سوراخ قلب جنین

سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

تشخیص سوراخ قلب جنین در اکوی قلب می تواند در مادران باردار ایجاد نگرانی کند. در این مقاله سعی کرده ایم در اینباره توضیحاتی ارائه دهیم تا از نگرانی این مادران بکاهیم.

سوراخ قلب جنین ( VSD ) در دوران جنینی

ممکن است پدر و مادر از شنیدن اینکه فرزندشان دارای مشکل قلبی مادرزادی است. دچار وحشت و دلشوره شوند. ولی دانستن اینکه بعضی از این مشکلات خیلی خطرناک نیستند. و اینکه حتی بعضی از این نقایص طی بارداری یا مدتی بعد از تولد خود به خود خوب می شوند می تواند به خانواده ها کمک کند. تا در طی بارداری نگرانی کمتری داشته باشند. 

نقص دیواره بین بطنی یا همان سوراخ قلب جنین از جمله مشکلات قلبی مادرزادی است. که در سایز های کوچک اغلب قبل از تولد یا مدت کوتاهی بعد از تولد خود به خود خوب می شود. و در سایز های بزرگتر هم اغلب با درمان هایی نظیر آنژیوگرافی یا جراحی کاملا قابل درمان هستند. و کودک می تواند در نهایت زندگی طبیعی داشته باشد.

مطلب مرتبط سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟

سوراخ قلب جنین چیست؟

قلب از چهار حفره تشکیل شده است. دو حفره در بالا به نام دهلیز و دو حفره در پایین به نام بطن. بطن ها محفظه های پمپاژ قلب هستند. پزشکان از سوراخ بین دو بطن به عنوان نقص سپتوم بطنی (VSD) یاد می کنند (کلمه “سپتوم” به دیواره بین دو بطن قلب اشاره دارد.).

نقص دیواره بین بطنی (VSD) یا به اصطلاح مردم سوراخ قلب ،یکی از رایج ترین نقایص مادرزادی قلب است. در این بیماری، سوراخی در دیواره بین دو محفظه تحتانی قلب (بطن راست و چپ) وجود دارد. 

این سوراخ منجر به افزایش جریان خون بطرف ریه ها می شود. همچنین این سوراخ هنگام پمپاژ قلب باعث می شود. مقدار از خون در هر دو جهت دیواره بین بطنی عبور کند. این بدان معناست که خون غنی از اکسیژن و خون کم اکسیژن، بر خلاف حالت نرمال با هم مخلوط شوند. و از قلب به بدن و ریه ها می روند.

برخلاف سایر اشکال شدید تر نقایص مادرزادی قلب، نقص دیواره بین بطنی همیشه قبل از تولد قابل تشخیص نیست. به خصوص اگر سوراخ کوچک باشد.

اگر پزشک شما پس از بررسی سونوگرافی معمول شما، به ناهنجاری قلب جنین مشکوک باشد. ممکن است اکوی قلب جنین توسط متخصص اکوی قلب جنین را از شما درخواست نماید. 

این آزمایش ایمن و غیرتهاجمی است. و ساختار قلب کودک شما و نحوه عملکرد آن را نشان می دهد و به ما کمک می کند تشخیص دهیم. نقص دیواره بین بطنی (VSD) وجود دارد یا خیر. به عبارتی سوراخ قلب جنین در اکوی قلب در اکثر موارد نمایان می شود.

همچنین گزینه های احتمالی درمان پس از زایمان را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. پزشک قلب جنین در صورت لزوم کودک شما را برای بقیه دوران بارداری از نزدیک تحت نظر قرار خواهد داد.

تاثیر سوراخ قلب جنین بر زایمان

بیشتر نوزادان مبتلا به نقص دیواره بین بطنی (VSD) می توانند. به صورت طبیعی بدون نیاز به سزارین به دنیا بیایند. مگر اینکه توسط متخصص زنان و زایمان شما با علل دیگر نیاز به سزارین باشد که باز هم منعی از نظر قلبی برای سزارین نیست.

بطور کلی اغلب بلافاصله پس از تولد هیچ علامتی وجود ندارد. در طی یکی دو ماه اول زندگی، کودکی با نقص دیواره بین بطنی (VSD) بزرگ ممکن است. علائمی مانند مشکل تغذیه، خواب آلودگی بیش از حد، تنفس سریع و افزایش وزن ضعیف را داشته باشد. 

هرچه سوراخ بزرگتر باشد. علائم بیشتری در کودک دیده می شود. نوزاد با نقص دیواره بین بطنی کوچک ممکن است. هیچ علائمی نداشته باشد.

نقص دیواره بین بطنی چگونه درمان می شود؟

در سوراخ های بزرگ در اوایل نوزادی، ممکن است. کودک شما به دارو و تغذیه اضافی (کالری بالا) برای کمک به مدیریت علائم تنفسی و بهبود افزایش وزن نیاز داشته باشد.

اکثر نقایص دیواره بین بطنی کوچک طی ماهها و سالها به خودی خود بسته می شوند. برای نقایص دیواره بین بطنی  بزرگتر، جراحی قلب باز یا آنژیوگرافی برای بستن سوراخ هنگامی انجام می شود. که داروها برای کنترل علائم کافی نباشند. 

این ممکن است در شش ماه اول زندگی باشد. پس از جراحی، نوزادان مبتلا به سوراخ قلب نیاز به ویزیت پیگیری منظم توسط فوق تخصص قلب کودکان دارند. اما معمولاً در نهایت زندگی سالم و طبیعی دارند.

نقطه اکوزن در جنین

نقص دیواره بین بطنی کوچک یا خفیف

در ادامه توضیحاتی در مورد نقص سپتوم بطنی کوچک در حین انجام سونوگرافی قبل از تولد و تاثیر آن بر کودک ارائه شده است. در اغلب موارد هنگامی که در کلینیک قلب و عروق جنین اکو قبل از تولد انجام می دهیم. ممکن است در نهایت، نتیجه کار را اینگونه بیان کنیم که ساختار قلب کودک شما طبیعی است. اما یک سوراخ قلب جنین با ابعاد کوچک بین دو بطن وجود دارد.

این برای بارداری من چه معنایی دارد؟

برنامه بارداری شما با ماماها و تیم زنان و زایمان نیازی به تغییر ندارد. سوراخ قلب کوچکی از این دست، اغلب بدون درمان بسته می شوند و ممکن است. با تولد کودک شما بسته شوند. یک نقص دیواره بین بطنی کوچک اغلب مشکلی برای کودک شما در رحم یا هنگام زایمان بوجود نمی آورد.

بعد از تولد چه اتفاقی می افتد؟

ما انتظار داریم کودک شما بعد از تولد خوب شود. و علائم نگران کننده ای نداشته باشد. اگر هنوز این سوراخ کوچک باز باشد. هنگامی که قلب کودک با گوشی معاینه بررسی می شود. با عبور جریان خون از سوراخ قلب صدایی به عنوان سوفل شنیده می شود. که هرچه این سوراخ کوچکتر باشد صدای سوفل شدید تر است.

پس از تولد کودک، ما به شما توصیه می کنیم. که توسط یک پزشک فوق تخصص قلب کودکان بررسی شود. ما همچنین توصیه می کنیم که کودک شما در چند هفته اول زندگی خود اکوی قلب کودکان انجام دهد. 

ممکن است برای اطمینان از بسته شدن نقص دیواره بین بطنی با توجه به نیاز، پزشک معالج توصیه کند. با فواصل زمانی مشخص کودک ویزیت و اکو شود. در اغلب موارد اقدامات بعد از تولد پیگیری سرپایی بدون تجویز داروست. تا زمانی که این سوراخ کوچک بسته شود.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانیداز. مقالات زیر  استفاده بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راضیه پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو ۱۸ هفته ام اکوی قلب جنین انجام دادم دکتر گفت یه سوراخ ریز و یه گوشت خیلی ریز اضافه جنین دارد که با رشد بچه برطرف میشه دکتر گفت نگران نباشید برطرف میشه میتونین ۳هفته دیگه دوباره سونو انجام بدین میتونین اصلا پیگیرش هم نباشین به نظر شما چکار کنم خیلی میترسم چون آی یو اف انجام دادم که باردار شدم خواهش میکنم زود جواب بدین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

    

 • تصویر کاربر راضیه پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو ۱۸ هفته ام اکوی قلب جنین انجام دادم دکتر گفت یه سوراخ ریز و یه گوشت خیلی ریز اضافه جنین دارد که با رشد بچه برطرف میشه دکتر گفت نگران نباشید برطرف میشه میتونین ۳هفته دیگه دوباره سونو انجام بدین میتونین اصلا پیگیرش هم نباشین به نظر شما چکار کنم خیلی میترسم چون آی یو اف انجام دادم که باردار شدم خواهش میکنم زود جواب بدین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر سلام چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آقای دکتر
  پسر من در نوزادی اکو شد که معلوم شد قلبش سوراخه بین دهلیزی داره اول سایزش ۱٫۸ میلی بود تو شش ماهگی سوراخ قلبش شد۱٫۵میلی .یک سال و پنج ماهگی که رفتم اکو اندازه سوراخ را زده ۳میلی،سوراخ بزرگ تر شده .دکترش گفتند چون کودک بزرگ شده این عدد هم بیشتر شده و جای نگرانی نیست نظر شما چیه اگه میشه لطفاً من را راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ شهریور ۱( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود تا دو سالگی زیاد است. جنین اگر بسته هم نشود سایز زیر 10 میلی متر نياز به اقدامی ندارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر میترا چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام یه حفره تو قلب جنین پیدا شده به نظرتون از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفا گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم ببخشید به خانمم گفتن که جنین تو. شکمش تو سی ودوهفته مشخص شده که قلبش مشکل داره یعنی تو شانزده هفته یا سونو سلامت دوم مشخص میشده چیزی بهش نگفتن لطفا راهنمایی کنید چی کار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی  همسرتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر مهستی یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر...سونوی آنومالی در هفته ۱۹ انجام دادم و یک کیست در سر جنین بود،دکتر زنان اکوی قلب و سونوی مجدد برای یک ماه دیگه نوشت..اکو رو انجام دادم. و حدود ۲هفته دیگه نوبت سونو دارم.هفته بیستم اکوی قلب انجام دادم و بهم گفتن یه سوراخ در قلب جنین وجود داره که اندازه سوراخ نسبت به سن جنین بزرگتره و شک برانگیزه..لطفا برام توضیح بدید..بعضیا میگن این بچه سالم هم که باشه وقتی بدنیا بیاد نهایتش تا ۱۵سالگی عمر میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش اکو ارسالی جنین شما هیچ مشکل قلبی خطرناکی ندارد

  2. تصویر کاربر مهستی یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش)
   یعنی من ۲هفته دیگه برم سونو،، امکانش هست که سوراخ بسته شده باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام در گزارش اکوی ارسالی شما هیچ مشکل قلبی ذکر نشده است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شریفه چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر درهفته18 بارداری هسنم اکو کردن نوشته دیوار ه بین بطنی قسمت غشایی کامل بسته نشده خیلی نگرانم چه کنم ایا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

    

 • تصویر کاربر شریفه چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر درهفته18 بارداری هسنم اکو کردن نوشته دیوار ه بین بزنی قسمت غشایی کامل بسته شده خیلی نگرانم چه کنم ایا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر لاله یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام،هفته نوزدهم هستم تو انومالی و اکوی جنین یه سوراخ به قطر2/3 بین دو بطن قلب جنین دیده شده می خواستم ببینم با رفتن به هفته های بالاتر از بین میره یا خیر،باید چکار کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است  .

   بله احتمال بسته شدن هست.

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

 • تصویر کاربر ماری سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر عزیز..این هفته پنج ماه بارداریم تمام میشه و امروز سونو دادم گفت بطن چپ چهار و بطن راست هشت هست ؟ تو رو خدا دکتر من باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام نشده پیشنهاد می کنم به یک فوق تخصص قلب اطفال مراجعه بفرمایید و اکوی قلب جنین تکرار بشود

   اگر مشکلی که در گزارش نوشته شده وجود داشته باشد صلاح شما و جنین در ختم بارداری است ولی تصمیم به این کار با شما و همسرتان است می توانید به پزشکی قانونی مراجعه بفرمایید برای ختم بارداری

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر