برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
علائم بیماری قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

انواع بیماری قلبی در کودکان بسیار متنوع هستند. خوشبختانه به لطف پیشرفت در زمینه تکنولوژی و پزشکی بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی زندگی کامل و فعالی خواهند داشت. در این مقاله به بیان انواع بیماری قلبی در کودکان پرداخته شده است.

انواع بیماری قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان تنوع بسیاری دارند. گاهی هرگز گمان نمی کنند بیماری در کار باشد ولی اغلب  در معاینات معمول پزشکی به این بیماری ها مشکوک می شوند؛ که با ادامه پیگیری ها و بررسی های دقیق منجر به کشف بیماری می شود. اگرچه این موارد نادر هستند ولی گاهی در اثر عدم تشخیص به موقع، باعث مشکلات غیر قابل جبران در مراحل بعدی زندگی می شود.

newborn-in-ICU

بیماری قلبی مادرزادی

مشکلات قلبی مادرزادی (CHD)  یکی از انواع بیماری قلبی کودکان هستند که نوزاد به همراه آن متولد می شوند. این بیماری ها معمولا در اثر نقص های قلبی موجود در هنگام تولد بروز می دهند.

حتی در ایالات متحده امریکا 1 درصد نوزادان به بیماری قلبی مادرزادی ابتلا دارند. بیماری های قلبی مادرزادی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند شامل موارد زیر هستند:

1- اختلالات دریچه ای قلب 

اختلالاتی مانند تنگی دریچه آئورت که جریان خون را محدود می کند، در این دسته از بیماری های قلبی کودکان طبقه بندی می شوند.

2- سندروم قلب چپ هایپوپلاستیک (HLHS)

در این بیماری مادرزادی قلب، سمت چپ قلب به صورت کامل تشکیل نشده است.

3- نقص دیواره قلب

این بیماری معمولا به صورت سوراخ هایی در دیواره بین حفرات یا عروق اصلی به وجود می آیند که عبارتند از:

 • نقص های دیواره بین بطنی
 • نقص های دیواره بین دهلیزی
 • بیماری مجرای شریانی باز (PDA) 
 

4- تترالوژی فالوت 

این بیماری ترکیبی از 4 نوع نقش در قلب کودک می باشد که عبارتند از:

 • وجود سوراخ در دیواره بین بطنی
 • ضخیم شدن سمت راست قلب
 • قرار گرفتن آئورت در جای نامناسب
 • تنگ شدن مجرای بین شریان ریوی و بطن راست
 

انواع بیماری قلبی در کودکان می توانند اثرات بلند مدتی بر سلامت کودک داشته باشند. این نقص ها معمولا با جراحی، فرایند های کاتتری، مصرف دارو و در موارد شدید با پیوند قلب درمان می شوند. برخی کودکان به درمان و پایش مادام العمر نیاز خواهند داشت.

بیماری قلبی کودکان

تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس )

از انواع بیماری قلبی در کودکان مشکل قلبی خاصی بنام آترواسکلروزیس است که برای توصیف تجمع چربی و پلاک های سرشار از کلسترول در داخل شریان ها به کار می رود. با افزایش مقدار تجمع چربی ها، شریان ها سفت و تنگ شده و خطر بروز حملات قلبی و لخته های خونی بیشتر می شود.

بروز آترواسکلروزیس معمولا چندین سال به طول می انجامد. البته ابتلای کودکان یا نوجوانان به آن شایع نیست. با این حال، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و دیگر مشکلات سلامتی، کودکان را در معرض خطر ابتلا قرار می دهند.

پزشکان به کودکان دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، چاقی یا اضافه وزن توصیه می کنند، از نظر فشار خون بالا و کلسترول بالا در طول عمر خود پایش شوند.

درمان آترواسکلروزیس معمولا شامل ایجاد تغییر در سبک زندگی همچون افزایش فعالیت فیزیکی و اصلاحات تغذیه ای می باشد.

Atherosclerosis

آریتمی ها

مشکلات قلبی گاهی فقط در ریتم ضربان قلب خود را نشان می دهد. آریتمی یک ضربان قلب غیر طبیعی است که می تواند سبب کاهش عملکرد مناسب قلب شود. انواع مختلفی از آریتمی می توانند در کودکان بروز دهند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) که رایج ترین نوع آن تاکی کاردی فوق بطنی است که در کودکان یافت می شود.
 • ضربان قلب کند (برادی کاردی)
 • سندرم QT طولانی (LQTS)
 • سندرم ولف پارکینسون وایت
 

علائم آریتمی در کودکان

موارد زیر از نمونه های علائم آریتمی هستند:

 • ضعف
 • خستگی
 • گیجی
 • غش کردن
 • مشکل در تغذیه

درمان ها به نوع آریتمی و نحوه تاثیرگذاری آن بر کودک بستگی دارد.

آریتمی در کودکان

بیماری کاوازاکی

مشکل قلبی اکتسابی بنام بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر قلبی در کودکان است. این بیماری می تواند سبب بروز التهاب در عروق خونی دست ها، پا ها، دهان، لب ها و گلو شود.

علاوه بر این موارد، کاوازاکی سبب بروز تب و تورم در گره های لنفی نیز می شود. محققان تاکنون از علت بروز این بیماری اطلاع نیافته اند. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) این بیماری یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات قلبی در یک چهارم کودکان است. اغلب کودکان مبتلا، سنی کمتر از 5 سال دارند.

با اینکه درمان این بیماری قلبی در کودکان به گستردگی آن بستگی دارد؛ اما اغلب شامل تزریق وریدی گاما گلوبولین یا آسپرین می شود. کورتیکوستروئید ها گاهی اوقات می توانند از بروز عوارض آتی پیشگیری کنند.

کودکانی که از این بیماری رنج می برند. اغلب به صورت مادام العمر باید به صورت منظم به پزشک مراجعه کرده و سلامت قلب آن ها پایش شود.

kawasaki

سوفل قلبی یا مور مور

علائم بیماری قلبی در کودکان گاهی خود را با یک صدای اضافی قلبی نشان می دهد. مور مور قلب صدایی است که هنگام عبور خون از حفرات، دریچه ها یا عروق خونی مجاور قلب شنیده می شود. با اینکه این پدیده اغلب بی خطر است؛ اما در برخی موارد می تواند بیانگر وجود یک مشکل زمینه ای در سیستم قلبی عروقی بدن طفل باشد. مور مور قلب می تواند در اثر بیماری های مادرزادی قلب، تب یا کم خونی به وجود آید.

در صورتی که پزشک صدای غیر طبیعی مور مور قلب را در یک کودک بشنود، برای اطمینان از سلامت قلب او نسبت به انجام آزمایش های تشخیصی بیشتری اقدام می کند. در حالی که مور مور های قلبی بی خطر اغلب به صورت خود به خودی برطرف می شوند اما برخی در اثر یک مشکل قلبی به وجود آمده و امکان دارد نیازمند درمان های بیشتری باشند.

مطب دکتر سعید بیطرفان

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

پریکاردیت

این مشکل قلبی هنگامی بروز می دهد. که غشای نازک دور قلب (پریکارد) دچار التهاب یا عفونت شود. در این بیماری، مقدار مایع بین دو جداره این غشا افزایش یافته و توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون را مختل می کند.

پریکاردیت می تواند پس از جراحی ترمیمی بیماری های مادرزادی قلب یا در اثر مواردی همچون نمونه های زیر بروز دهد:

 • عفونت های باکتریایی
 • آسیب های فیزیکی به قفسه سینه
 • اختلالات بافت پیوندی همچون لوپوس
 

توجه: درمان پریکاردیت به شدت بیماری، سن کودک و سلامت کلی بدن او بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

مشکلات قلبی در کودکان که بدنبال ابتلا به باکتری استرپتوکوک (عامل گلودرد چرکی) بدون درمان رها شده ایجاد می شود . تب ناشی از آن می تواند به بروز بیماری روماتیسم قلبی منجر شود. این بیماری می تواند خطرناک بوده و با ملتهب کردن عضله قلب (میوکاردیت) آسیبی دائمی به دریچه ها و عضله قلب برساند.

با اینکه تب روماتیسمی معمولا در کودکان 5 تا 15 ساله بروز می دهد، اما علائم بیماری روماتیسم قلبی تا 10 الی 20 سال پس از آن پدیدار نمی شوند. امروزه وجود تب روماتیسمی و عوارض بیماری روماتیسم قلبی چندان رایج نیست.

با درمان به موقع گلو درد چرکی به وسیله دارو های آنتی بیوتیک می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

انواع بیماری قلبی در کودکان

عفونت های ویروسی

مشکلات قلبی در کودکان گاه بدنبال بیمار ی ویروسی بروز می کند. ویروس ها علاوه بر ایحاد بیماری های تنفسی یا آنفلوآنزا می توانند بر سلامت قلب نیز تاثیر گذار باشند. عفونت های ویروسی می توانند سبب میوکاردیت شده و توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون به کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

عفونت های ویروسی قلب نادر بوده و می توانند علائم اندکی از خود بروز دهند. علائم در هنگام بروز مشابه با علائم یک آنفلوآنزا بوده و از جمله آن ها می توان خستگی، تنگی نفس و درد قفسه سینه را نام برد. درمان این بیماری شامل مصرف دارو و درمان هایی برای رفع علائم میوکاردیت است.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از این مقالات استفاده کنید.

https://www.healthline.com/health/heart-disease/in-children

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/congenital-heart-defects-children/symptoms-causes/syc-20350074

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۲ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر دختر ۱۴ ساله ی دارم که مدام میگه سمت چپ سینه ام کلا درد میکنه نفس نمیتونه بکشه یکبار نوار قلب داده مشکلی نداشته ولی اضافه وزن هم داره استرس اضطراب بیش از حد هم دارد ممکنه قلبش مشکل داشه باشه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۲ خرداد ۳( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص داخلی ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب لازم است

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

    

 • تصویر کاربر رحیم جمعه ۲۵ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام من از خوزستان مزاحم می شم پسری یک و نیم ساله داریم که مشکل التهاب قلبی و تنگی دریچه قلب داره که موجب تورم وعفونت قلب شده که یک ماه قبل بستری بود وهنوز هم هیچ تقییری نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۵ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر،کودک ۴ساله ای دارم وقتی دست میزارم روی قلبش،قلبش تند تند میزنه و جنب جوش زیادی داره،بردمش دکتر قلب اکو کردن گفتن ی تیکه گوشتی زیر دریچه قلب هستش باید عمل بشه. آیا خطرناک هستش میخواستم نظر شمارو هم بدونم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بله اگر درمان نشود خطرناک است 

 • تصویر کاربر امینی یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر پسرم ۱۸ روزه متولد شده جدیدا در موقع شیر خوردن اطراف دهانش کبود میشه و موقع گریه آیا مشکل قلب داره و نیاز هست اکو بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر Amini چهارشنبه ۱۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  درود خدمت شما دکتر عزیز و گرامی
  همسرم 28 سال قبل تو سن 7 سالگی همین نقص رو داشتن که با عمل جراحی باز که دکتر جراح و معالجشون جناب آقای دکتر علی اکبر زینالو بودن و هستن عملشون کردن...پسرمم که 25 آذر 1401 دنیا اومد همین نقص رو تو شکم مادرش در هفت ماهگی داشتن و ما در بیست روزگی ، سه ماهگی ، شیش و نه ماهگی بعد از تولدشون هم که مراجعه کردیم این سوراخ کمتر که نه بیشترم شد که جناب دکتر دارو دادن و مقرر شد بیست آذر مجدد مراجعه کنیم که جناب دکتر تصمیم به عمل و وقت عمل بگیرن خیلی ممنون میشم بررسی کنین و نگاهی به تصاویری که براتون آپلود کردم بندازین.
  پیشاپیش از حسن نظر و توجه حضرتعالی بی نهایت سپاسگزارم.امیدوارم عمرتون بلند و همیشه شاد و سلامت و سربلند باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوراخ در این سایز درمان نیاز دارد

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

 • تصویر کاربر $$$ سه شنبه ۱۱ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین پسرم نزدیک 8 سالشه یک ساله کاراته میره گاها میاد میگه نفسم میگیره هنگام فعالیت سریع هم مثل دویدن دست و پاش سرد میشه جای نگرانی هست؟ لطفا راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۱ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر آوین شنبه ۱ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من شش سالشه و من همیشه از کوچکتر بودنش تا الان هر وقت دستمو رو قلبش میزارم تند و سریع میزنه چه در مواقع استراحت چه جنب و جوش، این میتونه نشانه بیماری جدی قلبی باشه البته بگم که هیچ علاعم دیگه ای نداره و بسیار شاد و پر انرژی هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر Farzan سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، وقتتون بخیر، خانومم باردارن داخل هفته ۳۵، تاکنون در آزمایشات و سونوگرافی های NT و آنامولی هیچ مشکلی نبوده تا اینکه دیشب برای سونوBPP رفته بودیم همه چی اوکی 8/8 بود ولی در خط آخر گزارش دکتر، به تصویر ناحیه اکوژن ۱۸×۱۵ میل در خط وسط و خلف هر دو تالاموس مشاهده شده، ما نگرانیم، لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک فوق تخصص اعصاب اطفال بپرسید 

 • تصویر کاربر آیهان سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام پسر من ناخن های دستش کبود هس بردیم دکتر میگن
  سلام آقای دکتر.پسر من در قلبش ی لخته خون در رگ فلوشیب هست و دوتا رگ اضافه داره سی تی آنژیو کردن ولی خود آنژیو رو نکردن الان دوباره دکتر میگه هم باید آنژیو بشه هم عمل پسر من ۱۸ ماهش هس دلم رضا نیست ب عمل توروخدا کمکم کنین تو دوراهی موندم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکو و آنژیو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر آیهان سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام پسر من ناخن های دستش کبود هس بردیم دکتر میگن ی لخته خون در رگ فلوشیب هست و دوتا رگ اضافه داره سی تی آنژیو کردن ولی خود آنژیو رو نکردن الان دوباره دکتر میگه هم باید آنژیو بشه هم عمل پسر من هم ۱۸ ماهش هس دلم رضا نیست ب عمل توروخدا کمکم کنین تو دوراهی موندم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکو و آنژیو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر