علائم بیماری قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

انواع بیماری قلبی در کودکان بسیار متنوع هستند .خوشبختانه به لطف پیشرفت در زمینه تکنولوژی و پزشکی بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی زندگی کامل و فعالی خواهند داشت. در این مقاله به بیان علائم بیماری قلبی در کودکان پرداخته شده است.

انواع بیماری قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان بسیار متنوع هستند .گاهی هرگز گمان نمی کنند بیماری در کار باشد ولی اغلب  در معاینات معمول پزشکی به این بیماریها مشکوک می شوند .که با ادامه پیگیری ها و بررسی های دقیق منجر به کشف بیماری می شود.اگرچه این موارد نادر هستند ولی گاهی در اثر بموقع تشخیص داده نشدن .باعث مشکلات غیر قابل جبران در مراحل بعدی زندگی می شود.

newborn-in-ICU

بیماری قلبی مادرزادی

مشکلات قلبی مادرزادی (CHD)  نوعی از انواع بیماری قلبی کودکان هستند که نوزاد به همراه آن متولد می شوند. معمولا در اثر نقص های قلبی موجود در هنگام تولد بروز می دهند.

حتی در ایالات متحده 1 درصد نوزادان به بیماری قلبی مادرزادی ابتلا دارند. بیماری های قلبی مادرزادی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند .شامل موارد زیر هستند:

1- اختلالات دریچه ای قلب همچون تنگی دریچه آئورت که جریان خون را محدود می کند.

2- سندروم قلب چپ هایپوپلاستیک (HLHS) که در آن سمت چپ قلب به صورت کامل تشکیل نشده است.

3- نقص دیواره قلب که معمولا به صورت سوراخ هایی در دیواره بین حفرات یا عروق اصلی به وجود می آیند:

 • نقص های دیواره بین بطنی
 • نقص های دیواره بین دهلیزی
 • بیماری مجرای شریانی باز (PDA) 

4- تترالوژی فالوت که ترکیبی از 4 نقص می باشد:

 • وجود سوراخ در دیواره بین بطنی
 • ضخیم شدن سمت راست قلب
 • قرار گرفتن آئورت در جای نامناسب
 • تنگ شدن مجرای بین شریان ریوی و بطن راست

انواع بیماری قلبی در کودکان می توانند .اثرات بلند مدتی بر سلامت کودک داشته باشند. این نقص ها معمولا با جراحی، فرایند های کاتتری، مصرف دارو و در موارد شدید با پیوند قلب درمان می شوند. برخی کودکان به درمان و پایش مادام العمر نیاز خواهند داشت.

بیماری قلبی کودکان

تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس )

از انواع بیماری قلبی در کودکان مشکل قلبی خاصی بنام آترواسکلروزیس است. که برای توصیف تجمع چربی و پلاک های سرشار از کلسترول در داخل شریان ها به کار می رود. با افزایش مقدار تجمع چربی ها، شریان ها سفت و تنگ شده و خطر بروز حملات قلبی و لخته های خونی بیشتر می شود.

بروز آترواسکلروزیس معمولا چندین سال به طول انجامیده .البته ابتلای کودکان یا نوجوانان به آن شایع نیست. با این حال، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و دیگر مشکلات سلامتی کودکان را در معرض خطر ابتلا قرار می دهند.

پزشکان به کودکان دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، چاقی یا اضافه وزن توصیه می کنند. از نظر فشار خون بالا و کلسترول بالا پایش شوند.

درمان آترواسکلروزیس معمولا شامل ایجاد تغییر در سبک زندگی همچون افزایش فعالیت فیزیکی و اصلاحات تغذیه ای می باشد.

Atherosclerosis

آریتمی ها

مشکلات قلبی گاهی فقط در ریتم ضربان قلب خود را نشان می دهد. آریتمی یک ضربان قلب غیر طبیعی است. می تواند سبب کاهش عملکرد مناسب قلب شود. انواع مختلفی از آریتمی می توانند در کودکان بروز دهند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) که رایج ترین نوع آن تاکی کاردی فوق بطنی است که در کودکان یافت می شود.
 • ضربان قلب کند (برادی کاردی)
 • سندرم QT طولانی (LQTS)
 • سندرم ولف پارکینسون وایت

موارد زیر از نمونه های علائم آریتمی هستند:

 • ضعف
 • خستگی
 • گیجی
 • غش کردن
 • مشکل در تغذیه

درمان ها به نوع آریتمی و نحوه تاثیرگذاری آن بر کودک بستگی دارد.

آریتمی در کودکان

بیماری کاوازاکی

مشکل قلبی اکتسابی بنام بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است . بیشتر در سن کودکانی بروز می کند. این بیماری می تواند سبب بروز التهاب در عروق خونی دست ها، پا ها، دهان، لب ها و گلو شود.

علاوه بر این موارد، کاوازاکی سبب بروز تب و تورم در گره های لنفی نیز می شود. محققان تاکنون از علت بروز این بیماری اطلاع نیافته اند. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) این بیماری یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات قلبی در یک چهارم کودکان است. اغلب کودکان مبتلا سنی کمتر از 5 سال دارند.

با اینکه درمان این بیماری به گستردگی آن بستگی دارد . اما اغلب شامل تزریق وریدی گاما گلوبولین یا آسپرین می شود. کورتیکوستروئید ها گاهی اوقات می توانند از بروز عوارض آتی پیشگیری کنند.

کودکانی که از این بیماری رنج می برند. اغلب به صورت مادام العمر باید به صورت منظم به پزشک مراجعه کرده و سلامت قلب آن ها پایش شود.

kawasaki

سوفل قلبی یا مور مور

علائم بیماری قلبی در کودکان گاهی خود را با یک صدای اضافیه قلبی نشان می دهد. مور مور قلب صدایی است که هنگام عبور خون از حفرات، دریچه ها یا عروق خونی مجاور قلب شنیده می شود. با اینکه این پدیده اغلب بی خطر است.  اما در برخی موارد می تواند بیانگر وجود یک مشکل زمینه ای در سیستم قلبی عروقی بدن باشد. مور مور قلب می تواند در اثر بیماری های مادرزادی قلب، تب یا کم خونی به وجود آید.

در صورتی که پزشک صدای غیر طبیعی مور مور قلب را در یک کودک بشنود، برای اطمینان از سلامت قلب او نسبت به انجام آزمایش های تشخیصی بیشتری اقدام می کند. در حالی که مور مور های قلبی بی خطر اغلب به صورت خود به خودی برطرف شده. برخی در اثر یک مشکل قلبی به وجود آمده و امکان دارد نیازمند درمان های بیشتری باشند.

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

پریکاردیت

این مشکل قلبی  هنگامی بروز می دهد. که غشای نازک دور قلب (پریکارد) دچار التهاب یا عفونت شود. در این بیماری، مقدار مایع بین دو جداره این غشا افزایش یافته . توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون را مختل می کند.

پریکاردیت می تواند. پس از جراحی ترمیمی بیماری های مادرزادی قلب یا در اثر مواردی همچون نمونه های زیر بروز دهد:

 • عفونت های باکتریایی
 • آسیب های فیزیکی به قفسه سینه
 • اختلالات بافت پیوندی همچون لوپوس

توجه: درمان پریکاردیت به شدت بیماری، سن کودک و سلامت کلی بدن او بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

مشکلات قلبی در کودکان که بدنبال ابتلا به باکتری استرپتوکوک (عامل گلودرد چرکی) بدون درمان رها شده ایجاد می شود . تب ناشی از آن می تواند به بروز بیماری روماتیسم قلبی منجر شود. این بیماری می تواند خطرناک بوده و با ملتهب کردن عضله قلب (میوکاردیت) آسیبی دائمی به دریچه ها و عضله قلب برساند.

با اینکه تب روماتیسمی معمولا در کودکان 5 تا 15 ساله بروز می دهد، اما علائم بیماری روماتیسم قلبی تا 10 الی 20 سال پس از آن پدیدار نمی شوند. امروزه وجود تب روماتیسمی و عوارض بیماری روماتیسم قلبی چندان رایج نیست.

با درمان به موقع گلو درد چرکی به وسیله دارو های آنتی بیوتیک می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

انواع بیماری قلبی در کودکان

عفونت های ویروسی

مشکلات قلبی در کودکان گاه بدنبال بیمار ی ویروسی بروز می کند . ویروس ها علاوه بر ایحاد بیماری های تنفسی یا آنفلوآنزا می توانند بر سلامت قلب نیز تاثیر گذار باشند. عفونت های ویروسی می توانند. سبب میوکاردیت شده و توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون به کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

عفونت های ویروسی قلب نادر بوده و می توانند . علائم اندکی از خود بروز دهند. علائم در هنگام بروز مشابه با علائم یک آنفلوآنزا بوده و از جمله آن ها می توان خستگی، تنگی نفس و درد قفسه سینه را نام برد. درمان این بیماری شامل مصرف دارو و درمان هایی برای رفع علائم میوکاردیت است.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از این مقالات استفاده کنید.

https://www.healthline.com/health/heart-disease/in-children

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/congenital-heart-defects-children/symptoms-causes/syc-20350074

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Delsa چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکترخسته نباشیدمن دختر۶ماهه دارم‌که وقتی ۴۰روزش بودبردمش‌متخصص اطفال که بهمون گفت قلبش صدای اضافی میده‌ببرینش پیش متخصص قلب که‌ماهم بردیمش‌که اونجااکوکردن‌گفتن‌تنگی دریچه داره وممکنه‌نیازبه عمل داشته باشه که‌براش بالون بزارن‌من سوالم دراین موضوع اینکه‌میخوایم باهواپیمابریم‌مشهدمیخواستم بپرسم‌برای دخترم مشکلی نداره که هواپیما؟؟!؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از پزشک معالج بپرسید 

 • تصویر کاربر Delsa چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکترخسته نباشیدمن دختر۶ماهه دارم‌که وقتی ۴۰روزش بودبردمش‌متخصص اطفال که بهمون گفت قلبش صدای اضافی میده‌ببرینش پیش متخصص قلب که‌ماهم بردیمش‌که اونجااکوکردن‌گفتن‌تنگی دریچه داره وممکنه‌نیازبه عمل داشته باشه که‌براش بالون بزارن‌من سوالم دراین موضوع اینکه‌میخوایم باهواپیمابریم‌مشهدمیخواستم بپرسم‌برای دخترم مشکلی نداره که هواپیما؟؟!؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از پزشک معالج بپرسید 

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید پسر من ۴ روز پیش سرماخورده بود ودکتر اطفال بهش تعوفیلن جی وازیترومایسین وپلارژین داده بود روز چهارم که این دارو هارو خورده بود بلند شد گف مامان من قلبم درد میکنه بردم دکتر اطفال نوار قلب گرفتیم تعدادضربان فقط بال بود گفتن وگفتند شربت توکال جی رو قطع کنیم فرداش دوباره صبح بلند شد گف حالت تهوع داره کمی هم قفسه سینش درد میکنه بردمش دکتر نوار قلب گرفتن گفتن نوارش نسبت به روز پیش خیلی بهتره واصلا مشکلی نداره بنظرتون نیاز هست دکتر قلب ببرمش بنظرتون میشه فقط عوارض شربت بوده باشه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر ارشام سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم۱۰ سالشه و وقتی زیاد می دوه سرفه میکنه میخواستم بدونم مشکلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام ‌و حترام
  آقای دکتر دختر من ۵ سالشونه. از یک‌سالگی وقتی خوابشون وارد فاز فعال میشد عرق میکردن. الان خیلی بیشتر شده و احساس میکنم تو خواب یه کم بیحاله. ممکنه به علت بیماری قلبی یا تنفسی باشه. چندبار به پزشک مراجعه کردم و گفتن این موضوع در کودکان امری طبیعیه. سپاااس فراااوااان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   تعریق در کودک علل متعددی دارد با توجه به شرح حالی که فرمودید. پیشنهاد می کنم فرزندتان  توسط متخصص اطفال توسط شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت شود.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   علت عرق کردن سر نوزاد  

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر آرزو چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  دخترم ۹سالشه چند وقتی هست در قسمت سمت چپ سینش احساس تیر کشیدن و ناراحتی میکنه که حالت گذری هستش وبعدش خوب میشه میخواستم ببینم مشکل از قلبش هست ؟ممنون میشم راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مهرسا سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دخترچهارساله دارم سینه سمت چپش دردمیکنه بادست چپ ودچارسردردهم میشه میخواسم بدونم مشکلش چیه مراجه کنم دکترقلب؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من پسر یازده ساله دارم بعضی وقتا میگه سمت چپ سینم درد می‌کنه تیر می‌کشه بنظرتون از چی می‌تونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر محمدسبحان چهارشنبه ۱۶ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن بچه ام شش ماهشه وموقع گریه کردن وشیرخوردن عرق میکنه وهمیشه احساس میکنم بی حاله احتمال این است مشکل قلبی داشته باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۶ فروردین ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر ملایی دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  دخترم بردم دکتر برای سرما خوردگی ،عکس از قفسه سینه گرفتن دکتر میگه قلبش نسبت ب سنش بزرگتره حالا باید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر