مکمل‌های ویتامینی که حاوی اسید فولیک باشد، توصیه می‌شود.

3- به طور مرتب ورزش کنید. با پزشک خود صحبت کنید و برنامه ورزشی متناسب با شرایط خود را از او دریافت کنید.

4- ریسک نکنید. از مصرف موارد خطرناکی مانند الکل، سیگار و داروهای غیرقانونی خودداری کنید. هم‌چنین به سونا و جکوزی آب داغ هم نروید.

5- از موارد عفونت‌زا دوری کنید. قبل از باردار شدن، واکسن‌های موردنیاز را تزریق کنید. ابتلا به برخی عفونت‌ها برای زایمان نوزاد خطرساز است.

6- اگر مبتلا به دیابت هستید. آن را کنترل کنید. با پزشک خود صحبت کنید و با کمک او شرایط را قبل و در حین بارداری کنترل و مدیریت کنید.

7- اگر سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی یا دیگر بیماری‌های ارثی دارید. قبل از باردار شدن با یک مشاور ژنتیک راجع به تصمیم خود مشورت کنید.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقاله  های زیر استفاده فرمایید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۹ آذر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار من ۱۵هفته ویک روزه باردارم دوقلو درهفته ۱۲رفتم سونو و صدای قلب بچه روشنیدم و الان که رفتم در۱۵هفتگی پیش دکتر میگه صدای قلب بچه ضعیفه و اکوقلب داده میشه بدونم علتش چیه و از نگرانی دربیام خداخیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ آذر ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تا زمانی که اکوی قلب جنین انجام نشود نمی‌توان تشخیص خاصی مطرح کرد و علتی برای این مشکل بیان کرد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باسلام مجدد.عذرمیخوام اقای دکترمن سوال قبلی روخلاصه عرض کردم درموردسوراخ قلب ورگ اضافه درقلب به ماچیزی نگفتن بعدازانجام عمل دکتردرتوضیحاتش اینوگفت.اینم گفت که عمل سنگینی روقلبش انجام شده و ریه باشرایط جدیدقلب بایدکارکندکه نمیکندفعلابه دستگاه وصله تاساعاتی بگذردبینم چی میشه.از۹صبح که رفت اتاق عمل بعدازعمل وتوضیحات دکتر حدود۴ونیم عصرخبرفوتش رابه مادادند.خواستم پیگیرعلت فوتش بشم امابعدازدیدن چهره ی خسته وناراحت دکتروهمکارانش که جداگانه ازشون سوال کردم خودم پذیرفتم.حالاپس ازگذشت۴روزسوالات زیادی ذهنم رومشغول کرده که ایانمیشداین عمل روتوچندمرحله انجام بدن و...تمام ازمایشات قبل ازعمل هم خوب بوده فقط وزنش۴ونیم کیلوبوده سن هم۶ماه و۳روزدرضمن بیمارستان سعدی شیراز عمل شدونفربعدازماهم یکی دوساعت قبل ازخبررفت به اتاق عمل.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   این سوالات رو باید از پزشک معالج سوال بفرمایید چون من در جریان سیر بیماری فرزندتان نبودم نمی توانم نظری بدهم 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دخترمن۸ماهه مبتلابه داون بدنیااومداوایل مشکل قطع تنفس داشت که بعداز۲۰روزرفع شدپس ازمعاینات متخصص قلب گفت تا۶ماهگی بایدعمل شودپس ازعمل جراح قلب گفت عمل سنگینی بوده دودریچه ازهم جداوترمیم شدندیک رگ اضافه و۴سوراخ هم درقلب بودمشکلی که الان هست ریه باقلب همکاری نمیکندتادستگاه برمیداریم نفس قطع میشه.پس از۸ساعت گفتندتااخرین لحظه تلاش کردیم ولی تموم کردعلت رادقیق نگفتن اینم گفتن که ازریه هاش خون میزدبیرون میخام بدونم ایاشانسی برازنده موندن داشته یانه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲ آذر ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   حتما اگر شانسی بود فرزندتان زنده می ماند وقتی مشکلات قلبی زیاد و پیچیده باشد احتمال فوت بچه خیلی بالا می رود 

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۶ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من در هفته ۶ بارداری جنین ضربان قلب داشت ولی الان ور۸ هفتگی ضربان نداره میترسم سقط کنم ولی زنده باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۶ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.ببخشید دختر من الان 4ساله هستن pda2میلی دارن.آیا آنژیوگرافی الان انجام بدیم؟و کدام بیمارستان بهتره؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   حتما نیاز دارد

   به بیماری قلب شهید رجایی مراجعه بفرمایید آقای دکتر جعفری روزهای شنبه و چهارشنبه عصر هستند که یکی از بهترین پزشکان قلب اطفال جهت بستن این رگ اضافه هستند 

 • تصویر کاربر ارتام سه شنبه ۸ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر پسر من سه ماهش کامل شده روز اول در بیمارستان تشخیص صدای اضافه در قلب رو دادن بعد مراجعه به دکتر و انجام اکو تشخیص گرفتگی رگ رو دادن دکتر گفتن باید سیتو انژیو بشه تا اگه گرفتگی زیاد باشه عمل جراحی بشه خیلی استرس دارم اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش نوشتاری کامل از اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر امیری پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دخترم ۱۷ ماهه است بردم دکتر گفت صدای اضافه داره اکو کردم گفت رگ اضافه داره باید انژیو بشه ایا با این انژیو دیگه برطرف میشه و خوب میشه (در ضمن قرص فوروزماید ۴۰ هم بهش داده تا مصرف کنه) دیگه مشکل ندارند یا باید دیگه همیشه تحت نظر باشن ممنون از پاسخگوییتان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   نگران نباشید این مشکل با آنژیوگرافی کامل درمان می‌شود اقدام خیلی خطرناکی نیست. اگر با این روش این رگ اضافه بسته شود تا آخر عمر نیاز به هیچ اقدام دیگری ندارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر حسنی جمعه ۲۱ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  دخترم ۸ ماهه به دنیا امدالان ۲۶ ساله هستن ودرسال گذشته ازمایش طب کار نوار قلب رگ اضافه رونشون داد البته دخترم مشکلی نداشت ،تازگی ها مشکل افت فشار خون ۸ به روی۵۹ رو دارن ،میشه لطفا راهنمای بفرمایید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۱ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این رگ اضافه در هر سنی که تشخیص داده شود نیاز به درمان و بستن دارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر رادین یکشنبه ۹ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترپسرم دوسالش ازبدوتولدرگ اضافی قلب داره چندباراکوگرفتیم گفتن بسته نشده الان بایدببندین خیلی میترسیم بابستن این برطرف میشه وزنش هم ۱۱کیلوممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۹ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   نگران نباشید این مشکل با آنژیوگرافی کامل درمان می‌شود اقدام خیلی خطرناکی نیست. اگر با این روش این رگ اضافه بسته شود تا آخر عمر نیاز به هیچ اقدام دیگری ندارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر ابراهیمی پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید عمل لیزر چ جوریه سخته یا نه دخترم چهار ماهشه عمل لیزر انجام میدن رگ اضافی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   عمل با لیزر در کتاب‌های قلب اطفال وجود ندارد ولی این مشکل با آنژیوگرافی کامل درمان می‌شود اقدام خیلی خطرناکی نیست. اگر با این روش این رگ اضافه بسته شود تا آخر عمر نیاز به هیچ اقدام دیگری ندارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر