علائم بیماری قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

انواع بیماری قلبی در کودکان بسیار متنوع هستند .خوشبختانه به لطف پیشرفت در زمینه تکنولوژی و پزشکی بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی زندگی کامل و فعالی خواهند داشت. در این مقاله به بیان علائم بیماری قلبی در کودکان پرداخته شده است.

انواع بیماری قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان بسیار متنوع هستند .گاهی هرگز گمان نمی کنند بیماری در کار باشد ولی اغلب  در معاینات معمول پزشکی به این بیماریها مشکوک می شوند .که با ادامه پیگیری ها و بررسی های دقیق منجر به کشف بیماری می شود.اگرچه این موارد نادر هستند ولی گاهی در اثر بموقع تشخیص داده نشدن .باعث مشکلات غیر قابل جبران در مراحل بعدی زندگی می شود.

newborn-in-ICU

بیماری قلبی مادرزادی

مشکلات قلبی مادرزادی (CHD)  نوعی از انواع بیماری قلبی کودکان هستند که نوزاد به همراه آن متولد می شوند. معمولا در اثر نقص های قلبی موجود در هنگام تولد بروز می دهند.

حتی در ایالات متحده 1 درصد نوزادان به بیماری قلبی مادرزادی ابتلا دارند. بیماری های قلبی مادرزادی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند .شامل موارد زیر هستند:

1- اختلالات دریچه ای قلب همچون تنگی دریچه آئورت که جریان خون را محدود می کند.

2- سندروم قلب چپ هایپوپلاستیک (HLHS) که در آن سمت چپ قلب به صورت کامل تشکیل نشده است.

3- نقص دیواره قلب که معمولا به صورت سوراخ هایی در دیواره بین حفرات یا عروق اصلی به وجود می آیند:

 • نقص های دیواره بین بطنی
 • نقص های دیواره بین دهلیزی
 • بیماری مجرای شریانی باز (PDA) 

4- تترالوژی فالوت که ترکیبی از 4 نقص می باشد:

 • وجود سوراخ در دیواره بین بطنی
 • ضخیم شدن سمت راست قلب
 • قرار گرفتن آئورت در جای نامناسب
 • تنگ شدن مجرای بین شریان ریوی و بطن راست

انواع بیماری قلبی در کودکان می توانند .اثرات بلند مدتی بر سلامت کودک داشته باشند. این نقص ها معمولا با جراحی، فرایند های کاتتری، مصرف دارو و در موارد شدید با پیوند قلب درمان می شوند. برخی کودکان به درمان و پایش مادام العمر نیاز خواهند داشت.

بیماری قلبی کودکان

تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس )

از انواع بیماری قلبی در کودکان مشکل قلبی خاصی بنام آترواسکلروزیس است. که برای توصیف تجمع چربی و پلاک های سرشار از کلسترول در داخل شریان ها به کار می رود. با افزایش مقدار تجمع چربی ها، شریان ها سفت و تنگ شده و خطر بروز حملات قلبی و لخته های خونی بیشتر می شود.

بروز آترواسکلروزیس معمولا چندین سال به طول انجامیده .البته ابتلای کودکان یا نوجوانان به آن شایع نیست. با این حال، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و دیگر مشکلات سلامتی کودکان را در معرض خطر ابتلا قرار می دهند.

پزشکان به کودکان دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، چاقی یا اضافه وزن توصیه می کنند. از نظر فشار خون بالا و کلسترول بالا پایش شوند.

درمان آترواسکلروزیس معمولا شامل ایجاد تغییر در سبک زندگی همچون افزایش فعالیت فیزیکی و اصلاحات تغذیه ای می باشد.

Atherosclerosis

آریتمی ها

مشکلات قلبی گاهی فقط در ریتم ضربان قلب خود را نشان می دهد. آریتمی یک ضربان قلب غیر طبیعی است. می تواند سبب کاهش عملکرد مناسب قلب شود. انواع مختلفی از آریتمی می توانند در کودکان بروز دهند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) که رایج ترین نوع آن تاکی کاردی فوق بطنی است که در کودکان یافت می شود.
 • ضربان قلب کند (برادی کاردی)
 • سندرم QT طولانی (LQTS)
 • سندرم ولف پارکینسون وایت

موارد زیر از نمونه های علائم آریتمی هستند:

 • ضعف
 • خستگی
 • گیجی
 • غش کردن
 • مشکل در تغذیه

درمان ها به نوع آریتمی و نحوه تاثیرگذاری آن بر کودک بستگی دارد.

آریتمی در کودکان

بیماری کاوازاکی

مشکل قلبی اکتسابی بنام بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است . بیشتر در سن کودکانی بروز می کند. این بیماری می تواند سبب بروز التهاب در عروق خونی دست ها، پا ها، دهان، لب ها و گلو شود.

علاوه بر این موارد، کاوازاکی سبب بروز تب و تورم در گره های لنفی نیز می شود. محققان تاکنون از علت بروز این بیماری اطلاع نیافته اند. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) این بیماری یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات قلبی در یک چهارم کودکان است. اغلب کودکان مبتلا سنی کمتر از 5 سال دارند.

با اینکه درمان این بیماری به گستردگی آن بستگی دارد . اما اغلب شامل تزریق وریدی گاما گلوبولین یا آسپرین می شود. کورتیکوستروئید ها گاهی اوقات می توانند از بروز عوارض آتی پیشگیری کنند.

کودکانی که از این بیماری رنج می برند. اغلب به صورت مادام العمر باید به صورت منظم به پزشک مراجعه کرده و سلامت قلب آن ها پایش شود.

kawasaki

سوفل قلبی یا مور مور

علائم بیماری قلبی در کودکان گاهی خود را با یک صدای اضافیه قلبی نشان می دهد. مور مور قلب صدایی است که هنگام عبور خون از حفرات، دریچه ها یا عروق خونی مجاور قلب شنیده می شود. با اینکه این پدیده اغلب بی خطر است.  اما در برخی موارد می تواند بیانگر وجود یک مشکل زمینه ای در سیستم قلبی عروقی بدن باشد. مور مور قلب می تواند در اثر بیماری های مادرزادی قلب، تب یا کم خونی به وجود آید.

در صورتی که پزشک صدای غیر طبیعی مور مور قلب را در یک کودک بشنود، برای اطمینان از سلامت قلب او نسبت به انجام آزمایش های تشخیصی بیشتری اقدام می کند. در حالی که مور مور های قلبی بی خطر اغلب به صورت خود به خودی برطرف شده. برخی در اثر یک مشکل قلبی به وجود آمده و امکان دارد نیازمند درمان های بیشتری باشند.

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

پریکاردیت

این مشکل قلبی  هنگامی بروز می دهد. که غشای نازک دور قلب (پریکارد) دچار التهاب یا عفونت شود. در این بیماری، مقدار مایع بین دو جداره این غشا افزایش یافته . توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون را مختل می کند.

پریکاردیت می تواند. پس از جراحی ترمیمی بیماری های مادرزادی قلب یا در اثر مواردی همچون نمونه های زیر بروز دهد:

 • عفونت های باکتریایی
 • آسیب های فیزیکی به قفسه سینه
 • اختلالات بافت پیوندی همچون لوپوس

توجه: درمان پریکاردیت به شدت بیماری، سن کودک و سلامت کلی بدن او بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

مشکلات قلبی در کودکان که بدنبال ابتلا به باکتری استرپتوکوک (عامل گلودرد چرکی) بدون درمان رها شده ایجاد می شود . تب ناشی از آن می تواند به بروز بیماری روماتیسم قلبی منجر شود. این بیماری می تواند خطرناک بوده و با ملتهب کردن عضله قلب (میوکاردیت) آسیبی دائمی به دریچه ها و عضله قلب برساند.

با اینکه تب روماتیسمی معمولا در کودکان 5 تا 15 ساله بروز می دهد، اما علائم بیماری روماتیسم قلبی تا 10 الی 20 سال پس از آن پدیدار نمی شوند. امروزه وجود تب روماتیسمی و عوارض بیماری روماتیسم قلبی چندان رایج نیست.

با درمان به موقع گلو درد چرکی به وسیله دارو های آنتی بیوتیک می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

انواع بیماری قلبی در کودکان

عفونت های ویروسی

مشکلات قلبی در کودکان گاه بدنبال بیمار ی ویروسی بروز می کند . ویروس ها علاوه بر ایحاد بیماری های تنفسی یا آنفلوآنزا می توانند بر سلامت قلب نیز تاثیر گذار باشند. عفونت های ویروسی می توانند. سبب میوکاردیت شده و توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون به کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

عفونت های ویروسی قلب نادر بوده و می توانند . علائم اندکی از خود بروز دهند. علائم در هنگام بروز مشابه با علائم یک آنفلوآنزا بوده و از جمله آن ها می توان خستگی، تنگی نفس و درد قفسه سینه را نام برد. درمان این بیماری شامل مصرف دارو و درمان هایی برای رفع علائم میوکاردیت است.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از این مقالات استفاده کنید.

https://www.healthline.com/health/heart-disease/in-children

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/congenital-heart-defects-children/symptoms-causes/syc-20350074

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلناز یکشنبه ۲ بهمن ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام ...دخترم یه چند ماهی هست که هنگام تلاش کردن دست و پا و رنگ لبش سفید میشه و بعد چند لحظه کوتاه برمیگرده و همیشه احساس می‌کنه که یه باد سرد وارد استخوناش میشه دلیلش رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲ بهمن ۱( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من دخترم چند روزه تو سینش درد داره تپش قلبم داره مبگه گاهی قلبم تیر میکشه این ممکنه از علائم قلبی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال زیاد برای مشکل قلبی وجود ندارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام یک نوزاد ۲ماهه دارم پزشک بعد از معاینه صدای اضافه از قلب شنید و بعد از سنوگرافی و معاینه مجدد گفت تنگی دریچه قلب است که هر ماه باید معاینه بشه تا بعد از ۶ماه اگر لازم بود عمل بشه خواستم بپرسم امکانش هست به مرور زمان خودش درمان بشه که عمل نشه دخترم؟ موردی داشتین که بدون عمل درمان شده باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام یک نوزاد ۲ماهه دارم پزشک بعد از معاینه صدای اضافه از قلب شنید و بعد از سنوگرافی و معاینه مجدد گفت تنگی دریچه قلب است که هر ماه باید معاینه بشه تا بعد از ۶ماه اگر لازم بود عمل بشه خواستم بپرسم امکانش هست به مرور زمان خودش درمان بشه که عمل نشه دخترم؟ موردی داشتین که بدون عمل درمان شده باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۹ دی ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  دختر حدود ۸ساله دارم که از درد قفسه سینه شکایت دارد پزشک عمومی بردم گفته مشکلی نداره اردوبادی عرق سرد داشته
  خیلی نگرانم هزینه دکتر هم ندارم که به متخصص مراجع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۹ دی ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً به مراکز دولتی مراجعه بفرمایید چون هزینه‌های بخش دولتی خیلی کم است 

   پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر هلیا سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام دختر ۹ ساله ای دارم‌که حدود یکسال و نیم دوسال میگه قلبم درد میاد و دست روی نوک سینه و اطرافش میزاره ک اینجاها درد میاد گاهی دردش تا نیم ساعت طول میکشه دوبار اکو قلب بزرگسال گرفتم با نوار گفتند مشکل نداره و پرولاپس کمی داره ک مشکل ساز نیست یکروز هم از خواب با درد قلب بیدار شد ک تیر کشیده و سوزش داشته ک از درد بیدار شده همون موقع بیمارستان بردم آزمایش و نوار گرفتن ک گفتن از قلب نیست و آزمایشش منفی بود میخاستم بدونم چ مشکلی میتونه درد قلب ایجاد که و آیا نیاز ب بررسی های دیگه قلب دلرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید و بررسی هایی که انجام داده اید بعید است مشکل قلبی وجود داشته باشد .

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر ترانه شنبه ۱۲ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  دخترشش سالم که حالش خیلی خوب بود برای پنج دقیقه بیحالی شدید درد درقفسه سینه رنگ پریدگی شدید خصوصا لب ها تعریق در سر داشت که بعدازپنج دقیقه به حالت نرمال درآمد به چه دکتری مراجعه کنم ممکنه قلبش مشکل داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۲ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد  ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر خانوم یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر پسری ۱۳ ساله دارم که شکایت از درد قفسه سینه وهنگام دویدن خص وخص میکند اکو بزرگسالان ازش گرفتن گفتن موردی نداره لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۲۵ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام‌ وقت بخیر، من دریچه آئورت دولتی دارم و تازگی اکو انجام دادم البته چندساله تحت نظر هستم و سالی یکبار اکو انجام دادم،بعد از این اکو پزشک گفتن ۶ ماه دیگه دوباره اکو انجام بدم. ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۵ شهریور ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   من فوق تخصص قلب کودکان هستم 

   دریچه آئورت دولتی مادرزادیست و در طی زمان در بزرگسالی احتمال دارد دچار عوارض شود که در صورت عوارض درمان خاص آن انجام می شود

   بقیه سوالاتتان را از پزشک قلب بزرگسال بپرسید 

 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  همسرم الان ۳۱هفته بارداری که ماروبه سونوگرافی فرستادن براوزن جنین که وزنش ۱۶۷۵گرم بودبعددکترسونوگرافی درحین کارمتوجه میشن که جنین قلبش نامنظم میزنه ماروبه دکترقلب اکوفرستادن گفتن بطن چپ قلبش رشدنکرده درسوراخ بزرگ هم داره درصورتی که ما۱۸هفته پیش دکترسونوگرافی آناملی رفتیم طبق برگه سونوگرافی گفتن قلب سالم وبه ماتشخیص درست ندادن واین چندماه ۱۸تا۳۱هفته همسرمن باچه مشکلاتی تااین ماه بارداری گزروندن الان ما موندیم بابارداری۳۱هفته و این بیماری چیکار کنیم خواهش میکنم ماروراهنمایی کنیدجنین روسقط کنیم یااحتمال زنده موندنش هست ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر